Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Buba
Příspěvky: 10
Registrován: 20. 12. 2004, 02:04

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#1

Příspěvek od Buba »

Ahoj všichni.
Chtěl jsem se zaptat, jaká bude lepší koupě ohledně Barlowovi čočky nebo okuláru Plossl 6 mm (150x)? Mám okuláry Plossl 25mm a Plossl 9mm (100x). Chtěl jsem se zeptat jestli je lepší k 9 mm okuláru koupit Barlowovu čočku nebo koupit zmiňovaný 6 mm okulár?
Vlastním dalekohled GS 280 Nwt 114/910.
Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#2

Příspěvek od Psion »

Buba napsal: Ahoj všichni.
Chtěl jsem se zaptat, jaká bude lepší koupě ohledně Barlowovi čočky nebo okuláru Plossl 6 mm (150x)? Mám okuláry Plossl 25mm a Plossl 9mm (100x). Chtěl jsem se zeptat jestli je lepší k 9 mm okuláru koupit Barlowovu čočku nebo koupit zmiňovaný 6 mm okulár?
Vlastním dalekohled GS 280 Nwt 114/910.
Děkuji za odpovědi.
S Barlowem už bude problém - většení 200x s 4,5mm už bude pro 114mm dalekohled kritické. Zde bych šel cestou 6mm okuláru i když já volím cestu kvalitního Barlow (tzn. koupit Barlow a 12mm okulár) - má to dvě výhody :

1. Najednou má člověk prakticky dvakrát víc okulárů
2. Barlow zachová vzdálenost výst. pupily okuláru a přitom udělá poloviční ohnisko.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Buba napsal: Ahoj všichni.
Chtěl jsem se zaptat, jaká bude lepší koupě ohledně Barlowovi čočky nebo okuláru Plossl 6 mm (150x)? Mám okuláry Plossl 25mm a Plossl 9mm (100x). Chtěl jsem se zeptat jestli je lepší k 9 mm okuláru koupit Barlowovu čočku nebo koupit zmiňovaný 6 mm okulár?
Vlastním dalekohled GS 280 Nwt 114/910.
Děkuji za odpovědi.Predpokladam,ze ide o okulare GSO. V takom pripade by som ich nebarlowoval, ale kupil samostatny - kvalitnejsi.

To co pise Psion je tiez mozne: kupis kvalitny okular 12mm a kvalitny barlow a mas to iste a vykryjes tym dalsi rozsah (12mm = 76x)

Este ma napadlo jedno hladisko: pokial budes kupovat bezne Plossl tak 6mm okular je prakticky nepouzitelny, pre svoj minimalny ocny relief (cca 5mm). 12mm okular ho ma vacsi (10 mm) a barlow ho nielen zachova ale aj o chlp zvacsi.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#4

Příspěvek od michal.b »

Pavuk má pravdu, 6mm Plossl je skoro nepoužitelný (alespoň pro mě). Buď bych koupil okulár s delším očním reliéfem (LV, X-Cel...), nebo barlow.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#5

Příspěvek od johnik »

Souhlas, mám 8mm plossl a oční reliéf je na hranici rozumného pozorování.Na okulárech se vyplatí nešetřit.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#6

Příspěvek od mkcz »

Buba napsal: Ahoj všichni.
Chtěl jsem se zaptat, jaká bude lepší koupě ohledně Barlowovi čočky nebo okuláru Plossl 6 mm (150x)? Mám okuláry Plossl 25mm a Plossl 9mm (100x). Chtěl jsem se zeptat jestli je lepší k 9 mm okuláru koupit Barlowovu čočku nebo koupit zmiňovaný 6 mm okulár?
Vlastním dalekohled GS 280 Nwt 114/910.
Děkuji za odpovědi.
Já bych asi volil kvalitní Barlow. Krátkoohniskové Plossly jsem měl možnost zkoušet a při jejich koupi jsem se zastavil na 9 mm. Kratší ohniska už nejsou díky velikosti výstupní pupily tak pohodlná při pozorování. Ale u toho Barlow členu bych nedělal žádný kompromis a rozhodně bych volil apochromatický Barlow. Nemá smysl zhoršovat obraz levným optickým členem (GSO okuláry mám a nejsou špatné, ale taky to není žádný high end. Je to ekonomická volba v dobré kvalitě). Četl jsem recenze na apo Barlow od Celestronu a prý je velmi dobrý. Na druhé straně řada majitelů Barlowů od ATC Přerov hovoří o jejich výborné kvalitě. Nu, nezbývá než zvolit ten správný... ;)


Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

OK, tak si nekupuj klasicky Plossl ale nejaky okular 6mm so slusnym ocnym reliefom
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#8

Příspěvek od Richi »

A skúšali ste ľudia niekedy 4mm Plossl ? Stačí neopatrný pohyb a hneď vidíte o pár hviezdičiek naviac ...

Ja by som tiež volil Barlow (ale keď už tak kvalitný) - napr. CELESTRON ULTIMA 2X (apo).
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#9

Příspěvek od johnik »

když už jsme u Celestronu, zkoušel někdo krátkoohniskové ultimy?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#10

Příspěvek od MilAN »

to Buba :
Žázný Barlow Ti obraz určitě nevylepší, takže i pokud ho nezhorší, a ty potřebuješ jenom  jedno další zvětšení, dal bych přednost okuláru (laciný Barlow nemusí být žádný zázrak a dražší, možná kvalitnější , vyjde na stejnou cenu jako okulár -tedy okulár ,přiměřený k tvému dalekohledu).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zvolit Barlowovu čočku nebo okulár?

#11

Příspěvek od Rambo »

Doporučoval bych také nějaký 6mm okulár (třeba X-Cel, který má VVP 20mm) , jelikož dodaný oku 9mm s Barlow (2x) dá zvětšení 200x a to je pro tento dalekohled už téměř nepoužitelné (obraz je již dosti neostrý) – mám taky N114/900.
Odpovědět