MHV (Mezní hvězdná velikost)

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1126

Příspěvek od MMys »

No tohle jsme už jednou zkoušeli, ale po pravdě, spíš než workshop to byla zase jenom přednáška s ukázkami jak se to dá dělat. Na skutečný workshop (tedy že si to zájemci vyslechnou, a následně pod mým vedením zkoušejí) jsou málo i dva dny.

Když jsem dělal workshopy (třeba se k tomu zase vrátím) tak byl program takovýhle (verze pro začátečníky v PI):

Pátek: po sjetí se večer úvodní večeře, následně intenzivní "nalejvárna" ve formě přednášky ohledně postupů a teorie zpracování, případně rozdání dat těm, kdo si je nestáhli.

Sobota: Hned ráno start ostrého zpracování prvního objektu, krok za krokem, pod mým vedením, s malými přestávkami na kafe/čaj až do oběda. Po obědě pokračování toho, co se nestihlo. Případně druhý objekt (záleželo na šikovnosti skupinky, co se sešla).
Po večeři nějaká oddychovější přednáška, ukázky jiných zpracování, nějaký pokec o astro-technice, dotazy...

Neděle: Buď druhý objekt (jiného charakteru, většinou je jeden objekt typu spojité spektrum, druhý emisní mlhovina s Ha a OIII čarami) a nebo, pokud byla skupinka hodně nadaná, tak vlastní objekty účastníků a volná diskuze. Po obědě ještě případný individuální pokec a rozchod.

Tohle předpokládá izolovanou místnost, kde nebude nikdo rušit, s daťákem a plátnem, a možností slušného zatemnění. A počet účastníků tak do deseti.

Teoreticky by to šlo v herně, kam by se dalo tak 5 stolů a 10 židlí.

Má to ale pár svých "Ale" :-)

1) účastníci nebudou mít nic z MHV
2) já nebudu mít nic z MHV, bude to pro mě "pracovní víkend" ;)
3) při současných podmínkách provozovatele to vidím jako problematické. Třeba zbytečně brzké zavírání objektu, blokovaná herna pro děcka po celou dobu akce (těžko to budeme stále stěhovat tam a zpět).

Jde spíš o to, jestli se chceme raději bavit s technikou na louce, nebo sedět na přednáškách. Ono taky záleží na počasí, takovéhle počasí jako bylo nebude pokaždé.

Tedy za mne přednáška s teorií a ukázkami zpracování ano. Ale aby to vůbec mělo smysl, a dal se předvést uceleně jeden objekt od počátku do konce, tak potřebuji minimálně 3 hodiny. S nějakým teoretickým základem na počátku možná spíš raději čtyři + k tomu nějaké přestávky na pití (to v kuse neukecám).

Workshop v rámci MHV určitě ne, to je o dost komplexnější akce, která prostě do MHV nepasuje.

Přednášek vám nadělám klidně dost, pokud bude prostor (o teorii zpracování snímků, o stavbě různých přístrojů...) I nyní jsem měl v záloze ještě pár dalších věcí, ale nedošlo na ně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1127

Příspěvek od Psion »

Jakmile bude to přenosné plátno k dispozici (což určitě příští MNHV bude) pak bude na přednášky jídelna a dětskou hernu nikdo nepotřebuje. Já jsem se velmi krátce zúčastnil workshopu na zpracování obrazu a za dva dny se dá jakžtakž něco naučit. Bylo ale zajímavé vidět, co z toho prvního zpracování jednotlivým účastníkům lezlo, vypadalo to, jako že to rozhodně nefotil Martin :)
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1128

Příspěvek od Jackxl »

Martine, ještě jsi mezi sobotou a nedělí zapomněl dopsat pokec u piva v hospodě :D
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1129

Příspěvek od Yarkho »

Pravda: Ak to trvá dlho, tak je to úplne iný druh akcie, ktorý je možno vhodný len na upršané MHV.

Napadá mi ešte, bolo by možné spraviť niečo špecializovanejšie zo spracovania, napr. "Ako urobiť odšumenie obrazu" alebo "Ako zmenšiť hviezdy v snímku"? Tu by možno stačila hodinová prednáška o princípoch.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1130

Příspěvek od dvader »

Souhlasím s Martinem Myslivcem - ten workshop se prostě nedá s MHV skloubit.
Je to na samostatnou akci, kterou jsme ale ochotni jako PP ČAS klidně i uspořádat. Přihlašovací aplikaci máme, jde jen o to domluvit/vybrat:
1. vhodné místo (jak objekt, tak poloha v ČR vhodná vzhledem k účastníkům)
2. zpřesnit téma - bude to pro začátečníky? Nebo nějaká konkrétnější pokročilá témata?
3. zjistit počet zájemců a o jaká témata by měli zájem...

Pojďme si udělat průzkum - udělal jsem anketu a nové vlákno zde:
viewtopic.php?f=17&t=29694
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1131

Příspěvek od dvader »

Jinak námět na přednášku ohledně nějaké specifické části zpracování fotek není špatný.
Pokud by se to vešlo do cca 2 hodin, tak proč ne...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1132

Příspěvek od nosuh »

ja bych spis uvital prednasku ohledne techniky..napr. spravna kolimace (at uz newton/refrak/SCT), atd..nebo neco, na co se porad ptaj dokola vsichni uzivatele na foru..
I me jako fotice pres newtona by zajimaly principy kolimace, serizeni jinych slozitejsich soustav..klido i s praktickou ukazkou treba na konkretnich dalekohledech - vzdycky se primo na miste najde nekdo, kdo tohle zrovna resi..a je to tak prave na 1-2 h
nebo dat na vyber par temat v ramci ankety par tydnu pred..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1133

Příspěvek od MMys »

Martine,
já to mám celé hotové a už to i dostkrát (ještě před COVID-em) běželo.

http://hvbo.cz/index.php?id=astrofoto-workshop
přihlašování tady:
http://hvbo.cz/index.php?id=prihlaska

Na hvězdárně v Jičíně by workshop pořád uspořádat šel, prostor tam je. Problém je pouze a jen na mé straně, mám svoji práci, a k tomu jako OSVČ vedlejší stavím a rekonstruuju dalekohledy/montáže (na letošek/začátek příštího roku jedna 450-ka na direct drive montáži, a jeden tubus Newton 500mm s rotátorem sekundáru. A k tomu několik dalších drobnějších zakázek. Takže to z časového hlediska nevidím vůbec dobře. V podstatě to mám na doraz, a nic dalšího už neberu. Na MHV nám ale samozřejmě přednášky udělám dle libosti :-)

Martin
dvader píše:Souhlasím s Martinem Myslivcem - ten workshop se prostě nedá s MHV skloubit.
Je to na samostatnou akci, kterou jsme ale ochotni jako PP ČAS klidně i uspořádat. Přihlašovací aplikaci máme, jde jen o to domluvit/vybrat:
1. vhodné místo (jak objekt, tak poloha v ČR vhodná vzhledem k účastníkům)
2. zpřesnit téma - bude to pro začátečníky? Nebo nějaká konkrétnější pokročilá témata?
3. zjistit počet zájemců a o jaká témata by měli zájem...

Pojďme si udělat průzkum - udělal jsem anketu a nové vlákno zde:
viewtopic.php?f=17&t=29694
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1134

Příspěvek od dvader »

Super, to jsem nevěděl...
Nicméně anketa již běží a výsledky se asi budou hodit.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1135

Příspěvek od nou »

Myslím že ak by bol záujem vedel by som spraviť prednášku/workshop o KStars/Ekos a INDI. Na ďalšom MHV v Zubrí. Bude tam v jarnom termíne?
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1136

Příspěvek od biker.fm »

Jedna nocni "rychlovka"
Přílohy
MHV.jpg
MHV.jpg (234.67 KiB) Zobrazeno 1573 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1137

Příspěvek od Keply »

Letošní MHV bylo vážně super. Hodně lidí a rozhodně nevídaný počet techniky na louce. To nemělo chybu. I když nebylo vše naprosto super, přesto musím poděkovat organizátorům za bezvadnou akci, na kterou moc rád jezdím.

Co se týká ubytování myslím že za mě bez výhrad.

Stravování, no nebylo to super, vařili dříve mnohem líp, ale zase taková katastrofa aby se to nedalo sníst, to také nebyla... kdo byl na DsD ve Šlovicích, jistě mi dá za pravdu, že to teprve bylo na hraně :D a kdo tam nebyl, toho tam pošlu, a pak ať hodnotí vaření v Zubří :D.

Ohledně baru, třeba sami přijdou na to, že když budou mít otevřeno trochu déle, že se jim to prostě vyplatí... je to trochu škoda a je pravda, že slečna se snažila, vedení moc ne...

Program beru jako doplněk, protože toho času je vážně málo. Něco jiného by bylo když by nevyšlo počasí. Ta neděle, jak už tu mnozí psali, by možná trochu změnit šla. Burza skomírá téměř na všech podobných akcích. Je trochu jiná doba, máme také astro-forum a jak psal Martin, hlavní tahoun byl prostě Honza Zahajský.

Světla bylo letos více nejen z aut, ale i z chatek, kde když se rozsvítí světlo nahoře v podkrovíčku, svítí prostě přes velké okno na louku. Dále světlo z kuchyně, to bylo také docela protivné. A konečně blikající a svítící auta, bylo nás prostě hodně a jediné, že prostě budeme každý z nás ohleduplnější a v noci nejlépe do auta nepolezeme vůbec.

Je super, že vyšla téměř každá noc, ačkoliv ta poslední už za moc nestála.

Takže celkově hodnotím velmi kladně :)

Padla tu možnost přednášky / workshopu o KStars a INDI, mě osobně by toto téma velmi zajímalo :)
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1138

Příspěvek od SIRIUS_758 »

DSC00915 - uo.jpg
DSC00915 - uo.jpg (580.54 KiB) Zobrazeno 1388 x
IMG_20210930_1744291 - uo.jpg
IMG_20210930_1744291 - uo.jpg (895.94 KiB) Zobrazeno 1388 x

Tak jsme se vrátili s dalekohledy do Zubří... A to po třech letech, která byla v tomto poznamenána nejistotou z důvodu změny správce areálu s následnou rekonstrukcí, a z toho vyplývající nutnosti hledání náhradních lokalit. Tyto náhlé a tedy nečekané okolnosti byly dále stížené ještě více neočekávanou událostí, a to koronavirovou pandemií. Důsledkem všech nepříznivých okolností bylo to, že četnost našeho setkávání byla pouze 50% - 2x jsme navštívili tábor ve Věšíně v Brdech a jednou kemp v Českém ráji.
S očekáváním návratu na Vysočinu jsme byli zákonitě zvědavi, co nového bude v rekreačním areálu v Zubří k dispozici. Některé novinky jsme věděli dopředu - ty bohužel nebyly příznivé - mám na mysli hlavně otázku parkování u chatek. Co se změnilo z vnějšku, můžete posoudit hned z úvodních fotografií.
DSC00894 - uaf-hr.jpg
DSC00894 - uaf-hr.jpg (1.97 MiB) Zobrazeno 1388 x
DSC00901 - uaf.jpg
DSC00901 - uaf.jpg (531.6 KiB) Zobrazeno 1388 x
Nejnápadnější jsou samozřejmě změny názvu areálu a budov, pojmenovány byly i chatky. Jídelna doznala změn pouze malých, naopak zcela přebudovaná je kuchyně. Co jsem zaslechl, tak ve velké ubytovací budově jsou změny rovněž minimální. To na chatkách je jedna novinka dost zásadní a tou je záměna dvou samostatných postelí v přízemí na postel manželskou. Pro nás to má rozhodně více nevýhod, především v hůře využitém prostoru, což bylo hned znát v kombinaci s tím, že jsme nemohli mít auto u chatky a museli tudíž veškerou výbavu nastěhovat dovnitř.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1139

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Hned v úvodu je ale vhodné poznamenat, že i přes některé negativní aspekty, o kterých budu ještě psát, se letošní podzimní MHV velmi vydařilo. Jeho průběh byl, v porovnání s mnoha předešlými roky, charakterizován mnoha NEJ... A o těchto NEJ, která jsou v naprosté většině pozitivní, budu teď chvilku psát. Až pak bude následovat obvyklý popis, jak jste byli dosud zvyklí. Ale nebojte, zajímavá technika bude v detailech popsána už právě v těch odstavcích s oním NEJ... ;)

1. Na louce se shromáždilo dosud nevídané množství techniky. V důsledku toho obvyklá procházka mezi dalekohledy zabrala celé dopoledne, přičemž některé hračky musely být vynechány.
IMG_20211002_1354415 - u2-af-hr.jpg
IMG_20211002_1354415 - u2-af-hr.jpg (1.78 MiB) Zobrazeno 1383 x
DSC00951 - uaf-hr.jpg
DSC00951 - uaf-hr.jpg (1.88 MiB) Zobrazeno 1383 x
Pro ještě lepší zdokumentování a pokochání se vkládám tři panoramata, která jsou k dispozici i ve velkém rozlišení :

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 08. 10. 2021, 02:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1140

Příspěvek od SIRIUS_758 »

2. Všechny tři noci se dalo pozorovat i fotografovat, i když některé jen z části. První noc se vyznačovala vynikající průzračností, kdy Mléčná dráha byla, i přes světelné znečištění z Nového Města na Moravě, vidět až k obzoru. Nicméně během noci přibývala ve vzduchu voda a technika se začala rychle rosit a posléze z ní úplně tekla voda - zkrátka klasické Zubří. Nepomáhaly ani deštníky a ráno bylo vše obaleno pěkně silnou vrstvou námrazy.
IMG_20211001_0813046 - uaf.jpg
IMG_20211001_0813046 - uaf.jpg (495.26 KiB) Zobrazeno 1369 x
IMG_20211001_0816388 - uaf.jpg
IMG_20211001_0816388 - uaf.jpg (517.22 KiB) Zobrazeno 1369 x
3. Po dlouhých letech jsme shledali naši životadárnou hvězdu jako velmi aktivní. Nádherný pohled do H-alfa dalekohledu se naskytl už ve čtvrtek odpoledne, kdy jsme hned po příjezdu vybalily dalekohledy. V sobotu jsme dokonce zahlédli na krátkou dobu větší erupci nedaleko od okraje, tedy jako nápadné zjasnění. Pokusil jsem se sluníčko zdokumentovat mobilem, takže mohu pro ilustraci přidat pár dokumentačních snímků pořízených buď přes starší typ Lunt dalekohledu 75 mm nebo pak naopak za nejnovější verzí Lunta 80 mm.
IMG_20211001_1203369 - u20.jpg
IMG_20211001_1203369 - u20.jpg (134.02 KiB) Zobrazeno 1369 x
IMG_20211002_1708151 - u1o.jpg
IMG_20211002_1708151 - u1o.jpg (83.51 KiB) Zobrazeno 1369 x
IMG_20211002_1704177 - u2-30.jpg
IMG_20211002_1704177 - u2-30.jpg (210 KiB) Zobrazeno 1369 x
Odpovědět