Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5536

Příspěvek od Stanislavxyz »

Walkie píše: 14. 06. 2022, 19:03 Kromě plánů na amatérskou astronomii musím taky bohužel chodit do práce :(
Jinak terasa velká, vejde se sem jakýkoliv stativ, zábradlí nízké, naproti jen třípodlažní barák. Já bych hrozně chtěl vidět "aspoň" Saturnovy prstence... Jsem hodně naivní?
Stanislavxyz píše: 14. 06. 2022, 08:20 Pouze mi přijde, že naše rady Walkie nečte.
Též chodím do práce. A za tvrzením, že naše rady nečtete si stojím. Jedna z prvních reakcí bylo doporučení přečíst si zde v sekci "pro začátečníky" dvě vlákna připnutá úplně nahoře (to aby je každý snadno našel a přečetl si je). Učinil jste tak? Podle následujícího vývoje diskuse soudím, že nikoliv. Dále jsem odkazoval na - pro úplného laika podle mě výborný - seriál "Teleskopie" (alespoň prvních pár dílů). Ani ten jste zjevně neviděl. A mě by to nemuselo vadit, ale takto se prostě těžko hneme dál. Bohužel (?) je opravdu třeba si osvojit alespoň elementární znalosti a nejzákladnější terminologii. Jinak se bavíme jeden o koze a druhý o voze... Stejně se tomu nedá vyhnout, těžko budu pozorovat, když nevím, jak se počítá zvětšení a jak seřídit zrcadlový dalekohled (který Vám zde většina zcela správně doporučuje), aby dobře zobrazoval.

No a nakonec, po poměrně dlouhé diskusi jste slavně dospěl k Newtonu na Dobsonově montáži, kterýžto Vám byl doporučený hned v první (a druhé, čtvrté a mnoha dalších) reakci na Váš první dotaz. K dalekohledu, na který jsem Vám dával odkaz cca v páté reakci na Váš první dotaz. Ten odkaz byl na Bazoš, kde 8" ve stavu jako nový nabízel někdo za 8 000,- Ze toho všeho soudím, že naše rady nečtete. A teď to nemyslím nějak zle, nebo konfliktně, ale amatérská astronomie je koníček, kde se mimo jiné hodně čte. Stejně se budete muset naučit co a jak pozorovat, jak seřídit dalekohled a dost dalších věcí. A to budete muset načíst, nebo odkoukat od zkušenějších. Nelitujte tedy času stráveného samostudiem a alespoň těch pár zde doporučených textů zkuste přelouskat.

PS: A ten inzerát na Bazoši pořád je, akorát jsem měl v paměti, že byl za osm? A teď vidím, že za devět?! I tak to není špatná cena!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5537

Příspěvek od armichael »

Bohužiaľ musím súhlasiť.
Keď si niekto nechá "poradiť" úplne rovnaký krám aj napriek dobre mienenej rade:
armichael píše: 13. 06. 2022, 21:44 Walkie:
Úprvé, čo by ťa pri pohľade na tento malo odradiť je montáž. ďalej ani nemá zmysel čítať parametre.

Nedávno som mal tú česť s podobným. bol síce menší (76mm) takže dosah bol pochopiteľne nižší, ale o to nešlo. Tá montáž je tragédia. To neutiahneš, trasie sa to už len pri škaredom pohľade, nehovoriac o vánku a pokuse o zaostrenie.
Tak sa zamýšľam, načo som to vlastne písal. Hádam to pomôže aspoň niekomu inému :-)

No, možno sme tu toho veľa popísali a podstatné informácie zanikli v šume.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5538

Příspěvek od nou »

To je proste konfirmačné skreslenie. Proste človek už prichádza s nejakým názorom a predstavou o teleskope (alebo hocičím iným) a je potom náročné ho presvedčiť o opaku alebo alternatíve.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5539

Příspěvek od peta62 »

Ja to chapu, clovek hleda, vyhodnocuje, udela uz si nejaky nazor, asi je logicke predpokladat ze bude spravny. Smutne je, kdyz se ale potom poptava v krame, kde je pro ne dalekohled jedna z krabic v krame, ac mame Supru. Me kdysi podobni prodejci presvedcovali, ze na ten tresak podobny tomuto mohu v pohode dat zrcadlovku a fotit DSO. Ten kram jiz nastesti neexistuje.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5540

Příspěvek od mike »

kuceraz píše: 15. 06. 2022, 06:48
decmen píše: 14. 06. 2022, 23:53 Napadla mě v této souvislosti jedna věc. Píše se tu o planetách, ale ví tazatel,jak bude vypadat Jupiter nebo Saturn i v super dalekohledu? Pořád to budou jen malé kotoučky, dělení prstenců nebo rudou skvrnu je potřeba často "vykoukat" ! Aby si nemyslel, že Saturn bude tak velký jako na fotkách, které se zde prezentují....
Tohle hrozí obecně se začátky pozorování a dle mého názoru se to tu nováčkům málo zdůrazňuje.
Není to tak dlouho, co jsem přečetl hromadu článků na téma "jaký dalekohled" a "jak začít" a většinou to (aspoň v těch rozumných) zdůrazněné je, někdy i s názornými obrázky. Takže je problém možná v tom, že většina diskutujících podvědomě předpokládá, že tazatel už si pár takových článků přečetl a tyhle základní informace zná. Jak se ukazuje, ten předpoklad bohužel není zdaleka vždy oprávněný, takže asi neškodí upozornit i na zdánlivé samozřejmosti. Ale z vlastní zkušenosti z linuxových mailing listů a webových fór moc dobře vím, jak otravné je po padesáté vysvětlovat stejnou elementární věc, která je navíc všude popsaná...
Ale když člověk přetrpí tuhle prvotní fázi a naučí se koukat, najednou těch detailů vidí spousty :)
Na tohle je dobrý Měsíc, tam může být nějaký pokrok znát poměrně rychle. Už když jsem se na něj podíval podruhé, viděl jsem toho mnohem víc než poprvé.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Walkie
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 06. 2022, 20:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5541

Příspěvek od Walkie »

Zkušenosti je ale snad třeba nějak získat, ne?

Poslední dotaz k těm dobsonům: je teda hodně velký rozdíl mezi 5" a 6"? Možná mi někdo chytrý řekne, že moc ne, jen jeden palec... Ale vážně, jaký rozdíl v pozorování to udělá?
Pak už vám dám pokoj. Možná.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5542

Příspěvek od g »

Teoreticky malý, ale prakticky se opravdu vážně dělají ty 6" a až na vzácné výjimky (Vixen) jsou 5" newtony hračky. A ani u 6" není jistá záruka kvality (existuje zde také mnoho odpadu), opravdu slušný je dobson SW 6" F8... jak uváděli členové AF, vše je zde min. 10x napsáno. Vyber si to, co jsi si usmyslel, budeš nespokojen koupíš doporučené a budeš spokojen. V případě, že rovnou koupíš doporučené budeš překvapen, že nevidíš to, co předkládají knihy a řekneš jsi utratil peníze za málo. Koupíš o něco větší a zase nic, pak koupíš 12", který se na balkon ani nevejde a z města uvidíš mléko... Začal bych tím, že zábavu vezmeš vážně - např. přijedeš se podívat na nějaký (častý) sraz - např. Konojedy
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5543

Příspěvek od mike »

Teoreticky by to mělo znamenat poměr 6:5 v úhlovém rozlišení (např. jak těsná dvojhvězda se ještě dá rozlišit nebo jak malé detaily lze rozlišit na Měsíci) a 36:25 v množství zachyceného světla, tj. asi 0.4m rozdílu ve zdánlivé jasnosti (za předpokladu, že sekundární zrcátko zastíní stejné procento plochy). V praxi to ale bude hodně záležet na provedení konkrétního dalekohledu a na pozorovacích podmínkách.
Zkušenosti je ale snad třeba nějak získat, ne?
Samozřejmě. Ale je dobré význam zkušeností zdůraznit, protože se často stává, že začátečník pod dojmem toho, že obraz v dalekohledu nevypadá zdaleka tak, jak si představoval, propadne frustraci, že to byly vyhozené peníze, a vykašle se na to. A to je škoda, protože by často stačila trochu lepší příprava (omezující přehnaná očekávání) a víc trpělivosti. Svou roli hrají i další zdánlivé maličkosti: i když mi to ze začátku připadalo přehnané, teď třeba můžu jednoznačně potvrdit, že je obrovský rozdíl mezi tím, jaké detaily jsem schopen vidět, když si můžu k okuláru pohodlně sednout a soustředit se, a tím, když u něj v lepším případě stojím ohnutý, v horším jsem v podřepu nebo dokonce nějak divně zkroucený.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5544

Příspěvek od kuceraz »

Já bych tu rád doplnil jednu věc, která tu nezazněla.
Neboj se do toho dalekohledu investovat, protože pokud koupíš kvalitní dalekohled a ne šmejd, tak ho tu zase lehko prodáš.
Nějakou hračku asi ne, ale standardní 6" SW dobson tu jistě prodáš, pokud ti z nějakého důvodu vyhovovat nebude.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5545

Příspěvek od peta62 »

Kdyz uz je rec o bazaru, prodavaji se tam i tyto dva :
viewtopic.php?p=480113#p480113
viewtopic.php?t=31045
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5546

Příspěvek od mike »

Obě nabídky jsou velmi zajímavé, ale pro jistotu upozorním, že v obou případech jde o "OTA", tj. samotný dalekohled bez montáže a stativu. To může být problém hlavně u toho Messieru, podle označení "102L" i obrázku je to verze s ohniskovou vzdáleností 1350 mm, takže relativně dlouhá. Výrobce ho sice má v nabídce i s Exos-1, ale rozumní prodejci doporučují radši Exos-2 (nebo ekvivalent) už pro 102/1000.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
DeadlyPants
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 06. 2022, 09:13

Zrkadlovy dalkohlad (budget 1000€)

#5547

Příspěvek od DeadlyPants »

Ahojte,
uz nejaku tu dobu studujem materialy ohladom vyberu dalekohladu pre pozorovanie a foto. Za ten cas mam uz nejakych favoritov, ale rad by som vedel co mi poradite vy.
Viem ze pre fotografovanie je podmienka kvalitna montaz+presnost pohonov+dostatocne velky priemer objektivu. Zaujimam sa o 150mm a viac.
Fotoaparat mam Canon 1000D.
Nemam ziadne skusenosti s astrografiou a len minimalne s pozorovanim skrz refraktor. Oblubujem vyzvy takze sa do tejto problematiky velmi rad ponorim strmhlav :D
Byvam v dedine v rodinnom dome, asi 22 km od velkeho mesta (Košice) ALE asi 13km od železiarenskeho závodu U.S.Steel :? (potencionalny problem ???)...Mam aj terenne auto takze v pohode, mozem zajst niekde daleko od svetelneho smogu...občas. Dufam ale ze to nebude take hrozne doma na dvore.
Chcel by som pozorovat ale aj fotit mesiac,planety, DSO. Netvrdim ze budem celu noc na nohach ale velmi rad obätujem viac cašu pre tuto aktivitu. Myslim si ze vysledok stoji zato.
Ako pisem v nadpise rozpocet je okolo 1000 €. Chcem tam mat aj GoTo navádzanie. Prislusenstvo zatial asi velmi neriesim, vytvorim prenho nove vlakno v buducnosti ak to bude nutne. Prepokladam ze toho bude viac hlavne koli tomu ze chcem fotit.
Dakujem vopred za vsetky rady.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5548

Příspěvek od Stanislavxyz »

peta62: Ano, ale ten "Mak" nemá montáž a okuláry. Pokud vše dokoupí v přijatelné kvalitě, může se cenou lehce dostat na (přes) ten Newton na "Dobson bedně" za 9 000,-, na který jsem upozorňoval já. A to bych dal přednost radši tomu Newtonu- apertura 200 vs. 127 mm + všechny nevýhody katadioptru.

Ještě horší je to u toho refrakrotu Bresser- pokud je to ten s ohniskem (tuším)1300, a zdá se že ano, potom 4800,- za dalekohled je sice cenovka hezká, ale montáž, která takto dlouhou "rouru" unese bude stát třikrát tolik... Jinak ano, tazatel chtěl z terasy pozorovat planety a na toto určení bych ho bral hned. Za ty peníze vypadá dobře a použitelnou montáž bych zkusil dodělat.

Edit: Koukám, že mike byl rychlejší...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Zrkadlovy dalkohlad (budget 1000€)

#5549

Příspěvek od nou »

//edit: toto je reakce na příspěvek od DeadlyPants

Pri rozpočte 1000€ treba zabudnúť na fotenie DSO. Ak je podmienkou GoTo tak tento SkyWatcher FlexTube Dobson to spĺňa aj keď trocha prekračuje rozpočet. Po dokúpení T krúžku na to pôjde pripevniť tu zrkadlovku a odfotiť si Mesiac a po dokúpení Barlow aj planéty.

Totiž na fotenie DSO je najlacnejšia použiteľná montáž HEQ5 ktorá ale samotná prekračuje daný rozpočet. Nejaké pokusné fotky najjasnejších DSO sa dajú spraviť aj s tým GoTo dobsonom ale budú to skôr len dokumentačné foto že aha čo sme videli. Na vizuálne pozorovanie to ale bude výborný stroj.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zrkadlovy dalkohlad (budget 1000€)

#5550

Příspěvek od MilAN »

//edit: toto je reakce na příspěvek od DeadlyPants

Žádná nová vlákna nezakládej, i tohle je založené zbytečně. A pokud se tedy zajímáš, tak určitě bys věděl, že montáž s GoTo na focení dalekohledem nepořídíš. Takže buď budeš muset zredukovat požadavky na to, co se s tím dalekohledem má dělat, nebo zvýšit limit. Bez toho tu nebudou relevantní odkazy a doporučení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět