AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#361

Příspěvek od mordy »

Mluvím o indexové rysce (index marker) na polárním hledáčku, pomocí které nastavuju ciferník polárního hledáčku do kolmé polohy. Ta musí být vůči matnici v takové poloze, aby při nastavení rysky proti 1.listopadu 0:00 byla 0 na ciferníku nahoře. To u 2 kontolovaných polárních hledáčků ze 3 neplatilo (Eq3 ok, Eq5 + AzEq6 nok). Plus mám ještě ten divný údaj v jednom z manuálů pro tranzit polárky 10. října... Z toho ty nepodložené dedukce o úmyslně jinak nastavené poloze index markeru u hledáčků z Německa.
Obrázek foto polárního hledáčku (neumím vložit obrázek).

Jak jsi psal, že stupnice se naposledy používaly před 30 lety, tak už možná chápu. Našel jsem tvůj návod z roku 2008 a ty tam píšeš "Odaretujeme RA osu, otáčíme jí tak , aby značka pro Polárku v hledáčku ( = malý kroužek na kružnici) mířila dolů."

Možná teď zjistím, že mám mnohem zásadnější problémy, než polární ustavení, třeba základní orientaci v prostoru :) Pro mě při pohledu do polárního hledáčku vůbec není triviální určit, kde je dole, dokud uvnitř něco neupadne. Pokud má značka na matnici (u staré verze kroužek, u nové kříž) mířit přesně dolů, potřebuju k tomu rysku. Jde to udělat i jinými metodami. Nejpřesnější mi přijde poodjetí az nebo alt osy montáže z pozice, kdy je polárka v středu kříže a srovnání ramen kříže na polárku. Pak stupnice opravdu vůbec nejsou potřeba. Já jsem tuhle metodu zavrhnul, protože ovládání alt a az osy (zvlášť u nižších verzí montáží) je hrozně tuhé a nepohodlné. Vyhýbám se mu, jak můžu. Ono je těch variant ustavení poměrně dost, je možné, že jsem si vybral nějakou exotickou nečertifikovanou :)
Naposledy upravil(a) mordy dne 01. 05. 2022, 22:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#362

Příspěvek od MilAN »

mordy píše: 01. 05. 2022, 21:36 Mluvím o indexové rysce (index marker) na polárním hledáčku, pomocí které nastavuju ciferník polárního hledáčku do kolmé polohy.
Obrázek foto polárního hledáčku
Jenže ta indexová ryska slouží k nastavení zeměpisné délky (přesně tedy k nastavení odchylky od poledníku používaného časového pásma). Otáčí se jen tou plechovou datovou stupnicí . K ničemu jinému tam není-
index.jpg
index.jpg (295.88 KiB) Zobrazeno 3142 x
P.S.: polární hledáček mám od koupi montáže sundaný, takže ho teď fotím i s tou ochrannou igelitovou fólií na datové stupnici :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#363

Příspěvek od MilAN »

Jen bych měl k tématu ustavení montáže polárním hledáčkem u montáže AZ EQ6 jednu podstatnou poznámku.
V celém manuálu se vůbec nepočítá s ustavováním podle stupnic, proto také tu není nic vysvětlováno, jak pracovat s kterou stupnicí. ( ostatně, kolik lidí umí pracovat s hodinovým úhlem, ví na které stupnici kterým směrem a jak se to pak projeví v polárním hledáčku :) ) Proto jsou v manuálu popsány 3 způsoby ustavení ( a to , že na těle polárního hledáčku zůstala datová stupnice , už nedává celkem smysl- je to jen pozůstatek dřívějšího uspořádání celé výpočtové pomůcky - ještě z doby manuálních montáží nebo motorických ne GoTo montáží). A opravdu nedává smysl tohle v současnosti používat. Stejně to celé ( podle stupnic i podle pozice Polárky) je založené na tom, jak přesně odhadneme směr dolů nebo nahoru podle zvolené metody a celá ta procedura manipulace se stupnicemi sloužila jen k výpočtu hodinového úhlu Polárky a v posledním kroku k natočení polární osy se všemi těmi nepřesnostmi procedury a stupnic do jeho polohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#364

Příspěvek od mordy »

Že indexová ryska může k něčemu dalšímu být, k tomu se zkusím dobrat:
Indexová ryska se kalibruje jednorázově po kolimaci polárního hledáčku, např zde: http://www.nightskyimages.co.uk/polar_alignment.htm.
Indexovou rysku nastavíme při kalibraci na 0.
Kalibruje se při polárce v tranzitu, tzn. polárka je nejvýše.
Polárka na ciferníku matnice polárního hledáčku je v pozici 0.
Pozice 0 je po převrácení obrazu hledáčkem nejnižší místo ciferníku.

To asi není nic, na čem bychom se neshodli.

No a teď věc, kterou neozdrojuju, ale přijde mi přirozená:
Pokud mám nakalibrovánou rysku, platí kdykoliv:
Když nastavím na stupnicích RA osy nejpopulárnější čas a datum tranzitu polárky (1.listopadu 0:00) a indexovou rysku na 0:
0 na ciferníku matnice polárního hledáčku ukazuje místo polárky v tranzitu.
z toho vyplývá 0 na ciferníku je nejníže.
Dosáhl jsem přesného splnění požadavku "aby značka pro Polárku v hledáčku ( = malý kroužek na kružnici) mířila dolů.

Dodatečné doplnění: Píšu pomalu, ověřoval jsem předchozí postup raději v literatuře. Souhlas, AzEq6 je udělaná...grrr... jakoby s tím vůbec nepočítala. Trojúhelníček pro odečítání datumové stupnice umisťoval... grrr... předseda okresního výboru KSČ (komunistická strana číny). Pardon, já na některé nedomyšlenosti té montáže mám fakt pifku. Naučil jsme se uvedený postup na nižších verzích montáží, které pořád používám, když potřebuju něco mobilnějšího. Jsme hodně od původního tématu, asi je čas diskuzi na téma metod polárního ustavení ukončit. Děkuji za trpělivost.

Aj doplnění 2...s tím odhadem směru dolů a nahoru jsi mi nahrál, s tím jsem se totiž nesmířil, hledal jsem po půlce internetu přesnou metodu jako blázen a jsem na to hrd! :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#365

Příspěvek od MilAN »

Asi se neshodneme : ty píšeš nedomyšlenosti, a já většinu toho považuji v současné době při těchto montážích za naprostou zbytečnost. A asi i proto jsou tak udělány - jen takové bižuterie. Ani výrobce v manuálu nic z toho nepoužívá k polárnímu ustavení montáže.
Jen na okraj. Jsou tam stupnice. Umí někdo nastavit podle stupnic objekt se zadanou RA? Používá někdo k nastavení objektu hodinový úhel ( a umí si ho nějak zjistit) ? Potřebuje je tedy někdo ? Už dávno tam nic z toho nemuselo být. Ale měly tam být značky /seřiditelné značky , pro označení home pozice.
P.S.: šílenější návod jsem ještě neviděl. Prostě jeden amatér, (takový , jakých jsou u nás stovky,) si napsal návod tak, jak to pochopil z manuálu. Zatím, co manuál je jednoduchý a při troše znalosti pochopitelný, tady si vytvořil vlastní teorii a postupy. Proto tam je i ten posuv v datu a hodinách průchodu polárky místním poledníkem a nerespektování návodů z manuálů. Z jednoduchého se udělá složitý problém. Co je ale důležitější: složitější cestou se nedopracuje k lepšímu výsledku.
PS2: nic proti tomu, pokud si někdo komplikuje život vymýšlením větších složitostí, než je potřeba .Jen to někdy vyvolává dojem ne úplného pochopení problematiky a dávání důrazu na nesouvisící nepodstatné věci
PS3 : pokud by někdo chtěl znát návod, jak jednoduše polárně ustavit montáž, je k dispozici v manuálu k téhle montáži jednoduchý 100% návod. A dá se napsat i jednou větou, srozumitelně a se zaručeným výsledkem. A bez té bižuterie.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#366

Příspěvek od mordy »

Montáž s technologií freedom find pro umožnění ručního pohybu bez stupnic mi nepřijde jako dobrý nápad. Vždyť to je celé vymyšlené pro lidi, co nechtějí furt viset na ručce. Je tristní, že stupnice na rozdíl od nižších SW montáží nemají aretace, pak by sloužily i jako home značky. Můžeme si je v rámci DoDo provrtat, zasadit kolíček a upgradovat na eq3.

Stupnice na AzEq6 jsem použil zrovna minulý týden při hledání Merkuru. Zadeklovaný dalekohled jsem v předstihu nastavil směrem na jediný viditelný objekt - Slunce, nastavil stupnice na montáži na polohu ze Stellaria a ručně popojel na souřadnice neviditelného Merkuru. V ručce jsem navolil day time alignment, vybral Merkur a od té chvíle jsem měl neviditelný Merkur montáží sledovaný a aktivní goto. Pak stačilo počkat, než se zviditelní. Se sluncem to chce samozřejmě pracovat opatrně, i když při obzoru už je poměrně slabé.

U polárního ustavení jsou jenom v manuálu popsané asi 4 metody. Ty sis vybral jednu a všechny ostatní používají amatéři a šílenci. Za mě každý, ať si vybere a vyzkouší, co mu vyhovuje. Nikde jsem tu neviděl vyřešený ten detail, co popisuju - jak přesně stanovit svislici. Pokud vím, existují na to dvě přesné metody. Jedna pracuje se stupnicemi a druhá s umístěním polárky na rameno záměrného kříže. Jestli to považuješ za zbytečnost, je zase mě pro změnu úplně jedno. Kdybys to rozbil věcnými argumenty, tak by to bylo něco jiného.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#367

Příspěvek od MilAN »

mordy píše: 02. 05. 2022, 04:26 Vždyť to je celé vymyšlené pro lidi, co nechtějí furt viset na ručce.
Ne. Bylo to vymyšlené v době, kdy žádné ručky ani elektronika nebyly :) a kdy by bylo potřeba vše spočítat ručně nebo použít Scheinerovu metodu, která zabere výrazně více času. To je nevyvratitelný věcný argument :)
A to, jak která metoda je pro koho přesná, jak vhodná a jestli vede k nějakému lepšímu výsledku bych nechal na každém. Pokud je přesná, pak bych nepotřeboval provádět alignment pro GoTo , a pokud ho musím provádět, není moje metoda dostatečně přesná, musím alignment provést a pak je zbytečné trávit ustavením více času, než je nezbytné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: AZ-EQ6 GoTo

#368

Příspěvek od hades »

mordy píše: 02. 05. 2022, 04:26 Nikde jsem tu neviděl vyřešený ten detail, co popisuju - jak přesně stanovit svislici. Pokud vím, existují na to dvě přesné metody. Jedna pracuje se stupnicemi a druhá s umístěním polárky na rameno záměrného kříže. Jestli to považuješ za zbytečnost, je zase mě pro změnu úplně jedno. Kdybys to rozbil věcnými argumenty, tak by to bylo něco jiného.
Používám tu metodu s rameny záměrného kříže. A už v jiném tématu jsem vysvětloval proč to používám. Když je někdo schopný od oka určit svislici, tak je hold borec. Já to neumím, kór když do polárního hledáčku často hledím zespod a hlavu nemám vodorovně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#369

Příspěvek od MilAN »

Pánové, ve výsledku umísťujete Polárku do kroužku, jehož průměr odpovídá v hodinovém úhlu zhruba 1 hodině. Kde v něm je ta Polárka, tam jste schopni rozlišit tak 2 polohy : uprostřed nebo na kraji kroužku . To představuje v hodinách 1/2 hodiny a úhel (měřeno pól-kraj kružnice ) cca 15°.
A teď si vezměte pravítko, dívejte se do terénu, kde nejsou žádné definované svislice a snažte se dát pravítko do svislice. A pak si vezměte nejaký sklonoměr ( třeba v mobilu) a zjistěte , o kolik se pletete v odhadu. Největší odchylka, kterou jsem si naměřil z 10 pokusů , byla 3°. Tedy tím obyčejným nastavení od oka jsem 5x přesnější, než mohu v dalším postupu využít . A můžete si naklánět hlavu do jakéhokoliv úhlu, to oko s mozkem tu svislici určí vždy stejně.
Jen na okraj, poloha kroužku na té destičce nepočítá s korekcí na ekvinokcium ( jen u málo značek to je ), s diferencí mezi místním hvězdným časem a místním středním časem a ani s refrakcí Polárky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: AZ-EQ6 GoTo

#370

Příspěvek od astar »

Já tu stupnici jsem nastavil tak aby mi souhlasila s kolmým směrem . Po sestavení pootočím montáž a nastavím na daný bod, tím mám přiměřené nataven kolmý směr, žádné odhady. Ty odhady dělám u Adventureru pro f 135mm, 60sec , tam vyhoví i ustavení Polárky na střed toho kroužku- stupnice. Jen pro doplnění, pokud je v hledáčku stupnice, tak jeden dílek je 5° to je 20min v RA a přesnost ustavení pólu v rámci něj je pak cca 4´ .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#371

Příspěvek od mordy »

Výborně, třetí metoda. Jakmile se na určení svislice použije měření, je možné definovat jeho chybu a to se přesně teď děje. U odhadu to záleží na kvalitě každého soudruha a je potřeba vidět, jak si doma věší spolusoudruhy, tedy jejich obrázky. Kdo si svůj odhad ověřil nebo si věří tak jako tak , nepotřebuje svislici nastavovat podle pomůcek. Kdo si věřil moc, bude ušetřený čas moci dodatečně vložit do driftové metody - nemám rád odhady a driftovou metodu ;)
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1128
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: AZ-EQ6 GoTo

#372

Příspěvek od mike »

Při přesnostech, o kterých je tu řeč, driftová metoda asi moc použitelná nebude. Ono je potřeba mít na paměti, že se tu bavíme o poloze Polárky na kružnici o poloměru asi 40', takže i natočení nepřesné třeba o 10° pořád znamená odchylku od severního pólu v řádu jednotek (úhlových) minut. Příklad z praxe: teď v sobotu jsem ustavoval středně žavesovou metodou, prostě jsem našteloval Polárku doprostřed zorného pole polárního hledáčku (pořád ještě k němu nemám nasvícení, takže tam nejsem schopen rozeznat ty obrazce). Později v průběhu večera jsem pak jednu dobu přes dvě hodiny měl souvisle zaměřenou M60 a musel jsem spoléhat na motorek (nemám GoTo), protože víc než polovinu času nebylo nic vidět. Za tu dobu jsem jen jednou korigoval zaměření, protože trochu ujelo - a jednou proto, že se mi z nešikovnosti nějak podařilo přepnout boční přepínač z polohy "severní polokoule" na "vypnuto" a chvíli trvalo, než jsem zjistil, co se stalo.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#373

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu , že vaše superpřesnost nemá žádný vliv na GoTo a že se nechystáte zrovna na focení v deklinaci 80°+, tak si zdůvodněte sami před sebou , proč to děláte, a hlavně , proč to radíte druhým a píšete dehonestující příspěvky na ty, které to vidí z jiného úhlu než vy. Go To ji nepotřebuje vůbec a i s dost velkou nepřesností si poradí pointace, protože se navíc jedná o malou a velmi pomalou odchylku, daleko pod hranicí jiných, se kterými se musí pointace vypořádat a bez problémů vypořádá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: AZ-EQ6 GoTo

#374

Příspěvek od vader.s »

Já se snažím spíše problém nehledat, kde zbytečně není. Jediné co jsem udělal je, že jsem vystředil záměrnou osnovu pol. hledáčku a úplně jsem neměl nervy a trpělivost řešit jak je orientovaná. Vyřadil jsem enkodéry, udělal jsem proceduru s home pozici viz níže ve vlákně, nastavil si na RA a DEC stupnících “home pozici” a od té doby jsem nemusel řešit žádný problém. Tedy postup, který popisuje MilAn je jednoduchý a funguje spolehlivě. Polárku umístím do přibližné polohy (zde je největší problém přesvědčit mozek, aby se hodnotami na osnově neřídil), kolmice se dá určit také (znova problém přesvědčit mozek, ale jde to) a přesnější polární ustavení řeším pak přes AsiAir nebo SharpCap. Celá procedura zabere tak 3 minuty vč. přesnější pasáže PA v Asiair. Vetší problém spíš vnímám podklad, na kterém je montáž postavená. Zbylé dořeší guiding a plate solving. Na vizuál používám spíše AZ mód. U něj přibližně do vodorovné polohy, namířím na sever a alignment podle situace. Buď dvě hvězdy nebo nejasnější. Spíš si vybírám mezi tím co jsem schopen vidět (z Prahy s omezeným výhledem pouze na JV,J,Z) nebo jsem mimo Prahu a najdu co si montáž řekne nebo v oblasti, kterou chci pozorovat.

Milan
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#375

Příspěvek od MilAN »

mordy píše: 02. 05. 2022, 10:15 U odhadu to záleží na kvalitě každého soudruha a je potřeba vidět, jak si doma věší spolusoudruhy, tedy jejich obrázky.
Možná to moderátorovi nevadí, ale já v žádném případě v tomto duchu s tebou nemíním o ničem diskutovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět