Určenie vzdialenosti zákrytovej dvojhviezdy

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomas011
Příspěvky: 61
Registrován: 20. 11. 2006, 01:01

Určenie vzdialenosti zákrytovej dvojhviezdy

#1

Příspěvek od Thomas011 »

Ahoj,
chcel by som sa spýtať ako je možné len z fotometrických meraní napr.v BVRI filtroch určiť vzdialenosť zákrytovej dvojhviezdy.
Napadla mi možnosť pomocou dynamickej paralaxy, len neviem, či je tento postup korektný a natoľko presný. Snáď táto moja myšlienka nie je až taká blbosť. Poprípade vie niekto o lepšej a presnejšej metóde?
Uživatelský avatar
opejcha
Příspěvky: 121
Registrován: 16. 08. 2005, 00:17

Určenie vzdialenosti zákrytovej dvojhviezdy

#2

Příspěvek od opejcha »

Bez dalsich predpokladu to mozne neni. Z BVRI mereni je mozne urcit jenom teploty a pomery polomeru hvezd k velke poloose (+mozna par dalsich mene dulezitych parametru). K urceni vzdalenosti jsou treba radialni rychlosti obou slozek, ktere daji absolutni rozmery systemu. Pak ma clovek hmotnosti, polomery a teploty kazde slozky, tudiz absolutni svitivost a porovnanim s pozorovanou jasnosti se urci vzdalenost. Kdyz jakakoliv informace chybi, tak je mozne ji odhadnout na zaklade ruznych vztahu, ale pochopitelne to nejspis snizi duveryhodnost vysledku.

Pokud vim, tak dynamicka paralaxa se pouziva v kontextu vizualnich dvojhvezd, kde primo vidime obeh obou slozek kolem sebe, cili to nema s fotometrii nic spolecneho.
Odpovědět