Pilíř pro EQ-6

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Pilíř pro EQ-6

#1

Příspěvek od pesvo »

Vážení,

potřeboval bych radu. Chtěl bych si na dvoře udělat pilíř pro EQ-6 o předpokládané výšce kolem 70 cm (nebo i méně, tedy výška obdobná std. stativu s touto montáží dodávaného), ale nevím, kde bych našel parametry takového pilíře. Samozřejmě uvažuji o betonovém/železobetonovém sloupku a EQ-6 ponese Newtona 200/1000 se CCD ST-7 a s nějakým pointérem (předběžně refr. 80/400). Jedná se mi především o průměr tohoto sloupku (jasně, čím větší, tím lepší, ale zase čím větší, tím větší rozsah tzv. zakázané oblasti a tedy častější nutnost překlápění), hloubka do které má jít pod úroveň terénu, jeho konstrukce (výztuže a přichycení vlastního těla EQ-6) a poslední věc i výplň okolo pilíře kvůli omezení chvění.

Možná na to jdu moc vědecky a můžu to střelit od oka, přesto, jestli někdo o tom něco víte, budu vděčný za radu nebo aspoň tip.

Zdraví pesvo
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pilíř pro EQ-6

#2

Příspěvek od vla »

pesvo napsal: Vážení,

potřeboval bych radu. Chtěl bych si na dvoře udělat pilíř pro EQ-6 o předpokládané výšce kolem 70 cm (nebo i méně, tedy výška obdobná std. stativu s touto montáží dodávaného), ale nevím, kde bych našel parametry takového pilíře. Samozřejmě uvažuji o betonovém/železobetonovém sloupku a EQ-6 ponese Newtona 200/1000 se CCD ST-7 a s nějakým pointérem (předběžně refr. 80/400). Jedná se mi především o průměr tohoto sloupku (jasně, čím větší, tím lepší, ale zase čím větší, tím větší rozsah tzv. zakázané oblasti a tedy častější nutnost překlápění), hloubka do které má jít pod úroveň terénu, jeho konstrukce (výztuže a přichycení vlastního těla EQ-6) a poslední věc i výplň okolo pilíře kvůli omezení chvění.

Možná na to jdu moc vědecky a můžu to střelit od oka, přesto, jestli někdo o tom něco víte, budu vděčný za radu nebo aspoň tip.

Zdraví pesvoPřesně toto řešil na svých stránkách Pavel Mráz, včetně foto, jediné co mě u něho zarazilo byla malá hloubka základní desky, tu bych dělal alespoň na úroveň zámrzové hloubky, tuším že je to 80 cm, tak se tam mrkni, případně mu napiš..
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pilíř pro EQ-6

#3

Příspěvek od PavelM »

Minulé léto jsem takový sloupek dělal. Docela jsem ale střílel od oka. Sloupek je ocelový nezapuštěný do země s průměrem 168mm. Dole je jenom přišroubovaný na betonovém bloku 1x1 m do hloubky má 40cm. Je pravda že těch 40cm je asi málo ale i tak mi to stačí. Chvění je minimální.
Více na adrese http://www.gweb.cz/astro/index.php?inc=pier
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Pilíř pro EQ-6

#4

Příspěvek od pesvo »

Děkuji za tip. Já jsem se zatím nechal inspirovat na adrese:

http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html

Někdo to už tuhle adresu uváděl v jiném tématu a fakt to není špatný odkaz - právě odsud mám ten železobeton - je tam celá sekce o pilířích. Ale říkal jsem si, že to někdo jistě řešil i u nás.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Pilíř pro EQ-6

#5

Příspěvek od Mates »

Já bych ten sloupek na betonové desce každopádně zahrabal do hloubky alespoň těch 80 cm. Ne kvůli chvění ale spíše proto, že mráz by s ním mohl každý rok pěkně zahýbat. Nestálo by asi za to každoročně to opravovat. A mimochodem refraktor 8O/400 bude jako pointer asi "krátký "(ale nejsem odborník na astrofoto).
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Pilíř pro EQ-6

#6

Příspěvek od pesvo »

Probíral jsem to se svým známým, který nám rekontruoval barák a ten jednoznačně doporučil ten železobetonový sloupek, příp. jeho základy (při užití ocelové trubky) dát do tzv. nezámrzné hloubky (v Brně minimálně 65 cm, ale spíš 1 m), podobně jak se dělá např. zídka na plot, jinak se to celé rozjede v závislosti na teplotě a každý rok minimálně 2x budu justovat montáž.

Jinak ten RF 80/400 je samozřejmě krátký, ale zatím jiný nemám a vzhledem k jeho velmi malé konstrukční délce bych rád zkusil prodloužit ohnisko Barlowem 2x při užití nějakého autopintéru. Jestli při těchto parametrech už budou vadit optické chyby a ten autopintér nebude fungovat jak má, to ukáže čas. Však není pak problém tam dát sice RF 80, ale 1:10.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
bushnell
Příspěvky: 5
Registrován: 31. 12. 2003, 01:29

Pilíř pro EQ-6

#7

Příspěvek od bushnell »

Udělal jsem podobný sloupek jako má Pavel Mráz.
Železná roura má průměr 120 cm,síla 5 mm.Celková výška s 3 železnými plechy o síle 12 mm je 85 cm.Betonový blok má 60×60 cm,hloubka také 60 cm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pilíř pro EQ-6

#8

Příspěvek od MilAN »

bushnell napsal: Betonový blok má 60×60 cm,hloubka také 60 cm.Pokud  to bude stát venku, je ta hloubka opravdu malá. Vůbec ne kvůli stabilitě, ale kvůli mrazu- viz už výše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Pilíř pro EQ-6

#9

Příspěvek od golan »

Keď použiješ oceľovú trubku tak ju nedoporučujem vybetónovať ale zasipat ju suchým pieskom veľmi dobre tlmi kmity a zväčší sa jeho tuhosť. A základ by som dal minimálne 1m hlboko .Ja mam môj 2,7m a 70X70 a mraz s nim ani nepohne.
Odpovědět