Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Ladislav.K
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 01. 2023, 15:33

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5746

Příspěvek od Ladislav.K »

No, tak jsem asi některé údaje přehlédl nebo neměli vypsané vše, když jsem to porovnával a spletl jsem se. Jdu studovat dál :-) dík
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5747

Příspěvek od Yarkho »

U montáží sa síce udáva max. nosnosť, ale na čokoľvek serióznejšieho vrátane astrofoto by som odporúčal uvádzanú nosnosť vydeliť dvomi.

Ak sa majú dať desiatky tisíc za poriadnu montáž, kúpil by som rovno HEQ-5.
Na ňu sa dá posadiť i C8, a refraktor (do 102mm cca.) na astrofoto uvezie bez problémov vrátane pointácie.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Ondrowicz
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 02. 2023, 18:41
Bydliště: Brno
Věk: 40

Menší dalekohled pro začátečníka

#5748

Příspěvek od Ondrowicz »

Vím, že výběr dalekohledu pro začátečníka se tu probíral mnohokrát a řadu témat jsem si pročetl. Přesto bych požádal o rady zkušenějších v tomto separátním vláknu, protože moje požadavky jsou trochu specifické. Zkusím systematicky popsat vše důležité pro výběr.

Moje zkušenosti
Astronomii jsem se chvíli věnoval v dětství, ale to je už více než čtvrt století. Pořádný dalekohled jsem nikdy nevlastnil, jezdil jsem ale několik let pravidelně na letní astronomické akce/tábory, často na hvězdárně, takže o pozorování hvězd základní představu mám, stejně tak jako představu o základním rozdělení dalekohledů a montáží, na obloze poznám základních pár souhvězdí, případně nejlépe pozorovatelné planety.

Plánované použití
Dalekohled bych rád využíval pro pozorování zejména planet a Měsíce, možná občas Slunce, ale i snadněji pozorovatelných DS objektů. Zároveň bych rád astronomii představil svým dětem.
Hlavní místa pozorování by byl balkon v Brně (samozřejmě spíš pro pozorování Měsíce či jasnějších planet), jde o to, že na tomto místě jsem většinu času a občas se naskytne opravdu pěkný výhled, doteď bylo ale moje maximum pozorování Jupiteru či Saturnu triedrem.
Přes léto a občas v zimě býváme na chalupě v malé vesnici, tam by mohly být podmínky lepší, na druhou stranu pro dobrý výhled je třeba popojít kousek na kopec, proto radši něco co není obří a neváží mnoho desítek kg.

Moje současná představa o vlastnostech dalekohledu
Vzhledem k uvedenému se přikláním k dalekohledu menší velikosti/délky a ne příliš velké hmotnosti, nejen kvůli občasným převozům, ale taky kvůli manipulaci na balkoně a skladovatelnosti. Z toho důvodu mě zaujaly katadioptrické systémy, nejspíš na azimutální naváděné montáži. Další věc je ta, aby byl daný dalekohled vhodný k pozorování z balkonu se zábradlím a aby takové pozorování šlo provést bezpečně i pro dítě, bez nebezpečných pozic blízko zábradlí (jinak balkon máme celkem velký a v nejširším místě je šířka lehce pod dva metry). Co se týká ceny, to není až tak omezující požadavek a úplně přesně stanovenou hranici nemám, včetně základního vybavení možná tak do 40k Kč.

Snad jsem sepsal vše důležité. Nejradši bych dalekohled zakoupil někde v kamenné prodejně, kde by věděli co a jak, co je mi ale známo, v Brně taková prodejna není.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Menší dalekohled pro začátečníka

#5749

Příspěvek od PetrŠ »

Myslím že na planety z balkonu bys neudělal chybu třeba s tímto, je to AZ Goto montáž a katadioptr jak bys rád. A myslím že pan Zahajský ze Supry kde ho má skladem ti rád vše vysvětlí a doporučí nejvhodnější řešení. Na DSO samozřejmě čím větší průměr. tím lépe, ale to je proti tvým požadavkům, protože rozměry a hmotnost rostou opravdu rychle.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3795.html
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Ondrowicz
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 02. 2023, 18:41
Bydliště: Brno
Věk: 40

Re: Menší dalekohled pro začátečníka

#5750

Příspěvek od Ondrowicz »

Díky moc, to je přesně jeden z kandidátů, na kterého jsem se díval. Ono asi v rámci těch katadioptrických systémů s naváděním až tolik možností nebude. Ale i proto jsem založil toto téma, jestli je vůbec daná volba rozumná.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Menší dalekohled pro začátečníka

#5751

Příspěvek od Yarkho »

C6 na alt-az GoTo je fajn a ponúkne už slušný výkon na Mesiaci, planétach, i jasnejších DSO. Domácu úlohu ste si vyriešil dobre.
6" SCT je stále relatívne dobre prenosné (na kratšie vzdialenosti) a zároveň nevyžaduje tak dlhé temperácie ako väčšie modely.

Pokiaľ nemáte pevne stanovený limit na rozpočet, skúste pouvažovať nad variantou NexStar Evolution, ktorá je trochu pevnejšia. Prípadne nad C8.

Časom môžete na tubuse C6 vymeniť koncovku za väčšiu 2", napr. Click-lock (pozor je to návykové), tak aby sa pri použití 2" zenitového zrkadla dalo dosiahnuť menších zväčšení. Pre C6 nie je 2" výstup nutný, pre C8 už skoro áno. Píšem to sem preto, že výstup z tubusu / zenitové zrkadlo patrí k veciam, ktoré sa na SCT upgradujú medzi prvými.

Pozorovanie planét a Mesiaca bude časom vyžadovať väčšie zväčšenie; pre C6 by som odporúčal okulár okolo 15-10mm, pre Mesiac je vhodný i okulár s väčším zorným poľom než 52°.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Ondrowicz
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 02. 2023, 18:41
Bydliště: Brno
Věk: 40

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5752

Příspěvek od Ondrowicz »

@Yarkho:
Díky moc za rady. Jsem rád, že mi zatím nikdo nenapsal, že moje úvahy a předběžný výběr jsou úplně mimo.
Díval jsem se na ty varianty 6" Celestronů a přečetl i pár recenzí na různých astro-serverech jako telescopicwatch a...tak nějak pořád váhám. První myšlenka byla ta, že si radši připlatím za pevnější a lépe vybavenou montáž. Pak jsem ale zapochyboval, zda to stojí za těch 14 tis.Kč navíc, když jde k 6CE dokoupit wifi adaptér co umožní fungování s programy na telefonu/tabletu (to bych chtěl nejen kvůli ulehčení ovládání pro mě, ale zejména kvůli dětem). Pak jsem ale začal počítat, kolik stojí ten wifi adaptér, slušná externí baterie, okuláry (Evolution má o jeden navíc) a pokud to sečtu, tak větší část toho cenového rozdílu je rázem pryč.
Napsal jsem dnes do Supry, tak jsem zvědav, co mi poradí. Dalekohled zřejmě koupím u nich, když mají tak dobré reference a žádnou srovnatelnou kamennou prodejnu stejně poblíž nemám.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5753

Příspěvek od Lisa »

Ondrowicz píše: 20. 02. 2023, 22:36...Napsal jsem dnes do Supry...
No nevím, Honzovi do SUPRY se nepíše, ale volá - je to rozhodně rychlejší způsob komunikace a řekl bych že ze strany SUPRy i preferovaný.
Někdy to napoprvé nevyjde, ale nevzdávat to. Někdy Honza i zavolá zpátky a vždycky jsem potěšen, že i při té frekvenci telefonátů je vždycky vstřícný a ochotný dobře poradit.
Mailu s odpovědí by si se nemusel dočkat. :)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Ondrowicz
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 02. 2023, 18:41
Bydliště: Brno
Věk: 40

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5754

Příspěvek od Ondrowicz »

Lisa píše: 21. 02. 2023, 10:06 Honzovi do SUPRY se nepíše, ale volá
To jsem nevěděl a navíc se mi mail zdál jako lepší forma, abych strukturovanou formou vysvětlil vše potřebné. Nicméně odpovědi jsem se dočkal takřka obratem a v podstatě mi potvrdila, že tyto dalekohledy pro mě budou dobrá volba. Mnohem víc se teď přikláním k Evolution verzi, akorát si budu muset počkat zatím neznámou dobu na dodání.
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

teleskop

#5755

Příspěvek od Mirďa »

ahoj prosim poradi mi nekdo jaky teleskop delekohled si koupit s auto navigaci k pc a mobilu mam 20tis na nej aby byl trochu stabilni a mel dohled jsem zacatecnik dekuji
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: teleskop

#5756

Příspěvek od Mirďa »

dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5757

Příspěvek od dex »

Uvedené požadavky (GoTo, PC mobil) by splňoval.
Ale co by měl splňovat ještě? Co se s ním bude pozorovat, kde (balkón?), bude se muset přenášet?

Dal by se zvážit ještě schmidt AstroFi, jeho aplikace SkyPortal má lepší hodnocení než SynScan Pro.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3766.html
nebo (trochu dražší) o něco větší provedení
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3768.html

Nejstabilnější by byl samozřejmě dalekohled na Dobsonově montáži, bude tím nejvíc vidět, ale s WiFi to bude mimo cenový limit.
Uživatelský avatar
Jarmila
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 03. 2023, 14:33
Bydliště: Roudnice nad Labem
Věk: 40

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5758

Příspěvek od Jarmila »

Ahoj,

jsem novým členem tohoto fóra. Jdu si samozřejmě pro radu, jak už je v názvu tohoto tématu.
Jaký si vybrat dalehohled pro začátečníka? Už nějakou zkušenost s pozorováním mám. Mám starší typ čočkového teleskopu 60/700 jedná se nějakou verzi jako je Lidlskop. Pozoruji převážně z balkonu, dvorku nebo ze zahrady. Chtěla bych samozřejmě nějaký lepší typ na pozorování měsíce, planet, hvezd apod. A teď to hlavní, dá se pořídit nějaký slušný za cenu do 7tis? Dotazovala sem se různých prodejců a byl mi doporučován Bresser Messier 5" Dobson 130/650mm, čočkový Vixen Space Eye 70/700mm, Bresser National Geographic 130/650 EQ..

Moc děkuju všem za rady.

Jarmila
Bresser Messier Dobson 130/650mm
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5759

Příspěvek od hades »

Ahoj, zkus se neomezovat jenom na nové přístroje, je teoretická šance za tu cenu koupit bazarový dobson 150/1200 a to by byla nejlepší volba. Pokud na to nespěcháš, sleduj místní bazar nebo si dej poptávku do sekce Koupím
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5760

Příspěvek od peta62 »

Lukasi vazne Dobson 1200 ohnisko na balkon ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět