Binocular, Messier and Novice Handbooks

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#16

Příspěvek od lubomir »

ked sme uz pri tom ,ze su to pristroje za vase vlastne tak si nemyslim ,ze by taky newton.galileo alebo hpciaky vynalezca dalekohladov rozneho typu bol rad keby videl aky je z nich uzitok.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#17

Příspěvek od gaszton »

myslim ze galileo by bol rad keby vedel ze v 21. storoci tolko laikov, neprofesionalov bude fandit astronomii, a budu mat vykonne dalekohlady, ktore pouzivaju preto lebo z pozorovania maju esteticky zazitok. pozorovat oblohu, pokusit sa poznat vezmir a pokochat si krasou sveta nerobi hanbu Galileovi.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#18

Příspěvek od Pavuk_ »

gaszton napsal: myslim ze galileo by bol rad keby vedel ze v 21. storoci tolko laikov, neprofesionalov bude fandit astronomii, a budu mat vykonne dalekohlady, ktore pouzivaju preto lebo z pozorovania maju esteticky zazitok. pozorovat oblohu, pokusit sa poznat vezmir a pokochat si krasou sveta nerobi hanbu Galileovi.To si napisal krasne. 8) Myslim si to iste.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#19

Příspěvek od karel.mokry »

Komunikace po mailu moc nefungovala, zkusil jsem jejich forum. Behem nekolika par hodin prislo nekolik odpovedi, prevazne vstricnych.

Vysledek: souhlas s prekladem by nemel byt problem, ale musi se o tom interne pobavit. Mozna dostanu k dispozici originalni soubory ze kterych generovali pdf, coz by bylo pro preklad a upravu idealni. Kazdopadne byli velmi poteseni nasim zajmem, mozna vse preroste v nejakou spolupraci IFAS s CASem :-)
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#20

Příspěvek od karel.mokry »

Komunikace pres jejich forum evidentne funguje, zatim vypada nadejne ziskani Novice Observing Challage (nejspis mi prijdou zdrojove soubory na CD postou ), na ziskani ostatnich (Binocular a Messier) se pracuje.

Jakmile budu mit k dispozici zdrojove soubory (na 99% ve wordu), ozvu se - nekolik lidi tu projevilo zajem spolupracovat na prekladu, tak verim ze nadseni vydrzi :-)
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#21

Příspěvek od karel.mokry »

Ahoj,

souhlas s prekladem jsem ziskal, zdrojove soubory mi zatim neprisly (nejspis dorazi az za delsi cas). Zatim muzeme prekladat z pdf souboru, ktere jsou ke stazeni na webu:
http://www.irishastronomy.org/observers ... /index.php

Jako dobry zacatek mi prijde "Binocular Challange":
http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf

Navrhovany postup:
zajemce o preklad se mi ozve na mail mokry@astro.cz, pripadne posle soukromou zpravu na astroforu a dostane rozsah stran, ktere budou "jeho". Pro zacatek mi prijde vhodne "rozsekat" text na cca petistrankove bloky.
prelozeny text mi pote posle na mokry@astro.cz, ja jej zaradim do "celkoveho" prekladu a provedu orektury. Pripadne nejasnosti vyresim s prekladatelem mailem.


V predchozi debate se k prekladani prihlasili wolfy a achernar. Dalsi zajemci jsou vitani.

Pro achernara: pripadne problemy nemusime resit mailem, taky bydlim v Radotine.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#22

Příspěvek od Achernar »

Ahoj Karle, jazyky, tedy preklady a korektury me do znacne miry zivi, takze vim, ze deleni textu mezi ruzne prekladatele- jakkoli to usnadni praci, neni z hlediska vysledku a jednotne stylisticke polohy pomerne dost nesikovne reseni. Samozrejme, netrvam na tom, ze to nema delat vic lidi, pak ovsem vsichni vsechno, nejvic prace totiz potom zpravidla da to jednoceni textu. Napis mi, paklize to budu prekladat, kolik toho je stranek, at mam predstavu. Diky, M.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#23

Příspěvek od karel.mokry »

diky za komentar. Uvedumuju si, ze prace na sjednoceni bude hodne - loni jsem koordinoval preklady informacnich listu k VT-2004, takze mam predstavu :-)

Moje predstava byla, ze se u mne sejdou vsechny preklady, ja je spojim do jednoho souboru, dam dohromady layout stranek atp. Pote se vysledek vrati ke komentarum a upravam vsem prekladatelum - a nastane dalsi "kolecko". Nenapada mne jine reseni, jak zaridit rozumnou spolupraci nekolika lidi. Pokud mas s timto zkusenosti, rad se poucim - pripadne se muzeme sejit nekdy vecer v Radotine.

Co se tyce terminologie, tak by bylo nejvhodnejsi v prubehu konzultovat preklady terminu a (priapadne) je dat na jednu webovou stranku.

Pocet stranek:
Novice - 64 (textu pomerne dost)
Binocular - 66 (textu cca polovina, ke kazdemu objektu kratky popis)
Messier - 132 (textu je ale tak 20-30 stranek).

Pokud jsi ochotny se prekladu venovat delsi dobu, muzes si vzit na starost preklad Novice - ten by mel byt prelozen co nejlepe, u ostatnich jde vice o mapky nez o vysvetlovani.

Karel
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Binocular, Messier and Novice Handbooks

#24

Příspěvek od Achernar »

Vyborne, to by slo, muzes mi to teda poslat?Diky.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět