Kresby Měsíce

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#226

Příspěvek od Rekmarik »

Dovolil bych si ještě presentovat další takovou prvotinu v malování detailů měsíčního povrchu, snaha byla dosáhnout většího stupně detailu a přiblížit se a nebo dokonce překonat plastičnost fotografie. Malováno je dle předlohy - snímku z LRO. Snad to příliš nepobouří - není to od dalekohledu, ale upřímně hledám cestu ztvárnění, kterou chci pak použít na finalizaci kreseb od dalekohledu .. všechno jde, jen je třeba trénovat a mít trpělivost. Chci doplnit pro srovnání co nejdetailnější kresbu Tycha od dalekohledu až bude optimálně osvětlen.
Jestli to někoho oslovuje, budu jedině rád. Malováno je na A4, použity Akvarelové barvy Smincke Horadam - Ivory black - toť vše.
Přílohy
TychoKrater_Watercolor.jpg
TychoKrater_Watercolor.jpg (214.38 KiB) Zobrazeno 5983 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kresby Měsíce

#227

Příspěvek od Artaban »

Tak to je supr a určitě dobrá cesta, jak trénovat kresby Měsíce.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Kreslíme vesmír

#228

Příspěvek od Zelvak »

Ahoj lidi,

přikládám svůj první nákres. Zároveň bych se s Vámi chtěl podělit o to, jak jsem k němu "dozrál" :D .

Všechno to začalo návštěvou u strejdy, který vlastní 10" dobsona. Hned po prvním pozorování mi bylo jasné, že to bude ten správný koníček pro mě ... neznámo, pátrání, objevování atd. Celý následující měsíc jsem hledal na internetových bazarech, a nakonec se mi podařilo sehnat 5" newtona s goto montáží i s příslušenstvím za slušnou cenu.

Dalekohled jsem šel večer otestovat, s velkým nadšením a vidinou "nádherného" rozlišení deep sky objektů ve strejdovo dobsonu. Nebe jsem už v minulosti sledoval spektivem, takže Andromedu nebyl problém najít. Při zaměření však přišel šok (až takový rozdíl oproti 10" dobsonu jsem nečekal) :) .

Bohudík, že mám povahu typu "ze všeho vymačkám, co to dá". Díky tomu jsem u koníčku zůstal, a dnes můžu s klidem říct, že mě to baví i s 5" dalekohledem. Jenže tady to nekončilo. Další etapou bylo astrofoto, protože: "takhle to přece nechat nemůžu, chci vidět detaily". Něco jsem si tedy načetl a pořídil si levnou kamerku do mikroskopů a teleskopů. Tehdy jsem si myslel, že je to jednoduché: namířit a nechat "sbírat světlo". Goto a kamerka se přece postará. Vy zkušenější si asi dokážete představit, jaký další šok následoval (a to i po nespočetném zopakování) :D . Nakonec jsem zjistil, že mám moc těžký dalekohled na moje goto, takže není dost přesné. No nevadí, na sledování v řádu minut funguje skoro perfektně (pak je potřeba jen trochu doštelovat).

Uvědomil jsem si, že na focení je potřeba mít mnohem lepší vybavení a hodně peněz. Podle mého si astrofoto zaslouží, aby ho lidi dělali kvalitně a s kvalitními přístroji. Proto se raději podívám na fotky jiných, a svoje si nechám na důchod. Takže ... ASTROFOTO prozatím zamítnuto! Jdem dál.

Tady se dostávám k poslední kapitole zážitků, které jsem stihl za pouhé dva měsíce. Prošmejdil jsem fórum a narazil na nákresy (výkresy, náčrty atd.) vesmírných objektů. Tak jednoduchá věc, která by mě vůbec nenapadla. Kdo by chtěl taky sledovat nějaké výmysly a "duchy" jednotlivců. Jenže pochopil jsem, že je v tom něco víc. Člověk se učí názvy, polohy, části objektů. To je k nezaplacení. Musel jsem to vyzkoušet, a tím se dostávám do přítomnosti, kdy jsem dokončil svůj první nákres.

Pokud bych netrefil správné vlákno, tak mi prosím netrhejte hlavu. Jsem začátečník na fórech i v astronomii.
Přílohy
181018_2.png
181018_2.png (400.76 KiB) Zobrazeno 5947 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kreslíme vesmír

#229

Příspěvek od Artaban »

Zelvak: Ahoj na AF. Pěkný na první kresbu, asi se máme na co těšit příště ;) . Jen tak dál!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#230

Příspěvek od Shark »

Zdar
pro Zelvak:
:arrow: je to moc pěkně zpracované :P + přehledná tabulka s popisem nákresu.
Taky občas kreslím měsíc a jeho krátery, ale netroufám si radit jsem kreslič začátečník.
Naposledy upravil(a) Shark dne 24. 10. 2018, 16:28, celkem upraveno 1 x.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Johny12
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 10. 2005, 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#231

Příspěvek od Johny12 »

Zelvak podla mna je to parada. Velmi pekna kresba aj pribeh k tomu. Som zvedavy na tvoju dalsiu tvorbu ;)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kresby Měsíce

#232

Příspěvek od Sasa3 »

Moc povedene. A jestli je to prvni kresba Mesice, tak klobouk dolu!
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kreslíme vesmír

#233

Příspěvek od Rekmarik »

Zelvak píše:přikládám svůj první nákres. Musel jsem to vyzkoušet, a tím se dostávám do přítomnosti, kdy jsem dokončil svůj první nákres. Pokud bych netrefil správné vlákno, tak mi prosím netrhejte hlavu. Jsem začátečník na fórech i v astronomii.
Vítej na AF, moc hezká prvotina, určitě pokračuj dál a minimálně já budu rád i za nějaký detail - jak jsi postupoval čím kreslil, pokud tě to kreslení bude bavit, cenné pro Tebe může být poznamenat si jakou tvrdostí tužky jsi kreslil, jak dlouho u dalekohledu a pod.. (časem to zapomeneš) :)
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Kreslíme vesmír

#234

Příspěvek od Zelvak »

Rekmarik píše: Vítej na AF, moc hezká prvotina, určitě pokračuj dál a minimálně já budu rád i za nějaký detail - jak jsi postupoval čím kreslil, pokud tě to kreslení bude bavit, cenné pro Tebe může být poznamenat si jakou tvrdostí tužky jsi kreslil, jak dlouho u dalekohledu a pod.. (časem to zapomeneš) :)
Díky za radu a poznámku. To není špatný nápad poznamenávat si i tyhle podrobnosti. Pro info jsem tedy u dalekohledu kreslil přibližně hodinu, jen s jednoduchým stínováním a poznámkami. Druhý den jsem přibližně další hodinu detailněji stínoval. Jsem v kreslení naprostý amatér, takže technikám ani tužkám nerozumím. Načerpal jsem nějaké info a skočil si vedle do krámu pro tužky 8B, 6B a 4B. Kreslil jsem to normálně na bílý papír s předtisknutou kružnicí.

Ještě nemám dokonale nastudovaná "obecná pravidla" pro kreslení vesmírných objektů, takže dokreslování druhý den je možná podvod :D . Ale jak říkám, mám se co učit ... do budoucna bych se chtěl přiblížit ke kreslení jen u teleskopu, ale s červenou čelovkou na to nevidím prostě :D .

Další bych chtěl zkusit deep sky. Jen abych věděl, jak to bude vypadat a jestli na to mám (ať už vybavení nebo ruku).
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kreslíme vesmír

#235

Příspěvek od Rekmarik »

Zelvak píše:Ještě nemám dokonale nastudovaná "obecná pravidla" pro kreslení vesmírných objektů, takže dokreslování druhý den je možná podvod :D . Ale jak říkám, mám se co učit ... do budoucna bych se chtěl přiblížit ke kreslení jen u teleskopu, ale s červenou čelovkou na to nevidím prostě :D .
Pro kreslení Měsíce-detailů nebo celku je nejlepší si rožnout nějaké bílé světlo a svítit si rovnoměrně na kreslící plochu. Stolní lampičku na stolku nebo čelovku s bílým světlem ... Nejlépe aby tě to světlo "oslňovalo" stejnou intenzitou jako světlo v okuláru. Svítit si červeně není potřeba.
Na kreslení DSO je to otázkou jak slabý objekt kreslíš.

Kreslení od dalekohledu versus upravy a dokončování za stolem je velmi kontroverzní téma - záleží na úhlu pohledu a zkušenosti.
Můžeš například u dalekohledu hledat detail a snažit se dosáhnout co nejlepšího rozlišení - pak je důležité, že jsi to viděl svýma očima a rozlišil.
Nebo chceš namalovat větší celek a nejde ti o to zachytit hranice tvé pozorovací schopnosti.
Vypozoroval jsem, že tady na AF většina ocení kresby od dalekohledu - co jsi viděl a zaznamenal. Z pohledu malíře je zakreslování větších celků u dalekohledu zbytečné zdržování, pokud to můžu udělat z fotky, kterou si pořídím .. No a pak jde o to tam zanést například ty detaily, které stejně nejsem schopen mobilem z ruky vyfotit.. Nejlépe je to nějak poznamenat v popisku.
Jinak určitě kresba kompletně od dalekohledu má své kouzlo, ale na druhou stranu, stejně pak člověk sedí u dalekohledu, nedívá se už do okuláru a jen dodělává stíny a okolí .. tkaže z mýho pohledu, je to skoro jedno :)
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Kresby Měsíce

#236

Příspěvek od Shark »

:arrow: Jenom doplním, že při kresbě Měsice a jeho podrobností mám rovněž čelovku s bílým svitem. Na pozorování měsíce to nevadí. Při kreslení u teleskopu používám barevné krajony - verzatilky (mladší generace asi nezná) v nihž mám tuhy dle tvrdosti a k nim magnetickou podložku A4. Mnohdy se stane, že obyč. tužka spadne na zem a potom si ji hledej... Z mag. podložky nespadne.
Krajon se mi paradně osvědčil.

Verzatilka Koh-i-noor 5216 barevná kov 2,0mm. Mechanická tužka padací, kovová, je určena pro běžné psaní a kreslení tuhou o průměru 2mm.
verzatilka-koh-i-noor-5216-barevna-kov-2-0mm_velky.jpg
verzatilka-koh-i-noor-5216-barevna-kov-2-0mm_velky.jpg (25.23 KiB) Zobrazeno 5755 x
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Kresby Měsíce

#237

Příspěvek od Achernar »

Ja jsem si vyvinul jiny postup: u dalekohledu zakresluju jen linie, tedy obrysy utvaru a jejich stinu. A mam skalu tmavosti stinu, kterou tam zaznamenam: tri krizky je plna cern, dva ta nejtmavsi seda, ktera jeste nesplyva s cernou, jeden je pak svetla sed, ktera je jeste tmavsi nez plne svetlo. A ty obtiznejsi svetelne situace, kterych po tomhle rychlem oznaceni uz mnoho nezbyva (na Mesici odpada rozptyl svetla v tamni atmosfere a tedy i rada s nim spojenych vlivu na tonalitu), proste nakreslim. Usetri to spoustu casu, clovek se nezabyva cirymi technikaliemi.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Kresby Měsíce

#238

Příspěvek od Zelvak »

Ahoj,

nakonec jsem přemluvil sám sebe, že to sem dám. Při rekonstrukci obýváku došla přítelkyně k závěru, že by se nám hodil nějaký černobílý obraz. Co asi tak mohla čekat? :D Nakonec se jí to líbí, takže jsem rád.
Inspirovala mě malba od Rekmarika (příspěvek #207). Jedná se o mojí třetí malbu na plátno, takže si ještě osvojuji techniky, štětce atd. Není to dokonalé a dost věcí tam ujíždí, co se týče perspektivy a reálného umístění objektů. Něco jsem zapomněl, něco "nechtěně" přidal. Proto 9/10 astronomů nedoporučuje porovnávat s reálnou fotografií :D.

Rozměr plátna 70 x 50 cm.
Přílohy
IMG_20190927_154911.jpg
IMG_20190927_154911.jpg (946.32 KiB) Zobrazeno 4459 x
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kresby Měsíce

#239

Příspěvek od Sasa3 »

Je to parada. Klobouk dolu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kresby Měsíce

#240

Příspěvek od Sasa3 »

Dnesni kresba od okularu. Rupes Recta byla neprehlednutelna, vsimnul jsem si jeste u blizkeho krateru zajimave zvlnene brazdy, tak jsem se pustil do kresleni, abych ji pozdeji identifikoval. Tak krater se jmenuje Bird a brazda prekvapive Rima Bird... Zdalo se mi, ze na severnim konci brazda zacina na nejake vyvysenine, ten kopecek silne pripominal dom. Brazda mela jeden okraj tmavy (stin), druhy naopak svetly (osvetlena stena). Bylo to moc pekne a plasticke

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět