Bino nástavec Baader Maxbright

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#1

Příspěvek od Fabo »

Zdravím Vás.Nemáte prosím někdo zkušenost s bino nástavcem Baader maxbright na dalekohled Sky-watcher 355/1600 Dobson flex-tube a potřebné prodloužením ohniska ??? Četl jsem zde již vlákno o tomto,ale je to tak složitě posané,že jako laik a začátečník nejsem schopen se v tomto zorientovat.A také jaké nejlépe použít na tuto sestavu okuláry ??? Děkuji Milan
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#2

Příspěvek od Regulus »

Pár vláken k binu:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1174289560
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1265577854
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 53386714/0
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1226082277

Mám dobson SW 10" a WO bino, které je v zásadě podobné. Nevím jestli je na tom větší bráška stejně, ale já s prodlužovačem 1,6x zaostřím jen když je redukce na 1,25" , která se skládá ze dvou částí, do sebe zašroubovaná opačně. Okuláry se tu probíraly mockrát. Postačí i plossel, nebo pak už to závisí na financích :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#3

Příspěvek od MilAN »

U flex tube nemusí být problém v zaostření, stačí o definovanou délku vysunout méně tyče. Přesto tam musí být prodlužovací Barlow (stačí ten 1,6x) , kvůli vinětaci. Okuláry spíše méně širokoúhlé, opět ze stejného důvodu. Tato laciná binohlava není dělaná na velká pole a s nimi by vinětovala.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#4

Příspěvek od Regulus »

Při menším vysunutí může také dojít k problémům s kolimací - ideální by bylo v takovém případě zkolimovat pro danou ne-úplně-vysunutou pozici. Myslím, že při neúplném vysunutí také nebude využit primár naplno, protože sekundár pak nepochytá všechno světlo. Kdysi jsem to zkusil na M42 a nějaký výrazný pokrok oproti plnému vysunutí+1,6barlowu jsem nepozoroval  :) K těm okulárům doplním že, dost obsáhle o nich píše ve zmíněných příspěvcích kolega SIRIUS_758, obecně širokoúhlejší okuláry (60-70°) použít bez ořezání pole lze, ale max kolem cca 20mm. Při delších ohniscích (menším zvětšení) už dochází k vinětacím.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#5

Příspěvek od MilAN »

Regulus : zkus si přečíst můj příspěvek ještě jednou.
Bez Barlowa to nepůjde. Ale půjde to bez jakýchkoliv úprav. Posunutí o těch několik cm příliš nezvýší vinětaci. A strašák kolimace bych vynechal- když se o kolimaci nebojíš u flex tube před tím, není důvod se o ni bát i potom. Copak je takový problém udělat 3 stejné distanční zarážky ?Z bino hlavy vychází nevinětovaný svazek cca 7 mm v průměru. Takže širokoúhlé okuláry samozřejmě jdou použít, ale s tou velkou vinětací je nutno počítat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#6

Příspěvek od Regulus »

Četl jsem a nevím kde je problém. Upozornil jsem na problémy, které jsou reálné.
- uznávám, že nevím, o kolik % světla přijde když se sekundár posune o těch cca 10 cm blíže k primáru. Upozorňuju jen, že k tomu dojde.
S ostatním mám přímou zkušenost.
- 3 stejné distanční zarážky udělat lze, ale ověřil bych pak kolimaci zda je OK, protože u flex-tube stačí zapomenout dotáhnout ty jistící šrouby a obraz je totálně rozhozený. Toť vše.
- na těch okulárech se myslím shodnem
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#7

Příspěvek od Fabo »

Děkuji Vám Všem.Kolimnace se nebojím,kolimnuji před každým pozorováním.Na dalekohled jsem si přidělal kolečka a mám velikej balkon zhruba 10-2.5 metrů a půlka je zastřešená,tak že ho mám neustále venku v igelitovém futrálu pod střechou a střídání teplot mi to vždy rozhodí,tak že kolimnuji porát,ale v pohodě,je to práce na 3 minuty.Spíše ale netuším,co je to ta vinětace.A okuláry bych chtěl použít possel 25 mm.Rád sleduji třeba Jupiter i s měsícema,to mne fakt bere,měsíce během večera různě mění seskupení a na to se rád koukám.proto si myslím,že to bino bude fajn i když je to asi laciné a ta kvalita nebude na špici,ale na binovue namám peníze.Ještě jednou děkuji moc a moc za Vaše rady.Milan
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#8

Příspěvek od Regulus »

Když zadáš Vinětace do gůglu tak najdeš vysvětlení i obrázky  ;)
Nevím jak je na tom baader bino, mě ve WO s 25mm plosslem už okraje zorného pole tmavnou. Pokud ti neva, použít půjdou. Je to ale celkem "dlouhý" okulár, takže to bude chtít korektor minimálně 2x a více, pro dosažení rozumného zvětšení (pro Měsíc a planety).
Jinak kdyby jsi k tomu binu bral rovnou i nějaký další pár okulárů, tak u slušných prodejců ti rádi poradí s vhodným typem/značkou...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#9

Příspěvek od MilAN »

Jen na okraj: primár není zdaleka využit naplno - vždyť ten nástavec vinětuje jako prase. a proto je v tomto případě podstatě sekundár předimenzován. Strašák kolimace se táhne celým AF Když dám něco na doraz, tak nebudu kontrolovat jestli to je na doraz :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Bino nástavec Baader Maxbright

#10

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já nerozumim tomu, co tady zas máš se "strašákem kolimace" - v jedný větě píšeš, že to jde "bez úprav", ale je potřeba vyrobit "distanční zarážky". To mě teda přijde jako dost úprava - už proto, že netušim, jak bych to udělal. Už vůbec ne tak, aby to pak zůstalo zkolimovaný.

Regulus má pravdu, u toho flextube se změní kolimace tim, jestli (jak moc) utáhneš ty šrouby, který zajišťujou ten vysunovací mechanismus (a neni to nic nepatrného, ale je to na první pohled vidět a třeba planety si moc nezapozoruješ, když to nevezmeš v úvahu).

Na doporučení zkolimovat ten dalekohled potom, co udělám nějakou změnu v jeho konfiguraci nevidím nic nepřirozeného. Zároveň to ale neni problém, protože je to stejně těžké, jako ho zkolimovat v konfiguraci standartní. Předpokládám, že pokud se někdo dostal tak daleko, že ho zajímá použití binohlavy, tak toto je pro něj triviální úkon (jinak nemá cenu si vymýšlet nesmysly, ale radši se naučit kolimovat :))
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#11

Příspěvek od Fabo »

Je fakt,že s tou kolimnací to řeším po svém a je to asi prasinec,ale pavouk co drží malé zrcátko je docela lehce ohebný a tak to nešteluji šroubama,proto že ty imbusky se štelují mizerně,tak to jen vždy rukou trochu ohnu,ale opravdu lehounce a je to dobré a i kdyby se cokoliv stalo,tak pavouka si udělám nového.spodek už jde rychle.S tím balkonem je ovšem trochu problém,proto že bydlím 5km od Hrdce Králové a město mám na jihu,tak že seening je porát na nic,je mi jasné,že budu stejně muset někam jezdit za tmou.Ještě jednou děkuji všem !!!!! Milan
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#12

Příspěvek od MilAN »

Já nerozumim tomu, co tady zas máš se "strašákem kolimace" - v jedný větě píšeš, že to jde "bez úprav", ale je potřeba vyrobit "distanční zarážky". To mě teda přijde jako dost úprava - už proto, že netušim, jak bych to udělal. Už vůbec ne tak, aby to pak zůstalo zkolimovaný.
No jo, Honzo, 25 roků skládám a rozkládám  svého Dobsona  "na doraz" a celou dobu mi někdo tvrdí, že to nemůže být  zkolimovaný :), zrovna tak, jako po každém převozu autem.
Co to je bez úprav :  vezmu si třeba svůj mobil  a při vytahování trubek to vezmu na doraz k mobilu nebo  k jakémukoliv výrobku a utáhnu. Chci -li být trochu technik, udělám si to klidně  elegantněji, ale princip je stále stejný. A pokud to utáhnu, bude to zkolimovaný.
To, že mi tu napíšete, že když to neutáhnete, nebude to zkolimovaný - to je snad samozřejmý.
ad: strašák kolimace : proč pořád píšete o tom, že je potřeba ty Newtony kolimovat- takřka při každé příležitosti. Nikdo nenapíše, že je potřeba kolimovat refraktor. přitom ten objektiv je upevněn naprosto stejně, jako zrcadlo. Jak často kolimuješ ? já tedy 1 za rok, když něco předělávám. Neříkám, že to občas nekontroluji, ale ta potřeba kolimace tam nebývá.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Bino nástavec Baader Maxbright

#13

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ale my se tu přece nebavíme o tvym dobsonu (kterej předpokládám, že je kvalitativně někde jinde, pokus sis ho dělal sám), ale o tom krámu s nápisem skywatcher Jistě, i ten se dá tu a tam povylepšit, ale out-of-the-box to prostě potřebuje zkolimovat dycky, když se s tim výrazněji pohne.

Jak jsem se snažil vysvětlit, na běžný pozorování to tak neni a dá se používat, i když to člověk neumí (mě to nakonec michal.b naučil asi po půl roce, co jsem ho vlastnil, já pořád nechápal, co mám na těch hvězdách vidět :)), ale pokud už někdo investuje do binohlavy, tak to asi stojí za to. To, co jsem napsal, měl být jenom protipól k tvého "strašáku kolimace", ať si náhodný čtenář nemyslí, že je to úplně jednoduchý - ono teda pro někoho, kdo má nějakou šikovnost v ruce asi je, ale to přece neni povinnost pro amatérského astornoma, ne?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino nástavec Baader Maxbright

#14

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že pokud si někdo chce adaptovat Newtona na binohlavu, tak si s tím technicky poradí. ¨

Strašák kolimace znamená, že každý, kdo si koupí Newtona, má okamžitě potřebu kolimovat, protože se to tu stále píše. Výsledek je ale většinou naprosto katastrofální - viz zde různé příspěvky.
Je to podobné, jako kdysi každý, kdo koupil montáž HEQ5 nebo EQ6 "věděl", že je potřeba ji rozebrat a přemazat. Výsledek byl většinou očekávaný - jen ale ne tak, jak očekával autor :)
Dobsonům od Sky Watcherů lze určitě mnoho vytknout, ale ne , že to je krám. Jsou to drobnosti, které ten, komu to vadí, určitě dovede - byť s něčí pomocí - vylepšit.
Ten, kdo si kupuje nejlacinějšího Dobsona na našem trhu , nemůže přeci předpokládat, že si kupuje nejšpičkovější výrobek. Ta cena přeci jen něco vyjadřuje. Buď to kupuju s vědomím, že mi to vůbec nevadí, nebo s tím, že si s tím poradím. Jinak jsem si mohl koupit dražší, technicky za více peněz více dokonalý.
Jen nebudu nikdy souhlasit s tím, že to jsou krámy. Bez nich by tu asi dávno nebylo AF :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#15

Příspěvek od Regulus »

Nemyslím, že to Honza s tím krámem myslel tak doslovně ;D Ale co se týká Faba, přijde mi trošku podezřelé, že kolimuje pokaždé. Já s flextubkem problém nemám a kolimace drží.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět