Pozorovanie Pluta

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorovanie Pluta

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Zdravim,
v nedelu nadranom som skusil pozorovat Pluto.
Miesto, kde sa nachadza som zidentifikoval presne ale s negativnym vysledkom.
Pomocou Guide 8.0 som si nasiel pole a v okoli 0.5 stupna zidentifikoval hviedy az do 13.1 - 13.5 mag ale na Pluto to nestacilo. Viac mi podpriemerne podmienky (MHV ~ +4 mag) nedovolovali. Obloha bola v jemnom zakale, miestami vacsia oblacnost.
Pozoroval som 1.5 okolo 2h30 (vyska okolo 25st. nad obzorom).
Pockam na cistu noc a podam hlasenie. :)

Pozoroval ste uz niekto Pluto tento rok alebo sa o to pokusal ?

to All: momentalne ma +13.9 mag, orientaciu velmi ulahcuje blizkost xi Oph (Pluto je momentalne cca 0.5 stupna severne).
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorovanie Pluta

#2

Příspěvek od SKLP »

to jsi pozoroval 350-tkou?
(i když MHV pouze 4 mag, dělá svoje...)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorovanie Pluta

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

SKLP napsal: to jsi pozoroval 350-tkou?
(i když MHV pouze 4 mag, dělá svoje...)
Ano, ale mam zatial max. 155x zvacsenie, co na hviezdy (a aj Pluto sa javi ako hviezda) je malo. Ked to vyprazim na viac, obloha este viac scerna.
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Pozorovanie Pluta

#4

Příspěvek od Froggy »

Dne 10.6.2005 mezi 00:05 až 00:35 SELČ se mi na jižním svahu kopce Zvičina cca 620 m.n.m. podařilo vidět na vlastní oko planetu Pluto pomocí Newtona 254/1200 při zvětšení 150x. Zpočátku jsem ho občas zahlédl nepřímím pohledem, ke konci, když jsem měl lépe adaptované oko na tmu, jsem Pluto viděl i přímím pohledem jako hodně slabou hvězdičku. Nejslabší hvězdy, které jsem viděl nepřímím pohledem měli podle CdC 14.53+/-0.42 a 14.56+/-0.42 magnitudu. Z úspěšného pozorování jsem měl velkou radost a krásný pocit. Včera jsem volným okem i triedrem mezi 22:05 až 22:15 SELČ pozoroval poslední planetu sluneční soustavy, kterou jsem ještě neviděl a to byl Merkur, takže od včerejška mám planety kompletní :D
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorovanie Pluta

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

Froggy napsal: Dne 10.6.2005 mezi 00:05 až 00:35 SELČ se mi na jižním svahu kopce Zvičina cca 620 m.n.m. podařilo vidět na vlastní oko planetu Pluto pomocí Newtona 254/1200 při zvětšení 150x. Zpočátku jsem ho občas zahlédl nepřímím pohledem, ke konci, když jsem měl lépe adaptované oko na tmu, jsem Pluto viděl i přímím pohledem jako hodně slabou hvězdičku. Nejslabší hvězdy, které jsem viděl nepřímím pohledem měli podle CdC 14.53+/-0.42 a 14.56+/-0.42 magnitudu. Z úspěšného pozorování jsem měl velkou radost a krásný pocit. Včera jsem volným okem i triedrem mezi 22:05 až 22:15 SELČ pozoroval poslední planetu sluneční soustavy, kterou jsem ještě neviděl a to byl Merkur, takže od včerejška mám planety kompletní :DGratulujem, skvely vykon. Aku si mal vizualnu MHV neozbrojenym okom ?
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Pozorovanie Pluta

#6

Příspěvek od SKYMASTER »

Froggy napsal: Dne 10.6.2005 mezi 00:05 až 00:35 SELČ se mi na jižním svahu kopce Zvičina cca 620 m.n.m. podařilo vidět na vlastní oko planetu Pluto pomocí Newtona 254/1200 při zvětšení 150x. Zpočátku jsem ho občas zahlédl nepřímím pohledem, ke konci, když jsem měl lépe adaptované oko na tmu, jsem Pluto viděl i přímím pohledem jako hodně slabou hvězdičku. Nejslabší hvězdy, které jsem viděl nepřímím pohledem měli podle CdC 14.53+/-0.42 a 14.56+/-0.42 magnitudu. Z úspěšného pozorování jsem měl velkou radost a krásný pocit. Včera jsem volným okem i triedrem mezi 22:05 až 22:15 SELČ pozoroval poslední planetu sluneční soustavy, kterou jsem ještě neviděl a to byl Merkur, takže od včerejška mám planety kompletní  :D
Koukam, ze u tebe dalekohled nezahali ::) Dosah mas taky slusny, takze to vypada, ze jsi "astronom"
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Pozorovanie Pluta

#7

Příspěvek od Froggy »

Pavuk_ napsal:
Gratulujem, skvely vykon. Aku si mal vizualnu MHV neozbrojenym okom ?Tak to jsem bohužel nezjišťoval, jediné co mohu dodat, že jsem v té době také poprvé viděl pouhým okem NGC 7000 Severní Ameriku, ale to k určení vizuální MHV neozbrojeným okem nestačí… :(
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie Pluta

#8

Příspěvek od Myzer »

Froggy napsal:
Tak to jsem bohužel nezjišťoval, jediné co mohu dodat, že jsem v té době také poprvé viděl pouhým okem NGC 7000 Severní Ameriku, ale to k určení vizuální MHV neozbrojeným okem nestačí… :(
To si videl vtedy prvykrat aj NGC 7000? Len ci to bola, lebo v tom case lezala vo vyske 45 stupnov - to potom museli byt super podmienky. Ake je tam sv. znecistenie?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Pozorovanie Pluta

#9

Příspěvek od Froggy »

Myzer napsal:

To si videl vtedy prvykrat aj NGC 7000? Len ci to bola, lebo v tom case lezala vo vyske 45 stupnov - to potom museli byt super podmienky. Ake je tam sv. znecistenie?
Podmínky pro pozorování bych označil za velmi dobré, ale určitě ne za výborné nebo vynikající. Ve dne bylo zataženo a foukal celkem vítr. Večer se ale vyjasnilo a vítr zeslábnul. Světelné znečištění je mimo jihu, kde jsem právě pozoroval Pluto, nulové – žádné viditelné světlo ani zářící obzor. Pouze na jihu v údolí je přímo vidět osvětlení asi 25 km vzdáleného Hradce Králové a dalších měst a vesnic. Severní Ameriku jsem viděl jako zřetelné zjasnění v mléčné dráze připomínající tvar Severní Ameriky pod hvězdou Deneb, přesně v místech, jak je zakreslená v mapách…
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorovanie Pluta

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Na strankach http://www.skyhound.com/sh/skyhound.html
je ako objekt mesiac (august) Pluto http://www.skyhound.com/sh/Focus/Pluto/pluto.html
Je tam mapka na hladanie a mnozstvo postrehov, najzaujmavejsie vyberam:
Pluto je mozne vidiet uz v 15cm dalekohlade za vybornych podmienok a velmi tmavej oblohe.
Vo vacsich strojoch (blizsie nespecifikovane) je mozne vidiet Charon !!! to som nevedel
Pred pozorovanim akehoto objektu doporucujem kazdemu aby si overil MHV dalekohladu na nejakom znamom poli premennych hviezd napr. mapky skupiny Meduza.
Po case zistite, ze vykon dalekohladu nezavisi iba od priemeru pristroja...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorovanie Pluta

#11

Příspěvek od MilAN »

Pavuk_ napsal: Pluto je mozne vidiet uz v 15cm dalekohlade za vybornych podmienok a velmi tmavej oblohe.
Vo vacsich strojoch (blizsie nespecifikovane) je mozne vidiet Charon !!! Dovedu si představit podmínky, které by umožnily vidět Pluta ve 150 mm : výborný seeing, velmi průzračná tmavá obloha , místo tak o 20°jižněji než jsmea MHV přes 7,5 mag. S tím amatérským přístrojem na Charona to už nebude tak jednoduché - stačí si pročíst historii objevu a první pozorování Charona. K tomu, a by mohl být vůbec spatřen je potřeba dalekohled o 4x větším průměru než na Pluta. Navíc se Charon nachází v maximální vzdálenosti od Pluta 0,6" . Nejhorší podmínkou je to, že je 0,6" od Pluta, který je o 3 mag. jasnější. Kdo někdy pozoroval dvojhvězdy , ví jaký je problém takovýhle rozdíl magnitud. Takže tím amatérským přístrojem musí být dalekohled minimálně s průměrem 80 cm a i tak to bude jen duchařina, které bych moc nevěřil.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorovanie Pluta

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

MilAN napsal:
Dovedu si představit podmínky, které by umožnily vidět Pluta ve 150 mm : výborný seeing, velmi průzračná tmavá obloha , místo tak o 20°jižněji než jsmea MHV přes 7,5 mag. S tím amatérským přístrojem na Charona to už nebude tak jednoduché - stačí si pročíst historii objevu a první pozorování Charona. K tomu, a by mohl být vůbec spatřen je potřeba dalekohled o 4x větším průměru než na Pluta. Navíc se Charon nachází v maximální vzdálenosti od Pluta 0,6" . Nejhorší podmínkou je to, že je 0,6" od Pluta, který je o 3 mag. jasnější. Kdo někdy pozoroval dvojhvězdy , ví jaký je problém takovýhle rozdíl magnitud. Takže tím amatérským přístrojem musí být dalekohled minimálně s průměrem 80 cm a i tak to bude jen duchařina, které bych moc nevěřil.
takze by sa to dalo "natrenovat" na nejakej dvojhviezde... ked uvidim dvojhviezdu, potom aj pluto s charonom (samozrejme s prislusnym priemerom) ::)
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 844
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Pozorovanie Pluta

#13

Příspěvek od PetrŠ »

Dovolím si, možná trochu předčasně, oživit toto téma. Hrál jsem si se SkySafari a zjistil jsem, že koncem června, začátkem července bude Pluto procházet cca 45' plus mínus jižně od Jupiteru. Kdo ještě neviděl, může zkusit dostat Jupiter a Pluto do jednoho zorného pole. Nebo jako výzvu pro složené foto. Jsem zvědavý jestli vysoký jas Jupiteru dovolí dostat se na těch 14,3 mag Pluta. Asi to bude na vizuál chtít 300mm průměru a více.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Pozorovanie Pluta

#14

Příspěvek od majklus »

Výborně, mám se o co snažit! To by bylo, aby mi neprobliklo v pětipalci! :-D I když maximum mám zatím 14,0 mag...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8316
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovanie Pluta

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Já mám při takových pozorováních vždy pocit, že se dívám na "tu hvězdu", ale vlastně si nejsem jistý jestli to opravdu to Pluto je. :D A koukat do okuláru a čekat, aby se pohlo se mě také nechce.
Lectorem iustus...
Odpovědět