Bino nástavec Baader Maxbright

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#16

Příspěvek od Fabo »

S tou kolimnací je to asi tím balkonem a střídáním teplot během dne.Přece jen železo se dle různých teplot různě roztahuje.
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#18

Příspěvek od Fabo »

Koukal jsem k Německým sousedům a mají tam od Baaderu set i s okuláry,ale asi je to těžko posoudit,takle bez odskoušení.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#19

Příspěvek od Regulus »

Ty okuláry vypadají jak reverzní kelnery, označované často u SW jako tzv. Super okuláry. Použitelné budou, mám dvojčata té 10mm varianty a občas je v binu používám pro větší zvětšení.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#20

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Vůbec bych se nebál pořídit tu nejlevnější binohlavu od TS :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ektor.html

...a přímo v tom odkazovaném setu s prodlužovačem cca 2,5x a stejnými páry okulárů, jako u diskutované Maxbright, tedy RK 25 + 10mm. Ty 25ky budou na tom s případnou vinětací lépe než Plössly stej. ohniska. Tato hlava má na výstupu pupilu 23mm ( Maxbright 21mm a WO binonástavec jen 20mm ), takže si myslím, že vinětovat, ve smyslu náhlého ztmavení ( ořezu ) u kraje, nebude..

Lepší aretace okulárů, malá hnotnost, kratší optická délka o 10mm, jsou další výhodou vedle velmi příznivé ceny. Okuláry 25mm v této hlavě dají v diskutovaném Dobsonu s F = 1600mm zvětšení 160x, což je velmi příznivá hodnota základního zvětšení, a to při komfortním pozorování ( RK okulár je na tom ještě líp než Plössl ). Dokoupil bych pak ještě aspoň jeden pár trochu lepších okulárů kolem ohniska 16mm, např. tento :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -Feld.html

Které budou velmi dobrým kompromisem s velmi dobrou ostrostí na planety, Měsíc, kulovky...a aspoň trochu širším polem. Univerzálnějšími okuláry, ale s větším kompromisem, budou tyto z řady Expanse :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... hluss.html

které zvládají i světelné Dobsony a jsou i s barelem 2", užitečnými závity T2..Prostě jsou takovou vylepšenou verzí Hyperionů.
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Bino nástavec Baader Maxbright

#21

Příspěvek od RisoP »

Túto lacnejšiu binohlavu mám a je to celkom použitelný kus optiky. Používam ju hlavne s malokukom na slnko cez bader fóliu ale celkom dobre ide použiť s dobsonom - stačí odskrutkovať tubusok ktorý normálne drží okulár a zaskrutkovať ho z opačnej strany. Treba ešte vymeniť dve skrutky ktorými sa uťahuje okulár a nahradiť ich kratkymi aby nezavadzali kedže teraz sa budú nachádzať vo vnútri okulárového výťahu.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#22

Příspěvek od Fabo »

Vážení kolegové,strašně moc a moc Vám Všem děkuji za Vaše rady.Dnes mi příšla binohlava Ts.Odskoušel jsem ji na vzdáleném továrním komíně a jsem totálně nadšen z nového pohledu. ::)Těším se na pohled do vesmíru.Děkuji Milan
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#23

Příspěvek od Peťa »

Zajímalo by mne, jakou barevnou vadu zanáší do sestavy ten násobič. Zrovna tovární komín proti světlému nebi je dobrý objekt na její testování, na ten TS násobič už si tu kdosi stěžoval. Nebo snad dokonce zaostříš bez něj?
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#24

Příspěvek od Fabo »

Bohužel ještě bylo porát zataženo,tak že tohle nemůžu posoudit.Na komín jsem koukal za šera a jsem rád,že to šlo parádně zaostřit a poštelovat.Dají se štelovat oba okuláry a obraz byl parádně ostrý,ale co ukáže noční obloha,to ještě netuším.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#25

Příspěvek od MilAN »

Nebo snad dokonce zaostříš bez něj?
Nejde přeci o to, jestli zaostří bez něho, jde o to , že když tam nebude, bude to hrozně vinětovat. Nakresli si sbíhavý svazek paprský v poměru 1:5 , na vstupu s průměrem 23 mm a podívej se, co ti z něho zůstane ve vzdálenosti 110 mm. To, co ti zůstane, je bez vinětace ( tedy bez vinětace, kterou tam vnáší bino) . 1 mm je opravdu málo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#26

Příspěvek od Regulus »

Zajímalo by mne, jakou barevnou vadu zanáší do sestavy ten násobič .... na ten TS násobič už si tu kdosi stěžoval.Tak to by mě zajímalo, kdyby to ten někdo mohl objasnit Celkem mě to překvapuje; u WO bina a origoš násobiče nebo i u optické části obyč. barlowa zhoršení nepozoruju.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#27

Příspěvek od Peťa »


Tak to by mě zajímalo, kdyby to ten někdo mohl objasnit Celkem mě to překvapuje; u WO bina a origoš násobiče nebo i u optické části obyč. barlowa zhoršení nepozoruju.

U kombinace hlavy Maxbright s Baader 1.7 násobičem na ED100 s BGO okuláry žádné zhoršení taky nepozoruju, ovšem když místo Baader násobiče dám optický člen TS Barlowa tak to jde celé do háje a objeví se výrazná modrá a žlutá jako kdybych měl místo ED světelný achromát.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#28

Příspěvek od Regulus »

ovšem když místo Baader násobiče dám optický člen TS Barlowa tak to jde celé do háje a objeví se výrazná modrá a žlutá jako kdybych měl místo ED  světelný achromát.Jenže ve druhém případě bude zvětšení o dost větší (jeli barlow 2x, binohlavě dá faktor tuším 3x), takže i případné vady budou větší.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#29

Příspěvek od Peťa »

Jenže ve druhém případě bude zvětšení o dost větší (jeli barlow 2x, binohlavě dá faktor tuším 3x), takže i případné vady budou větší.  
ne, ne, samozřejmě jsem pak vzal i delší okulár, abych se dostal na podobné výsledné zvětšení, TS 2x Barlow produkuje v té sestavě opravdu brutální barevonu vadu, jakou ani na nesmyslných zvětšeních rozhodně jinak nemám, obzvlášť s BGO - jediný další mně známý způsob, jak z ED100 dostat takové barvičky je použít Huygensovo okuláry.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bino nástavec Baader Maxbright

#30

Příspěvek od MMys »

K většině binohlav jsou dodávané prodlužovače, které jsou napočítané pro polohu a soustavu konkrétní binohlavy, takže je barevná vada minimalizovaná.

Strčit bino do Barlowa je přeci blbost. Do Barlowa taky nedáváš okulár nějakých 100-150mm za čočku, a tady mezi okulár a barlow strčíš bino ? Na takovouhle pracovní vzdálenost ten Barlow není vůbec spočítaný, a korekce je prachbídná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět