Prach a Digitálne zrkadlovky

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stone
Příspěvky: 4
Registrován: 31. 10. 2004, 15:23

Prach a Digitálne zrkadlovky

#1

Příspěvek od Stone »

Mám problémy s prachom na ccd snímači digit.zrkadlovky.Môže niekto poradiť ako bojovať s týmto problémom?Ďakujem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prach a Digitálne zrkadlovky

#2

Příspěvek od MMys »

Mě se osvědčil stlačený vzduch nebo jiný plyn ve spreji, určený k vyfukování nečistot (pozor, aby to ale nebyl nějaký uhlovodík, viděl jsem v nabídce plynů na ofukování i různé propany - hořlavé, a hlavně se při expanzi rychle ochlazují a kapalní a orosí snímač a vzniknou fleky). Prodává to třeba GME, GES a podobně.

Nejdřív vyfoukáš komoru foťáku, pak sklopíš zrcátko a otevřeš závěrku a krátce ofoukneš senzor. Fokat to chce z rozumné vzdálenosti, a ne dlouho. Plyn se ochalazuje a při delším foukání se to orosí.

Pokud toto nestačí - špína je nalepená, používám následující postup. Z tenké plastové desky (podložka na psaní) si vystřihnu pásek o malinko užší než výška senzoru. Z ČISTÉ nové fotografické utěrky na objektivy vystřihnu proužek tak 5cm dlouhý, přehnu ho přes hranu toho pásku, nahoře přilrpím isolepou. Tím máš nachystaný čistící "nástroj", pozor, na utěrku v místě přehybu nesahat, aby se nezamastila. Pak konec nastříknu čistým Ispopropyl alkoholem (k dostání tamtéž) a jedním tahem ze strany senzor přetřu. Zkontroluju čistotu, případně zopakuji (obvykle není třeba)

Na závěr - čistit co nejméně, nenechávat foťák zbytečně bez objektivu, drobné smítka viditelné pouze při vysoké cloně místo předčasného čištění raději vyretušovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Stone
Příspěvky: 4
Registrován: 31. 10. 2004, 15:23

Prach a Digitálne zrkadlovky

#3

Příspěvek od Stone »

Ďakujem Martin,to je presne to čosom potreboval :D
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Prach a Digitálne zrkadlovky

#4

Příspěvek od johnik »

Nebo balónek s koncovkou, vyrábí to např. hama, a funguje to taky dobře.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prach a Digitálne zrkadlovky

#5

Příspěvek od MMys »

Ten jsem pořídil původně, ale nějak to není ono. Do balónku se asi časem dostane prach a pak už to moc nepomáhá. Nevím, moc se mi to neosvědčilo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Prach a Digitálne zrkadlovky

#6

Příspěvek od MP »

Jeste pozor na ty tlakovane plyny. Na jednom fotografickem foru jsem cetl o skrabnutem AA/IR filtru senzoru EOS 300D po cisteni stlacenym plynem. Ono staci, aby v trysce bylo jedno tvrde zrnko prachu a pri te rychlosti, jakou je vystreleno, muze neco poskrabat. Takze radeji vzdycky pred pouzitim profouknout trysku nekde mimo fotak.

Jinak jsem prave v jedne fotoprodejne koupil uzitecnou pomucku : bombicky s CO2 ( takove trochu vetsi sifonove ) a pouzdro s ventilem a uzkou tryskou. Tlak je vyssi, nez u beznych "dust off" spreju, tryska je uzsi, takze to fouka mensi mnozstvi plynu vetsi rychlosti. A z toho CO2 na optice nic nezkondenzuje. Tak uvidime, jak se to osvedci.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Prach a Digitálne zrkadlovky

#7

Příspěvek od sussudio »

balónek se mi taky moc neosvědčil. za to bombička se mi zdá zajímavá... jaký plyn tedy myslíte že je nejvhodnější? jen vzduch, nebo co2...?
nedoporučuji obchodování s DUKem
Odpovědět