Dotazy na levné dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Malibusteave
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 07. 2023, 12:41

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#631

Příspěvek od Malibusteave »

Bohužel ne ale i tak Vám moc děkuji za Vaše rady byly nad zlato. A já to tedy překontroluji podle Vaší rady
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#632

Příspěvek od armichael »

Malibusteave píše: 12. 09. 2023, 17:45 Armichael: já se pouze snažím najít dárek pro kamaráda a opravdu se omlouvám jestli jsem se Vás dotkl. Potřebuji poradit co koupit a ne říkat že je to na prd. Pokud si představujete takovou pomoc, tak opravdu nevím jak potom pomáháte jiným. To rovnou napište zajdi si do prodejny a nechej si poradit tam kde Vám budou rvát do hlavy že jen to nejdražší je použitelné atd.

Naštěstí jsou tady lidé, kteří jsou ochotní pomoci astro troubům jako jsem já
Ja chápem o čo vám ide. Mňa ste sa nedotkol, aby sme si rozumeli. len sa pozastavujem nad označením "stupídna kritika", pričom kuceraz poradil skutočne seriózne. Povedať, že niečo je naprd, je keď už na to dôjde taktiež cenná rada - máme tu celú jednu rubriku ďalekohľadov ktorým je radno sa vyhnúť, ergo sú naprd. Ja by som rozhodne napr do tejto kategórie zaradil Newtony na malej EQ montáži. Ak smiem vysvetliť prečo, tak okrem toho že bude nestabilná, čo už tu zaznelo, tak okulár Newtona sa na EQ montáži v istých polohách dostáva do fakt nepohodlných pozícií. Ak newton tak na dobsonovej montáži.

To že tu máme názory rozdielne a nezhodneme sa je úplne bežné. jeden navrhule len tubus, iný tvrdí že bez jemných pohybov je to opruz... normálka, každý na vec pozeráme inak. Apropo, jemné pohyby sú naozaj super sám ich používam, ale (nielen) s malým refrákom sa bez nich žiť dá. Oveľa dôležitejšia je celková stabilita montáže. Mnohí tu ručne postrkujeme veľké dobsony aj pri zväčšeniach 200x a naháňame slabé hmlovinky.

A ak mám poradiť i pozitívne tak buď ten bresser nano, alebo SW 90/900 s montážou AZ3.

No ale po zadaní "do 6500Kč" sa pýtať na ďalekohľad za 13000, to ako fakt? Niečo mi ušlo?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#633

Příspěvek od kuceraz »

Malibusteave píše:Děkuji za radu pane Kuceraz, až budu chtít slyšet stupidní kritiku tak si Vám napíšu. Pokud nemáte jak přispět radou co koupit za 6500 i se stativem a montáží tak si tyto řeči nechejte pro sebe nebo někoho koho zajímají.

Vaclavll: jestli bych Vás směl poprosit stručně říci jaký je rozdíl mezi tím co jste navrhoval Vy a pan Stanislavxyz.
Moc Vám děkuji za Vaše rady
Radil jsem vám tu dle nejlepšího vědomí a svědomí, jaký dalekohled koupit, stačí se podívat na moje předešlé příspěvky.
Konkrétní tip na dalekohled splňující zadání jste ode mě dostal.
Tento můj příspěvek byl redakcí na příspěvek nade mnou, ne na vás, ten příspěvek radil koupit dalekohled bez montáže, což je poněkud k ničemu, pokud ten dalekohled nebude dotyčný držet v ruce, že.
Takováto arogantní reakce od člověka, který sem přijde, chce radu, ačkoliv byla už nespočetněkrát napsaná a mohl si ji sám najít, vůči člověku, který se snaží radit mi přijde skutečně mimo a vyprošuji si ji.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Malibusteave
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 07. 2023, 12:41

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#634

Příspěvek od Malibusteave »

Už to asi nebudeme řešit, pokud to nebyl útok tak se omlouvám a přeji Vám příjemný den a co nejlepší záběry oblohy :)
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#635

Příspěvek od BertCZ »

Musí být ta montáž naváděná? Pokud ne, tak bych udělal platesolving za deset USD, a bylo by vymalováno.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#636

Příspěvek od Stanislavxyz »

vaclavII píše: 12. 09. 2023, 15:33 Základem je především pevná montáž a na ni by se nemělo šetřit, dalekohled až to druhé. Na nevyhovující montáži kvůli její nízké nosnosti a tuhosti ztratí dříve či později pozorovatel nervy a chuť pozorovat. Raději koupit jenom dalekohled do 6000 Kč. Montáž si může kamarád koupit kvalitnější později, třeba až příští rok na jaře. Letos stejně končí pozorovací sezona koncem října, potom bude mlhavo, zataženo až do konce února jako to je pravidelně již po mnoho let. Azimutální montáž je bez jemných pohybů v obou osách a bude se špatně s takovým dalekohledem pozorovat při zvětšení 80-120x.
Pevná montáž je dobrý základ, to s Vámi zcela souhlasím, ale zadání bylo dalekohled (pochopil jsem z odkazů a příspěvků, že je míněna celá sestava) do ceny 6 500,- Pokud by dotaz zněl: "chci koupit OTA a montáž si vyřeší obdarovaný sám", radili bychom jinak.

Používám zvětšení přes 200 x na AZ montáži bez jemných pohybů mnoho let a lecos jsem už odpozoroval. Ostatně, jak napsal armichael výše- "dobsonisti" by mohli vyprávět o tom, jak se postrkuje AZ montáž při zvětšeních mnohem větších. Nevím, proč by ten refráček, který skončí někde na zvětšení 120 x měl mít s tímto problém.

Myslíte to dobře, ale ostatní vycházejí při svých doporučeních ze zadání- nízká cena a o focení (naštěstí) ani zmínka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jelikož se nám ale debata začíná jaksi zamotávat, tak se nadále nebudu účastnit- přijde mi to zbytečné. Co se zde probírá, bylo již mnohokráte řečeno. Už x krát jsme tu hledali levný dalekohled pro začátečníka a vlastně to dopadá často stejně- doporučí se nejlevnější solidní řešení, totiž Newton 150/1200 na Dobsonově montáži a tazatel si koupí něco jiného...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#637

Příspěvek od dex »

Jen k tomu refraktoru Meade, montáž má hliníkové nohy stejné jako u lidlskopu, trochu třaslavé.
Doporučuji při prohlížení zkusit zavrtět dalekohledem rychle doleva a doprava, v tomhle směru je stabilita nejmenší, zda je to ještě snesitelné nebo už moc.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#638

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ačkoliv jsem sliboval, že se odporoučím, neodpustím si ještě poslední pokus zvrátit - dle mého soudu - nedobrý trend v této debatě. Zde: https://foto.bazos.cz/inzerat/173684689 ... kohled.php jistý pan Mančík nabízí N150/1200 za 7 000,- včetně orig. příslušenství a slunečního filtru (a jakésy hrozné bedny). Toto je maximálně a okamžitě funkční řešení pro seriozní pozorování jak začátečnické, tak pokročilé. Stanovenou cenu přesahuje (pouze) o 500,-.

Tímto se definitivně s touto rozpravou loučím a začátečníci ať si klidně kupují naváděné hračky nebo stolní Newtony dle libosti.

Má úcta.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#639

Příspěvek od MiniMistr »

Tady přece není vůbec o čem diskutovat.
Stanislav má 100% pravdu.
Cokoliv jiného je blbost.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Mikuku
Příspěvky: 22
Registrován: 02. 02. 2024, 16:01
Bydliště: Adliswil (Svycarsko). Nekolikrat za rok jsem doma na Valassku.
Věk: 37

Omegon N 150/750 EQ-4

#640

Příspěvek od Mikuku »

Ahoj, nedavno jsem si koupil z druhe ruky tento teleskop. https://www.omegon.eu/telescopes/omegon ... -4/p,22465

Jsem zacatecnik a stravil jsem asi tyden ctenim recenzi jak vybrat dalekohled. Chtel jsem nejdriv dobsona, ale pak jsem narazil na tento reflektor v aukci a v dobrem stavu za 4400 Kc. To mi prislo vzhledem k cene noveho 11000Kc dobre, a protoze mel tyto EQ4 montaz i s polarnim hledackem, a nebyl tak tezky jako dobson, tak jsem do toho sel.

Bohuzel jsem nejak opomenul na fakt, a to jsem zjistil az pozdeji, ze ma sfericke zrcadlo a ne parabolicke. A to je muj prvni dotaz: Jak moc velky je to problem?

Mesic nikde nebyl k videni, tak jako muj prvni pokus jsem zkousel pozorovat M42 v Orionu. Nastudoval jsem si, jak pouzivat paralaktickou montaz a nemel jsem s tim pouzitim zadny problem. (Nekde pisou, ze je to pro zacatecnika slozite, me to ale prislo super).

Dalekohled jsem zkolimoval podle prilozeneho navodu (ale nebylo potreba, protoze byl OK uz jak mi prisel)

S dodanym Plossl 25mm AF 40 jsem tu mlhovinu identifikoval, ale zadna slava to nebyla.
S Barlow 2x + Plossl 25mm to bylo jen horsi.
S dodanym Plossl 6.5mm AF 50 jsem nezaostril vubec nic. S Barlow jsem to ani nezkousel nakombinovat.

Druhy den, jsem pres den zameril dalekohled na vzdalene hory, abych zkolimoval red dot hledacek s objektivem dalekohledu a zkousel jsem i znovu objektivy za bileho dne.
Plossl 25mm AF 40 mi pekne a vcelku ostre priblizil krajinu
Barlow 2 mi prisel nepouzitelny. Muj druhy dotaz tedy zni: Ten Barlov 2x je asi nepouzitelny, je to pravda?
Plossl 6.5mm AF 50 mi sice krajinu priblizil, ale detaily byly nepouzitelne a rozmazane. Podotykam za bileho dne. Takze muj treti dotaz zni: Je to nekvalitni objektiv nebo to dela to sfericke zrcadlo? Nebo je chyba ve me?

Jak byste mi poradili? Mam si poridit lepsi objektiv? Nebo mam poslat cely dalekohled o dum dal a poridit si jiny?

Diky, Michal
f5 Newton 150/750 na manualni paralaktice.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Omegon N 150/750 EQ-4

#641

Příspěvek od Artaban »

Ahoj Mikuku a vítej na AF. Jó Měsíc má dovču.
Kolové zrcadlo se nehodí na velká zvětšení.
Barlow nepotřebuješ. Pozoruj menším zvětšením. Naučíš se pozorovat a pak ho pošleš dál.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Omegon N 150/750 EQ-4

#642

Příspěvek od vla »

Bohužel jsi v praxi viděl jak ukazuje kulové zrcadlo, lepší to nebude ani s jinými třeba kvalitními okuláry. Můžeš zkusit mimoosou clonu před držák sekundáru docela to pomahá, ale průměr bude tak kolem 5 cm, což na Měsíc a třeba základy na Jupiteru postačí. Případně zacloň primár na průměr cca 100 mm, budeš mít sice dalekohled s velkým stíněním sekundárem, což snižuje kontrast, ale opět vady se zmenší. Clona může opět být před sekundárem. A na DS objekty používat jen ten okulár s nejdelším ohniskem. Nebo zkusit vrátit, někteří prodejci i na bazaru bývají solidní.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Omegon N 150/750 EQ-4

#643

Příspěvek od dex »

Sférické zrcadlo nevadí cca od f/8, ale tohle je f/5 a navíc tyhle levné dalekohledy mívají i jiné vady (astigmatismus apod.).

Ovšem za tu cenu je to slušný kup montáže.
Závisí, jak dobře ji Číňan smontoval (na mé pomohlo je rozebrat a smontovat znovu, začala chodit lépe).
Pak na ni posadit něco přiměřeného, kratší refraktor nebo katadioptr.
Mikuku
Příspěvky: 22
Registrován: 02. 02. 2024, 16:01
Bydliště: Adliswil (Svycarsko). Nekolikrat za rok jsem doma na Valassku.
Věk: 37

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#644

Příspěvek od Mikuku »

Ahoj diky Vam za rady. Vcera jsem ten teleskop vyvezl za mesto na pozorovani. Taky si myslim, ze ta montaz je solidni kup vzhledem k cene. Beru to sportovne a aspon se s nim naucim pozorovat, nez ho poslu dal a mezitim vymyslim, jestli me to bude dlouhodobe bavit a popripade co bych si koupil jineho. Mozna si tu montaz necham, jak mi nekdo radil na kratsi refraktor/katadioptr. Co byste treba prosim doporucil? V tom pripade by teleskop sel uplne nekde pryc za symbolickou cenu.

Trosku neprakticke mi prislo, ze v nekterych polohach ten Newton na te me montazi skoncil velice nepohodlne na pozorovani. Treba okularem k zemi apodobne. Napadlo me jen odtahnout tubus a trochu ho pootocit, ale nevim jestli se mi to chce pokazde absolvovat a znovu vyvazovat. Je na to nejaky trik prosim?

30x zvetseni to sfericke zrcadlo jeste zvlada, ale tusim, ze z nej asi brzo vyrostu. Vcera jsem toho videl docela hodne. Jupiterovy mesice i nekolik Messier objektu. Na hvezdokupy to bylo super. Galaxii v Andromede jsem jen videl, ze tam neco je, ale spis mlhavy kulovity oblacek.

Jeste me napadlo, jestli by melo smysl koupit 150 mm parabolicke zrcadlo a vymenit si ho doma? Ma to vubec smysl vzhledem k tomuto teleskopu? Zbytek teleskopu mi prijde solidne zpracovany. Sekundarni zrcadlo a nic jineho bych asi nemusel menit nebo jo? Taky presne nevim jak je to s tou fokalni delkou. Mezi mym primarnim a sekundarnim zrcadlem ja cca 550mm. Takze tech udavanych 750mm se pocita i ta cesta mezi sekundarnim zrcadlem a objektivem? Poradite mi nekdo prosim? Dekuji

Michal
f5 Newton 150/750 na manualni paralaktice.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#645

Příspěvek od Artaban »

Mikuku píše: 04. 02. 2024, 13:12 rosku neprakticke mi prislo, ze v nekterych polohach ten Newton na te me montazi skoncil velice nepohodlne na pozorovani. Treba okularem k zemi apodobne. Napadlo me jen odtahnout tubus a trochu ho pootocit, ale nevim jestli se mi to chce pokazde absolvovat a znovu vyvazovat. Je na to nejaky trik prosim?
Tak to je. Newton na paralaktice je taky o tom si zlomit krk :) . Někdo otáží dalekohled v kruzích, nebo má třeba Dobson a ten bych doporučil.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět