Nestandardne svetla obloha

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nestandardne svetla obloha

#1

Příspěvek od Vabra »

Zdravim,

v poslednim tydnu mimoradne jasneho a tepleho babiho leta (dekuji obetavemu Konihlavovi za vynikajici nacasovani dovolene mimo CR ;)) mam pocit, ze i pres maximalne vymetenou oblohu (posledni dve noci byly uplne ciste) je obloha proste nejaka svetlejsi nez by mela byt.

Castecne se to projevilo jiz minuly vikend na MHV u Noveho Mesta na Morave (ale tam nejaka vysoka oblacnost byla), plne pak na mem "domacim" stanovisti na severu Kokorinska.

Podle stavu oblohy a absenci podstatneho SZ bych cekal, ze na obou stanovistich bude SQM-L mimo MW dosahovat hodnot okolo 21,40-21,50, ale realita jen nepatrne prekonava 21,0. :-/

Je to moje ojedinele pozorovani, nebo jste podobny jev take zaznamenali? A pokud ano, mate pro tento jev nejake vysvetleni?

diky,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#2

Příspěvek od Karell »

Ahoj Pavle, potvrzuji tento zvláštní jev i od nás z Mříčné, z pátka na sobotu hodnoty SQM-L by Ladis nevystoupily přes 21,25, včera byla situace ještě horší, zůstaly pod hranicí 21,20. I když subjektivní pocit je, že jsme měli lepší oblohu, než byla ta v Zubří. A když se podívám na 2 měření tohoto týdne na skyquality.com tak vidím, že nízké hodnoty naměřili kluci i na lokalitách s obvykle ještě lepší oblohou, než máme my. Přičítám to zvýšené sluneční aktivitě.
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Nestandardne svetla obloha

#3

Příspěvek od Fugas »

Ahoj Pavle, já to v Jičíně pozoroval (pozoruju) také. Ono to je vidět dobře i na jednotlivých náhledech snímků (zdá se mi dokonce, že to kolísá v průběhu noci). Taky by mě zajímalo proč. Možná má Karel pravdu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#4

Příspěvek od Psion »

Já v okolí Prahy kde pozoruji (16km směrem na jih) mám oblohu sice světlou, nicméně z pátka na sobotu bylo 20.5 MSA což bývají nejlepší hodnoty, včera jsem pozoroval mírné zhoršení na 20.33 MSA.


I když subjektivní pocit je, že jsme měli lepší oblohu, než byla ta v Zubří
V Zubří byla poslední noc děsivá (21.12 MSA kolem půlnoci) a ta první noc 21.33 MSA a následně se to postupně horšilo.

veškeré uváděné hodnoty MSA jsou pro nejtmavší místa na obloze
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nestandardne svetla obloha

#5

Příspěvek od Vabra »

A když se podívám na 2 měření tohoto týdne na skyquality.com tak vidím, že nízké hodnoty naměřili kluci i na lokalitách s obvykle ještě lepší oblohou, než máme my.   Přičítám to zvýšené sluneční aktivitě.
Ahoj Karle,

zda se ze to opravdu bude ta slunecni aktivita. Pavuk kdesi ve starsich prispevcich uvadi v maximu slunecni aktivity prirustek plosneho jasu oblohy az 0.5 MSA stupne. Diky za nakopnuti...

Navic se v rozporu z predpoklady zda, ze je tento jev snadno detekovatelny a vyrazny i v podminkach nasi predmestske/venkovske oblohy a nikoliv pouze na super mistech typu Atacama...

Takze se zda, ze se ted na par let muzeme s hodnotami SQM-L pres 21,50 rozloucit... :'(
Nebo je tohle jen nejake lokalni maximum, ktere pomine? :-/
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nestandardne svetla obloha

#6

Příspěvek od Vabra »

Jinak jeste potvrzuji kolisani hodnot MSA v prubehu noci. Na stejnem miste to posledni dve noci fluktuovalo okolo 20,80 do 21,30 i hluboko v prubehu astronomicke noci.

Zkusim ty zmeny jeste vytahnout z jasu porizovanych fotografii v prubehu noci (pri zapocneni jejich zmeny vysky nad obzorem...).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#7

Příspěvek od MaG »

Vaši teorii potvrzujeme. I my v KaLu jsme si toho všimli a také to přičítáme sluneční aktivitě. Rozsvítil se docela airglow a zřejmě k ránu se trochu vybíjí, neboť ranní hodnoty se mi zdály lepší. To by bylo třeba dále sledovat ..

Možná lze hledat korelaci hodnot SQM s grafem aktivity slunce (solar flux??)



Snímky z ISS v poslední době ukazují jasný airglow, který na nich ještě pár měsíců zpět nebyl. (foto Ron Garan, ISS)

21.4.


1.5.


15.9.


Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 960
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Nestandardne svetla obloha

#8

Příspěvek od ladin »

Ja budu trochu offtopic. S MaGem jsme toto tema zrovna vcera na Stogu poradne propirali.  Zjasneni sledujeme od zacatku zari, ted koncem je to tutovka. Hodnoty SQM v jizerkach jsou o 0.2msa jasnejsi. A ted ten offtopic smerovany na Vabru. Vcera jsme s Cassim projizdeli oblast mezi Jizerky-Jeleni Gora- Legnica, Frydlantsky vybezek a vsude vesmes pomerne tmava obloha s vysokou extinkci a vlhkosti - inu severni proudeni, hromadi v polskych nizinach smog, mlhu.. ALE! k ranu jsme to vzali do podjestedi a tam naprosto pruzracno a o poznani tepleji. Vzali sme to na okraj prostoru Ralsko - jizne od Osecny - tedy smer SV od Vratensky hory a  mistni podminky byly ohromujici. LP Mlada Boleslav do 10st, Zimni mlezna draha prorizla ranim zodiakalnim kuzelem pokracujicim mostem k Jupiteru. Orion temnej jak ho znam z nejlepsich noci v jizerkach. Vytahli sme dobsona 25cm. Bez zadneho filtru Konska hlava, M42 s s naruzovelym nadechem v prechodovem oblouku, plaminek - takhle jsem ho dosud nevidel. SQM-W pritom ukazovalo 20.90. Prosim Vas Vratenkari (Vabra), mate stejne zkusenosti se S a SV smerem ze vcerejsi noci nebo jsme meli s Cassim halucinace? Ja jen doufam, ze Cassi sem co nevidet prihodi fotografie...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nestandardne svetla obloha

#9

Příspěvek od Vabra »

Vytahli sme dobsona 25cm. Bez zadneho filtru Konska hlava, M42 s s naruzovelym nadechem v prechodovem oblouku, plaminek - takhle jsem ho dosud nevidel. SQM-W pritom ukazovalo 20.90. Prosim Vas Vratenkari (Vabra), mate stejne zkusenosti se S a SV smerem ze vcerejsi noci nebo jsme meli s Cassim halucinace?
S a SV jsou v podstate jedine lokalnim SZ ovlivnene smery z nasi nove lokality cca 8km zapadne od Vratenky. SQM-L jsem jiz popisoval v okoli Polarky fluktuovalo mezi 20,90 a 21,33. Jako koukaci do foticich NTB a bez poradneho dobsona tezko potvrdime ostatni pozorovani, ale i pouhyma ocima byl Orion nad ranem nadherny...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Slávek.M
Příspěvky: 336
Registrován: 14. 06. 2011, 02:55
Bydliště: Hradec Králové

Nestandardne svetla obloha

#10

Příspěvek od Slávek.M »

Dneska pozdě po půlnoci jsem se byl mrknout na Mars, dokud byl ještě v Praesepe. První co mě napadlo, když jsem vylezl ven bylo, že je ta obloha nějak moc krásná a čistá - při subjektivním porovnání s tím, co bylo před půlnocí se to nedalo vůbec srovnávat. A byla pěkná klendra, takze jsem venku vydrzel stepovat jen hodinu ;D
Pozorovací stanoviště - na zahradě - Dolní Bukovina u Mnichova Hradiště (Mladoboleslavsko).
Takže potvrzuji ladinuv popis :-)

Co se ale týče zodiakálního světla, to se snažím marně hledat už kolik dní a nic nevidím. Na některých fotkách z předešlých dní je možná k ránu náznak, ale možná ho tam vidět chci Nic tak jasného, jak někteří v jiním vlákně popisují :-(
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#11

Příspěvek od MaG »

K Zodiakálnímu světlu - Stanoviště by mělo být z těch tmavších a zenit ideálně moc nepoškozený světlem. Potom východ pokud možno jen směrem do neobydlených míst. Pokud toto splníš, pak je zvířetníkové světlo nepřehlédnutelný jev v podobě širokého šikmého sloupu zužujícího se do Blíženců.

Obloha na Stogu a ráno nad Alšovicemi byla perfektní, průzračná, objekty v dalekohledu velmi dobře viditelné. Ani sem nechci psát, co jsem viděl v triedru 15x70 na obloze s SQM 20.90 protože podobné věci jsem jindy vídal jen na SQM 21,30+..

Prostě stálo by možná zato popřemýšlet, čím to je, že mlhoviny a jiné duchařiny jsou vidět stejně dobře, ačkoli SQM jasnější nebe. Co ho ovlivňuje?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#12

Příspěvek od Psion »

Dal by se takto definovat vizuální stav oblohy v závislosti na naměřené MSA? Graf je založen na převodu MSA na cd/m2. Mám tím namysli, že obloha 20 MSA je cca dvakrát světlejší než 20.8 MSA?

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#13

Příspěvek od MMys »

Myslím si, že nedal. Vnímání jasů lidským okem určitě není lineární.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#14

Příspěvek od Psion »

To je jasné, oko vnímá jas logaritmicky, ovšem MSA je taktéž logaritmická hodnota a z toho vychází i převod na candelu, tak proto se ptám.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nestandardne svetla obloha

#15

Příspěvek od Vabra »

Dal by se takto definovat vizuální stav oblohy v závislosti na naměřené MSA? Graf je založen na převodu MSA na cd/m2. Mám tím namysli, že obloha 20 MSA je cca dvakrát světlejší než 20.8 MSA?
K cemu by to bylo dobre? MSA hodnoty uz mi neco rikaji.
Vim co cekat od oblohy pri:
- 18 (nic)
- 20 (doma stahuji strechu z domecku),
- 21 (pokud nejdu druhy den do prace, vyjizdim za mesto)
- 21.5 (maximalka na Vratence v zenitu parkrat do roka)
- 21.65 (maximalka v Evrope, Chorvatske vnitrozemske hory)
- 21.90 (Atacama okoli Paranalu).

Ale k cemu by mi byly ty Kandely? Snad jedine kdybych si chtel nejaky Kandelometr ocejchovat v MSA... ;)

PS: A co delaji v tom grafu procenta?
Pavel Vabrousek
Odpovědět