AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#331

Příspěvek od MilAN »

Měl bych jen drobnou poznámku. Funkcí těch červíků není něco držet a v podstatě nemusí být vůbec namáhány. Klec se šnekem drží ty 4 imbusové šrouby a červíky mají jen funkci stavěcích šroubů. aby ty imbusy dotáhly klec ve správné poloze. Jen je potřeba při seřizování mít imbusy jen nepatrně povoleny, aby se klec neviklala a při jejich dotažení nezpůsobily páčení na ně. Jinak při seřizování červíků není potřeba vyvíjet žádnou sílu, opravdu stačí jen slabá síla aby se dosáhlo vymezení vůle a přece jen nějaká se tam ponechala. To se dobře dělá tak, že se oddekluje strana s motory a při vypnutém napájení se otáčí ručně šnekem, aby byl cítit záběr.
Je trochu rozdíl ve vůl za mrazu a za tepla a také to, že šnekové kolo je nasunuto na RA hřídeli, a z principu tam bude vždy po dotažení nějaká excentricita. Tuhle montáž používám už několik roků a to maximálně zatíženou na obou stranách osy (10" SCT a 8" RASA + hledáček + pointovací dalekohled), někdy i trochu nevyváženou, červíky úplně volné a funguje tohle bez problémů.
Slabou stránkou podle mě je řemenový převod- hlavně tedy upevnění pastorků a tam vznikající další PE, kromě té na šneku ( 4 další "sinusoidy" na 1 otáčce šneku)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#332

Příspěvek od mordy »

Pravda je, že u toho řemenového převodu bude asi podstatně horší s tím něco jednoduše dělat.

V nastavování šneku jsem snad z předchozích montáží docela cvičenej. Lehce dorazím prvním červíkem šnek na kolo. Správnou mez poznám podle ručního otáčení šnekem. Když šnek mírně zatuhne, je z jedné strany hotovo. Pak z druhé strany dotažením druhého červíku vymezím vůli, dokud se šnek opět volně nepohybuje. Pak dotáhnu převodovku k hlavě. Hlavní šrouby jsem pro jistotu dotahoval už i malým momenťákem, tuším na 5Nm, abych to měl rovnoměrně na nějakou rozumnou hodnotu.

Rozdíl vidím v tom, že nechávám po dotažení hlavy červíky v dorazech mírně dopnuté. Hledám pozici, kdy vzhledem k excentricitě je v nejvolnější pozici pár stupňů vůle, než šnek zabere do protisměru a v nejtěsnější jde mírně ztuha. Rozhodně nejsou červíky po dotažení volné, jinak se v převodu objeví poměrně výrazný backlash - je tam pak třeba 30-60". U RA osy by to tolik nevadilo, ale u DEC ano. Nastavuju obě osy stejně. Takže po dotažení hlavních šroubů červíky povolit a s backlashem se smířit?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#333

Příspěvek od MMys »

Po dotažení hlavních šroubů je už přeci jedno, jestli jsou nebo nejsou utažené justážní červíky. Ten blok už drží na místě třením pod tlakem hlavních šroubů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ-EQ6 GoTo

#334

Příspěvek od Bill »

Ale to je přece naprosté nepochopení funkce těch červíků - je to jak píše Milan: těmi to jenom nastavím, pak utáhnu hlavní šrouby a červíky můžu klidně vyšroubovat a schovat, na funkci nemají žádný vliv.

Edit - MMys byl rychlejší...
M:736 750 113
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#335

Příspěvek od mordy »

Tak pokud všichni červíky po dotažení převodovky povolujete, chyba na mé straně. Vadil mi ten zbývající vakl v šneku. Teď ještě zjistit, proč se pravidelně objevuje vakl v RA ose. Když vezmete za dalekohled při zamčené RA ose, můžete s ním kývat nebo je naprosto pevný? Vůle se v RA ose nezvětšuje? Já tam prostě časem najdu nějaký ten stupeň a řešit jsem to začal, když občas v některé poloze začal skákat šnek - při pointaci se to začalo projevovat tak, že po pár časových minutách RA osa skočila o desítky úhlových vteřin. Řekl bych, že převodovka byla z výroby dotažená dobře. Že by to bylo změnou teploty se mi nezdá, v mrazu v zimě asi fungujeme všichni. V montáži jsem se před tím nehrabal, kupoval jsem to s tím, že konečně bude od těchle radostí pokoj.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ-EQ6 GoTo

#336

Příspěvek od Bill »

mordy píše:Když vezmete za dalekohled při zamčené RA ose, můžete s ním kývat nebo je naprosto pevný?
Tak RA šnek musí být trošku volný, takže je tam malá vůle, která znatelně cvaká. Pohyb RA je jedním směrem, takže to ničemu nevadí - jenom se to musí dalekohled správně (ne)vyvážit.
Ale určitě by se neměla sama zvětšovat - jak jsem to po zakoupení nastavil, tak už to několik let drží...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#337

Příspěvek od MilAN »

Ty červíky slouží pouze jako nastavovací/seřizovací pro nastavení polohy klece pro dotažení imbusů. Pak by v podstatě jejich funkce mohla skončit,. Problém nastává, že jak se přitahuje klec imbusy, mění se vždy trochu záběr šneku( mění se nepatrně výšková poloha šneku. Takže je potřeba před seřizováním povolit imbusy, aby byla jistota, že je klec volná a následně je volně dotáhnout. Pak vymezit vůli červíky a trochu dotáhnout imbusy, Překontrolovat vakl převodu otáčením šneku, doupravit vymezení červíky a teprve v posledním kroku definitivně dotáhnout .Pokud po definitivním utažení je vakl nebo naopak příliš fest, je potřeba se o krok vrátit a červíkem více odtlačit na správnou stranu . Nemusí se to podařit hned na poprvé na 100%, je potřeba si s tím trochu pohrát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#338

Příspěvek od mordy »

Zkusím fungovat v RA s malou vůlí. Cvaká to, jak píše Bill, když uvolním červíky. To se mi nezdálo.

Snažil jsem se obě osy nastavit stejně a co nejpřesněji, když už jsem to musel dělat. DEC funguje pěkně, za celou dobu s ní nebyl problém. PHD2 mění během nastavování v DEC směr hned v prvním kroku. Zato RA je neštěstí.

Zkusím to seřízení provést takhle vícekrokově. Změna výšky šneku při finálním dotažení dělala problémy a té změně jsem se právě snažil zabránit tím, že jsem nechal červíky v dorazech. Ono to nějakou dobu funguje, ale hlavní šrouby je časem nejspíš přetlačí a proto se to pořád rozjíždí. Ten krok, že se ve finále mají povolit, jsem z návodů nějak nepobral. Měl jsem za to, že mají vymezovat vůli šneku trvale. Dokonce jsem se divil, proč to řeší takhle blbě a místo červíku není pružina, která by šnek na kolo přitlačovala definovanou silou. Někde jsem to odstranění vůle pomocí pružiny i viděl, když jsem hledal lepší montáž... U nějakého vyššího ioptronu možná, už nevím.

Doplnění:
Už jsem to našel - losmandy 11: https://www.cloudynights.com/topic/6192 ... nd-review/
Zde i pro EQ6, snad to nebude bráno jako reklama: http://www.rowanastronomy.com/productsa5.htm

Děkuju všem za pomoc. Osobně ty červíky vyhodím, přijde mi zbytečné, aby namáhaly jen část závitu a imbusy mi přijdou šikovnější. Ale jak vyplynulo z diskuze, nutné to není.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: AZ-EQ6 GoTo

#339

Příspěvek od LaH »

mordy píše:Zkusím fungovat v RA s malou vůlí. Cvaká to, jak píše Bill, když uvolním červíky. To se mi nezdálo.
... Měl jsem za to, že mají vymezovat vůli šneku trvale. ...
Mám jen SkyTee 2, ale z popisu mi přijde, že to uložení šneku je takový SW standard.

Pokud ano, podle mne máš pravdu, že červíky "mají vymezovat vůli šneku trvale". Takže utažením šroubů se již nastavené červíky tlakem jen zajistí, i když, opět podle mne, se to přitom "pohne", a dobrá kombinace vůle a odporu se musí opakovaně ladit. Ale po opatrném a přiměřeném utažení šroubů bych s červíky nikdy nehýbal.
Chtěl jsem kvůli přesnějšímu nastavování šneku ty malé vachrlaté červíky měnit za větší (tedy převrtat a přezávitovat), ale ono to nějak i tak funguje, u manuálního posuvu jde spíše jen o pocit.
Neboli - pro mne jsou červíky viklavou, ale nastavitelnou vzpěrou skříně šnekové převodovky. Tyto vzpěry současně definují i vůli šneku (náklady?).
Aby to drželo pohromadě trochu tuhé, stáhne se to s velkým citem dohromady šrouby.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#340

Příspěvek od mordy »

Je škoda, že ve světě SW neexistuje něco jako servisní manuál s jasně popsaným postupem, utahovacími momenty apod. nebo jsem na něj aspoň nenarazil. Přitom to ustavení vůlí je běžná údržba, na kterou narazí každý. U nižších verzí eq3 a eq5 si moc nedovedu představit, že by ten domeček se šnekem fungoval dobře bez dotaženého stavěcího červíku, z toho jsem vyšel. U eq6 už je to sofistikovanější.

O převrtání na větší průměr jsem uvažoval taky, akorát už je to krok, který se nebude úplně dobře zdůvodňovat případnému budoucímu majiteli montáže. I tomu, co to tu nečte :) I když aktuálně považuju pro své potřeby AzEq6 za finále, člověk neví, co se objeví za rok dva a jestli nepůjde z domu. Třeba optická zpětná vazba začíná rapidně zlevňovat a to by mohla být pro astrofoto dost revoluce. AzEq6 ji nakonec má, ale zatím je pro foto přesností nepoužitelná. Čekal bych, že příští verze už klidně může dorazit se snímači o řád přesnějšími a periodická chyba může být minulost.
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#341

Příspěvek od mordy »

Panda píše:Tak som to rozbehal cez USB. Pointácia ide cez pulse guide EQMOD a PHD2. Pohyby na objekty mám cez CdC. Díky.
Zřejmě vyřešeno, ale kdyby se s tím potkal někdo další. Koupil jsem kvůli ceně čínský klon asi120 (T7c). V kameře jsou přehozené piny v konektoru a s dodaným kabelem nefunguje. Chová se to tak, že nejede pointace v east směru. Protože jsem spěchal, vyřešil jsem to tak, že jsem kabel v polovině říznul a přepájel dráty správně. Civilizovanější by bylo samozřejmě nakrimplovat správně konektory. Po úpravě kabelu je potřeba si označit, která strana patří do kamery a která do montáže. Není to symetrické a po prohození stran to nefunguje.

Takže záleží, jestli to je originál nebo ne... není asi120 jako asi120 :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#342

Příspěvek od MilAN »

mordy píše:Třeba optická zpětná vazba začíná rapidně zlevňovat a to by mohla být pro astrofoto dost revoluce. AzEq6 ji nakonec má, ale zatím je pro foto přesností nepoužitelná. Čekal bych, že příští verze už klidně může dorazit se snímači o řád přesnějšími a periodická chyba může být minulost.
Snímače jsou na šnecích , takže PE nebudou eliminovat, ani když budou jakkoliv přesné. Hlavně k tomu v těchto místech nejsou určené . Pro eliminaci PE by byly nutné na ose. A hlavně , ta přesnost enkodérů je potřeba zhruba 500 x vyšší než současných. Tím se sice odstraní PE, ale nutnost pointace zůstává a cena výrazně naroste.
........
ještě k těm červíkům: u EQ5 je jejich funkce přeci diametrálně jiná. Tam to funguje na stejném principu jako u kolimace = tažný šroub proti tlačnému.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#343

Příspěvek od mordy »

Já bych čekal, že výhledově SW s tím přesným enkodérem příjde. TDM snímač na RA osu se dnes prodává za 850$, takže cca 17kkč. Počítač už v montáži je, dokonce tam má sw na dekódování stávajících low-res snímačů. Samotný snímač jako součástka bude ještě levnější, tipl bych si něco mezi 5-10kkč. To už by se dalo do ceny kolem 50kkč schovat. No a montáže nejsou úplně spotřební zboží a potřebuješ nějak stimulovat poptávku... Ne každý se nechá nachytat jako já a koupí si za tři roky tři aušus montáže místo jedné, protože o nich výrobce tvrdí, že jsou vhodné na astrofoto :)

Dělám tu čurbes, ještě zapojení kabelu pro Datyson T7C, což je čínská kopie ZWO ASI120 mini, pro případ že by ta nefunkční pointace s AzEq6 byla tím. Popis od pandy "jakoby něco v ST4 bylo přepólované" a "montáž sa nepohla v east step" odpovídá. Je potřeba překřížit žíly 4 a 6. To že nebude sedět Dec+ a Dec- je jedno, to si PHD2 zkalibruje. Hlavně je třeba pamatovat, že konce kabelu pro montáž a kameru nejsou záměnné a označit si je, jinak to člověk po deštích zapomene a bádá, co je špatně. Celeston to má inverzně než SW, co jsem viděl.

The Datyson T7 ST4 Cable:
RJ11 6P6C
1 = No Connection
2=Ground
3=RA+
4=RA-
5=Dec+
6=Dec-

The Standard ST4 Cable (Qhy, Skywatcher)
RJ11 6P6C
1 = No Connection
2=Ground
3=RA+
4=Dec+
5=Dec-
6=RA-
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: AZ-EQ6 GoTo

#344

Příspěvek od nou »

Tak Skywatcher uz montaz s presnymi enkodermi ma a to EQ8-Rh http://philhart.com/skywatcher-eq8-rh
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#345

Příspěvek od MilAN »

mordy píše:Já bych čekal, že výhledově SW s tím přesným enkodérem příjde.
S tím bych až tak nesouhlasil. Přesný enkodér stejně neřeší problém pointace, tak to je pro většinu druhů focení zbytečná a ne laciná hračka. PE montáže je to, co nejméně vadí při focení. To není žádná teorie , TDM mám na montáži více jak 10 roků a je jen málo úloh, kdy je použitelné a není potřeba přistoupit ke klasické pointaci
mordy píše: Ne každý se nechá nachytat jako já a koupí si za tři roky tři aušus montáže místo jedné, protože o nich výrobce tvrdí, že jsou vhodné na astrofoto :)
Tak tyhle montáže má nejméně 80 - 85 % zdejších astrofotografů, a ačkoliv to je charakterem spotřební zboží, tak je nepovažují za aušus, který není vhodný na astrofoto. Ale samozřejmě chápeme, že svými parametry a zpracováním nemohou být srovnatelné s montážemi za 5 - 10 ti násobek jejich ceny.
Netuším, jaké požadavky na montáže máš a hlavně netuším, jakým dalekohledem a jakým ohniskem má tvoje montáže vládnout. Ale já si s AZ EQ6 dovedu poradit i s 2m SCT při několikahodinových expozicích.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět