Trieder s dvojitým viděním

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Trieder s dvojitým viděním

#31

Příspěvek od jaro »

Mám velký trieder Teleskop-express 20x80. Tiež som videl na hviezdach dvojitý obraz, vo dne nie.  Zistil som, že keď odtiahnem od seba trochu tubusy, ktoré sú pripevnené na spoločnej osi
(dá sa asi o 4 mm) tak sa dvojité videnie stratí.
Preto som tam dal kúsok drôtu. Je to síce prasácke ale funguje. Nenašiel som iný spôsob.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
kodym
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 02. 2017, 20:07

Re: Trieder s dvojitým viděním

#32

Příspěvek od kodym »

Tak chlapi, aj u mna sa prave vyskytla tato chyba u omegon 20x80, co je ta ista konstrukcia ako ma Jarov binokular. Vobec som si nie vedomi, zeby som s nim co i len trochu tukol. Jaro, ako si odtiahol od seba oba tubusy? Mne sa to nejako nepodarilo. Ked som odsroboval tu celnu krytku tak som zistil ze je tam velka vola voci stredovej nosnej chromovej tycke, ale navzajom su tubusy stale v tej istej polohe. Navzajom sa mi ich nepodarilo oddialit. Da sa sem vlozit lepsi pohlad na ten detail? Vdaka.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Trieder s dvojitým viděním

#33

Příspěvek od MilAN »

Většinou je chyba v posunu hranolů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kodym
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 02. 2017, 20:07

Re: Trieder s dvojitým viděním

#34

Příspěvek od kodym »

Tak som sa pozrel na to otacanie objektivu okolo osi, no su tam napevno dane. Dokonca sa mi nepodarilo ani s pripravkom pohnut medzikruzim. Tak som to vzal, nech si neposkrabem objektivy. Nemalo to byt nahodou vyosenie okulara?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Trieder s dvojitým viděním

#35

Příspěvek od MilAN »

On se ti viklá nebo se dá nějak posunout ? Proč vymýšlíš něco , co z 99% je nepravděpodobné nebo skoro nemožné? Smiř se s tím, že jsou hnuté hranoly a nech to opravit nebo to zkus sám. Dnes se hranoly lepí a není žádný problém , aby se po nějakém nárazu nehnuly. Nepiš ale, že se ti to nemohlo stát, protože samo se to nestane.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kodym
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 02. 2017, 20:07

Re: Trieder s dvojitým viděním

#36

Příspěvek od kodym »

Nic sa nevykla, aspon nie, co sa suososti tubusov tyka. Ja som uz vyssie spominal, ze si niesom vedomi, ze by som s nim tukol(narazil) . Preto ma zaujalo, ze tu niekto pisal, ze sa da objektivom otacat okolo osi. Myslel som si, ci som to nejako ja nevedomky nepootocil.
Ale ked pises, ze som s tym narazil, tak ak to pises ty, ktory si u toho bol, tak to asi bude pravda. Neodpisuj.
Ostatnym, ak tu da niekto vecnu radu ako to opravit bez sahania na hranoly tak dakujem.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Trieder s dvojitým viděním

#37

Příspěvek od mirkovacik »

Ja som to mal tiez. Oprava nastavenim hranolov. Netreba sa toho bat. Treba odlepit gumu (ak tam je, asi je), pod nou su 2 sroubiky a tymi sa to nastavuje. Tiez som sa toho bal a vymyslal som, ako tie rury "posunut"... Ale to nebola cesta.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Trieder s dvojitým viděním

#38

Příspěvek od mirkovacik »

Kupil som to uz tak, od zaciatku to trpelo tou chybou. Tiez som s tym nebuchol, ale ktovie ako doprava...

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
Nelanet
Příspěvky: 12
Registrován: 07. 01. 2020, 17:14

Re: Trieder s dvojitým viděním

#39

Příspěvek od Nelanet »

Ahoj. Už pár let vlastním Skymaster 15x70. Na pozemní pozorování a hlavně na kratší vzdálenosti sním vidím parádně, pokud ale přeostřím a pozoruji na větší vzdálenost tak vidím objekty 2x. Pro pozorování v noci je pro mě nepoužitelný. Upozorňuji, že zbytek rodiny vidí vše normálně jednou 😃
Vlastním ještě jeden triedr Auriol 8x60 a v něm vidím vše v pořádku. Tak co myslíte skočit si na oční, aby mě tam trochu seřídili? 😃
Nejsem si vůbec vědom, že bych se skymastrem někde uhodil.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Trieder s dvojitým viděním

#40

Příspěvek od mike »

Ti, kteří mají obraz i na dálku v pořádku, se dívají se stejným zaostřením nebo potřebují zaostřit jinak?
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Nelanet
Příspěvky: 12
Registrován: 07. 01. 2020, 17:14

Re: Trieder s dvojitým viděním

#41

Příspěvek od Nelanet »

Doostří si podle toho jak potřebují. Ještě jsem přišel na to, že chvilku vidím objekt v pořádku a po chvilce se mi začíná rozjíždět 🤦
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Trieder s dvojitým viděním

#42

Příspěvek od mirkovacik »

Vid odpovede vyssie, ja som mal taky isty problem. Treba dostelovat hranoly. Vsetko mi vysvetlili tu vyssie.

Ze sa Ti obraz raz spoji a raz je dvojity, je dane mozgom. Vie to od istej miery korigovat a spojit do jedneho obrazu, a ked je to rozidene viac, rozide sa to aj v hlave.

Ja som si to nastavenie spravil tak, ze som si to dal na stativ, namieril na jasnu hviezdu/planetu a tocil srubkami za neustaleho pohladu do dalekohladu. To vidis, aky pohyb akym srubkom ako meni obraz.

Pre istotu som nastavoval iba jeden hranol, bez ohladu na to, ktory bol povodne lepsie nastaveny. A je dobre mat sroubovacik na ten sroubik, aby pekne sedel v drazke, nevysmykoval sa a nenicil sroubikovu drazku.

Najprv nepouzitelny trieder, a teraz moj velmi oblubeny strojcek.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku


Nelanet
Příspěvky: 12
Registrován: 07. 01. 2020, 17:14

Re: Trieder s dvojitým viděním

#43

Příspěvek od Nelanet »

Viděl jsem pár videí na YT,kde jsou nějaké návody přímo pro skymaster jak seřídit. Ale chtěl jsem se radši zeptat než to nějak úplně rozladit, když v tom vidí ostatní dobře.
Díky za info! 😉👍
Odpovědět