Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#1

Příspěvek od Konihlav »

z dlouhe chvile (dane "krasnym" pocasim u nas) jsem se zacal zabyvat hledanim nejakeho, primerene funkcniho, koma korektoru pro Newtona. Nikdy jsem se o system Newton nezajimal, ale budiz, neslo se mu nakonec vyhnout. Pravda, kdysi jsem mel TV Paracorr, ale pouzil jsem ho asi 1x a jiny koma korektor jsem k porovnani nemel.

Zde je seznam toho, co jsem nalezl za moznosti (jde mi o low-end az mid-range kvalitu pro mensi cip), serazeno od nejlacinejsiho smejdu po nejdrazsi smejd:
1. TS 2" Newton Koma Korrektor - für Teleskope ab f/4 - 0,95fach cca 129 EUR
2. Baader 2" Koma Korrektor MPCC Mark III - für Newton Teleskope von f/3,5 bis f/6 (BA2458400A) cca 165 EUR
3. Baader RCC Komakorrektor für Newton ab f/3(BA2956800) cca 169 EUR
4. TS Optics Aplanatic Newton Coma Corrector 4-element für Newtons ab f4 cca 242 EUR
5. TV Paracorr cca 530 EUR
6. ASA 2" Newton Korrektor Quattro - Verlängerung 1,175x cca 660 EUR

chtel bych pritomne pozadat bud o
A. doplneni seznamu o nejaky, ktery jsem ve svem kratkem pruzkumu prehlidnul, jde mi predevsim o korektory bez redukce resp. s minimalni zmenou nativni ohniskove vzdalenosti (0.95x ci 1.17x je OK)
nebo mnohem lepe o
B. srovnani dvou zminenych typu - kdo jste kdy mel sanci porovnat nektere mezi sebou, tak sem s vyslednym subjektivnim hodnocenim, pocitem, zkusenosti!!!

diky moc.

P.S.: mam primar se svetelnosti o neco vetsi nez F/4 a chci mit moznost tu a tam cvaknout neco pres DSLR resp. pres maly cip. Na dlouhe foceni DSO mam uz koupen 3" Wynne na full frame a na maly cip bych nejradeji ASAcky QUATTRO, jenze na to nemam prachy, takze bych se spokojil s nejakym lacinym, funkcnim korektorem pro 16mm uhlopricku kamerky (a obcas pro APS-C DSLR).
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#2

Příspěvek od Peťa »

V posledním čísle časopisu Interstellarum testovali korektory 1,2,3 a 5 pro vizuální použití, u MPCC a RCC uváděli v přehledu jiné doporučené světelnosti (MPCC od f/4, RCC od f/3.5). Pokud vynechám několikanásobně dražší Paracorr, tak z těch levných byl nejkvalitnější RCC, taky jako jedniný z levných tříčočkový (ostatní dvojčočkové). Ovšem znovu říkám, že testovali jen vizuálně, nefotili.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#3

Příspěvek od MMys »

Vizuální test je u komakorektoru víceméně jistota. Přeci jen rozlišení při vizuálním pozorování jde většinou až na difrakční limit, zatím co u dlouhé expozice na úroveň seeingu. Dvoučočkové typy (snad všecky) zlepší kresbu v kraji ale na úkor ostrosti kresby na ose (osobně vyzkoušeno s MPCC a Paracorrem - rozdíl je propastný). Dvoučočkový komakorektor je na vizuální pozorování při větším zvětšení obvykle bída.

Pokud chválili RCC na vizuál, tak na foto by obstát měl.

Jistota je Paracorr Type 2. Ten zvládne i moje nechutně světelné zrcadlo f/3.3

Nevýhodou Paracorru je prodloužení 1.15x U RCC1 jsem nenašel koeficient prodloužení/zkrácení, že by nedělal nic ?

U všech těchle dlouhých korektorů je třeba dbát na souosost s optickou osou. Jsou na to potvory velmi citlivé.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#4

Příspěvek od Konihlav »

diky za nazory, me se na kazdym neco nelibi, ale asi nejlepsi bude ten #6, takze cas to za me vyresi...
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#5

Příspěvek od Peťa »


Nevýhodou Paracorru je prodloužení 1.15x U RCC1 jsem nenašel koeficient prodloužení/zkrácení, že by nedělal nic ?

nic, 1:1
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#6

Příspěvek od alda »

Pavle,
Možná by stálo za to ještě rozšířit zkoumání o tenhle (případně jeho klony) jsou tu i nějaké srovnávací fotky. POdle mne vypadá hodně dobře.

http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... -kom-kor-4

EDIT: Teď se dívám, že to je ten co máš pod bodem 4, tak třeba pomůžou nějaké info navíc, které sjou v mém odkazu , už to tu nechám vystavené
jsou to komy a dělá to i skywatcher: http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... -kom-kor-4

Nějaké fotky asi s ním má na astrobook.sk f.lorand (díky Bibovi za odkaz:-)) : http://www.astrobook.sk/author/f-lorand/

EDIT2: a tady jsem našel jeho test korektorů: http://asztrofoto.hu/cikkek/komakorrekt ... llatopadon


Uživatelský avatar
Tau_Ceti
Příspěvky: 168
Registrován: 29. 05. 2008, 03:21

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#7

Příspěvek od Tau_Ceti »

Mozna jenom na doplneni TeleVue Paracorr PSB-1100
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#8

Příspěvek od alda »

Trochu to tady oživím, řeším optický návrh newtonu a došel jsem k problému, jaký korektor použít, podle něj bych pak navrhl na míru opticky newton (velikost zrcátka, vzdálenosti atd.) Proto jsem udělal takový soupis možností s poznámkami.

Rád bych aby to slušně koriovalo APS-C nebo alespoň KAF8300
Udělal jsem takový soupis:

1. ASA 2" 0,73
backfocus 65mm
vstupní čočka: 48
Výstupní čočka:cca 38
délka: 62
posun ohniska: -15mm
korigované pole: 20mm

2. ASA WYNE 3" 0,96
backfocus 56mm
vstupní čočka: 74
Výstupní čočka:cca 68
délka: 137,3
posun ohniska: +11,75
korigované pole: 50mm

3. ASA 3"reducer 0,73
backfocus 76mm
vstupní čočka: 74
Výstupní čočka:cca 68
délka: 70
posun ohniska: -22,5
korigované pole: 30mm

4. TS Optics 2.5" Wynne 0,95
backfocus 66,6mm
vstupní čočka: ?
Výstupní čočka:cca ?
délka: 120
posun ohniska: ?
korigované pole: 45mm

5. SW F4 2"
backfocus 55mm
vstupní čočka: 44
Výstupní čočka:cca 44
délka: 100

6. MPCC Baader 2"
backfocus 55mm
vstupní čočka: 48
Výstupní čočka:cca 38
délka: 50

7. TV Paracorr 2" 1,15x
délka: 75mm
backfocus: 57mm
korigované pole: 30mm
posun ohniska: 25mm

8. ASA QUATTRO 2" 1.175x
délka: 88
backfocus: 70mm
korigované pole: 30mm
posun ohniska:?

No ale:
1. Děsná kolimace, malé korigované pole
2. Velká délka, použitelné až u 250 a více, potřebuje být velké zrcátko, děsná cena
3. Děsná kolimace, děsná cena
4. Velká délka, bez dalších zkušeností
5. Velká délka, při této délce a malé čočce velká vinětace (nevinětované pole jen 5mm)
6. Špatná kresba (nejhorší ze všech)
7. zhorší světelnost

Ty velké délky jsou nepříjemné, protože znamenají hodně vytáhlé ohnisko nad tubus
Možná mám některé rozměry špatně, klidně opravím podle Vašich konkrétních zkušeností.

Můžete prosím napsat Vaše řešení a spokojenost ?

EDIT: doplněno 8., opraven posun ohniska :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#9

Příspěvek od MMys »

Rozlišuj mezi posunem ohniska a zkrácením ohniskové vzdálenosti, to co ty nazýváš zkrácení ohniska, je ve skutečnosti posun polohy ohniska oproti variantě bez korektoru. Tedy např. o prvního korektoru je zkrácení ohniska 0.73x a posun ohniska o -15mm.  (- bych bral jako dovnitř, + směrem ven od původní polohy).

1) Parádní kresba (když se zadaří  ), velké nároky na tuhost soustavy a kolimaci, KAF8300 s f/4 zrcadlem je s odřenýma ušima.

2) nemám, ale viděl jsem snímky, parádní korekce kresby, ale s f/4 zrcadlem maximálně na fullframe, na 36x36mm už velká vinětace, chce to buď f/5 primár, nebo 4" korektor. Na 200-ku + APS i fullframe to jde krásně použít, viz Ivan Edér: http://www.astroeder.com/my%20equipment ... new_en.htm  zarolovat níž. Paradních sníků z toho najdeš na jeho webu hromadu. Do toho 3" výtahu to usadíš, stačí udělat buď vyšší základnu pod výtah (stejně ji budeš dělat), nebo prodlužovací upínací redukci, optimálně kombinaci obojího.

3) nemám ani jsem u nikoho neviděl, korigované pole je větší, takže by to možná nebylo tak příšerné s kolimací, jako u 2" verze. Ale ta cena :'(

4) Netuším, nemám, ohledně posunu ohniska, může to být jak jsem ti už psal, první skupina členů na vstupu svazek narovná a protahne korektorem, další skupina na výstupu zase pošle do ohniska. Tedy posun ohniska u těchle dlouhých korektorů bude asi velký a směrem ven, jinak by to bylo totálně nepoužitelné. Nutno zpytovat někoho, kdo má, nebo zaslat dotaz výrobci.

5) to bude podobné jako 4)

6) stará verze byla při f/4 dost bídná, ale MPCC mark III je údajně lepší. Korektor je krátký, pasoval by bez problémů, ale chtělo by to najít snímky s f/4 zrcadlem na APS formát (víc bych od toho nečekal).

7) Mám, Paracorr type 2, kresba na APS parádní, vinětace rozumná i s mýmn f/3.3 zrcadlem (i když s ním je to boj s kolimací). Částečně se projevuje efekt popsaný v bodě 4), ohnisko posune asi o 25mm ven, 1.15x zhoršení  světelnosti není žádná tragédie.

Co vybrat k f/4 200mm zrcadlu ?

Pokud máš dost peněz, plánuješ časem i fullframe a nechceš se nervovat, tak ASA 3" WYNE 0.95xPokud máš dost peněz, pevný nervy a trochu tolerance a plánuješ KAF8300, tak ASA 2" KORRR 0.73xPokud máš OPRAVDU dost peněz a pevný nervy, tak ASA 3" KORRR 0.73xPokud chceš jistotu za ještě jakž-takž přijatelný peníz, a nevadí ti trošku snížení světelnosti, tak Paracorr type 2Pokud to chceš za rozumnou cenu, byť s určitými kompromisy, nezbyde než experimentovat s TS, Baader, Skywatcher, možná i MPCC mark III.
Ještě jsi zapoměl na Baader RCC, ale to je taky dlouhej kousek s velkým backfocusem (mimochodem, víc jak 55mm backfocus se parádně hodí na OAG). Pak ještě připadá do úvahy ASA 2" 1.17x ale ten dělá skoro to samé co Paracorr (i zhruba stený posun ohniska) a je o něco dražší.

Tak a teď si vyber  :-/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#10

Příspěvek od Oko1 »

Pokud máš dost peněz, pevný nervy a trochu tolerance a plánuješ KAF8300, tak ASA 2" KORRR 0.73x
:-) To mě pobavilo.

Jenom bych ještě trochu dodal pár věcí vzhledem k tomu že mám dost zkušeností s použitím ASA 2korrr. Je důležité mít dalekohled předimenzovaný - pokud si řekneš "takhle by to mohlo stačit" tak to vynásob dvěma a bude to ono - zkolimuješ a kolimace se musí udržet. Seřízení F3 je opravdu pro pevné nervy, ale pak když si na to zvykneš a naučíš se to, je to už rutina. Podmínkou kolimace je samozřejmě nějaký catseye kolimátor, laser je nepoužitelný (Howie Glatter laser by mohl být lepší, ale neznám). V případě mojí třístovky se kupříkladu dodatečně přestavoval pavouk a okul.výtah.  

Připoměl bych tady návštěvu Konihlava na Tenerife - on s HEQ5, Borgem a G3/4 kamerou. Já jsem s ním jezdil s Gemini G53f, newtonem 300mm F3, který po cestě autem vždy dokolimovávám pro jistotu. A zpravidla jsem vždy fotil s první minutou použitelně temné oblohy, a zpravidla o dvacet minut dříve než Pavel. Tzn - dá se to naučit a dosáhnout konzistentních výsledků. Ale jak píše Martin, na KAF8300 je dvoupalec s odřenýma ušima. Dobře bych ale zvážil 3" verzi, protože vykreslené pole je podle datasheetů výrobce jen o 5mm větší a popravdě těžko říct jak se to chová vzhledem k tomu že to nikdo v blízkém okolí nemá. U dvoupalce je trik posadit 2korr o 3mm blíže k senzoru a bod ostření posunout VELMI daleko středu pole. Korektor se ti odmění opravdu vynikající kresbou a už na první pohled neuvěřitelným světelným ziskem, a pokud bys toužil po dokonalém poli, tak potom místo KAF8300 kameru s lehce menším čipem Sony ICX694, sám o téhle variantě ještě uvažuju.

Výhoda dvouplaců proti třípalcům je v tom, že do třípalcového výtahu pak můžeš vyrobit mechanizmus upnutí, který ti zajistí dokonalou kolmost (zkolimiješ bez korektoru a ten pak jen vložíš). Pokud tam budeš mít jakékoli upnutí přes péra (tzn třípalcový wynne ve 3" výtahu), tak zapomeň na přesnost, nesymetrický tlak z boku ti to vychýlí a kolimace je víceméně v čudu.

Paracorr jsem nakonec koupil taky (Martine, nevydržel jsem:-). Kresba typu II je vynikající, ten bych doporučil bez zaváhání. Světelnost horší, ale větší tolerance na přesnost a celkově je to normální práce, na ty ASA reduktroy aby člověk měl kurzy hodinařiny.

Přeju odvahu při rozhodování:-)

PS: Velká světelnost je návyková, raději bych se vzdal plochy senzoru než F3:-)) Obzvlášť v podmínkách ČR, kde je nouze o pěkné noci a každý promrhaný foton pak někde chybí.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#11

Příspěvek od MMys »

Pro 3" Wyne by se samozřejmě musel udělat podobný nástavec, jako máš ty Honzo, akorát by byl na 3" tubusku upnutý na závit řízlý zvenku, to by ubralo řekněme nějakých 5mm ze zdvihu, ale to je myslím úplně fuk. Upínání by pak už bylo podobné (převlečný díl zvenku, s uchyceným korektorem, zajištění na rybinu, tak aby váhu nenesl korektor, ale to rybinové spojení). Aldovi to kdyžtak nakreslím.

Jelikož MHV byla MegaHydroVíkend, tak jsme tam ten jeho stroj konstruovali. Bytelnost by měla být dostačující  Výtah bude mít ode mne, pokud by se rozhodl pro 0,73x  tak tam dáme rovnou dvě lineární vedení po 120°, jako u tebe.

Jinak ten 0.95x Wyne 3" je celkem tolerantní (znatelně víc než 0.73x 2KORRR, viděl jsem ten samý TS výtah, s jedním lineárem navíc, kde byl 3" korektor jen přes tři nylonové šroubky, a kresba na 36x36mm senzor skoro OK, ža na úplné rohy, protož eto je taky nadoraz, takže fullframe 24x36 a menší formáty nemůžou být problém i při jednoduchém uchycení 3" Wyne korektoru. A dodělat lepší uchycení se dá vždy. I když proč ho neudělat rovnou, že :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#12

Příspěvek od alda »

Teda chlapi vy mi dáváte, už jsem si nakreslil všechny možné varianty a pořád mám z toho hlavu v pejru (dokoce jsem to modeloval i s 250/1000). Musím si to všechno vytisknout a porovnat a čmárat si do toho a počítat atd.... Ideální by bylo mít to nastavené na současný korektor co mám - SW F4 - varianta 5 a aby do toho šla výhledově jak varianta 1 tak varianta 2. Možná ale vyměknu a dám tam TV Paracorr :-).
Ještě jednou poměřím ten svůj bazmek a pak se musím rozhodnout, ale není to lehké. Samozřejmě je mi jasné, že neexistuje levná a k tomu ideální varianta, vždycky je to nějaký kompromis a ten si nakonec musím rozhodnout sám, ale čím více zkušeností druhých, tím lépe.

PS: Jak tady už kdysi psal Pavel Pech, "kdybych to býval byl věděl, tak refrák je nejlepší varianta ;D ;D ;D "

Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#13

Příspěvek od Oko1 »

Tak to potom jo, to jsem netušil že jsi do toho Martine natolik zapojený, v tom případě obavy o tuhost nemám:-) Možná kdybych byl býval tušil, že upevnění 3" korektoru by nebyl takový problém, tak bych do toho možná i šel zejména v zájmu psychického zdraví:-) Ale jak jsem psal níže, F3 je návykové. Aldo, ten výtah od Martina je vynikající.


MMys
Pro 3" Wyne by se samozřejmě musel udělat podobný nástavec, jako máš ty Honzo, akorát by byl na 3" tubusku upnutý na závit řízlý zvenku

Jak o tom přemýšlím, zdá se mi že jsi mi naběhl na vidle - možná tím pádem zauvažuju o tom třípalcovém 0,75 ASA namísto dvoupalce který mám Už se vidím jak vezu zase výtah zpátky... No ale když tady budu ještě rok tak by to stálo za úvahu, a to by už asi bylo pro F3 finální řešení, a rozhodně levnější než nová kamera s menším senzorem. Kurňa....:-)

PS: Na déšť na MHV si nestěžuj, tady je to podobné. Mrholí, ve vsi 10 stupňů a bohužel sra....y končí těsně nad observatoří podle webkamery, takže z tohoto bloku volna zdá se nebude vůbec nic. Minulý týden tady ve vsi bylo třicet, dneska zase topím v ložnici a koupelně...
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#14

Příspěvek od alda »

Tak jsem si namaloval všechny varianty uvedených korektorů-reduktorů a to navíc ve variantě 200/800 i 250/1000 (už zase mi šiblo)
a výsledek určitě není překvapivý a žádnou ameriku jsem neobjevil.
Všechno jsem kreslil s vestavěnými reduktory s ohledem na jejich vlastnosti (velikosti, čočky, udávané backfocusy, posuny ohnisek atd.)

Když systém nastavím na svůj současná SW F4 korektor, tak vychází zrcátko 72mm a vzdálenost primár-sekundár cca 540mm a tedy sekundár-čip 260mm, výsledné pole bez vinětace 10mm (lepší z toho nedostanu).
Tato konfigurace pokud použiji klidně 75mm zrcátko je krásně použitelná pro :

korektor     pole bez vinětace
SW F4    10mm
ASA 2" 0,73  15mm
ASA 2" 1,175 15mm (opraveno)
TV Paracorr  15mm

Pokud bych šel do ASA 3" WYNE nebo ASA 3" 0,73x, muselo by se posunout primární zrcadlo asi o 4cm, to ale vzhledem k cenám neplánuju, navíc by to pak chtělo 88 zrcátko (stínění 44%)

Tedy asi zůstanu u současného korektoru, výhledově pak ASA 2" 0,73, případně ASA 1,175 a budu mít 3 ohniskové vzdálenosti v jednom  ;D Všechny by pak měly s trochou tolerance vystačit na APS-C a s 8300 a podobnými úplně vpoho. Větší čip neplánuju.¨

Při namalování všech variant pro 250/1000 to funuje prakticky stejně, stačí pak zrcátko 88mm případně 100mm (pro 3"), jenom je menší centrální stínění asi o 5% a samozřejmě větší ohnisková vzdálenost. Celková váha takového stroje však bude výrazně větší než by moje současná EQ6 unesla, nehledě na povětrnostní podmínky mého stanoviště :-)

Asi jsem jenom napsal, co mi už dlouho a po částech všichni jednou řekli, ale když si to člověk všechno 2x namaluje a vypíše kompletní tabulku s údaji, je mi hned lépe a konečně mám pocit, že tomu rozumím.

Uff, omlouvám se za slohovku, třeba někomu výše uvedené pomůže, mně to pomohlo určitě. Moc díky jak Martinovi tak Honzovi :-)

Edit: opraveny parametry u ASA 1,175
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Koma korektory pro Newtony - možnosti dnes...

#15

Příspěvek od MilAN »

Přiznám se, že jsem nezkoumal parametry umístění ASA 2" 1,175 korektoru, ale výsledné nevinětované pole ve srovnání s Paracorrem se mi zrovna nezdá.
Navíc jsem přesvědčený , že by velikost nevinětovaného pole od sekundáru měla být větší, takže bych určitě dal zrcátko 80 mm. Když se sečte vinětace od sekundáru s vinětací a osvětlením kraje u korektoru, bude celkový úbytek světla v kraji na můj vkus zbytečně velký
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět