Zkusenosti s TAL 150K

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
petrh71
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 03. 2005, 18:06

Zkusenosti s TAL 150K

#1

Příspěvek od petrh71 »

Ahoj,
chtel bych se zeptat,zda nekdo z Vas nema zkusenosti s klevtsov TAL 150K(viz www.dalekohledy.cz). Vazne o nem uvazuji, je pomerne skladny a podle recenzi na webu by mel mit vynikajici optiku. Uvitam jakykoliv
Vase vyjadreni
Diky moc
Petr
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Zkusenosti s TAL 150K

#2

Příspěvek od Bob »

Ahoj Petře.Jestli ti můžu poradit,jdi do TALa 200ky.Je sice dražší ale není zas o tolik větší.Kamarád ho měl a obraz byl opravdu skvělý.Měsíc a planety ostré,hvězdy bodové.A proč 200ku.Například M 13 v herkulu ti 150ka nerozloží na hvězdy.Někdo sice tvrdí že ano,ale spíše mám pocit,že přání je otcem myšlenky.Zato 200ka ji rozloží na spolehlivě.Zkrátka průměr ničím nenahradíš.Proto musel i TAL do světa,aby uvolnil finance pro připravovanou 400ku,kterou chce kamarád nejpozději v příštím roce mít. ;)Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
petrh71
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 03. 2005, 18:06

Zkusenosti s TAL 150K

#3

Příspěvek od petrh71 »

Ahoj,
tho TALa 150K bych chtel pouzit na pozorovani
promennejch hvezd do 12-13 mag. O pozorovani
DSO s nim neuvazuji
Petr
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Zkusenosti s TAL 150K

#4

Příspěvek od Bob »

Ahoj.Samozřejmě záleží na tobě na co se zaměříš.Třeba časem budeš chtít jít o nějakou magnitudu výše.Chtěl jsem tím mimo jiné naznačit,že ve většině případů je to přirozený vývoj jít do většího průměru.Odpadá pak problém s prodejem a finanční ztrátou.Neboli 200ka by ti s největší pravděpodobnosti vyhovovala déle.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Zkusenosti s TAL 150K

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

petrh71 napsal: Ahoj,
tho TALa 150K bych chtel pouzit na pozorovani
promennejch hvezd do 12-13 mag. O pozorovani
DSO s nim neuvazuji
PetrDufam, ze si myslel fotograficky, lebo na vizualne pozorovanie premennych hviezd to urcite stacit nebude (zavisi aj od MHV danej lokality).
Uživatelský avatar
petrh71
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 03. 2005, 18:06

Zkusenosti s TAL 150K

#6

Příspěvek od petrh71 »

Pavuk_ napsal:
Dufam, ze si myslel fotograficky, lebo na vizualne pozorovanie premennych hviezd to urcite stacit nebude (zavisi aj od MHV danej lokality).Ahoj, tech 12-13 jsem mel namysli do teret. mag. dalekohledu. Je mi jasne,ze realita muze byt jina
P.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Zkusenosti s TAL 150K

#7

Příspěvek od MilAN »

Na tu 13.mag se dostaneš i prakticky. To asi stačí pro spolehlivé odhady proměnných hvězd do cca 12. mag
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Zkusenosti s TAL 150K

#8

Příspěvek od Listy3 »

Píšeš, že na DSO s tímto dalekohledem nepočítáš. Znamená to, že na to máš jiný dalekohled s větším průměrem nebo Tě DSO nezajímá? Zajímá mně to, protože nemám vůbec žádné zkušenosti s proměnnými hvězdami a chtěl bych vědět zda a proč se dalekohled vhodný na DSO nehodí na proměnné hvězdy?
A taky pokud Ti někdo zkušený má poradit co koupit, tak informace co už máš může být zásadní.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Zkusenosti s TAL 150K

#9

Příspěvek od gaszton »

nie som skuseny premenar, (dávnejsie uz som vyskusal ) ale mam takych známych. pri porovnani je dolezite aby aj premenná hviezda aj porovnávacie hviezdy boli zobrazene pri rovnakych podmienkach. pri svetelnom newtone kde okrajove zony trpia viditelnou komou sa to neda zabezpecit, lebo tazko porovnavat jas rozmazaneho fliaciku s jasom ostreho bodu v strede zorneho pola. menej svetelne newtony mozu byt lepsie, refraktory este viacej a TAL 150k je povestny s dobre korigovanym polom.
problemy su jedine vtedy ak v malom zornom poli dalekohladu nenajde vhodna porovnavacia hviezda.

samozrejme netvrdim ze je to pravda, nemam dlhodobe prakticke skusenosti, je to len taka pokus o rozumne vysvetlenie.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Zkusenosti s TAL 150K

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Listy napsal: ...chtěl bych vědět zda a proč se dalekohled vhodný na DSO nehodí na proměnné hvězdy?
To tu nikdo nenapisal, ani neviem ako si na to prisiel ???
Podla mna JE TO JEDNO. Nemyslim si, ze je tu treba nejaka optimalizacia Na premenne hviezdy kludne pouzi hociaky dalekohlad, co mas po ruke, ide len o to aby si spolahlivo videl aj tie najslabsie porovnavacky. Dam Ti priklad Amigo (ako premenar by si ho mal poznat ) ma 30cm dobson 1:5 a dosahuje s nim nadpriemerne vysledky.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Zkusenosti s TAL 150K

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

gaszton napsal: ...pri svetelnom newtone kde okrajove zony trpia viditelnou komou sa to neda zabezpecit, lebo tazko porovnavat jas rozmazaneho fliaciku s jasom ostreho bodu v strede zorneho pola. menej svetelne newtony mozu byt lepsie, refraktory este viacej a TAL 150k je povestny s dobre korigovanym polom.Prepac, ale nesuhlasim. Pri pozorovani premennych hviezd ZASADNE davame hviezdy do stredu pola (koli eliminacii vinetacie obrazu a inych faktorov-napr.ta koma, ale aj rozna citlivost sietnice). Pohladom odhadneme jasnost a presunieme sa na porovnavacku a cinnost sa opakuje. Potom zapiseme odhad. Takze pokial stred pola nie je zatazeny komou (skolimovany dalekohlad, kvalita plochy splnajuca Raleighov limit)
Uživatelský avatar
LK
Příspěvky: 19
Registrován: 11. 08. 2004, 20:40

Zkusenosti s TAL 150K

#12

Příspěvek od LK »

To Bob:
Muzes prosim sdelit neco blizsiho kolem TALu 400ky? Pripadne nejaky odkaz na web. U TALu ani u Matouska jsem nic takoveho nevidel. Ani zminku. Pouze o pripravovanem RC Astrosib RC-250.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 878
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Zkusenosti s TAL 150K

#13

Příspěvek od peto »

LK napsal: To Bob:
Muzes prosim sdelit neco blizsiho kolem TALu 400ky? Pripadne nejaky odkaz na web. U TALu ani u Matouska jsem nic takoveho nevidel. Ani zminku. Pouze o pripravovanem RC Astrosib RC-250.

RC Astrosib je už na svete:
http://www.astrotech.it/italiano/prodot ... trosib.htm

je tam aj TAL250:
http://www.astrotech.it/italiano/prodotti/tal/tal.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Zkusenosti s TAL 150K

#14

Příspěvek od MilAN »

zkus to na firemních stránkách TALu :
http://www.telescopes.ru/product.html?cat=1&prod=64
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12969
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Zkusenosti s TAL 150K

#15

Příspěvek od Psion »

peto napsal:


RC Astrosib je už na svete:
http://www.astrotech.it/italiano/prodot ... trosib.htm

je tam aj TAL250:
http://www.astrotech.it/italiano/prodotti/tal/tal.htm

O parametrech Astrosibu jsem se moc nedočetl, zato cena OTA je přímo obří Neznám cenu v EUR Meade 10" R-Ch, ale vypadá, že Meade i s montáží vyjde o dost levněji a co jsem dneska četl o Meade, tak je to dalekohled přímo nabitý hi-tech technologiemi.
Odpovědět