Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5716

Příspěvek od Yarkho »

"Kompaktný univerzálny" ďalekohľad je niečo ako "športové nákladné auto". Nemá to riešenie, ktoré by plne vyhovelo obom prídavným menám.

Pri cene do 30 tis. Kč ste sa takmer trafil do najlepšieho riešenia. Stojí za to ale zvážiť, či montáž musí byť ekvatoriálna. Iste, na za účelom astrofoto áno, ale prečo potom voliť f/15 Maksutov?

Ako alternatíva sa javí napr. 5" SCT. Alt-Az montáž je celkom blbovzdorná a 5" SCT už poskytne zaujímavý pohľad na Mesiac, planéty, i jasnejšie DSO, pričom f/10 SCT má širšie zorné pole než f/15 Maksutov. O astrofoto s tým potom možno uvažovať o fotografii Mesiaca (a základ fotografie planét), kde alt-az montáž nie je na prekážku.

Čo sa týka prachu, je úplne jedno, či vstupný optický člen je šošovka refraktoru alebo korekčná doska SCT. Ofukovací balónik stojí pár sto Kč.

Pokiaľ astrofoto je podmienka aspoň do budúcna, neexistuje iná možnosť ako začať (kvalitnou) montážou, za ktorú si samozrejme treba priplatiť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Ladislav.K
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 01. 2023, 15:33

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5717

Příspěvek od Ladislav.K »

Já vim, že pojem kompaktní univerzál zní divně, ale nepožaduji sportovní nákladní auto, vím na co se to nehodí, sledovat DSO moc nehodlám, určitě ne teď, spíš je to takové to vrácení zpět do života astronoma co není jen v knihách a chci k tomu k té práci venku přivézt i malého synka, takže vím, že bude spoustu kompromisů a že není nic nejlepšího a nemůžu od toho čekat zázraky.
Jinak samozřejmě děkuju za typ a radu, astrofoto není podmínkou, jen si to člověk chce na té amatérské úrovni jen vyzkoušet a občas si vyfotit i něco co sleduje. a taky ho to někam posune a něco se naučí.
Jinak těch f15 jsem fakt přehlédl, na prvním místě jsem šel po rozměru zrcadla a celou dobu jsem koukal po 150 a větším, ale nakonec sem uznal, že to už je moc velké na začátek. A s kvalitou montáže nevím jak na tom tenhle zrovna byl, jak jsem popsal volil jsem tu GoTo montáž jej kvůli lenosti, i když vím, že to jde moc dobře i bez ní a že to je trošku "rozmazlenost" moderní doby.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5718

Příspěvek od vla »

DS objekty tě nezajímají, takže zbývá sluneční soustava, Měsíc, Slunce s filtrem a několik jasných planet. Z toho mi vychází Go-to jako naprosto zbytečné při jakémkoliv stupni lenosti. :D A na tyhle objekty bych radil ED, případně Apo refraktor s průměrem 80 a více mm na jakékoliv montáži s běžným pohonem. Já bych v takhle nízké cenové kategorii osobně volil newtona 150mm, ale když nechceš, je to tvůj problém, v důsledku méně uvidíš.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Ladislav.K
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 01. 2023, 15:33

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5719

Příspěvek od Ladislav.K »

Jj od Newtona už jsem se chtěl odprostit i když chápu, že ta částka v dnešní době je nic moc a zavřel sem si vrátka, APO se nebráním, taky mám pár otevřených záložek s pár kousky po přečtení fóra. DSO jen okrajově, hlavně teď ze začátku, primárně to určitě bude Sluneční soustava a ta bude i synka zajímat nejvíce, a to jestli se pak posuneme jinam tak se holt zas našetří, ale tohle bych bral jako nový druhý start 😁
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5720

Příspěvek od mike »

vla píše: 12. 01. 2023, 19:19 Z toho mi vychází Go-to jako naprosto zbytečné při jakémkoliv stupni lenosti. ... na jakékoliv montáži s běžným pohonem
Tady je bohužel trochu problém, že montáž s pohonem bez GoTo v dnešní nabídce v praxi znamená něco s pevností maximálně na úrovni EQ-5.
(Nevím, jak je na tom tenhle Vixen, ale cenově je na úrovni EQ6.) A tam se obávám, že s
Já bych v takhle nízké cenové kategorii osobně volil newtona 150mm, ale když nechceš, je to tvůj problém, v důsledku méně uvidíš.
bude mít při pozorování sluneční soustavy podobné problémy jako jsem měl s AR 127/1200 na Exos-2. Tedy pokud to nebude nějaký krátký, ale to zase bude na úkor optických vlastností.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5721

Příspěvek od peta62 »

Kdyz se vratim k pozadavku kompaktnosti a s prihlednutim faktu ze je na planety a Mesic bych zvazil toto. Vim za se f/15 probiralo, ale zrcadlo je velke a objekty jasne ;) . EQ-5 jej jiste unese k vseobecne spokojenosti, takze rozpocet je dodrzen.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Ladislav.K
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 01. 2023, 15:33

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5722

Příspěvek od Ladislav.K »

Hezká cena, pěkný kousek, ale to už je fakt velký, aspoň aktuálně 😁
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5723

Příspěvek od mike »

peta62 píše: 12. 01. 2023, 20:24 Vim za se f/15 probiralo, ale zrcadlo je velke a objekty jasne ;)
On je ten výraz světelnost u dalekohledu pro vizuální pozorování vůbec trochu matoucí. Když si vezmu dva dalekohledy se stejným průměrem zrcadla a dám na ně takové okuláry, abych měl stejné zvětšení (a stejné zorné pole), tak toho světla budu mít v obou stejně.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Ladislav.K
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 01. 2023, 15:33

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5724

Příspěvek od Ladislav.K »

To ano. Proto se tím primárně neřídím, jelikož z 90% to bude určitě fakt jen vizuál, ale chtěl bych trochu přičuchnout i k tomu astrofotku a zdokonalit se i v těchto pro mě neznámých vodách. Mě osobně to neovlivní, profíka ano. Když sledují ty fotky, co z některých strojů lezou, tak tohle ani tak nebude žádná bída. Ještě váhám, zda nejít do APO něco kolem 80-100mm, abych se vešel do té ceny taky nějak. A až syn trošku vyroste tak bude mít svou "hračku" a já si pořídím třeba něco většího už pak.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5725

Příspěvek od hades »

Ladislav.K: Necituj předcházející příspěvek, děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5726

Příspěvek od Yarkho »

Do 30 tis. Kč (plus mínus) by sa mohlo zmestiť toto (statív je "expedičný", ale pre začiatok poslúži) s týmto 80mm f/7 apo. Plus samozrejme zenitové zrkadlo a okuláry :)

Ďalekohľad sa v budúcnosti spokojne použije na astrofoto DSO. Na planéty má rozlíšenie malé.

Osobne by som na vizuál ale bral SCT C5 a neobzeral sa späť, a časom s tým vyskúšal fotografiu Mesiaca v ohnisku.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Ladislav.K
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 01. 2023, 15:33

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5727

Příspěvek od Ladislav.K »

Všem díky za reakce,
nejspíš nakonec budu objednávat přes https://www.astroshop.eu/ ,kde jsou zajímavější ceny, máte zkušenosti jaká doprava je v tomto případě nejlepší, aby technika dorazila v pohodě a nepřišlo cosi pomláceného a musela se řešit reklamace (abych nezvolil dopravce alá ČP :roll: :lol: )
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 596
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5728

Příspěvek od palkog »

Pozeram, ze riadne zdrazeli postovne (aspon pre SR)...
Ja som zvykol vyuzivat DPD a obcas GLS. Nemal som zatial ziaden problem. Nieco mi dorucovali aj cez UPS, ale ich zasielky na Slovensku dorucuje SPS. Co je uz ina spolocnost a kvoli GDPR si nemozu poskytovat niektore osbne udaje zakaznika (napr. telefonne cislo). Teda kurier nema ako dat vediet, ze doniesol balik... Ale v CR to mozno takto nie je.
A zatial mi z astroshopu prisiel vzdy balik poriadne zabaleny s mnozstvom dodatocnej vyplne.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5729

Příspěvek od mike »

Já jsem z astroshop.eu zatím vždycky volil UPS a nikdy s tím nebyl problém, včetně velkých zásilek jako 127/1200 refraktor s montáží nebo montáž EQ6-R. Doručení do dvou (pracovních) dnů, ale už se mi stalo, že jsem ráno poslal objednávku a druhý den v jedenáct jsem měl zásilku v ruce. Jen teď s tou montáží mi v úterý e-shop potvrdil platbu (naivně jsem si myslel, že SEPA platba bude jednodušší než kartou) a část přišla ve čtvrtek a část "až" v pátek (paradoxně montáž i stativ ve čtvrtek a zdržel se malý balíček s kabelem). Ale to byl předvánoční týden.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nový "kompaktní univerzální" dalekohled

#5730

Příspěvek od Yarkho »

Prezradíš nám, čo budeš objednávať? :)

ČP sa treba vyhnúť. Inak záleží aj na tomí akých máš lokálnych kuriérov. Zo Supry i TS to vozí DPD, zatiaľ som nemal problém.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět