Periodická chyba CG5 Goto Advanced

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsem měřil chybu a doufám, že jsem to změřil správně :-)

Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#2

Příspěvek od vla »

Pepo nezklamal jsi, čekal jsem, že ráno vstanu a bude to tady. A myslím, že je to parádní průběh i velikost.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#3

Příspěvek od Jan »

To > Psion

Josefe, graf P.E. co do periodicity i co do amlitudy odchylek svědčí o kvalitě montáže - jako šťastný majitel si můžeš gratulovat. O to více by bylo zajímavé vědět, zda Tvá montáž je povedenou výjimkou, nebo standardem tohoto typu?  

Pro úplnost by bylo možná účelné informaci doplnit o několik údajů:

(a) - graf FFT / jednu periodu šneku RA,
(b) - všechny údaje a výpočty, které generuje PEAS,
(c) - info o zatěži montáže v průbehu měření (hmotnost, návětrná plocha),
(d) - info o optických parametrech použitého dalekohledu,
(e) - info o použité WEB kameře a jejím nastavení při měření,
(f) - info o parametrech SW prostředí pro snímání P.E.
(g) - schematický popis převodového soukolí RA,
(h) - stručnou charakteristiku astro a meteo podmínek při měření.

Je toho dost, dá to práci, ale nic z toho patrně není samoúčelné a vyplatí se s odstupem času.

Vznikne tak mini-protokol a pokud další majitelé tohoto typu montáže provedou obdobná měření P.E. srovnání výsledků bude snažší a snad i objektivnější.

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#4

Příspěvek od Psion »

Jan napsal: To > Psion

Josefe, graf P.E. co do periodicity i co do amlitudy odchylek svědčí o kvalitě montáže - jako šťastný majitel si můžeš gratulovat. O to více by bylo zajímavé vědět, zda Tvá montáž je povedenou výjimkou, nebo standardem tohoto typu?

Pro úplnost by bylo možná účelné informaci doplnit o několik údajů:

(a) - graf FFT / jednu periodu šneku RA,
(b) - všechny údaje a výpočty, které generuje PEAS,
(c) - info o zatěži montáže v průbehu měření (hmotnost, návětrná plocha),
(d) - info o optických parametrech použitého dalekohledu,
(e) - info o použité WEB kameře a jejím nastavení při měření,
(f) - info o parametrech SW prostředí pro snímání P.E.
(g) - schematický popis převodového soukolí RA,
(h) - stručnou charakteristiku astro a meteo podmínek při měření.

Je toho dost, dá to práci, ale nic z toho patrně není samoúčelné a vyplatí se s odstupem času.

Vznikne tak mini-protokol a pokud další majitelé tohoto typu montáže provedou obdobná měření P.E. srovnání výsledků bude snažší a snad i objektivnější.

Zdraví
Jan

Rád bych Honzo udělal ještě jedno měření, abych si byl 100% jistý výsledkem a rád bych porovnal výsledek např. včera kdy už bylo docela chladno s letní popř. zimní nocí. Jakmile budu mít hotovo, přinesu kompletní výsleky testu.

Při měření jsem ale zjistil že ohnisko nevychází 600, ale kolem 650 což se m i nezdá, ale i tak bude periodická odchylka max. 9,4" a průměrná max. kolem 8". Je vidět, že během testování periodická chyba klesá (testoval jsem montáž nedlouho po ustavení a zapnutí motorů). Rozhodně test zopakuji, nicméně i první fotografie M3 ukazuje, že montáž je skutečně kvalitní a po ustavení driftovou metodou nic nebrání dělat foto bez pointace několik minut. Pomocí programu GuideDog (freeware) lze montáž pointovat automaticky pomocí webové kamerky.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#5

Příspěvek od Psion »

Tak, konečně jsem dodělal výpočty a ohnisko u SW ED80 je 619mm!

Při srovnání grafu FFT analýzy je zřejmé, že skoro kopíruje průběh montáže VIXEN GP/DX a bez problému může konkurovat s P.E. montážím Takahashi EM-1s, EM-10, které jsou cenově ovšem úplně jinde.

Tady jsou tedy konečné grafy ze včerejšího měření :





Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#6

Příspěvek od lubomir »

Nie celkom k periodickej chybe ,ale na hvezdarni mame tu montaz a obcas zblbne (tuknem napr.na M1 ktora je povedzme kulminuje a zacne mi liezt pod obor).nasledkom blbnutia je ,ze ho musim zrestartovat.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#7

Příspěvek od Psion »

lubomir napsal: Nie celkom k periodickej chybe ,ale na hvezdarni mame tu montaz a obcas zblbne (tuknem napr.na M1 ktora je povedzme kulminuje a zacne mi liezt pod obor).nasledkom blbnutia je ,ze ho musim zrestartovat.
Ze začátku jsem byl taky překvapen, kam ta montáž "jede", pak jsem pochopil, že se celá přetáčí a nakonec najede správně. Holt ekvat. montáž na dobsona nemá :-)
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#8

Příspěvek od lubomir »

mne sa sekla.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#9

Příspěvek od Psion »

lubomir napsal: mne sa sekla.
Je to docela možné, PC se taky seká :-)

Koukám, že odpovídáš stroze, dale by se to napsat i takhle : MsS (mne sa sekla) ;D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#10

Příspěvek od Psion »

Po testování a pár večerech focení je jasné, že montáž je opravdu skvělá a velmi přesná (nehledě na to, že kompletní montáž včetně dalekohledu odnesete v tašce v jedné ruce).

Velmi výrazně se na přesnosti podílí i funkce Calibrate Goto (změří vyváženost posuvu dalekohledu v osách a nastaví ideální posuv) a funkce Precise GoTo, která po výběru objektu nalezne nejbližší jasnou hvězdu a na ní nechá "schválit" správnou polohu uprostřed FOV a pak automaticky najede zpět na objekt určený k pozorování nebo fotografování. Dle fotek montáži nečiní pak problém udržet objekt na pár pixelích i několik minut (srovnal jsem fotky, které jsem dělal v čase 7min. a 1 sec. a hvězda která na nich zabírá 2 pixely a pousovala o +/- 2 pixely na jednu a pak zpět na druhou stranu v rozlišení 1536x1024 - periodická chyba).

Montáž je citlivá na napájení +12V a již kolem této hodny např. 12,05V výrazně klesně přesnost montáže a začně ujíždět z např. RA o 50" za minutu. Pokud je na baterii alespoň 12,3V je vše OK (standardně nabitá baterie má přes 13V)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#11

Příspěvek od FunTomas »

Psion napsal: ...(nehledě na to, že kompletní montáž včetně dalekohledu odnesete v tašce v jedné ruce)...
No keby si to nepisal ty, co si si to vyskusal, tak by som ani neveril. Ked uvazim ze CG5 je vlastne Vixen, tak musim povedat, ze ja tu svoju teda v ziadnej taske s dalekohladom (maly Borg) neodnesiem. A to nemam stativ s 2" nerez nohami. :(

Psion napsal: ...Dle fotek montáži nečiní pak problém udržet objekt na pár pixelích i několik minut (srovnal jsem fotky, které jsem dělal v čase 7min. a 1 sec. a hvězda která na nich zabírá 2 pixely a pousovala o +/- 2 pixely na jednu a pak zpět na druhou stranu v rozlišení 1536x1024 - periodická chyba).
No tak toto sa mi zda teda vela na fotografovanie. Ved 2 pixely priemer a po 2 pixely na obe strany vychadza 6 pixlova ciarka. To je podla teba dobre na foto?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#12

Příspěvek od Psion »

FunTomas napsal:
No keby si to nepisal ty, co si si to vyskusal, tak by som ani neveril. Ked uvazim ze CG5 je vlastne Vixen, tak musim povedat, ze ja tu svoju teda v ziadnej taske s dalekohladom (maly Borg) neodnesiem. A to nemam stativ s 2" nerez nohami. :(

No tak toto sa mi zda teda vela na fotografovanie. Ved 2 pixely priemer a po 2 pixely na obe strany vychadza 6 pixlova ciarka. To je podla teba dobre na foto?
Myslím, že je to skvělé na foto a to z důvodu, že pokud v 7 minutách bez pointace má montáž takovýto drift a navíc je jenom ustavena polárním hledáčkem, kde odhaduji chybu na 5 úhlových minut (to si možná fandím a může to být klidně i 15), pak je to skvělé. Včera jsem testoval GuideDog a ten udržel hvězdu +/- 3" bez problémů.

Ještě doplním, že na testovacích fotografiích je 1 pixel přibližně 4", takže je to ve shodě s periodickou chybou montáže.

Dalekohled s montáží nosím v tašce od snowboardu, takže ji ani nerozebírám :-)
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#13

Příspěvek od Hadra »

Psion napsal: Po testování a pár večerech focení je jasné, že montáž je opravdu skvělá a velmi přesná (nehledě na to, že kompletní montáž včetně dalekohledu odnesete v tašce v jedné ruce). Ahoj, porad uvazuji o koupi montaze podobnych parametru za minimalni investice. O co mi jde: foceni na 200-300mm, ale uvazuju s tou montazi koupit SW 80ED, coz je 600mm a rict, ze to pozdeji nebudu chtit zkusit pres 600 by bylo smutne - tusim ale, ze to uz bude na hranici unosnosti, ne? Jedna se mi o foto na film, ne na CCD, CMOS. Vim, ze je to trochu mimo tema, ale HLAVNI dotaz je: Cim se lisi CG5 s GT od obycejne CG5. Jestli je tam nejaky rozdil, treba v prevodech ,materialu atd - tudiz i presnosti, PE atd., anebo jen v komfortu GT+moznost AG, tudiz i foto na CCD. Diky!
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Periodická chyba CG5 Goto Advanced

#14

Příspěvek od MP »

Hadra napsal: Cim se lisi CG5 s GT od obycejne CG5. Jestli je tam nejaky rozdil, treba v prevodech ,materialu atd - tudiz i presnosti, PE atd., anebo jen v komfortu GT+moznost AG, tudiz i foto na CCD. Diky!Rozdil je v celych pohonech. Verze GT ma presne pohony s enkodery, bez GT je to "stara dobra" EQ5/CG5 s horsimi prevodovkami, vetsimi vulemi, vetsi PE apod. Tedy pri foceni je rozdil dost znat. Je to podobne, jako "klasicke" EQ6 a HEQ5 a verze SkyScan - take to GoTo nepotrebuji, ale ty presnejsi pohony za to stoji.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět