Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#1

Příspěvek od mich1 »

Zacinam nove tema tykajici se pokrocilejsiho zpracovani astrofotek a to konkretne dekonvoluce. Asi kazdy uz tady slysel, ze existuje nejaky zpusob doostrovani, kteremu se rika dekonvoluce a ti co jeste neslyseli se to snad doctou zde. Zajimalo by me jak postupujete, potoze moznosti jak to delat je vice, a take nazory ohledne realisticnosti vysledku, protoze to co clovek obcas vidi jsou detaily vyrobene z sumu a ruznych artefaktu. Doostrujete jednotlive expozice a pak skladate, nebo nejdriv skladate a pak doostrujete. Je jasne, ze aby to funguvalo co nejlepe, musi mit clovek co nejlepsi snr takze asi bude vetsina lidi co doostruje slozeninu, i kdyz myslim, ze se tu najde par lidi co maji natolik kvalitni data ze muzou doostrovat jednotlive expozice a skladat az potom. Pouzivate dekonvoluci na cely snimek a nebo to delate jen nejak selektivne ? Jak moc si myslite, ze by melo byt presamplovano aby byl vysledek optimalni. Jaky typ dekonvoluce pouzivate? Jak urcujete optimalni psf pro dekonvoluci, a jak jste spokojeni s vysledky kterych dosahujete ;)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#2

Příspěvek od robotron »

Jaky typ dekonvoluce pouzivate?V zivote jsem na tychz datech srovnaval jen obycejnou inverzni filtraci a pak Wienerovskou inverzni filtraci, pocitajici s sumem. Musim rict, ze ta obyc. inverzni byla naprosto hrozna, Wiener znatelne lepsi.

Dal jsem se nedostal. Predpokladam, ze v zebricku vymakanosti a jakosti nasleduje R-L dekonvoluce (kterou jsem se zatim nesnazil pochopit) a pak EM algoritmus. Zde by me zajimalo, zda EM nekdo zdejsi zkousel?
Pripadne, zda znate neco lepsiho -- co do jakosti asi nic nad EM nebude, ale treba je nejaka metoda dobrych vysledku, kterou lze snaze upocitat co do CPU vykonu.

Zdravi Marek
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#3

Příspěvek od -karneades- »

ja casto dekonvoluji snimky porizene skrze bayerovu masku tak, ze nejprve rozdelim zaregistrovany a slouceny obrazek na jednotlive kanaly RGB, ty nasledne dekonvoluji tak, aby mi sedely prumery hvezd v poli, krasne tim jde potlacit chromaticka vada objektivu, tento postup lze samozrejme aplikovat i na monochromaticke snimky porizene pres filtry, at jiz lrgb, nebo nb
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#4

Příspěvek od BiF »

ty nasledne dekonvoluji tak, aby mi sedely prumery hvezd v poli...
A to děláš jak? V jakém softwaru?
Myslím, že spoustu z nás by zajímaly detaily, postupy, ...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#5

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Mne stacila ta karneadova myslenka - pouzil bych napr. IRIS. Vyseparovat kanaly a pak s kazdym udelat dekonvoluci (hrat si s parametry pro kazdy barevny kanal) pro "stejne" FWHM ve stejne oblasti a pak to slozit do RGB :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#6

Příspěvek od -karneades- »

bud pouzivam CCD Stack, nebo akce do PS (astronomy tools) http://www.prodigitalsoftware.com/Astro ... rsion.html
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#7

Příspěvek od BiF »

myslenka - pouzil bych napr. IRIS. Vyseparovat kanaly a pak s kazdym udelat dekonvoluci (hrat si s parametry pro kazdy barevny kanal) pro "stejne" FWHM ve stejne oblasti a pak to slozit do RGB :-)Jenže já to potřebuji takto ::) .
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#8

Příspěvek od mich1 »

Panove potesili jste me, uz jsem se obaval ze o tomhle nebude zajem diskutovat. Ja jsem si specialne kvuli dekonvoluci koupil pixinsight protoze vysledky z cehokoliv jineho co jsem vyzkousel mi prisly neuspokojive.
Jinak tedy pouzivam RL dekonvoluci pocitajici se sumem spolecne s maskou ktera ochrani nejjasnejsi hvezdy a dalsi maskou ktera urcuje kde se dekonvoluce pouzije a kde uz ne. Nema smysl pouzivat dekonvoluci na mista kde je signal bidny nebo v podstate zadny.
K dekonvoluci jednotlivych snimku muzu rict asi toto: zatim nemam dost dat na nejake zavery, to snad prijde letos, ale zatim mi prijde ze kdyz slozim tri 5 minutove snimky je slozenina rozmazla o neco vic nez jeden 15 minutovy snimek. Ono je to asi naivni myslet si, ze by tohle slo delat s dslr, ale nekdo kdo ma ccd by to nekdy mohl zkusit a hodit sem vysledky.
To jak se mi lisi psf po celem obrazku myslim nema cenu moc resit, s tim toho stejne moc neudelam a ten rozdil u me neni az zas tak velky(okolo 0.4 pixelu) takze proste beru prostredek a zbytek nejak dopadne. Navic si neumim predstavit jak bych doostroval ruzne casti obrazku jinak.
To potlaceni chromaticke vady jak pise karneades delam obcas taky, staci jen doostrit nektery kanal o trosku vice a barevna vada v podstate zmizi.
Dekonvoluce mi prijde jako jediny mozny zpusob jak takrikajic vkrocit alespon kousek za hranici seeingu, ale neni to jednoduche, chce to hodne kvalitni data a pak hodne trpelivosti, vypocetniho vykonu a casu venovanemu zpracovani. A taky chut se stale se ucit :)
Tady jedna drobna ukazka celkem bidnych starsich dat z Prahy, vim ze to neni uplne ono ale snad se porad trosku zlepsuji Snimek vpravo je bez dekonvoluce, ale to asi kazdy vidi na prvni pohled.

newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#9

Příspěvek od robotron »

Navic si neumim predstavit jak bych doostroval ruzne casti obrazku jinak.Nikdy jsem to nedelal (ale chystam se... odhadem tak celozivotne), tedy aspon s obrazky, takze trochu zamachruju nasucho. Teoreticky jde o prostorove promennou masku filtru, ale s tim by bylo v existujicich nastrojich asi dost silene prace.

Prakticky bych to videl tak, ze vice obrazku dekonvolvovanych pokazde necim jinym se bude plynule prolinat. Z linearity obou operaci se da snadno ukazat, ze je to totez, jako dekonvolvovat obrazek prostorove promennou maskou, rovnou prolnutymi mistnimi maskami.

Pokud je rozdil 0.4pix, asi bych se tim opravdu nezatezoval.

Zdravi Marek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#10

Příspěvek od Konihlav »

no moje zkusenosti jsou minimalni, byt se snazim posunout vpred, ale nejde mi to. Asi to bude tim, ze nemam presamplovana data. Urcite to zkousim az na slozenine snimku. Jak urcit PSF je pro me vzdy zahada a loterie, takze pouzivam automaty. Pouzivam to na cely snimek a s vysledky zatim spokojen nejsem, pac to neumim. Jedine neco pouzitelneho se mi podarilo az na rady kolegy fotice dlouhoohniskovaka Paveba v CCDStacku.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#11

Příspěvek od BiF »

Když už se "povede" získat takovéto tvary hvězd, dá se s tím něco dělat, nějak to zachránit?



Napadá mě např. v MaximDL použít script RLdeconvFatTailPSF (http://www.princeton.edu/~rvdb/images/d ... DLnew.html), ale nevím, jaký nastavit Kernel filtr pro ten můj tvar hvězd.

Autor scriptu používá toto nastavení:



, to ale vede u hvězd jen k jejich zmenšení, mě jde o odstranění toho šíšojdového protažení. Jak může vypadat nastavení pro "1. TrackingError" v tom horním  obrázku?

Nebo zkusit jiný postup?
Znáte něco?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#12

Příspěvek od MMys »

Mám obavy, že tohle neopravíš žádným nastavením. Pro tracking error to vypadá tak, že to zmenšuje jen ve vodorovném směru.

Je to trojúhelníkové, asi máš někde skříplé nebo astigmatické zrcadlo.

zkus třeba:

4  2   1
1  16 4
4  2   1

jestli to trošku "nepožere" ty rohy. Ale moc si od toho neslibuju.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#13

Příspěvek od BiF »

Je to trojúhelníkové, asi máš někde skříplé nebo astigmatické zrcadlo.  
Myslím že tím to nebude, není to u všech snímků. Stává se mi to jen občas, když pointace nefunguje dokonale (bývá to poslední dobou tak u 5-10% snímků) a jen u dlouhých expozic- a vždy je to jen ve směru RA, ať natočím dalekohled v kruzích jak chci.

Zkusil jsem ten Kernel, co navrhuješ- výsledkem jsou jen ostřejší trojúhelníčky...

Můžete mi někdo vysvětlit princip nastavení Kernel filtru (google mi nepomohl)?
(proč jsi Martine navrhl toto nastavení?)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#14

Příspěvek od KpS »

Nastavit Kernel filtr tak, aby provedl to, co bychom rádi, je většinou hlavolam, který nemusí mít řešení. Kernel filtr je určen k tomu, aby provedl konvoluci (připomínám, že i dekonvoluce je konvoluce). Pro vlastní konstrukci filtru je třeba pochopit princip, na kterém pracuje. Pro každý pixel vezme jeho NxN okolí (N bývá liché, aktuální pixel je uprostřed) a spočte novou hodnotu jeho intenzity jako vážený průměr všech N^2 pixelů s vahami, které má v tabulce. Některý software požaduje zadat normování, některý je provede automaticky. Jako příklad uvedu filtr, který posune celý snímek doleva o jeden pixel:

0  0  0
0  0  1
0  0  0

Hvězda na snímku vzniká ze svého vzoru konvolucí, tedy filtrem jehož 'tabulku' přímo vidíme. Různé typy dekonvoluce nabízené v programech mají za cíl najít konvoluci, která by do jisté míry byla inverzní k té původní. Pomáhají si přitom komplikovanou matematikou. Pokoušet se najít v daném případě filtr vhodný pro dekonvoluci jen tak zkusmo považuji za beznadějné.
Karel
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#15

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

KpS: ale tenhle problém je právě v podstatě vyřešenej, ne? Pokud vím, tak při známé PSP k nejlepšímu řešení konverguje Richardson-Lucy dekonvoluce (takže nemá smysl vymýšlet nic lepšího, v nejlepším případě se trefíte do stejného řešení náhodou). Jelikož jsou na snímku hvězdy, tak se z nich dá PSP odovodit a je po problému

Já vim, předstauvuju si to jako hurvínek válku, ještě se to musí umět opravdu aplikovat na ten snímek, ale to mi neřikejte, že to tyhle superchytrý softwary neumí - ukázat jim pár hvězd, aby si z nich vzali PSP a pak aplikovat poměrně triviální iterativní algoritmus.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět