StarTatry 2005

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#61

Příspěvek od Pavuk_ »

Paaja napsal: Škoda, ale díky Skymastře. Počítám tedy s cestou vlakem, bude to zážitek - prádlo, oblečení, boty, foťák, noťas, karimatka, spacák, deka, stativ, dalekohled ;D. Noťas bych nejradši nechal doma, odchází mi displej, takovou tůru nemusí přežít. Můžu poprosit o možnost využití Tvého noťasu, Pavuku? Hlavně stahování fotek z foťáku a jejich výpal, pokud máš výpalku. Můžu vzít i webovku, ale myslím, že bude zbytečná.Jasne, moj starucky notebook (P233MMX,84MB RAM,4.3HDD,USB,IRDA,LAN,800x600+Win2K+LinuxMDK10) je ti k dispozicii.Mam internet cez mobil GPRS (38kBaud/s) takze ten tiez.

Napalovacku nemam. Baterka vydrzi bez napajania 30min takze iba for indoor use.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

StarTatry 2005

#62

Příspěvek od SKYMASTER »

Paaja napsal: Škoda, ale díky Skymastře. Počítám tedy s cestou vlakem, bude to zážitek - prádlo, oblečení, boty, foťák, noťas, karimatka, spacák, deka, stativ, dalekohled ;D. Noťas bych nejradši nechal doma, odchází mi displej, takovou tůru nemusí přežít. Můžu poprosit o možnost využití Tvého noťasu, Pavuku? Hlavně stahování fotek z foťáku a jejich výpal, pokud máš výpalku. Můžu vzít i webovku, ale myslím, že bude zbytečná.
neni zac snad priste. Urcite pozorovani v nadhernych Tatrach a ty jsou nadherne i pres den je skvela vec. Kdybych byl na skole ci sam a mel 14 dni volna, tak bych urcite taky vyrazil.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

StarTatry 2005

#63

Příspěvek od vasek »

Tak to já mám takové extrémní akce rád a navíc to vypadá, že se mi udělala nečekaně díra v první půlce srpna a tak se mnou Pavuku a Myzere můžete s velkou pravděpodobností počítat. Ale najisto to budu vědět, až na přelomu měsíců, takže buď se objevím nebo ne ;)
Pokud bych jel, tak nebudu mít předem nic objednaného, takže počítám se spaním ve spacáku. Bývá tam volno, abych měl vůbec kde složit hlavu?
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#64

Příspěvek od Myzer »

vasek napsal: Tak to já mám takové extrémní akce rád a navíc to vypadá, že se mi udělala nečekaně díra v první půlce srpna a tak se mnou Pavuku a Myzere můžete s velkou pravděpodobností počítat. Ale najisto to budu vědět, až na přelomu měsíců, takže buď se objevím nebo ne ;)
Pokud bych jel, tak nebudu mít předem nic objednaného, takže počítám se spaním ve spacáku. Bývá tam volno, abych měl vůbec kde složit hlavu?
Ahoj, som rad, po tom dramatizovani som uz ani necakal, ze by sa mohol niekto pridat. Ale kedysi som uz postrehol, ze ty sa po tych horach tiez casto potulujes, takze "Welcome to the club". :)

Spat sa da ako uz bolo povedane aj v jedalni a keby nieco, vytrepeme z izby i dalekohlady a mozes sa nastahovat. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

StarTatry 2005

#65

Příspěvek od Paaja »

Dnes budu platit organizátorovi cesty jízdenku na vlak, takže tím se stane cesta i dopravní prostředek definitivními i s termíny pobytu. Ty jsou - příjezd pod Tatry 31.7. - odjezd z pod Tater 6.8., původní termín 30.7. jsem spletl, to je odjezd z Pardubic (jede se přes noc).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#66

Příspěvek od Pavuk_ »

Vasek, Paaja moc sa na vas tesim :)
napiste mi prosim obaja na pavuk@maxmedia.sk
koli dohovoru, co kto berie a inych veciach, suvisiacich priamo z akciou, ktorymi netreba zahlcovat forum
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

StarTatry 2005

#67

Příspěvek od peta »

Myzer napsal: Mozes uviest kontretne cislo Kozmosu? Totiz aj ja si pamatam jeden clanok o Skalnatom, ale bolo to porovnanie svetelneho znecistenia v 80-tych a 90-tych rokoch. po prolistovani x-cisel Kozmosu jsem dosel k jedine Rise hvezd co mam (2-3/1995) a nasel zmineny clanek.. uvedene fotografie nemaji moc velkou vypovedni hodnotu, nicmene clanek jsem ofotil zde:
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/znecisteni1.jpg
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/znecisteni2.jpg
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/znecisteni3.jpg

do tater se za vama bohuzel nedostanem kvuleva vyletu do skotska, tak at vam to vyjde!
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#68

Příspěvek od Pavuk_ »

peta napsal:
po prolistovani x-cisel Kozmosu jsem dosel k jedine Rise hvezd co mam (2-3/1995) a nasel zmineny clanek.. uvedene fotografie nemaji moc velkou vypovedni hodnotu, nicmene clanek jsem ofotil zde:
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/znecisteni1.jpg
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/znecisteni2.jpg
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/znecisteni3.jpg

do tater se za vama bohuzel nedostanem kvuleva vyletu do skotska, tak at vam to vyjde!Vdaka za ten clanok. Konecne odborne informacie. Nie vsetkemu celkom rozumiem ale dostudujem...
Rad by som zozbieral viac podobnych materialov (ktore ma urcite kazda aktivna hvezdaren podchytene a aj k dispozicii, je mi jasne ze nemeraju MHV s trojuholnikov ). Ide mi hlavne o to (a tvoj prispevok to vo mne nastartoval) zmapovat MHVcku vo vybranych lokalitach a zaroven vyvratit ci potvrdit niektore myty o takej ci onakej oblohe. Pravdepodobne sa to da snimkovanim pozadia oblohy cez CCD ale to uz je ina parketa...a ina tema.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#69

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Nemusel si si davat taku robotu, ale ked uz, dik. Podobne fotky a clanky boli aj v nejakom starom Kozmose. My MHV odmeriame a snad potom nebude panovat taky vseobecne rozsireny nazor, ze podmienky su tam zle. Som presvedceny o opaku, verim tomu co som videl, ale MHV som tam zatial urcoval iba subjektivne. Tu na juhozapade SR mam podmienky 5,5-6,5m, tak tam to snad nebude horsie. :)
-Skus zistit v ktorom, mozno ho uz na persoholicu maju zoskenovany v pdfku.

-To je dost velky rozptyl.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#70

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:
-To je dost velky rozptyl.
To je, zavisi to od podmienok a v akej vyske MHV merias. Ale to vies. Ak to chces mat jednym cislom, pocas priemernych noci /ale jasnych/ to v zenite neklesne pod 6.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#71

Příspěvek od Pavuk_ »

Rad by som zdoraznil jednu dolezitu vec pre tych ktori chcu zavitat v auguste do tatier. Treba ratat s tym, ze cez den byvaju v nadm. vyske 1500m teploty okolo 13st.C a v noci teplota klesa skoro az na nulu. Takze treba si zobrat seriozne teple oblecenie, pevnu obuv. Pocasie sa moze zvrtnut z minuty na minutu a zacne prsat ci snezit (ano aj v auguste) a teplota rapidne klesne.
Su to skratka velhory.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

StarTatry 2005

#72

Příspěvek od vasek »

Myzer napsal: Spat sa da ako uz bolo povedane aj v jedalni a keby nieco, vytrepeme z izby i dalekohlady a mozes sa nastahovat. :)Tak to je v pohodě :D

Jinak jsem si zkusil, z úterka na středu takový extrémek. Naložil jsem tu jednoduchou GS paralaktiku na vozík, přidal další závaží kvůli fotoobjektivu, naložil tubus i s foťákem do krosny na záda a vyrazil na kopec.
A to podstatné jel jsem s tím 2hodinovou cestu na nejbližsí tisícovku, převýšení 400metrů. S tím že většina po cestě a část pěkně hustým stoupáním lesem, prodírání se mezi kořeny, kameny, větvemi... Dojel jsem poněkud zpocený, ale vcelku včas a pozorovalo se přes noc v pohodě. Ve čtyři ráno jsem vyjel na cestu zpátky.
Problém vidím v tom, že samotná probdělá noc by mě nevčepala zdaleko tolik, jako s těmi čtyřmi hodinami tůry(zpátky furt z kopce brzdit vozík bylo téměř stejně namáhavé jako ho tlačit nahoru). Takže nevím kolik nocí po sobě to půjde vydržet, spíš bych to viděl lepší obnoc(jednou chata jednou Bílé pleso), ale však uvidíme jak na tom budeme na místě.
Pozitivum vydím v tom, že když to ponesu všechno na zádech, tak to bude méně vyčerpávající...:)

To Pavuk: podobrný mail co povezu a tak, ti napíšu příští týden.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#73

Příspěvek od Pavuk_ »

Nasiel som zaujmavy server:
hiking.sk

Vyberam: Interaktívna turistická mapa
http://hiking.sk/mapa/hkart_0.html

Planovanie trasy
http://hiking.sk/turista/hkart_0.html

Tu je vysledok trasy (zadajte z Tatranská Kotlina (cez Ch. Plesnivec) na Veľké Biele pl):
úsek začiatok značka vzdialenosť čas stúpanie klesanie koniec
1 Tatranská Kotlina (760) modrá 1.4 0h25m 120 0 Šumivý prameň (880)
2 Šumivý prameň (880) zelená 3.3 1h7m 360 0 Ch. Plesnivec (1240)
3 Ch. Plesnivec (1240) zelená 4.3 1h21m 400 25 Veľké Biele pl. (1615)
9 2h53m 880 25

mapa:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

StarTatry 2005

#74

Příspěvek od MaG »

Pavuk_ napsal:
Ide mi hlavne o to (a tvoj prispevok to vo mne nastartoval) zmapovat MHVcku vo vybranych lokalitach a zaroven vyvratit ci potvrdit niektore myty o takej ci onakej oblohe.

Jsem přesvědčený, že tam budete mít hodně dobré nebe. Kleť v jižních Čechách má nějakých 1080 m a pozoroval jsem tam dost nocí. Zažil jsem tam určitě nějakou noc nad 6,5, traduje se tam i 7,2 vizuálně.
Rád bych si tipnul. V Tatrách v 1500 metrech byste se měli dostat v průměrné noci na 6,5 a já doufám, že vám vyjde počasí a pokoříte 7 :-)

Jinak doufám, že to není letos naposledy, jistě by se podobná akce dala dělat i jinde na Slovensku, obecně platí, že si tam tak nesvítíte na nebe jako my.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#75

Příspěvek od Pavuk_ »

Aktualizacia 12.7.2005:

Prihlaseny su 4 ludia, ktori urcite pridu:
Myzer, Paaja, Vasek a Pavuk

Termin je od (po) 1.8 - (ne) 7.8 (prichod-odchod).
Odpovědět