Viditelnost Deep-Sky objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost Deep-Sky objektů

#31

Příspěvek od Pavuk_ »

ddd napsal: Mám na Vás dotaz: Nejsem zkušený pozorovatel, s DSO začínám u Messiera. Mám 250/1500 Drbohlav. Dost objektů jsem už našel, ale nikdy(teda zkoušel jsem to asi jen 2X) jsem nespatřil M101 - je to normální, nebo jsem slepej? PS: Neviděl jsem ji ani za městem, ačkoli si teď nejsem jistej, jestli nebyl ještě soumrak. Myslim si, ze "pes bude zakopany" v okulari. Aky si pouzil okular ? (ake mal ohnisko a zdanl.pole ?)
M101 je dost velka a opt. zvacsenie by som volil okolo 40x-60x (vzhladom na kontrast oblohy)

v 350: velka a jasna vidno zretelne 3 ovijajuce sa spiralne ramena (62x)
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viditelnost Deep-Sky objektů

#32

Příspěvek od voko »

Používám Meade 1,25" SP 26 mm, takže zvětšení asi 77x, zorné pole 52°, pokud chci větší zvětšení, tak volím buď Barlow 2x + SP nebo přímo některý ze sady Celestron (Plossl 4, 6, 9, 15 mm) - přes ně se ale hůř dívá. takže řekl bych, že klasika.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viditelnost Deep-Sky objektů

#33

Příspěvek od voko »

Ad Pavuk a můj předchozí příspěvek:
Sorry, myslel jsem, že se ptáš mě, tak to dopadá při rychlých reakcích a neúplném přečtení z mé strany.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Viditelnost Deep-Sky objektů

#34

Příspěvek od ddd »

Já tam měl 32K ATC, to je myslím adekvátní ne? Delší už ani nemám. Když jsme u těch okulárů, jakej okulár by byl nejlepší do hledáčku 96/450? Nevím co tam přesně mám, ale zorné pole je asi 2°, což mi přijde na hledáček až málo. Tu 101 zkusím znovu - musím se asi "Víc" dívat. Díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Viditelnost Deep-Sky objektů

#35

Příspěvek od GaN »

do toho hledáčku jsou skvělé okuláry od Meopty s vlastním ostřením, viděl jsem je v prodeji u celestronu.cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost Deep-Sky objektů

#36

Příspěvek od Pavuk_ »

ddd napsal: Já tam měl 32K ATC, to je myslím adekvátní ne? Delší už ani nemám. Když jsme u těch okulárů, jakej okulár by byl nejlepší do hledáčku 96/450? Nevím co tam přesně mám, ale zorné pole je asi 2°, což mi přijde na hledáček až málo. Tu 101 zkusím znovu - musím se asi "Víc" dívat. Díky za odpovědi. to je 47x, neviem aku mas MHV ?
ak mas presvetlenu oblohu, potom je to mozno male zvacsenie (zly kontrast), skus pridat ale zorne pole si zachovaj tak okolo 1st. najmenej

Re:hladacik: naco ti je na 250tke 96/450 ??? daj si tam nejaky svetelny 10x50 alebo Star pointer (red dot).
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Viditelnost Deep-Sky objektů

#37

Příspěvek od lubomir »

47x zvacsenie pri MHV 6,8 je nadherne.
taka M97....
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#38

Příspěvek od Myzer »

lubomir napsal: 47x zvacsenie pri MHV 6,8 je nadherne.
Ehm, nechcem moc narusat temu, ale mozes blizsie specifikovat kde je ta MHV 6,8? V Rumunsku alebo na Tahiti?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost Deep-Sky objektů

#39

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Ehm, nechcem moc narusat temu, ale mozes blizsie specifikovat kde je ta MHV 6,8? V Rumunsku alebo na Tahiti?
Oblohu pri Sali poznam, bol som pozorovat v Zemianskej Olci. Mozem potvrdit, ze je tam naozaj tma. Dokonca planujem tam urobit nejaku expedicku (pssst). Kamaratka tam pracuje, na samote maju skolu v prirode.
to Lubo:
Akou metodou merias MHV ?
Videl si M97cke oci cez tvoju 150tku ?
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Viditelnost Deep-Sky objektů

#40

Příspěvek od ddd »

Já tam zkusím teda dát barlowa 2x(MHV6,8 rozhodně nemám a okulár už jen GSO 9mm - začínám - "i spořit"). Jestliže to má 20', tak by se to ještě nechalo ne? Nebo už je to hodně? Ten hledáček je orig. od mr. Drbohlava. Nechce se mi zrovna do tohodle cpát prachy, ale ten hledáček je někdy docela užitečnej. Ve stávajícím stavu má na můj vkus malý ZP a přijde mi, že neukazuje dost zřetelně rozdíly v HV, což mě mate. Asi o tom 10x50 budu přemýšlet - vyjde to asi levněji, než shánět okuláry že jo? Začíná se stmívat. Jdu na 101 & spol.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#41

Příspěvek od Myzer »

Mozno si este pamatate, ako som tu pred casom trochu protestoval proti tej strukture komplexu Riasy, ale s doterajsim vybavenim to fakt tak jednoznacne neslo vidiet. Teraz som uz ale do mojej 250-tky nacpal okular Panoptik (a potom aj Nagler) vybaveny O-III filtrom od Lumiconu.

Priznam sa asi hodinu som medzi sebou striedal iba Vychodny a Zapadny obluk. Este nikdy som nic take nevidel. Vychodny obluk bohato strukturovany a akoby cely roztrhany, Zapadny zase vlaknitej struktury, na jednom konci zuzeny do bodu, na druhej viditelny po tie najslabsie rozptylene casti. Prvykrat som mal v noci pri sebe knihu Night Sky Observers Guide a podla ciernobielych fotiek som si kontroloval, kde je aky detail. Navyse som mal pocit, ze okulary TV vytvorili akoby zivy obraz, akoby som sa ani nepozeral cez ziadnu optiku. Kto to videl vie o com hovorim, kto nie, mal by sa na to co najskor pozriet.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Viditelnost Deep-Sky objektů

#42

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

ten clanok o viditelnosti deep sky mi velmi pomohol pochopit preco pri mhv 4-5 nevidim DSO okolo 8 aj cez 200 mm.
Odteraz pred kazdym DSO zistim ci mam vobec sancu...
Odpovědět