Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#61

Příspěvek od MilAN »

to : nou : možná to nechápeš, ale dokud bude zrcadlo studené a bude do tubusu vnikat teplý vzduch z místnosti, tak se celou dobu bude na zrcadle srážet voda a budeš z něho mít misku s vodou.Z kus to nebrat tak akademicky a jednou zkus to, co většina lidí s tím dělá a nějak to funguje. :)
Zakryj tubus ručníkem a nech to tak několik hodin, než se na to podíváš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#62

Příspěvek od Psion »

Nevím co se tady řeší, celá léta po pozorování sundám dalekohled na terase, dám do chodby či obyváku odkrytý, celý se zarosí, ráno je čistý, žádný problém. Čistit optiku co nejméně, nějaký prach či drobné kapky nevadí, na obraze to po vyčíštění nelze poznat.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1755
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#63

Příspěvek od nou »

MILAN: Tak to aj robim. Necham par hodin oteplat a potom otvorim aby to vyschlo. Spytal som sa ze ci nema niekto nejaky trik. A ten uterak asi vyskusam. Snad to uz nebudem buduci rok riesit kedze planujem postavit hvezdarnicku.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#64

Příspěvek od vla »

Kdysi jsem zvažoval ohřev primáru po skončení pozorování, ale nějak jsem to nedotáhl do konce.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#65

Příspěvek od Karell »

Já to dělám. Mám vyhřívání z automobilového zrcátka 12V přilepené na zadní straně zrcadla, ráno zapnu a dopoledne zase vypnu.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#66

Příspěvek od midars »

OndraVy píše:Nejvíc mě štve když vytáhnu noťas z taškky na notebook z auta a okamžitě jse mokrý displej. Navíc je dotykový, tak to mi udělá velkou radost.
Pomůže i plastová bedýnka položená na bok do které se vloží NB.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#67

Příspěvek od M_V »

nou píše:Lenze co s vlchokostou co sa mi nachyta na vnutornej strane tubusu pocas pozorovania.
Nepomohlo by použiť rosnicu aby si na nej zachytil aspoň časť vlhkosti, ktorú ináč zadekluješ v tubuse?
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1755
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#68

Příspěvek od nou »

M_V: Hej asi pre istotu vyhrievanu rosnicu.

Inak pre zaujimavost ake su fyzikalne principy rosenia. Lebo niektore veci sa rosia viac ako ine. Napriklad cierne veci sa orosia skor takze predpokladam ze lepsie vyzaruju IR a teda su chladnejsie. Taktiez veci pod nejakym pristreskom su rano suche takze bud mikro kapky rosy postupne klesaju alebo strecha odraza naspet IR alebo kombinacia oboch.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#69

Příspěvek od M_V »

Strecha vyžaruje svoje IR čím kompenzuje vyžarovanie z predmetu pod ňou. Keď má predmet výhľad na oblohu tak vyžaruje ale z oblohy naň dopadá málo žiarenia a potom je energetická bilancia taká, že sa objekt môže ochladiť pod teplotu okolia. Obzvlášť keď nemá úplne dobré tepelne vodivé spojenie s niečím iným ako napríklad sekundár na pavúku.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#70

Příspěvek od Psion »

A pak jsou dalekohledy jako např. mosazný Achernarův refrák, který se nerosí nikdy a vůbec :)
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#71

Příspěvek od M_V »

A čím si to vysvetľuješ? Na nás inovercov padá rosa ako trest za to, že nemáme mosadzný refraktor? :lol:
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#72

Příspěvek od juh »

... Napriklad cierne veci sa orosia skor takze predpokladam ze lepsie vyzaruju IR a teda su chladnejsie. ...
Nie je to závislé na farbe povrchu vo viditeľnej časti spektra. Jeden čas sa tu preberalo pri chladičoch. Viac ide o drsnosť povrchu, od ktorej závisí vyžarovanie v IR. Je jedno, či je farba povrchu čierna, alebo biela.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#73

Příspěvek od Psion »

M_V píše:A čím si to vysvetľuješ? Na nás inovercov padá rosa ako trest za to, že nemáme mosadzný refraktor? :lol:
Nikdo přesně neví, možná nějaké woodoo :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#74

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že se to tenkrát hodně probíralo a ty fyzikální zákony jsou celkem jasné. Jenže to se pohybujete těsně kolem rosného budu - některý povrch díky vyzařování je už pod, a jiný těsně nad. Jenže to s tím rosením , pokud se dostáváme s teplotou už dál pod rosný bod , už nijak nepomůže.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#75

Příspěvek od Beda »

Psion píše:A pak jsou dalekohledy jako např. mosazný Achernarův refrák, který se nerosí nikdy a vůbec :)
vysvětlit to neumím, ale je pravda, že původní rosnice mého bývalého 110mm f15 refraktoru byla mosazná a objektiv se skoro nerosil. Později jsem ji nahradil za hliníkovou a optika se rosila nápadně častěji ...
Odpovědět