Focení planet dobsonem

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Bob8
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 09. 2011, 14:42

Focení planet dobsonem

#1

Příspěvek od Bob8 »

Když experimentuju s focením jupitera kompaktem a Dobsonem (foťák jen držím u okuláru ručně) a chci to zkusit slepit registaxem, je lepší nasnímat více fotek v řadě, nebo natočit fullHD video? A proč ty fotky slepené z videa co jsem tady viděl jsou většinou černobílé?

Je nějaký trik na připevnění kompaktu k Dobsonu?
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Focení planet dobsonem

#2

Příspěvek od MaG »

Při točení videa máš větší šanci, že na dobsonu planetu vůbec udržíš v zorném poli. Zkus snímat fotky, aniž by ti planeta někam neutekla.. jinak obecně snímat to po jednotlivých fotkách by z hlediska rozlišení bylo výhodnější, ale musel bys jich nasekat tak několik set, takže ve výsledku je fakt lepší natočit video.

Fotky tu prezentované jsou někdy černobílé (snímané ČB kamerkou jen přes jeden barevný filtr) a teprve složením vznikne barevný obrázek. Jiní ale snímají barevnou kamerkou nebo kompaktem a mají to barevné hned, ale to je zas na úkor detailů, které citlivější ČB kamerka umožní zachytit.

Kompakt k dobsonu připevníš přes držáček, dá se i koupit a nemusí to být moc levné, ale je to pak velmi pohodlné. Držáček upevníš například přímo k okuláru. Nemůžu teď najít odkaz, někdo určitě vloží.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Bob8
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 09. 2011, 14:42

Focení planet dobsonem

#3

Příspěvek od Bob8 »

MaG: Aha, díky za radu. Kompakt mám celkem slušný (Samsung WB2000), kromě manuálních nastavení umí i např. udělat až 10 fotek za sekundu v plném rozlišení, to by se dalo taky využít :-)

A jak pracovat s Registaxem? Před časem jsem to zkoušel na měsíci vyfoceným kompaktem přes triedr ale vyšel z toho nějaký divný rozhozený mnohostěn :-)
Dobson 200/1200
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Focení planet dobsonem

#4

Příspěvek od stacer »

Pro práci s Registaxem mi docela pomohly stránky http://www.astronomie.be/registax/previewv6-1.html

Jinak desítky fotek je dost málo, řekl bych. Chce to spíš hodně stovek, popř. nějaký ten tisíc, aby měl Registax z čeho vybírat. Zkus spíš to video a menší zvětšení dané nižším rozlišením videa vykompenzuj silnějším okulárem. Ale nepřeháněj, histogram videa by měl dosahovat až cca ke třem čtvrtinám maxima. Já se zkraje honil za co nejvyšší framerate (u mý kamerky 60 framů/s) za cenu citlivosti vytažené na max. a histogramu jen někam k polovině a když jsem pak zvolnil na 30 a získal lepší průběh histogramu, tak byly výsledky rázem mnohem pohlednější. To je moje zkušenost, ale já se tím zabývám jen pár týdnů...
SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Focení planet dobsonem

#5

Příspěvek od vlastofka »

Nejaky drzaky na afokalni foto pres kompakt jsou treba v Supre:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... nstvi.html

ja osobne jsem pouzival na kompakt tenhle: ACC/BDP 2450333 DRŽÁK UNIV. PRO AFOK.FOTO

a nebyl s nim zadnej problem :]
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
Bob8
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 09. 2011, 14:42

Focení planet dobsonem

#6

Příspěvek od Bob8 »

Stacer: No jo, ale s Dobsonem zase natocit nejake delsi video, aby objekt byl porad na spravnem miste, to asi nebude jednoduche... Umi ten registax slepit snimky i kdyz bude napr. Jupiter jednou vlevo nahore, jednou vpravo dole atd?
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Focení planet dobsonem

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Umí, ale tyto pohyby je nutné co nejvíce eliminovat. Někdy to nemusí vyjít a existuje funkce centre of gravity aby si kontrastní strukturu našel.

Není to ale ono...
Lectorem iustus...
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Focení planet dobsonem

#8

Příspěvek od stacer »

Bob8: Pokud se bavíme o Dobsonu bez pohonu, tak s ním nemám žádné zkušenosti. Ale když vidím, jak se mi při daném zvětšení (Jupiter o průměru 380 pixelů v kamerce 640x480) rozklepe obraz, jen se dotknu ostření, tak si neumím představit, že by to nějak rozumně šlo. O něco lepší situace by byla s menším zvětšením a velkým čipem, kde by se dalo snímat, než Jupiter přejede celý čip, pošťouchnout a zase snímat. Ale cesta k opravdu pěkným obrázkům tudy asi nevede...
SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
Bob8
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 09. 2011, 14:42

Focení planet dobsonem

#9

Příspěvek od Bob8 »

No, teoreticky při dávkách 10 snímků na jedno zmáčknutí (1 sekunda + pár sekund zpracování) by se dalo udělat i 100 snímků za minutu, při dostatečně krátké expoziční době by ani nemusely být moc rozmazané a člověk může mezi jednotlivými zmáčknutími Dobsona vždy postrčit. Fotky by byly ve slušném rozlišení. Ale chtělo by to aspoň ten afokální držák a udržet objekt ve středu by nebylo lehké...ale zvládnutelné by to být mohlo :-)
Dobson 200/1200
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Focení planet dobsonem

#10

Příspěvek od stacer »

Asi bych se obával, že po pevném spojení s dalekohledem pomocí afokálního držáku ti po stisku spouště bude dalekohled kmitat ještě ve chvíli, kdy bude končit ta blesková sérka 10 snímků. Pokud tedy na ten kompakt nemáš dálkový ovládání.
SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
smolda
Příspěvky: 27
Registrován: 30. 08. 2010, 16:02

Focení planet dobsonem

#11

Příspěvek od smolda »

Přesně tak, dalekohled se při dotyku rozkmitá, planeta přes zorné pole přeletí celkem rychle (podle ohniskové vzdálenosti samozřejmě). Taky jsem zkoušel nahrát video, použitelné byly cca 4 sekundy - okulár 5mm a kompakt na nejvyšší zoom, ohnisko nevím. Každopádně jsem zjistil, že tudy cesta nevede. Chce to postavit EQ plošinu :-)
Z toho videa jsem dostal tohle:
Uživatelský avatar
Bob8
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 09. 2011, 14:42

Focení planet dobsonem

#12

Příspěvek od Bob8 »

Asi bych se obával, že po pevném spojení s dalekohledem pomocí afokálního držáku ti po stisku spouště bude dalekohled kmitat ještě ve chvíli, kdy bude končit ta blesková sérka 10 snímků. Pokud tedy na ten kompakt nemáš dálkový ovládání.
Pro takový případ není problém si nastavit samospoušť na 2 nebo 5 sekund...za tu dobu se snad klepat přestane :-)
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Focení planet dobsonem

#13

Příspěvek od hamr »

Nebylo by vhodné aby byla přesunuta tato diskuse ze snímků Jupitera do samostatné sekce, např. focení planet dobsonem?, či nějak podobně? Myslím, že sem nepatří a zabírá místo mezi snímky.

Prosím moderátora o přesun.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Focení planet dobsonem

#14

Příspěvek od stacer »

Klepat se to přestane, ale Jupiter bude zas o těch několik vteřin dál... Nehledě na to, že jedna série nestačí. A když budeš mezi každou sérii vkládat takovouhle prodlevu, tak se (při uváděné sérii 10 fotek za sekundu) dostaneš na max. teoretický framerate cca 3,3 popř. 1,6 fotky za sekundu. To je strašně málo, vzhledem k času, který je k dispozici, než se Jupiter znatelně pootočí. Nehledě na to, že část toho času ztratíš dalšími změnami polohy dalekohledu. To video mi připadá jako lepší cesta, ale u Dobsona bez pohonu je to stejně veliký kompromis. Jak píše smolda: chce to EQ plošinu.

A za přesunutí diskuze bych se také přimluvil.
SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Focení planet dobsonem

#15

Příspěvek od KpS »

Umi ten registax slepit snimky i kdyz bude napr. Jupiter jednou vlevo nahore, jednou vpravo dole atd?Pro registax je lepší, když je video srovnané aspoň přibližně předem. Používám program Castrator, který z původního videa vytvoří nové. Na něm je Jupiter stále uprostřed a navíc, snímky jsou oříznuté podle přání.
Karel
Odpovědět