Stereo binocular viewer

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#46

Příspěvek od Myzer »

Psion napsal: Mě osobně koma u vizuálního pohledu nějak moc nevadí, takže jsem si s MPCC pro vizuální použití nehrál.
Ale mozes aspon prosim napisat akou mierou ti MPCC odstrani komu na tvojich okularoch pri vizualnom pozorovani? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stereo binocular viewer

#47

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal:

Ale mozes aspon prosim napisat akou mierou ti MPCC odstrani komu na tvojich okularoch pri vizualnom pozorovani? ???

Vyzkoušet to mohu, ale dle mě okuláry typu Radian MPCC nebo Paracorr nepotřebují - co jsem viděl v 355mm Newtonu nebyla koma prostě žádná, takže dle mě je zbytečné přidávat další skla do cesty světlu a raději jít do kvalitních okulárů.

-----------
Pozn. Samozřejmě Nagler nebo Panoptic komu zřejmě mají větší, takže fajnšmekr se bez Paracorru neobejde (nebo pak koupit 254mm APO od TMB )
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#48

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:
tu zlepenu vec vynechaj, redukcia ma priamo T2 zavit
Trochu zle som sa v prvom prispevku vyjadril, tak som ho vymazal. Proste nedokazem dokopy spojit iba MPCC komakorektor a moju redukciu Baader.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stereo binocular viewer

#49

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal:

Trochu zle som sa v prvom prispevku vyjadril, tak som ho vymazal. Proste nedokazem dokopy spojit iba MPCC komakorektor a moju redukciu Baader.
Pro představu takhle vypadá MPCC + Baader Click Lock + okulár:

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11410
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Stereo binocular viewer

#50

Příspěvek od MaG »

Taky byste mohli někdo z vás spravovat téma Astronomická technika, když tak vášnivě diskutujete :-)

Takhle jeden neví co je o komakorektoru a co o binokulárním nástavci.

Nicméně zajímavá debata ..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#51

Příspěvek od Myzer »

Psion napsal:

Pro představu takhle vypadá MPCC + Baader Click Lock + okulár:


Problem bude asi v tom, ze ja mam inu redukciu od Baader - pouzivam ju na 1,25" okulare do 2" vytahu.
Z prednej strany vkladam okular, zo zadnej 2" UHC filter, takze ten otvor presahuje otvor komakorektoru.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stereo binocular viewer

#52

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:
dle mě okuláry typu Radian MPCC nebo Paracorr nepotřebují - co jsem viděl v 355mm Newtonu nebyla koma prostě žádná, takže dle mě je zbytečné přidávat další skla do cesty světlu a raději jít do kvalitních okulárů.

-----------
Pozn. Samozřejmě Nagler nebo Panoptic komu zřejmě mají větší, takže fajnšmekr se bez Paracorru neobejde (nebo pak koupit 254mm APO od TMB )Myslím , že se pouštíš dost do nepodložených spekulací., které nemáš moc odzkoušené. Paracorr primárně redukuje komu a rovná pole parabolického zrcadla, to není funkcí okulárů od Tele Vue. Ty naopak vycházejí z rovné předmětové roviny (což také není obvyklé u většiny konstrukcí okulárů)
Kdyby okuláry měly redukovat komu ze zakřiveného obrazu parabolického zrcadla, vnášely by naopak při použití na jiných systémech rušivé vady. Ale tak tomu není, okuláry od Tele -Vue jsou univerzální.
Jednak je to rozebíráno na firemních stránkách, a jednak, pokud použiješ v poli jasné hvězdy (třeba již zmiňovaná Xa h Per, nebo M45), lze dobře vysledovat křivé pole a rušivou komu a rozdíl při použití Paracorru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stereo binocular viewer

#53

Příspěvek od Psion »

MilAN napsal:
Myslím , že se pouštíš dost do nepodložených spekulací., které nemáš moc odzkoušené. Paracorr primárně redukuje komu a rovná pole parabolického zrcadla, to není funkcí okulárů od Tele Vue. Ty naopak vycházejí z rovné předmětové roviny (což také není obvyklé u většiny konstrukcí okulárů)
Kdyby okuláry měly redukovat komu ze zakřiveného obrazu parabolického zrcadla, vnášely by naopak při použití na jiných systémech rušivé vady. Ale tak tomu není, okuláry od Tele -Vue jsou univerzální.
Jednak je to rozebíráno na firemních stránkách, a jednak, pokud použiješ v poli jasné hvězdy (třeba již zmiňovaná Xa h Per, nebo M45), lze dobře vysledovat křivé pole a rušivou komu a rozdíl při použití Paracorru.

Je to pravda můj názor, který mám na základě jednoho pozorování. Otestovat to někdy můžeme nějakou vědeckou metodou - nejlépe laboratorním měřením. Každopádně nemám tušení, jak Radian vyrovná komu, která na 355mm Newtonu evidentně byla na běžných okulárech. Já při F/6 s komou problémy nemám, resp. i při 66 st. zorném poli není příliš patrná a nevadí mi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stereo binocular viewer

#54

Příspěvek od MilAN »

Při relativním otvoru 1 : 6  se skutečně již není třeba trápit komou, ale při 1:4,2 je koma dvojnásobná. Takže  u Tebe začíná rušit v kraji, u Pavuka to bude  již od poloviny zorného pole. Máš pravdu, že se (koma + zklenutí pole) projevuje dosti různě podle typu okuláru i podle výrobce.Měl jsem kdysi  velmi slušný Erfle, ale při relativním otvoru na Newtonu 1:4,5  byl prakticky nepoužitelný, zatímco Plössl se choval velmi  korektně a rušila jen koma tak od 2/3 průměru dále. Moje zkušenost je taková, že Plösslem se většinou  u světelných Newtonů nic nezkazí, zatím co  některé, jinak dobré okuláry , mají problémy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#55

Příspěvek od Myzer »

Tuto redukciu mam konkretne na mysli:

http://www.myzer16.szm.sk/images/redukcia.jpg
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stereo binocular viewer

#56

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: Tuto redukciu mam konkretne na mysli:

Ta je zakončena T-závitem?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stereo binocular viewer

#57

Příspěvek od Pavuk_ »

to Milan: napadla ma jedna vec, co moze byt vysvetlenie rozdielneho vnimania s a bez komakorektora (ked sme si so Psionom vtedy u Vla cez jeho 355/1600 ziadnu prilis rusivu komu nevsimli). Jedna vec je zmiznutie rusivych chvostikov, ci ciarociek na okraji pola (t.j. vizualneho prejavu komy) a druha na ktoru som sa ja vtedy nesustredil, ze tam "pribudne viac hviezd", lebo bez korektora maju vacsiu plochu a teda mensi jas na jednotku plochy a tak tie slabsie vlastne nevidno ? Plati to aj pre stred pola, kde sa koma vizualne neprejavuje ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stereo binocular viewer

#58

Příspěvek od MilAN »

Pavuk_ napsal: to Milan: napadla ma jedna vec, co moze byt vysvetlenie rozdielneho vnimania s a bez komakorektora (ked sme si so Psionom vtedy u Vla cez jeho 355/1600 ziadnu prilis rusivu komu nevsimli). Jedna vec je zmiznutie rusivych chvostikov, ci ciarociek na okraji pola (t.j. vizualneho prejavu komy) a druha na ktoru som sa ja vtedy nesustredil, ze tam "pribudne viac hviezd", lebo bez korektora maju vacsiu plochu a teda mensi jas na jednotku plochy a tak tie slabsie vlastne nevidno ? Plati to aj pre stred pola, kde sa koma vizualne neprejavuje ?Je to tak, u slabých hvězd Ti zmizí chvosty, u slabších zmizí i hvězdy, takže tu vadu tak nevnímáš. Ale pokud jsou v poli jasné hvězdy, vidíš komu i zklenuté pole v plné parádě. Na to , aby sis všiml, že s korektorem v kraji přibylo hvězd, by ses asi musel zaměřit.
Uprostřed pole není koma a abrazy hvězd se blíží Airiho průměru, tam už bodovější obraz nedostaneš, tam žádný přímós neuvidíš. To, že vliv komakorektoru je tak patrný při fotografování, vyplývá spíše z toho, že porovnáváš vedle sebe ležící dva snímky, kdežto při vizuálním pozorováním pracuješ jen se svoji vlastní pamětí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stereo binocular viewer

#59

Příspěvek od Myzer »

Psion napsal:

Ta je zakončena T-závitem?
Ano T-zavit, bol som mimo, nemohol som preto skor reagovat.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stereo binocular viewer

#60

Příspěvek od MilAN »

Myzer napsal:

Ano T-zavit, bol som mimo, nemohol som preto skor reagovat.
Kde je schovaný T- závit, tu redukci lze rozdělit na 2 části ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět