Barnard 22 a IC2087

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#16

Příspěvek od Roman (Rick) »

No tých gradientov tam bolo veľmi veľa. Chyba bola aj to, že som začal snímať príliš nízko a teda spodná časť snímku bola viac ovplyvnená svetelným znečistením nad horizontom. Flatfield som aplikoval, ale asi to nebolo úplne dokonalé, tiež som si všimol ten ovál :-(.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#17

Příspěvek od Roman (Rick) »

Hmm, tak to tu po 5 rokoch trochu ozivim ... :D. Nechapem, preco sa tento pekny, zaujimavy objekt nefoti viac (stale tu akoby vidim dokolecka tych "5" objektov).

Nie je to dokonale, este bude treba dofotit data a farebne to bude asi kazdy vidiet inak, ale snad to motivuje tunajsich borcov nafotit to ovela lepsie. A to potom bude podivana ;).

Zatial 8 hodin dat, Fuji GFX 50S a Canon 200/2.8L na EQ6 bez pointacie.

Viac ako vzdy na klik (astrofotky):
Obrázek
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Barnard 22 a IC2087

#18

Příspěvek od Ari »

Škoda tej CA, tiež mám s tým problém pri tomto objektíve aj pri f5.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#19

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja ziadnu CA na snimku nevidim (tie modre hviezdy boli naozaj modre :)), f3.5 som dal iba kvoli kresbe/ostrosti. Skor viidm rezervy v tej zelenej v hornej casti snimku, par gradientoch a v sume. Este to chce zopar hodin expozicii (a trochu menej zatlacit na pilu).
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Barnard 22 a IC2087

#20

Příspěvek od Ari »

Modré hviezdy nemyslím, ale je tam ešte trochu fialovej okolo hviezd a oranžová, tá je dosť rušivá na väčšine hviezd.

Zelenú tam nikde nevidím, aj keď odstraním zelenú farbu v Pixinsight cez SCNR tak sa nič nezmení (tak tam asi žiadna zelená farba nikde nie je).
Ja by som to skôr ešte viac stretchol (niečo medzi verziou 2016 a týmto) aby vynikli tie hmloviny ale to by chcelo pridať viac než pár hodín expozícií alebo vyžehliť šum pri spracovaní.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#21

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ach jaj. Nic z toho, co pises, nie je problem objektivu. Ta fialova je zrejme moj problem, ktory som nevyriesil pri odstranovani spominanych gradientov. Ale ja ju tam nevidim. Ani tu rusivu oranzovu, o ktorej pises. Dost hviezd je cervenych, ci zltych, ale ony za to nemozu, uz sa take narodili. Na druhej strane, ja som tam videl este trochu zelenej a dokonca som ju odstranil cez hvlg. Taktiez, keby to chcem svetlejsie, tak to zosvetlim, mozno to tak spravis ty, ked budes tento objekt fotit/spracovavat.

No nic, vidim, ze nic sa nezmenilo. Problem je, ze sa tu uz tak hladi na technicku stranku/dokonalost snimku, ze to je ako rozbor v laborke od CSI Miami a nikto si uz ani nevychutna samotny objekt, ktory sa fotil. Mna osobne napr vobec nesere nejake minimum nejakej fialovej, ci zelenej, ci nejaka iluzia nedokonalosti objektivu. Mna fascinuje objekt samotny, ze je zaujimavy a napocudovanie, tak malo foteny (tu). Zaujimave su samotne struktury v tej hmlovine, na co sa vlastne pozeram - rodisko hviezd, zrejme najblizsia koliska hviezd k nam. Pripadne, ako samotne Plejady dokazu tieto temne oblaky nasvietit - dodava to tomu peknu priestorovost.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barnard 22 a IC2087

#22

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že jsi to lépe nemohl vystihnout.
Mám dost silný dojem, že tu už nejde skoro o ten Vesmír, jako o ty pixely, šum, barvy dle představ a o ty hvězdy, které nám to všechno kazí a s kterými je potřeba něco udělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Barnard 22 a IC2087

#23

Příspěvek od hades »

Takže je třeba si asi položit dvě otázky:
1) Líbí se mi ten snímek?
2) Líbí se mi ten objekt?
Na první si odpovím: Ne. Na druhou odpovím: Ano.
A teď co s tím? Můžu si dovolit to napsat takto veřejně? Na diskuzní fórum? Samozřejmě, že můžu.
Autor takového, nebo jakéhokoliv jiného, snímku musí přijmout riziko, že se jeho snímek nebude líbit. Mně se to děje pořád. A přesto to sem dávám, protože věřím, že díky konstruktivní kritice se můžu do budoucna dopracovat k lepším výsledkům.
Bohužel stále se tu objevují ty samé nekonstruktivní kritiky od lidí, kteří jsou notoricky známí tím, že zastávají jiný názor a notoricky to musí psát. Pořád dokola. Proč to dělají? Nejspíš proto, že se nudí.
Pojďme se posunout dát a přestaňme omílat pořád dokola tu samou písničku, nikoho už to nebaví poslouchat (ani číst).
Můj příspěvek rozhodně není konstruktivní kritika, protože o tu autor evidentně nestojí. Chce asi jen slyšet (číst), jak pěkný že to je objekt. A já jsem rád, že jemu se líbí, mně se taky líbí, a proto mu musím poděkovat za to, že se o něm zmínil. Určitě jej zařadím na svůj seznam zajímavých objektů, které někdy v budoucnu vyfotím.
Ježiši to je čárek
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barnard 22 a IC2087

#24

Příspěvek od MilAN »

hades píše: Můj příspěvek rozhodně není konstruktivní kritika, protože o tu autor evidentně nestojí
Autor je výborný fotograf a rozumí astronomii, takže o nějaké blábolení o fotografování z hlediska pixelů, šumu a pod. asi ani stát nebude. Co jiného mu můžeš nabídnout ? Astronomie to asi nebude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#25

Příspěvek od Roman (Rick) »

MilAN píše:Myslím, že jsi to lépe nemohl vystihnout.
Mám dost silný dojem, že tu už nejde skoro o ten Vesmír, jako o ty pixely, šum, barvy dle představ a o ty hvězdy, které nám to všechno kazí a s kterými je potřeba něco udělat.
Dik Milan.


Hades:
Ja som uplne v pohode s tym, ze niekomu sa snimok nepaci. Je to uplne normalne. Ved to sa ani neda, vyhoviet kazdemu vo fotografii. Vzdy to bude subjektivna zalezitost. Len tu na AF mi to pride uz fakt pritiahnute za vlasy, take "Krajni meze", ako sa tu strasne riesi technicka stranka snimku, taky nezdravy level pixel peepingu - akoby existoval jediny spravny vysledok/postup. Ale to sa tu deje dlho (nebol som tu nejake dva roky a myslel som, ze sa to trochu zmenilo, ale holt zase sa vratim do sekcie "Astrobazar" :D).
Nemam nic proti, ked su ludia sutazivi, ale mna na astrofotografii zaujima to co fotim, objekt samotny, nie gradienty, gulatost ci farba hviezd (sutazivost som si odbil na sutaziach kedysi) atp, kedze vzdy to bude kazdy vnimat inak (uz len z dovodu, ze nie kazdy ma napr. skalibrovane EIZO) a to je hlavny dovod, preco postujem fotky - nie pre konstruktivnu kritiku technickej stranky (ta nikdy nebude dokonala, iba ak by som si ten snimok vyrendroval v PC), ale pre "dokumentaciu", resp. ukazku zaujimaveho objektu, ktory inspiruje druhych, ci uz na fotenie, alebo zaujme tym, co ten objekt je zac (alebo o astronomiu vseobecne).
Pride mi, ze tu to beriete ako nejaky technicky vykres, ktory je spravne, len ked splna akesi normy. Ale je to stale len fotografia, ktora bude vzdy subjektivna. Tak ako aj spracovanie (ako napr. moze byt dokonale vyvazenie bielej na G2 hviezdy a predsa obrazok nemusi oku lahodit. Rovnako je to napr. s portretmi. Keby necham vyvazenie na automatiku, casto pletovka modelky dostane taky mrtvolny odtien, ze by ma dievcina za taku fotku kopla doprdele. Takisto krajinka - preco sa nefoti uprostred dna (okrem teda ostreho svetla), ale cez zlatu ci modru hodinku? Casto prave nie uplne spravny WB da fotke oku lahodiaci "look" ...).


***
Kazdopadne, nechcem byt OT a rozvadzat tu diskusiu, ktora nikam nevedie. Som rad, ze som dal tip na zaujimavy objekt na fotenie. Je ich fakt vela aj na kratkych ohniskach.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#26

Příspěvek od MaG »

Romane mě se snímek "velmi páči" a budu mít velký problém nasnímat podobný počet hodin, ale v plánu na tuto zimu jej mám :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Barnard 22 a IC2087

#27

Příspěvek od astar »

Jednu připomínku : Pokud někdo tady vystaví snímek, tak na 100% čeká na nějaké reakce. Jen výjimečně budou všechny kladné a to hlavně v případě méně konvenčního podání. Když někdo nepřijímá jiný názor, tak je to smutné :( :( :( .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barnard 22 a IC2087

#28

Příspěvek od MilAN »

Přijmout jiný názor znamená , že to podle něj předělá ?
Zkušený fotograf ví, co sem dává, nedává sem polotovar, a je zbytečné mu psát, že by to chtělo 2x tolik expozicí ...., a úvahy ve stylu : "já bych to udělal takhle...."
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Barnard 22 a IC2087

#29

Příspěvek od astar »

Tak se omezíme jen na hodnocení líbí nelíbí :( . To ale není co by dotyčného mohlo i přesto že je zkrušeny fotograf, posunout dál. Víc nemá cenu debatovat .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnard 22 a IC2087

#30

Příspěvek od pavelseb »

Nedá mi to a dovolím si názor něco mezi...

Roman: Mně to přijde jako velmi povedený snímek. Tak nevyžaduji 100% technicky dobře provedené snímky. A to že nechceš reakci na vlastní provedení snímku chápu. Ale...

Vždycky sem si myslel že tato sekce je právě proto, aby bylo možné se ke snímku vyjádřit jak k technické stránce, tak ke zpracování, tak k objektu samotnému. Co su na fóru se tu snímky rozebírali z těchto tří hledisek někdy více někdy méně. Proto nechápu proč se tu zkritizoval názor na technické provedení snímku.
Já třeba naopak co bych dal za to kdyby se mi někdo ke snímku vyjádřil (viz například moje poslední Kalifornie :)) Já právě dávám snímek právě sem, abych se něco dověděl. A i reakce typu "mně se to líbí", v podstatě nekonstruktivní, má pro mě cenu, páč to řekne někdo z oboru a pro mě to znamená že jdu dobrou cestou. (Pro pochvalu aspoň za snahu si chodím k manželce :D)
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Odpovědět