Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 480
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 39

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Příspěvek #46 od pedrosanchez » 25. 01. 2019, 15:14

MilAN píše:No, je vidět,že nenosíš brýle :) . Potom bys věděl, že ačkoliv venku používáš brýle nezarosené, jak vejdeš dovnitř, tak se zarosí. A zrovna tak je to s dalekohledem. A samozřejmě s optikou. Takže zadeklováno to musí být už , pokud jsi venku, okuláry hezky uzavřeny v pouzdrech a pak teprve můžeš jít dovnitř. A nic neoddeklovávat, pokud se nesrovnají teploty - jinak se to vše orosí. O venkovní tubus nemusíš mít strach, tomu nemá co vadit. To oschne. Ale kapky na optice by zaschly a byly by potom vidět.


Já brýle nosím, takže v tomto směru máš pravdu a smysl mi to dává :)
Ale nedokáži pochopit následující. Nesu domů už většinou zamlžený dalekohled (zejména sekundární zrcátko), takže optika je již orosená. Čím si pomohu, když jej přinesu zadeklovaný? Uvnitř bude rosa na zrcadle.
Ty domu přinášíš zřejmě neorosený dalekohled, jelikož topíš. Máš jej pěkně uhemovaný, za nějakou tu hodinku se ti srovnají teploty tubusu a pokojového prostředí a pak jej přesto oddekluješ? Proč jej tedy nenecháš normálně přikrytý krytkou?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 19221
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 71

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Příspěvek #47 od MilAN » 25. 01. 2019, 15:42

Já dalekohledu netopím, ale primár nemám nikdy zarosený. Jedno je pravda- dalekohled nejde do obýváku.
Vlhkost zůstává po srovnání teplot v dalekohledu a zrcadlo se nezarosí . Teplý vzduch je schopen absorbovat daleko více vody, takže nedojde ke kondenzaci ale naopak ke snížení relativní vlhkosti. uvnitř tubusu. Na druhou stranu, není důvod nechávat v tubusu vzduch se zvýšenou relativní vlhkostí, proto se to odvětrává.
No, a otázka proč se to dekluje , když se s tím jde z venčí dovnitř i s mírně zamlženým? Protože se ti optika silněji orosí a už tam budou i kapky.A ty zaschnou. V horším případě bude na primáru louže. Zkus to, není to žádná teorie.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz


Zpět na “ATM aneb udělej si sám”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů