StarTatry 2005

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#76

Příspěvek od Pavuk_ »

Predpoved pocasia pre Vysoke Tatry:
http://www.shmu.sk/?page=107
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#77

Příspěvek od Myzer »

Co som zachytil za posledny mesiac z TV, turistom najviac vadi prave pocasie (pravda nas v podstate zaujima iba to ake bude v noci).

Poobede udajne byvaju silne burky - obloha je este tmavsia ako v noci v BA. ;D Ale potom co som videl, pocul a pocitil ten pocit, ked minuly tyzden padol 10 metrov vedla mna blesk, mam uz pred nimi trochu respekt. :-/

Dnes som bol nakupovat. Uz mam nejake konzervy a repelent proti hmyzu. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#78

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal: Co som zachytil za posledny mesiac z TV, turistom najviac vadi prave pocasie (pravda nas v podstate zaujima iba to ake bude v noci).

Poobede udajne byvaju silne burky - obloha je este tmavsia ako v noci v BA. ;D Ale potom co som videl, pocul a pocitil ten pocit, ked minuly tyzden padol 10 metrov vedla mna blesk, mam uz pred nimi trochu respekt. :-/

Dnes som bol nakupovat. Uz mam nejake konzervy a repelent proti hmyzu. :)O burkach som pisal.Tie su iba cez den, i ked pravidelne na obed. Ten server MEDARD, co sem dala Aja je fakt skvely (vcera prsalo presne podla planu ).
Budeme sledovat predpoved cez internet pocas pobytu a uvidime ako to vyjde (neviem ako to bude fungovat na hory).
Repelent nepotrebujes V tatrach ziadne komare niesu ani nic stipajuce. Budeme 1300 m.n.m a vyssie.
NAJVYŠŠIE DENNÉ TEPLOTY V JEDNOTLIVÝCH VÝŠKOVÝCH POLOHÁCH

- na podhori (600-1000 mnm).............. 21 az 23 st.C
- v strednych polohach (1000-1500 mnm)... 15 az 20 st.C
- vo vysokych polohach (1500-2500 mnm)... 10 az 13 st.C

V noci rataj teploty okolo 0 st.C.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

StarTatry 2005

#79

Příspěvek od Rudy »

Drzim vam palce, chalani! Pri tych nizkych teplotach to moze poriadne rosit. Ste na to pripraveny?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
TG
Příspěvky: 39
Registrován: 09. 06. 2005, 02:09

StarTatry 2005

#80

Příspěvek od TG »

Pavuk_ napsal: Aktualizacia 12.7.2005:

Prihlaseny su 4 ludia, ktori urcite pridu:
Myzer, Paaja, Vasek a Pavuk

Termin je od (po) 1.8 - (ne) 7.8 (prichod-odchod).
Tak toto sa mi veľmi pozdáva. Mám na tie dni akurát vybratú dovolenku, Išiel by som tam s vami rád, no neviem či je na Kežmarskej chate ešte voľná izba a keďže je tam najmenej dvojpostelvá tak: Nechystá sa tam ešte niekto?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#81

Příspěvek od Pavuk_ »

Pavuk_ napsal: Aktualizacia 12.7.2005:

Prihlaseny su 4 ludia, ktori urcite pridu:
Myzer, Paaja, Vasek a Pavuk

Termin je od (po) 1.8 - (ne) 7.8 (prichod-odchod).
Posledna aktualizacia:
Prihlaseny su 5 ludia, ktori urcite pridu:
Myzer, Paaja, Vasek,TG a Pavuk

Termin je od (po) 1.8 - (ne) 7.8 (prichod-odchod).
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#82

Příspěvek od Myzer »

Do Tatier sme prisli s casovim oneskorenim a z Tatranskej Kotliny sme trasu zacali stupat az o 22.15 hod. Na chatu sme prisli o 1.45 hod a prekonali sme 530 metrove prevysenie. Najtazsi usek bol v poslednej casti trasy, brutalne stupanie po ktorom sme padli s batohmi na zem.

Pocas pauzy sme obdivovali oblohu, MHV 6.8 a to bola priemerna noc - obloha sa mi zdala este mierne svetla - pocas ktorej sa obcas presuvala oblacnost. Mliecna cesta od obzoru k obzoru, to bola skutocna krajina s obrovskym mnozstvom detailov, este nikdy som ju tak nevidel. Cisty priezracny vzduch, mnozstvo slabych hviezd robilo problem poznat suhvezdia. IC 1396 jasny velky oblak akoby odtrhnuty od Mliecnej cesty viditelny na prvy pohlad, Kasiopeja nabita desiatkov hviezdokop volnym okom, bezproblemovy tvar Severnej Ameriky. Po prichode na chatu sme pozorovali a isli spat o 4.30 hod.

Prave balime a chystame sa este o 300 metrov vyssie k plesam. K dispozicii je 350 mm dobson, 200 mm newton na paralaktike, EDcko, plno vybavenia.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

StarTatry 2005

#83

Příspěvek od Paaja »

Cesta k Bielemu plesu byla úspěšná, i když to zpočátku nevypadalo, bylo nakonec jasno. Techniku jsme tam vyvlekli i když cestou bylo půlhodinové stoupání a polom s vývraty a padlými kmeny. Po dvou a půl hodině jsme byli na místě. Uvítalo nás chladno, vlhko a ustupující nízké mraky. EDčko se brzy zamlžilo a bylo k ničemu, ale newtony fungovaly dál. Z montáže jsem stihl pořídit jen jeden snímek než se zamlžil i záklaďák. Díky oparu byla obloha spíše průměrná a poměrně světlá. MHV, výpis a popis pozorovaných objektů s filtry i bez nich ale nechám na těch aktivnějších. Za sebe mohu jen říci, že Řasy byly skvělé a Činka a Sev. amerika se přes téměř celé zorné pole vyjímaly také moc pěkně. Pobyt na plese nám při odchodu zpestřily Sluncem ozářené východní štíty Tater a zjištění, že jsme tam nebyli sami (podrobné líčení ale také nechám na ostatních, během noci jsem si schrupnul).
Další noci až do soboty už bohužel jasné nebyly, jen dvakrát nás díry v oblačnosti vytáhly s technikou před chatu, ale moc jsme toho nestihli než se opět zatáhlo.
V sobotu se díky vyjasnění oblohy opět plánoval výstup s technikou, ale nevím zda byl uskutečněn, začalo se zase zatahovat a já jel domů.
Počasí holt moc nepřálo, prostě hory.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#84

Příspěvek od Myzer »

Paaja napsal: Cesta k Bielemu plesu byla úspěšná, i když to zpočátku nevypadalo, bylo nakonec jasno. Techniku jsme tam vyvlekli i když cestou bylo půlhodinové stoupání a polom s vývraty a padlými kmeny. Po dvou a půl hodině jsme byli na místě. Uvítalo nás chladno,  vlhko a ustupující nízké mraky. EDčko se brzy zamlžilo a bylo k ničemu, ale newtony fungovaly dál. Z montáže jsem stihl pořídit jen jeden snímek než se zamlžil i záklaďák. Díky oparu byla obloha spíše průměrná a poměrně světlá. MHV, výpis a popis pozorovaných objektů s filtry i bez nich ale nechám na těch aktivnějších. Za sebe mohu jen říci, že Řasy byly skvělé a Činka a Sev. amerika se přes téměř celé zorné pole vyjímaly také moc pěkně. Pobyt na plese nám při odchodu zpestřily Sluncem ozářené východní štíty Tater a zjištění, že jsme tam nebyli sami (podrobné líčení ale také nechám na ostatních, během noci jsem si schrupnul).
Další noci až do soboty už bohužel jasné nebyly, jen dvakrát nás díry v oblačnosti vytáhly s technikou před chatu, ale moc jsme toho nestihli než se opět zatáhlo.
V sobotu se díky vyjasnění oblohy opět plánoval výstup s technikou, ale nevím zda byl uskutečněn, začalo se zase zatahovat a já jel domů.
Počasí holt moc nepřálo, prostě hory.
Ahoj, podla toho co pises "priemerna a pomerne svetla obloha pri Bielom plese" by si niekto mohol mysliet, ze MHV bola tak 5. Ale merali sme MHV pomocou trojuholnika v Cefeovi kde som podla poctu hviezd urcil bezpecne MHV 6,8, MHV 7 je diskutabilna zalezitost, ale verim, ze tych 33 potrebnych hviezd som periferne napocital. Inak obloha bola pomerne svetla asi kvoli tomu vyparovaniu, bola vysoka vlhkost, aj ked priezracnost dokonala.

Nemozem sa teraz moc rozpisovat, report spravim /mam dennik/, az ked sa zase usadim napevno doma v BA, ale taka M33 so spiralou, emisnymi oblastami a gulovkami bola super. :)

Ked si odisiel, v noci sa pozorovalo pred chatou do 2. hodiny, prave ked som si brusil zuby na Stephanov kvintet sa zatiahlo. Dalsi den sme este boli pozriet do doliny Zeleneho plesa k Brncalke a vodopadom. Dnes vo vyssich polohach snezilo.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

StarTatry 2005

#85

Příspěvek od Paaja »

Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil, šlo o průměrnou tatranskou noc, která je pro nížinné astronomy vysoce nadprůměrná ;D. Ještě by to chtělo nějaké fotky, že ;)?
Účastníci (121kB) u chaty Plesnivec, zleva 350/4,2 (Pavuk), Vašek, Myzer, 200/4 (Vašek), ED80 (Paaja), Paaja, TG, Pavuk.
Noc u Bieleho plesa (64kB), výhled k západu.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#86

Příspěvek od Pavuk_ »

Paaja napsal: Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil, šlo o průměrnou tatranskou noc, která je pro nížinné astronomy vysoce nadprůměrná ;D. Ještě by to chtělo nějaké fotky, že ;)?
Účastníci (121kB) u chaty Plesnivec, zleva 350/4,2 (Pavuk), Vašek, Myzer, 200/4 (Vašek), ED80 (Paaja), Paaja, TG, Pavuk.
Noc u Bieleho plesa (64kB), výhled k západu.
pekne si upravil tu spolocnu fotku,
ja sa ospravedlnujem, ze este som nicim neprispel, ale mometalne som mimo domova na dalsej akcii, ledva stiham dychat ;D cez den brusim (uz lestim) 150tku v noci pozorujem a este treba jest a spat :)
Buduci tyzden dam na net niekolko stranovy clanok o radostiach a starostiach akcie + kompletna fotogaleria + reporty s pozorovani
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

StarTatry 2005

#87

Příspěvek od Kami »

Pavuk_ napsal:


Buduci tyzden dam na net niekolko stranovy clanok o radostiach a starostiach akcie + kompletna fotogaleria + reporty s pozorovani

Už se na to těším a nejen asi já. ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#88

Příspěvek od Pavuk_ »

Kami napsal:

Už se na to těším a nejen asi já. ;DTak konecne som dopisal aspon 1.cast.
Radosti a starosti akcie StarTatry2005 je tu:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/startatry2005.php
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

StarTatry 2005

#89

Příspěvek od KoMar »

Pavuk_ napsal:
Tak konecne som dopisal aspon 1.cast.
Radosti a starosti akcie StarTatry2005 je tu:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/startatry2005.php

Pěkná reportáž, dostal jsem chuť taky někam vyrazit. Těším se na další pokračování.
Uživatelský avatar
HlavaXXII
Příspěvky: 120
Registrován: 02. 09. 2004, 00:47

StarTatry 2005

#90

Příspěvek od HlavaXXII »

Pavuk_ napsal:
Tak konecne som dopisal aspon 1.cast.
Radosti a starosti akcie StarTatry2005 je tu:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/startatry2005.php

skvelá reportáž palo, už sa teším na pokračovanie a ako pozerám nie som sám :-)
Odpovědět