M8 Laguna

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#1

Příspěvek od Psion »

Dnes byla řeč o M101. Včera jsme ji pozorovali refraktorem 140mm a Dobsonem 355mm. V refraktoru byla vidět i s náznakem struktury a ramen, v Dobsonu už "vypalovala" oči. Já jsem si ji vyfotil přes SW ED80, exp. 4x5min, 800 ISO :




Nedalo mi to a namířil jsem dalekohled na M8 Lagunu (SW ED80, 3x3min, ISO 800) a těšil jsem se, jestli něco uvidím - no přiznám se, tohle jsem nečekal :

Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

M8 Laguna

#2

Příspěvek od johnik »

Včera byla krásně průzračná obloha, škoda že jsem nemohl opět přijet.To bych do toho SW neřekl, ta Laguna je výborná.A pointace zdá se taky maká skvěle což?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#3

Příspěvek od Psion »

johnik napsal: Včera byla krásně průzračná obloha, škoda že jsem nemohl opět přijet.To bych do toho SW neřekl, ta Laguna je výborná.A pointace zdá se taky maká skvěle což?
Pointace se zdá být dobrá, ale pořád to není ono. Bude potřeba prodloužit ohnisko hledáčku barlowem, přece jenom ta přesnost je ještě malá a ohnisko 360mm už by mělo stačit.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#4

Příspěvek od Psion »

Včera jsem zajel otestovat upravený EOS a udělal zkušební fotky. Zajímalo mě hlavně, zda se projeví citlivost na červenou barvu. Udělal jsem 6x56s pouze s IR filtrem. Výsledek ukázal, že červená nyní opravdu na snímku je (původní snímky byly spíše fialové). Testovací obrázek přikládám - není nijak barevně (narozdíl od minulého) upravován, pouze je na obrázku úprava křivek. Je jasné, že čas to chce větší. Nicméně jsem porovnával RAW fotky M8 focené před měsícem časem 146s a nyní 56s a skutečně je nyní EOS 2x citlivější a zobrazuje skutečně červenou.

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#5

Příspěvek od Psion »

Tak jsem se trochu poučil z poslední fotky a včera jsem udělal novou s jinými parametry, 6x200s, SW ED80, EOS300D, 800 ISO, Baader IR cut.

Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

M8 Laguna

#6

Příspěvek od michal.b »

Psion napsal: Tak jsem se trochu poučil z poslední fotky a včera jsem udělal novou s jinými parametry, 6x200s, SW ED80, EOS300D, 800 ISO, Baader IR cut.


hezkýýý :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#7

Příspěvek od Psion »

michal.b napsal:

hezkýýý :D
Děkuji, ještě přidám aby byly o 100% lepší :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#8

Příspěvek od MMys »

To už začíná vypadat dost slušně, jak to vypadá 1:1 ;), malý obrázek úspěšně schová drobné nedostatky. Pošli ukázku, jsem zvědavý.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#9

Příspěvek od Psion »

MMys napsal: To už začíná vypadat dost slušně, jak to vypadá 1:1 ;), malý obrázek úspěšně schová drobné nedostatky. Pošli ukázku, jsem zvědavý.
Celkový pohle je zde :

ZDE
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M8 Laguna

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Trifid a hlavne ta Laguna je na tej fotke naherna. Paci sa mi to farebne podanie. Cervena az do purpurova, vyzera to velmi pekne. Tie farby si dosiahol spracovanim, alebo je vyvazenie bielej uz take v EOSe ?
PS:verim, ze zachvilu to bude skoro ako od R.Cromana http://www.rc-astro.com/
(viem,ze je to trochu offtopic, ale kliknite si na tu M51
:o a cez co to bolo robene ::) ::) ::) )
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#11

Příspěvek od Psion »

Pavuk_ napsal: Trifid a hlavne ta Laguna je na tej fotke naherna. Paci sa mi to farebne podanie. Cervena az do purpurova, vyzera to velmi pekne. Tie farby si dosiahol spracovanim, alebo je vyvazenie bielej uz take v EOSe ?
PS:verim, ze zachvilu to bude skoro ako od R.Cromana http://www.rc-astro.com/
(viem,ze je to trochu offtopic, ale kliknite si na tu M51
:o a cez co to bolo robene ::) ::) ::) )Děkuji za pochvalu :-)

Nádherné fotku na odkazu. Vybavení no comment, tadu to je otázka milionu Kč Tohle se bez peněz nedá fotit, ale věřím, že moje fotky budou do konce roku o 100% lepší a pokud ne, přijdou další investice.

Vyvážení bílé dělám zvlášť na IR cut, Zvlášt na kombinaci s Lumiconem DS. Fotka je zpracována pouze v křivkách, tzn. nejsou tam jiné úpravy barvy.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M8 Laguna

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal:
Děkuji za pochvalu :-)

Nádherné fotku na odkazu. Vybavení no comment, tadu to je otázka milionu Kč Tohle se bez peněz nedá fotit, ale věřím, že moje fotky budou do konce roku o 100% lepší a pokud ne, přijdou další investice.

Vyvážení bílé dělám zvlášť na IR cut, Zvlášt na kombinaci s Lumiconem DS. Fotka je zpracována pouze v křivkách, tzn. nejsou tam jiné úpravy barvy.Verim, ze budu take. Ved R.C. nafotil tu M45 http://www.rc-astro.com/star_clusters/open/m45.htm cez mensi refraktor (T.V.), takze pokial bude expozicia poskladana radovo n-hodin, bude to vyzerat velmi podobne.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#13

Příspěvek od Psion »

Ona M8 je vlastně na kraji zorného pole dalekohledu z jednoho důvodu, chtěl jsem vyfotit i zlatavou kulovku NGC 6544 a o tu jsem vás všechny vlastně připravil :-)

Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

M8 Laguna

#14

Příspěvek od zdenek »

Tak takto se mi to libi jeste o kousek vice. Samotne barevne podani  M8 se mi vyslovene libi. Ta kulovka k tomu ale doda ten spravny barevny kontrast. Podle mne opravdu hezky vydarena kompozice.  :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M8 Laguna

#15

Příspěvek od Psion »

zdenek napsal: Tak takto se mi to libi jeste o kousek vice. Samotne barevne podani M8 se mi vyslovene libi. Ta kulovka k tomu ale doda ten spravny barevny kontrast. Podle mne opravdu hezky vydarena kompozice. :)
Tak to jsem rád, že jsem potěšil řadu lidí a určitě dodal novou motivaci. Schválně jsem nechal fotky v jedné sekci, aby byl vidět vývoj kvality. V poslední době jsem se do toho zakousl a věnuju studiu, testování a focení 8 hodin denně (tzn. chodím spát kolem druhé v noci ) a tak se blížím ke svému cíli mílovými kroky.
Odpovědět