Focení planet

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Foceni planet

#31

Příspěvek od pedrosanchez »

Co je prosím ten bining? Vidím např. v programu Sharpcap, že je defaultně bining 1. Nevím, jestli jsem to viděl i v Autostakkertu během procesu. Planety by mě tedy afokálně nenapadlo fotit, ani zrcadlovkou jednocvaky. Měl jsem za to, že je nejlepší učinit video kamerkou, rozložit, vybrat best frames a pak si s tím hrát. Beztak nemám nijak valné výsledky a mám docela problém i zaostřit.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Foceni planet

#32

Příspěvek od nosuh »

Binning je HW/SW snizeni rozliseni vysledneho snimku/videa. Mas sice mensi rozliseni, ale zaroven i sum i kdyz gain ( citlivost) je zachovana..Na planety se to vyuziva hodne, protoze kotoucek nikdy neni tak velky, aby te zaplnil treba 1500 x 1200 pixelu..
Muzes ho najit jen ve snimacich software (Sharpcap, APT, SGPro atd..) a nebo v ASCOM nastaveni u te ktere kamery..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Foceni planet

#33

Příspěvek od MilAN »

A seš si jistý , že někdo fotí planety s binnigem ? Že si zmenšuje obraz planety a tím snižuje rozlišení ? Pole omezují pomocí ROI, ale obraz zvětšují Barlowem nebo pozitivní projekcí. Binning je dobrý na focení DSO při větším ohnisku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Foceni planet

#34

Příspěvek od nosuh »

no je to tak jak pises milane, to zmenseni rozliseni je mysleno HW/SW ( ve smyslu nastaveni primo na kamere a jejich ovladacich, samozrejme ze binning se neuplatnuje, pokud se jen cropne aktivni oblast chipu..napsal sem to ne uplne presne, priznavam :)
Ja chapu binning tak, ze napr u bin 2 se zprumerujou okolni 4 pixely na jednu hodnotu..tim padem mam polovicni rozliseni a polovicni sum..a ano pouziva se hlavne u DSO (hlavne u mono foceni RGB dat), nebo u hranicnich DSO, kde by byl obr dost zasumely, tak aby tam vylezlo aspon neco za kratsi cas, nebo se pletu?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Foceni planet

#35

Příspěvek od MilAN »

Jak, kdy a proč je na jinou diskusi,, zrovna tak, jak je to u CCD a jak u CMOS. Pro focení planet to ale je nesmysl-nic tím nezískám a jen ztratím rozlišení. On to tak někdo používá ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Foceni planet

#36

Příspěvek od nosuh »

S tim nejsem v rozporu, taky bych to na planety ani Mesic nikdy nepouzil.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Foceni planet

#37

Příspěvek od MilAN »

Pak ale nevím, proč na konkrétní dotaz na focení planet odpovídáš právě takhle nesmyslně :
.Na planety se to vyuziva hodne
Budu rád, když mě někdo opraví a napíše, že to takhle používá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1827
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Foceni planet

#38

Příspěvek od aquarius »

Bin2x používám na QHY5III290 při focení Měsíce za špatného seeingu v NIR>850nm.
Citlivost vzroste a nemusím prodlužovat expozici.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Foceni planet

#39

Příspěvek od nosuh »

MilAN píše:Pak ale nevím, proč na konkrétní dotaz na focení planet odpovídáš právě takhle nesmyslně :
.Na planety se to vyuziva hodne
Budu rád, když mě někdo opraví a napíše, že to takhle používá.
jj, to je nestastna formulace - casto pouzivam samozrejme ten crop activni oblasti..binning vubec..
To aquarius - to je zajimava alternativa..enkdy vyzkousim
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Foceni planet

#40

Příspěvek od Regulus »

x-f píše:
Regulus píše:Nevím jestli je to takto možné posoudit, ale byl by mi někdo zkušený schopen říct...
Regulus píše:Jo oprava, to video bylo 4 K (XAVC S 4K, 30 p). Jinak jsem použil Pazera Free MOV to AVI Converter...
Už to není nejčerstvější příspěvek a navíc vůbec nejsem ten zkušený, kterého poptáváš, ale...
Chápu dobře, že jsi to natáčel do nějakýho mov souboru, který jsi pak ještě prohnal nějakým konvertorem, aby jsi z toho udělal avi které požere registax?
Já bych se tady bál, že už ten mov na začátku co točíš bude nejspíš používat nějakou ztrátovou kompresi. Pak to navíc proženeš nějakým SW, kde úplně nemáš kontrolu jaký avi to vlastně dělá na výstupu (avi je jen obálka - může tam být zase nějaký ztrátový kodek) a může tam proběhnout rekodování do dalšího kodeku s další ztrátou.
Nejlepší by asi bylo netočit video do toho mov, ale fotit serie snímků.
Případně zkus to tvoje mov video hodit do PIPP a zkonvertovat v něm do avi. Případně můžeš v PIPPu ukládat výstup i do tiffů. Ty pak můžeš taky natáhnout do registaxu či autostakkeru.
Dík za info. Ten foťák má výstup MP4 pomocí kodeku MPEG-4 AVC/H.264. Pak jsem to převáděl na něco co umí stakovací astro-soft schroustat. Teď si nejsem jistý, ale myslím že i ten PIPP jsem zkoušel, ale ne na fotky teda, jen na video. Avi by měl jít nastavit i bez komprese ale nevím, jestli to pomůže.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Foceni planet

#41

Příspěvek od x-f »

Imho ztrátové komprese/kodeky vycházejí z toho, že z obrazu vynechají drobné detaily, které lidské oko nezachytí, nebo mají na výsledný obraz z hlediska vnímání lidským okem minimální vliv. Trochu se obávám, že tyhle drobné detaily v surových datech jsou právě to z čeho následně SW jako Autostakkert či Registax tahají obraz. Ideální je snímat bez komprese, nebo s bezztrátovým kodekem.

Velké zlo je rekodování z jednoho ztrátového kodeku do jiného ztrátového kodeku. To degraduje obraz znovu.

Pokud máš ještě to původní video, tak ho zkus převést tím PIPPem a pak zpracovat znovu AS, nebo registax, jestli z toho dostaneš víc.

Případně ho hoď někam na uloz.to, webshare a uvidíme kdo z toho co vytáhne.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Foceni planet

#42

Příspěvek od Bill »

Regulus píše:Dík za info. Ten foťák má výstup MP4 pomocí kodeku MPEG-4 AVC/H.264
K některým foťákům je SW, který se nahraje dovnitř a umí pak snímat bez komprese - např.:
https://magiclantern.fm/

"Record 14-bit uncompressed RAW video to your CF/SD card."
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Foceni planet

#43

Příspěvek od pedrosanchez »

Nosuh, Bill: Díky za snahu mi to vysvětlit. Já většinou vyberu tu oblast čipu (ROI) a tak snímám. V astrofotkách lidí tady ale většinou vidím informaci o binningu, s nějakou hodnotou, tak mě zajímalo jak se k tomu dobrali. Planety mám samozřejmě na svém ohnisku malé. Zkusím o víkendu něco nasnímat.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Foceni planet

#44

Příspěvek od Cztwerec »

Jen k tomu binningu... U Měsíce a detailů je zřejmě přínosem a u focení se používá. Ale to ať se ozve případný autor této praxe, která funguje. A další člověk to vlastně potvrzuje (Tomáš). Takže ano používá se a to i často. Takže bin je výhodný pro focení při delším ohnisku i pro krátké expozice. Stačí prohlédnout a pohledat na Astrofotkách.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Foceni planet

#45

Příspěvek od MilAN »

A ty víš o někom, kdo takhle fotí planety, že píšeš, že se to používá často ? Protože ta otázka byla položena na focení planet.
P-S. : Tomáš při focení Měsíce v 850 nm k tomu má jasný a pochopitelný důvod
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět