Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5551

Příspěvek od peta62 »

Edit : toto je reakce na Stanislavxyz a mike

Samozrejme mate oba pravdu, ale myslim ze by se v obou pripadech dostal na rozumne penize. Sice Dobson muze byt levnejsi, ale zde by zase mel moznost presne kontrolovat dalekohled tocitky a ne strkanim. Jasne definoval planety jako hlavni cil a ja si proste nedovedu predstavit, jak zacatecnik v Dobsonu meni okular na vetsi zvetseni a udrzi planetu ci oblast Mesice v zornem poli. Byla tu dobre popsana dulezitost pohodlne polohy pri pozorovani, stejne dulezite na detaily je divat se delsi dobu. U zacatecnika ( nebo nesiku jako ja ) mi ty tri veci, pohodli - trvani - zvetseni, proste nejdou dohromady.

Edit 2 : Opravdu to slucovani zprehlednuje diskusi ?
Naposledy upravil(a) peta62 dne 16. 06. 2022, 11:06, celkem upraveno 3 x.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5552

Příspěvek od hades »

//edit: toto je reakce na příspěvek od DeadlyPants
Sloučil jsem nové téma do tohoto
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Kartsy
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 06. 2022, 20:29

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5553

Příspěvek od Kartsy »

Chci si jako první dalekohled koupit Dobson 250/1200. Ačkoliv tady na fóru se na značku Levenhuk ódy přímo nepějí, přijde mi tento LEVENHUK RA 250N DOBSON jako zajímavá nabídka (oproti kupř. Skywatcher Classic 250/1200 Dobson) - hlavní výhodu (kromě barvy a doživotní záruky :lol: ) spatřuji v přiloženém okuláru SuperView 30 mm. Širokoúhlý okulár bych si u SW musel jinak dokoupit. Napadá vás něco, co jsem u Levenkuha nezohlednil / přehlédl? Díky.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5554

Příspěvek od mike »

peta62 píše: 16. 06. 2022, 10:53 Samozrejme mate oba pravdu, ale myslim ze by se v obou pripadech dostal na rozumne penize.
Asi ano, chtěl jsem hlavně upozornit, že to vůbec bude potřeba, protože jsem si dokázal představit i katastrofický scénář, že si to tazatel neuvědomí a přijde na to, až když mu přijde domů samotný dalekohled a nebude ho mít na co dát.

Co se týká upozornění na potenciální problém s udržením objektu v zorném poli, naprosto souhlasím, že je to věc, na kterou je taky dobré předem upozornit. Spousta lidí s tím nejspíš problém nemá, ale já měl třeba od začátku jasno, že chci ekvatoriální montáž, a i teď vím, že pokud bych si někdy v budoucnu pořizoval Dobsona, tak jedině s GoTo. Nejde jen o samotné udržování objektu v zorném poli, které je otravné a koncentraci neprospívá, ale taky mám ve zvyku občas, když už na něco koukám delší dobu, vstát a trochu se protáhnout a nechat chvilku odpočinout oči. S ekvatoriální montáži to potom i bez motorku znamenalo dohonit objekt jen v jedné ose, s azimutální montáží nebo dobsonem by to bylo těžší a jak se znám, často by to skončilo tím, že budu hledat znovu. Ale každý to má asi jinak.

Ono to nakonec vyznívá, že ať se pořídí cokoli, bude to mít zásadní nevýhody. Tak to ale bývá a je dobré o slabých a silných stránkách jednotlivých variant vědět předem a rozmyslet si, co by mi vadilo víc a co tolik ne.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5555

Příspěvek od g »

add #5553 Kartsy
zrcadlo bk7 vs pyrex u SW a výrazně větší obecnou kvalitu SW optiky:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3655.html
Výhodou toho GSO (ten jiný nápis spíš GSO poškozuje) je dvojrychlostní výtah. Okulár není nic moc, v F5 uvidíš komu a pupila 6mm bude tak pod extra temnou oblohu
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr dalekohledu

#5556

Příspěvek od Stanislavxyz »

Kartsy: Ta barva byl doufám vtip- černý dalekohled (stativ, židlička, nebo cokoliv jiného) je největší zlo- v noci na louce se o to akorát tak přerazíš.
Jinak nevypadá zle, ale nemám přímou zkušenost ani s jedním, takže hodnotit bych si nedovolil.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#5557

Příspěvek od MilAN »

Kartsy píše: 16. 06. 2022, 11:42 Napadá vás něco, co jsem u Levenkuha nezohlednil / přehlédl? Díky.
Třeba to, že pokud si chci koupit dalekohled, tak bych zohlednil to, jaké jsou s ním zkušenosti, kdo a s jakým servisem ho prodává. A pokud okulár, tak určitě ne tenhle Z 99 % bude ležet po koupi v krabici z důvodů nejen kvality, ale praktické nepoužitelnosti v našich podmínkách a v neposlední řadě, že bez drahého komakorektoru bude více jak 1/2 jeho pole nepoužitelná
Naposledy upravil(a) MilAN dne 16. 06. 2022, 13:19, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5558

Příspěvek od MilAN »

to Kartsy: K čemu je naprosto stejný dotaz ve dvou vláknech ? To je naprostá neúcta k těm, kteří by ti chtěli poradit a jen
na další diskusi s tebou budou resignovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5559

Příspěvek od armichael »

Kartsy, prečítaj si prosím toto vlákno o pár strán dozadu. Doporučeniami sa to tu hemží.
O.i. Levenhuk, nie a ešte raz nie! A okrem značky, prečo by mala byť čierna farba výhodou?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5560

Příspěvek od g »

oni existují pevní zastánci černého tubusu:
http://www.alpo-astronomy.org/jbeish/Tel_Tube.pdf
Probírali jsme v minulosti i tady na AF. Pro mě je důležité aby dobře černý vevnitř..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5561

Příspěvek od Psion »

Můj první větší dalekohled Celestron 200/1200 měl taky černý tubus :) Dodnes ho mám, na památku :lol: černá barva rychleji vyzařuje teplo.

Obrázek
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5562

Příspěvek od g »

ovšem při výjezdu pod temnější oblohu to může společně se siluetou pozorovatele znamenat pro myslivce jediné - šáhnout po větší ráži..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5563

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion: Ano, ale má bílou "Dobson bednu", to je docela podstatný rozdíl. Ten Levenhuk je černý jak noc komplet. Což se pochopitelně dá řešit namalováním bílých pruhů, nebo tak nějak. Mám "astro židličku" natřenou tmavě zeleným Luxolem (byl doma, tak se použil) a velice rychle jsem na ní ten bílý pásek domaloval- je to to jediné, co je z ní potmě vidět...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5564

Příspěvek od g »

GSO dobsony jsou také kompletně černé včetně bedýnky (ta není špatná /možná i o chlup lepší než SW, ale zázrak také ne). Bohužel ač jsem byl v Manětíně, jezdím na Kokořínsko, několikrát jsem navštívil temnější místa Podyjí - o tmu zažitou na SK-UK-PL pomezí zdaleka, zdaleka, zdaleka nešlo..
Ale k tématu, vybral bych si jednoznačně bez přemýšlení dobson SW. Pokud alternativu, pak jen LightBridge (což je kontrolovaný GSO) nebo ještě lépe Orion (US - což je prověřený SW, ne proboha dnešní OrionOptics)
Tohle je podle mne (měl jsem starší GoTo verzi, byla hlučná) výborný 8" F6 dobson, jak opticky (mírně prověřený SW) tak i s přimhouřením oka mechanicky (250x už obtížněji, ale lépe než u GSO/SW, srovnatelné s Lightbridge v pohybu při obzoru, ve výšce lepší):
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... eisen.html
Slušné jsou i tyto (ne však tak, jako v minulosti v ceně kolem 800 Eur/ks s výběrovým primárem a testem Dr. Rohra):
https://www.intercon-spacetec.de/aktion ... erbar.html
A soudobá špička:
https://www.intercon-spacetec.de/telesk ... eskop.html
Měl jsem 8" F8 na zakázku (jen otpiku, bez tubusu a bedýnky), parádní, ale všechny ostatní nevýhody newtona zůstaly přes mimořádnou optiku. I bych se k němu vrátil nebo koupil Mewlon 210, ale byl bych zbaven svéprávnosti a poslán do Bohnic (zahrada je pěkná a pozorovací místo v parku také, obhlídl jsem na kole), tak jsem ženě slíbil už ne reflektor nebo bože chraň katadioptr (jak stárne, tak mi omezuje i zbraně, foťáky, objektivy, mikroskopy, kola.. možná koupím rybářský prut)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5565

Příspěvek od Beda »

Gabrieli, díky za humornou vložku, ale buď rád, že máš vlídnou a "domácí" korekci ! Nic to nestojí a ještě pobavíš kolegy na AF ! Na druho stranu bych zvažoval ten tamní suprovej seeing :mrgreen: !
Odpovědět