Trieder s dvojitým viděním

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
wolfy

Trieder s dvojitým viděním

#16

Příspěvek od wolfy »

Jeste takovy dotaz ukazovalo to nekdy dobre
Co se tyce okularu tak s nima zkusit pohybat ale nemyslim si ze by okulary pokud nebudou hodne rozjete budou delat dvojty obraz. Asi budes muset udelat radikalni upravy co se tyce nastaveni nejdriv nastavit co nejlip tubusy a pak si pohrat s hranolama
wolfy

Trieder s dvojitým viděním

#17

Příspěvek od wolfy »

jo a myslel sem vule pokud mas tubusy povolene protoze pokud tam sou vule tak to nedotahnes nikdy dvakrat stejne a to pak zacina byt ducharina
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Trieder s dvojitým viděním

#18

Příspěvek od BiF »

Maros napsal: Teraz som objavil tie cerviky co pisal Fra.Ale neda sa k nim dostat to by som musel rozobrat trieder na dve casti!Tie objektivy vyzeraju byt exentricke,ale nikdy sa s tym nehybalo,tak neviem.Raz som sice uz do toho dalekohladu nazeral,ale objektivmi som nehybal.
Jsou to ti správní červíci, o kterých jsem mluvil? Ty, které mám na mysli, by měli být lehce přístupné na vnějším plášti tubusu, určitě není potřeba rozebírat triedr na dvě části. Když se na ně podíváš, tlačí ti na hranoly zboku? Jejich utahováním a povolováním by se měl hranol lehce naklánět. Pochybuji, že k nim není žádný přístup (pokud jsou to ti správní červíci), protože pak by bylo téměř znemožněno seřízení. Při seřizování jsem se vždy díval do triedru a šroubováčkem otáčel červíkem (vždy stačilo otáčet pouze jedním). Pokud k němu není přístup, tak nechápu, jak je to možné seřizovat.

Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Trieder s dvojitým viděním

#19

Příspěvek od Maros »

Nie ,to boli cervici z hranolov dalej od oci.Ale vidim uz aj cervikov na hranoloch blizsie k ociam,ale dalekohlad je pogumovany.nad cervikmi je nalepeny tiez kusok gumy,asi to bude treba odlepit.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Trieder s dvojitým viděním

#20

Příspěvek od BiF »

Maros napsal: Nie ,to boli cervici z hranolov dalej od oci.Ale vidim uz aj cervikov na hranoloch blizsie k ociam,ale dalekohlad je pogumovany.nad cervikmi je nalepeny tiez kusok gumy,asi to bude treba odlepit.
Odlepit to asi bude třeba, neměl by to ale být problém přilepit zpátky. Budeš potřebovat hodně slabý šroubováček. ;)
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Trieder s dvojitým viděním

#21

Příspěvek od Maros »

Dobre zajtra to odlepim a skusim pohybat s tymi cervikami.Dnes to uz necham tak,lebo dnes to uz nemam na com ani vyskusat a potom dam vediet ako to dopadlo.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Trieder s dvojitým viděním

#22

Příspěvek od BiF »

Maros napsal: Dobre zajtra to odlepim a skusim pohybat s tymi cervikami.Dnes to uz necham tak,lebo dnes to uz nemam na com ani vyskusat a potom dam vediet ako to dopadlo.
Dobrá, jdeme spát ::) . Pokud tam ty červíčky máš, tak jsem si téměř jistý, že máš po problému.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Trieder s dvojitým viděním

#23

Příspěvek od Maros »

Budem rad ak sa to tym vyriesi,vlastne vela moznosti uz asi nezostava,tak zajtra.
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Trieder s dvojitým viděním

#24

Příspěvek od Vasek III. »

Zajímavé téma.
Moc asi neporadím. Jednou mi upadl můj Bushell 7x35 na dlažbu asi z jednoho metru. Obraz byl totálně dvojitý, při zaostřování v dalekohledu křupalo a nešel ani použít celý rozsah zaostřování. Při pohledu z druhé strany do dalekohledu byl viditelný odštípnutý kousek skla. Přiznám se, že jsem s ním nic nedělal a používal jsem ho dál jen na jedno oko. Asi po dvou letech se to všechno srovnalo do normálu, ale čím to bylo to se mě neptejte. Čao Vašek.

PS: Asi to byla jen náhoda. ;D
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Trieder s dvojitým viděním

#25

Příspěvek od Maros »

Dobre idem na to.Najskor teda odlepim tu gumu a potom to skusim nastavit pomocou tych cervickou.
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Trieder s dvojitým viděním

#26

Příspěvek od Maros »

Chyba je odstranena.Takze pomocou tych cervickov to slo celkom lahko nastavit.Nakoniec som to skorigoval este pootocenim objektivov,aby bol obraz presny vertikalne aj horizontalne.Takze trieder je teraz plne funkcny a mozem ho po dlhej dobe znovu pouzivat. :).
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Trieder s dvojitým viděním

#27

Příspěvek od BiF »

Maros napsal: Chyba je odstranena.Takze pomocou tych cervickov to slo celkom lahko nastavit.Nakoniec som to skorigoval este pootocenim objektivov,aby bol obraz presny vertikalne aj horizontalne.Takze trieder je teraz plne funkcny a mozem ho po dlhej dobe znovu pouzivat. :).
Tak to potěší! Přeji hodně radostí s triedrem.
Fra

P.S. Dost dobře nechápu to s tím "aby bol obraz presny vertikálne aj horizontalne". Jak to myslíš? Jak to vypadalo, než jsi pootočil objektivy? Jak může mít pootočení objektivu vliv na orientaci obrazu? Nechápu. ???
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Trieder s dvojitým viděním

#28

Příspěvek od Maros »

Predtym ,ako som to zacal nastavovat, tak obraz bol nielen rozdvojeny,ale aj mierne vyskovo posunuty.
Hrdina
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 12. 2015, 23:14

Trieder s dvojitým viděním

#29

Příspěvek od Hrdina »

Ahoj,začal jsem trochu koukat na oblohu tak jsem vyhrabal triedr co se mi tu válel pár let. Je to sice supermárketová kvalita ale pokud vim tak mi nikdy nespadl,ale přesto mám problém s dvojitým viděním. Dotáhnout objímky držící objektivy jsem bez výsledku zkoušel,a gumu která možná kryje ty stavěcí šrouby se mi teď večer už párat nechtělo,navíc můj problém možná není technického rázu,popíšu:

Když koukam na větší a jasnější objekt,třeba měsíc,tak je to docela v pohodě ale chvíli trvá než se z osmičky stane kruh. Horší už je to když koukam na hvězdy,to pak vidim vše dvojitě a ne a ne se to srovnat. Když sem teď ještě dělal pokusy v interiéru i když asi zavádějící protože tak velkej byt abych zaostřil na protější stěnu nemam,tak jsem jakoby musel docela dlouho upřeně koukat na průsečík těch dvou kruhů aby se mi spojily v jeden,a to asi nebude ideální na delší pozorování.

Otázka teda zní jestli je to takhle normální a chce to jen natrénovat ten správnej grif,nebo se má vidět jeden kruh okamžitě?

Jinak je to ňákej 60mm zoom model,ta levá strana má chromatickou aberaci jak blázen i při 10x,pravá strana je o něco lepší tak jsem přes to koukal jako přes monokulár a docela mě překvapilo kolik je přes to vidět hvězd oproti pouhému oku,jen kdyby se mi tak neklepaly ruce :)
triedr 8x42 8.1°
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Trieder s dvojitým viděním

#30

Příspěvek od Artaban »

Když koukam na větší a jasnější objekt,třeba měsíc,tak je to docela v pohodě ale chvíli trvá než se z osmičky stane kruh. Horší už je to když koukam na hvězdy,to pak vidim vše dvojitě a ne a ne se to srovnat.
Když to není moc rozhozené, tak mozek si v případě např, toho Měsíce, dokaže obraz upravit. U hvězd a třeba vzdálených zdrojů světla, jako lampy a pod. už mozek tohle nedokáže a je jasný, že je něco špatně s triedrem.
Uvnitř triedru amatérsky asi nic nesrovnáš a chtělo by to odborníka. Ještě je možnost, že jeden objektiv nesedí dobře. Pravděpodobně ten na levé straně. Můžeš zkusit znova uložit objektiv a jen lehce dotáhnout. Pak pečlivě slededuj na hvězdě, nebo lampě, jestli se něco mění. Já kdysi takto triedr srovnal, ale bylo opravdu jen tím špatně uloženým objektivem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět