Bino nástavec Baader Maxbright

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#31

Příspěvek od Regulus »

Už to tu myslím zmiňoval i Sirius a já mám zkušenost stejnou - v mém případě barlow od SW i Celestron Ultima fungují obdobně jako origoš korektory 1,6 a 2x které k WO binu mám, zhoršení obrazu nepozoruju, u toho TS barlowu to ale může být jiné...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#32

Příspěvek od Peťa »


Strčit bino do Barlowa je přeci blbost. Do Barlowa taky nedáváš okulár nějakých 100-150mm za čočku, a tady mezi okulár a barlow strčíš bino ?Na takovouhle pracovní vzdálenost ten Barlow není vůbec spočítaný, a korekce je prachbídná.  
Ano, ale spousta barlowů je přece počítaná na určitý rozsah, třeba 1.3x-2.25x (Baader Q, ten byl dokonce počítaný dohromady jako soustava s classic ortho) nebo 2x a více (Baader VIP), případně 3x-8x (FFC), navíc u toho TS barlowa přímo použití jako násobiče na binohlavu doporučují, viz http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... oated.html, takže proto mě to tak překvapilo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#33

Příspěvek od MilAN »

Ono je potřeba číst ty reklamy hodně opatrně.
Baader u svých "glaswegkorrektorů" píše,  že prodloužení ohniska a posun je pouze druhořadý efekt. Hlavní má být ten, že upravuje barevný posun, vznikající na dlouhé optické dráze  skrze hranoly.
Naproti tomu TS píše u Barlowa, že má podobně dlouhou  cestu jako u bina. To je  ale již od pohledu naprostý nesmysl, od Barlow. členu k okuláru je několik málo cm,  ale pokud  odšroubuji z Barlowa  optický člen a našroubuju ho na nos bina,  jsem skoro na 15 cm před okuláry, pokud bino s nosem  zastrčím do Barlowa zvětším to až na 20 cm. Co to udělá, je skoro ve hvězdách.
........
Hlavně je potřeba si uvědomit, že hranoly svojí optickou povahou vždy rozhodí achromazii obrazů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#34

Příspěvek od Fabo »

Zkušenost s bino hlavou od Ts.Koukal jsem na Měsíc a Jupiter a je to paráda.Barevnou vadu jsem nepozoroval a je to opravdu mohutnější a detailnější obraz i když jsem si musel dát u soustružníka udělat kratší tubusek kvůli ostření,ale fakt dobry.Drahá hlava Binovue bude asi jiná káva a komfort pozorování,ale tahle Ts sada určitě dotačuje a myslím,že za těch 5.000kč stojí za to. Ještě jednou,děkuji všem za rady.Milan
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#35

Příspěvek od Fabo »

Zdravím Vás.Velice rád bych se ještě zeptal pana kolegy Siriuse 758 na jednu věc ohledně okulárů.Četl jsem Vaše skvělé testování bino Hlav a okulárů a moc rád bych do sveho bina TS koupil ještě nějaký lepší pár okulárů.Z Vašeho testu jsem pochopil a nevím zda je to dobře,že okuláry TV Panoptic 19mm ukazují na planety více prostorově,ale méně ostře a Tv plossl 20mm zase ostřeji,ale bez prostoru.Je to tak správně ??? Jelikož mi setové okuláry malinko vinětují,tak mne ještě zajímá,které z těchto dvou tipů okulárů mají sklon k vinětaci,jestli Vás mohu poprosit o radu ??? Děkuji Milan   http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ektor.html
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#36

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Teoreticky a v pravém slova smyslu nemají 20mm TV Plössly ani Panoptiky 19mm důvod ve vaší, i jakékoli jiné, binohlavě vinětovat. Jen všechny TV Plössly, pokud jsou použity za Barlowem, či násobičem-korektorem před binohlavou, od jiného výrobce, než TV, vykazují malý náznak vinětace bezprostředně u clony, jak jsem o tom tady vícekrát psal - i v tom testu okulárů, viz foto dole :

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6714/15#15

Takže pokud by vám tento malý estetický nedostatek nevadil, budou TV Plössly sloužit dobře.. Pokud ano, tak snad jediným srovnatelným ekvivalentem je okulár KASAI Astroplan 20mm :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -1-25.html

Co se týče toho prostorového pojetí :

1. Obecně platí, že širší pole okuláru dává víc vyniknout objektu umístěnému ve středu pole, či poblíž..Pro mozek je to snažší a např. planeta s měsíčky je krásně posazená do prostoru..Binohlava toto ještě umocní.
2. TV Panoptiky jsou známé právě i tímto pěkným podáním prostoru..a svým způsobem toto platí i pro Naglery - výborná kresba na kraji pole a poduškově-sférické zkreslení totiž tento dojem velmi podporují - Naglery mají zkreslení velké ( při pozemském pozorování je to nepříjemné ), ale při pohledu do kosmu to umocňuje pocit pohledu na sféru - jako když pozorujete promítnutou oblohu v planetáriu.. ;)

Při pozorování jak solárního systému, tak DSO, si každý z nás časem vybere, zda upřednostní vyhledávání extrémních detailů na planetách ( a přitom bude pozorovat s malým zorným polem ), nebo dá přednost prostorovějšímu pohledu "širším" okulárem. Ideální okulár, který by poskytl vše dokonale, totiž neexistuje.. Ale existují velmi dobré kompromisy - a tím jsou okuláry TV Panoptiky, Pentaxy XW, Naglery, ..a poslední dobou s malým odstupem i okuláry Explore Scientific 82°.
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#37

Příspěvek od Fabo »

Moc a moc děkuji za odpověď.Musím počkat a došetřit si na TV Panoptic a časem ještě možná na Binovue.Můj problém je,že teď co jsem okusil Bino,tak se do normálního okuláru nemohu ani podívat je to prostě paráda !!!!!Děkuji Milan
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#38

Příspěvek od Regulus »

Můj problém je,že teď co jsem okusil Bino,tak se do normálního okuláru nemohu ani podívat je to prostě paráda !!!!!Vítej do klubu I když malé binohlavy možnosti širokoúhlých okulárů s delšími ohnisky trochu omezují, taky se radši dívám širokoúhlejšími okuláry (60°+) než třeba plossly, podle mě je ten dojem prostorovsti ještě silnější, než u mono...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Bino nástavec Baader Maxbright

#39

Příspěvek od rummanji »

Ahoj,

nedávno jsem si pořídil Baader Maxbright Binoviewer a potřebuju poradit. Vidím v tom dvojitý obraz – tím nemyslím, že bych nemohl spojit pravý a levý obraz – to je v pořádku – ale jakoby se tam odněkud odrážel jiný úsek oblohy než je zrovna v FOV okuláru. Občas je to téměř nepostřehnutelné (např. při pozorování Jupitera), ale dost často je to výrazné. Obzvlášť patrné je to při pohledu na tmavší část oblohy, pokud jsou v okolí (ne přímo v FOV okuláru) jasnější hvězdy – ty se nějak odrážejí do okuláru a jsou vidět spolu s reálným obrazem. V okuláru se tento obraz „pohybuje“ opačným směrem než ten reálný, také při pootočení binohledu se točí spolu s ním. Po pár hodinách pozorování mi to už dost lezlo na nervy.

Může mi někdo poradit, v čem by mohl být problém?

(okulárama to asi není, dělá to na všech, kolimací binohledu asi také ne - „funguje“ to i pohledem jedním okem).

Na korektoru (2,6x) je malá skvrnka, která nejde vyčistit, ale nejsem si jist, zda to může být ono (jiný na vyzkoušení nemám).

Dík moc za každou radu.

Clear skies
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#40

Příspěvek od Regulus »

Takové nějaké parazitní odlesky mám v binu taky, tak možná s tím nic dělat nepůjde. Ten dvojitý obraz (není přes celé pole jen na okraji) vidím ale spíše jen u Měsíce, pokud se nedívám přímo na něj ale spíše trochu bokem.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Bino nástavec Baader Maxbright

#41

Příspěvek od rummanji »

Dík za info.

Technik z Baaderu mi napsal, že to je odraz z děliče paprsku a tuto vlastnost má každý binohled, i ty dražší (Mark V) - je to dáno konstrukcí (v angl. je to "ghost image"). Čím větší je světelnost dalekohledu, tím je to zřetelnější. Někde jsem se také dočetl, že může záležet na typu okuláru (tvar čoček apod.) Zkusím jiné okuláry, případně začnu šetřit na další dalekohled :)

Clear skies
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#42

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Škoda, že máš do Prahy tak daleko..V SUPRA by se rychle zjistilo, zda je to v pořádku. Mně se to totiž nějak nezdá - tahle malá hlava je náchylnější na odlesky, viz :

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 3386714/45

...ale dělají to zcela určitě nejvíc boky hranolů. S tím děličem se mi to nezdá..aby byly vidět duchy z odlesků jen hvězdné oblohy. Jak píše "Regulus" - Měsíc odlesky udělá určitě..
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Bino nástavec Baader Maxbright

#43

Příspěvek od rummanji »

Z těch obrázků v tvém testu je patrné, že ty odlesky jsou z hranolů - nevím, jak to ten technik Baaderu myslel ("this is a total reflection on the first glass surface of the beam splitter. This is something which also occurs with the much more expensive Zeiss Mark V Binoviewer and is caused by the construction. Unfortunately this can't be avoided and occurs with all Binoviewers. The only solution is moving the telescope a little bit so that the reflection will decrease").

Jedna věc mi ale není jasná - pokud by to bylo jen z hranolů, nebyl by duch vidět pouze kolem sečny hranol/FOV okuláru? Tzn. nikdy by se nedostal poblíž středu zorného pole? Nevím.

V mém případě to neplatí, občas jsem měl duchy i téměř uprostřed - na přesné měření nebyl čas, neboť se opět zatáhlo. Ze stejného důvodu jsem nemohl vyzkoušet Měsíc, a trochu mám obavu, protože především kvůli němu jsem to kupoval.

Jak píšeš, že je neobvyklé aby byly odlesky jen z hvězdné oblohy - paradoxně nejvíc to bylo vidět, když jsem najel kousek na východ od M42 - tam moc hvězd není (jasnějších), ale já jsem tam viděl poměrně jasné hvězdy (asi ty z okolí M42), a kdyby "nejely" na druhou stranu, ani bych nepoznal, že to není reálný obraz, ale duch.

Ještě mne napadlo, zda to nemohou zhoršovat okuláry - mám Sky Watcher 19mm Extra Flat Field (chtěl jsem nějaké levnější na vyzkoušení, a tyto mi byly doporučeny SUPROU).

Se SUPROU mám domluveno, že jim to můžu poslat na přezkoušení. Nevím ale, zda to není zbytečné. Možná je to dáno dalekohledem (f/4.7). Pomohlo by přistínění objektivu?

Každopádně předem dík za každou radu.

PS: z Prahy jsem se nedávno odstěhoval, a i když je SUPRA daleko, tak zatím nelituju :)
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#44

Příspěvek od Peťa »

Jak píšeš, že je neobvyklé aby byly odlesky jen z hvězdné oblohy - paradoxně nejvíc to bylo vidět, když jsem najel kousek na východ od M42 - tam moc hvězd není (jasnějších), ale já jsem tam viděl poměrně jasné hvězdy (asi ty z okolí M42), a kdyby "nejely" na druhou stranu, ani bych nepoznal, že to není reálný obraz, ale duch.

Stejný problém ve stejném poli u stejné binohlavy, není to chyba ale vlastnost. Binohlavu jsem kupoval na Jupiter a ne na DSO, takže neřeším, u Jupitera jsem nic takového nepozoroval. Okuláry jsem zkoušel Skywatcher Plössly 25mm a Super 25mm a 20mm, beze změny. ED100 F/9.
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#45

Příspěvek od Fabo »

Tak jsem dnes koukal na Jupiter,M42 ,Plejády a nic takového jsem u své bino Ts nepozoroval,okuláry Sw 25mm.Tak nevím,na měsíci tuším něco takového bylo,ale zanedbatelné.Milan
Odpovědět