Astronomie dětem a mládeži

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astronomie dětem a mládeži

#31

Příspěvek od nou »

Chcem použiť svoj SW Flex 300/1500. Binohlavu nemám a okuláre mám ES 34mm 68°, 18mm 82°, 8,8mm 82° a 5mm X-Cel. Pri poslednom zatmení Slnka som už jedno pozorovanie pre ZŠ organizoval. Kedy chodili doradu celé triedy takže nebol čas prehadzovať okulár. Teraz by to mala byť iba jedna trieda. Ešte som našiel že basketbalová lopta a tenisová sú dobrý model Zem-Mesiac. Tak ma napadlo že nechám decká hádať správnu vzdialenosť.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Astronomie dětem a mládeži

#32

Příspěvek od Stanislavxyz »

dvader napsal: "Ještě bych dodal, že je velký rozdíl, když jde o „volné“ pozorování, tedy nějaká akce pro veřejnost, kdy se lidé střídají, každý se do jednoho dalekohledu podívá jednou a jde dál, nebo o omezenou skupinku, na kterou je nějakou dobu čas, jak se původně zajímal nou..."

Četl jsem původní příspěvek od "nou". Také souhlasím, že akce pro vybranou skupinu umožňuje ukázat (a naučit) více, ale má zkušenost s dětmi kolem deseti let je přesně taková, jak jsem popsal. Nicméně jistě záleží na kázni ve skupině a schopnostech pedagoga tuto kázeň udržovat. A ano, zájemci o pozorování se v tomto případě dají protočit několikrát, tedy se může zkusit větší zvětšení, nebo další cíle.

Ale nejsem žádný kovaný popularizátor, děla jsem jen pár akcí pro organizace typu SVČ a nějaké to "guerillové" pozorování pro nejširší veřejnost.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Astronomie dětem a mládeži

#33

Příspěvek od romcek »

Já bych ještě doplnil, že děti určitě nebude zajímat např. 10 nebo 15 objektů, ukaž jim tak 4 objekty + přelétávající družici.

Čím více toho totiž bude, tím více budou nevrlé.

Bude to lepší pro ně (něco si zapamatují) i pro Tebe (nebudeš je muset tolik odhánět). :lol:

Určitě tam budou i jedinci, které to bude zajímat víc, tak hlavně být trpělivý s jejich zvídavostí :geek:
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Astronomie dětem a mládeži

#34

Příspěvek od Artaban »

Jestli to bude brzo, tak ať se hlavně pořádně obléknou. Zima dokáže zhatit i pěkné pozorování. Měsíc je ještě vysoko tak jestli ještě cekem malé děti dosáhnou na okulár.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomie dětem a mládeži

#35

Příspěvek od Zbych »

Pár postřehů k pozorování s dětmi/pro veřejnost:

- Domluvit se s učitelkou, aby měly teplé oblečení.

- Říci, ať se dalekohledu a okuláru nedrží, ale dívají se k okuláru kolmo (nebo ukázat kam a jak se kouká).

- Kdo neumí zavřít jedno oko, nechť si ho zakryje rukou.

- Většinou jsou potřeba schůdky (kolik toho asi člověk uvidí, když stojí na špičkách?), záleží na dalekohledu.

- Vybídni je, ať si objekt dobře prohlédnou, vnímají dataily, klidně na úkor čekajících. Případně řekni, co mají vidět, nalést… Mám zkušenosti, že někteří se pak chtěli podívat znovu a objekt si dlouze prohlíželi. A o to jde, vzbudit zájem ("Mohl by jste nám tam ještě znova dát …").

- Roušky jsou na pozorování peklo - vzduch akorát proudí kolem kořene nosu do okuláru. Nedávno jsme tak měli okulár totálně zaplavený.

- Ideální je před pozorováním ukázat zeleným laserem základní souhvězdí… Pak je fajn ukazovat na obloze, na co a kam se do dalekohledu díváme.

- Pokud nemáš navádění, je dobré kontrolovat objekt v zorném poli, případně doostřit.

- Bino pro veřejnost je nevhodné - každý návštěvník by si musel sám upravovat rozteč pro své oči (to za něj nikdo neudělá), jinak nemá smysl binem pozorovat.

- Je dobré si objekty naplánovat, sepsat (pozorovat od západu na východ). Kolikrát se nám stalo, že jsem to neudělal a pak zapomněl na nějakou vypalovačku.

- Laici mají stejné oči, takže slabé objekty pozorovat až později (a nebýt líný použít filtry). Pokud to jde, nekombinovat slabé objekty hned s Měsícem.

- Pozorovat spíš známé jasné objekty (proč jsou asi známé, že), žádné duchařiny.

- Během pozorování je dobré ukazovat na mobilu, tabletu (v červeném módu) fotky toho, na co koukají. Dobré je také vysvětlit, proč v dalekohledu nikdy neuvidí to, co na fotkách.

- K obloze a objektům je dobré něco říct, ale ve stylu "méně je více." Nezahlcovat je nepředstavitelnými vzdálenostmi a čísly a desítkami údajů. Vysvětlit jednoduše, co je to za objekt, přihodit případně nějakou zajímavost. Posluchač si obvykle pamatuje takové to "mimochodem," nějaký příběh, špek…
Uživatelský avatar
P3Kr4
Příspěvky: 14
Registrován: 31. 03. 2022, 15:16
Bydliště: Lysá nad Labem - Litol

Re: Astronomie dětem a mládeži

#36

Příspěvek od P3Kr4 »

Pokusim se svůj dotaz napsat do tohoto vlákna, snad se trefim a někdo poradí :)

Kamarádka co dělá v Domu dětí a mládeže nějak nadhodila, že otvírají nové prostory a že by se jí hodil Astronomický kroužek. Moc mě tim nezaskočila, protože jsem sám přemýšlel, že bych pro děti Astro kroužek udělal. Také jsem do jednoho v našem městě chodil před pětadvaceti lety. Navštěvoval jsem ho sám, takže ho po čase zrušili.
Informace jsem se pokoušel hledat i po internetu, ale moc tam toho nejni. Trochu praxe s prací s dětmi mám, ale nerad bych nadšeného začínajícího astronoma unudil nebo naopak naprostého neznalce zabil hned na začátku tíhou informací.

Touto cestou hledám nějaké tipy a triky. Rád bych věděl čemu se vyhnout a co zdůraznit.
Jde mi hlavně o jakýsi "roční plán", pokud máte třeba ukázku pracovního sešitu, nebo ukázku hodiny, abych se mohl od něčeho odpíchnout. Pokud vedete kroužek už více let, máte stále nové členy nebo chodí i Ti z předchozího roku. Dělíte je nějak?
Rád bych udělal na každou hodinu nějaké "cvičení" (zvýrazněte souhvězdí, nakreslete s.soustavu, Saturnův prstenec, kde je zenit ...).
Samozřejmě výlet na hvězdárnu atd.

Je tu prosím někdo, kdo by mi mohl lehce pomoci? I když asi "lehce" není to pravé slovo :)

Moc díky :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Astronomie dětem a mládeži

#37

Příspěvek od Artaban »

P3Kr4 : Nejdříve si hlavně ujasni, jestli na to budeš mít čas a v případě že ten den bude muset být kroužek zrušen budeš schopný dát ihned vědět všem rodičům že se nekoná. Hlavně jestli tam budou menší děti. Rodiče očekávají, že dítě je na kroužku a v ten čas za ně neseš zodpovědnost. Je to jeden z důvodů, proč v Benátkách nemáme zatím kroužek. Jsme tři a chodíme do práce a občas se stane, že nikdo prostě nemůže.
Ukaž se v Benátkách na hvězdárně a dáme řeč o našich zkušenostech.
Karel.
https://hvezdarna-benatky.cz/oteviraci-doba/kontakt/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomie dětem a mládeži

#38

Příspěvek od Zbych »

P3Kr4:

Ač se to nezdá, je to poměrně obsáhlé téma, nemám teď čas to všechno vypisovat. Co mne v rychlosti napadá;

- Kroužek musí být pravidelný v přirozeném týdenním cyklu. Takové ty termíny 1x za měsíc (viděl jsem i na nějaké hvězdárně vypsané zcela nepravidelné termíny schůzek) nebo jednou za 14 dní dle mého není ono a nemá to příliš velký smysl. Tedy nemá to návaznost, navíc se s dětmi tak nepoznáš. Což je také dost důležité. Takže je třeba mít vyhrazen nějaký čas, kdy si budu jist, že stále nebudu psát rodičům, že kroužek odpadá (viz co psal Artaban).

- Je nutné mít od rodičů přihlášku s kontakty, zdravotní omezení (co když se ti dítě začne třeba dusit...), nějaké prohlášení, já mám na přihlášce, že svým podpisem souhlasí s pojednáním o zpracování osobních údajů (je to pokud vím povinné). Pak je ale třeba vědět, že údaje v přihlášce jsou, když to napíšu pregnantně, "trezorové údaje" a je třeba s nimi podle toho zacházet.

- Je fajn občas s rodiči komunikovat (ale nezahlcovat). Např. doporučit nějakou významnou událost na obloze, "příští schůzku budeme pozorovat, je třeba, aby dítě mělo...," v příštích dnech bude jasno, podívejte se s dětmi na souhvězdí, která jsme probírali a která dostaly...

- Kroužek by měl vést někdo, kdo už se pohybuje v astronomii nějakou dobu a něco ví. Aby kroužek vedl ne-astronom, který si myslí, že si to vše načte a tím to dožene, je cesta k neúspěchu. Děti snadno poznají, jestli to vede někdo s nadšením a nadhledem, nebo někdo, kdo ani nezodpoví otázku (a děti pokládají otázky a je to dobře).

- Velmi důležité je si rozmyslet věk. Já mám děcka od 3. tříd, nejstarší chodí do 7. tříd a překvapivě do jde. Ideální by bylo samozřejmě je ještě rozdělit na první a druhý stupeň, ale je to často vzhledem k jiným aktivitám dětí skoro nemožné (záleží z jakého jsou města). Rozhodně bych nebral mladší než třeťáky, to je pak na jinou skupinu. Měl jsem limit 12 dětí ve skupině, ale mám jich 14 ve dvou skupinách. Hrozně těžko se mi říká ne, když má dítě zájem. Ale stejně vždy někdo chybí, takže to nevadí.

- Kroužek máme hodinu, ale jednou program přeruším nějakou kratší pohybovou hrou. Je to úžasná věc dát do schůzky krátkou max. desetiminutovou hru. Dělám to většinou na oddělení tématu.

- Začínali jsme Sluncem a pokračujeme planetami, vč. planetek. Méně čísel, více přirovnání. Vždy využívat obrazový materiál.

- Samozřejmě bereme souhvězdí na začátku schůzky, je dobré využít Stellarium apod. Ale pomalu, když do nich za jednu schůzku nasypeš všechna zimní souhvězdí, to si nikdo nezapamatuje. Takže pár souhvězdí, další schůzku zopakujeme, něco přidáme (my máme k dispozici planetárium, takže to je ideál). Jak píšeš o zkoušení, moc bych to nepřeháněl, určitě nedělal každou schůzku.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomie dětem a mládeži

#39

Příspěvek od MaG »

Zbychu, naprosto fantastický souhrn. Tohle téma je vůbec skvělé.

Já bych ještě dodal, že kroužek je samozřejmě hodně postaven na osobnosti vedoucího. Každý může tedy vypadat jinak, ale důležité je, aby děti bavil a někam se posouvaly. Já to mám v mnoha ohledech jinak.

Hlavním pilířem se stalo setkávání 1x měsíčně při turnovském gymnáziu (tedy přesně proti tvému doporučení, ale jak jsem říkal, není to jediné kritérium) - cílem bylo navázat na skvělou tradici pana Kafky, který na rozdíl ode mě dokázal toto táhnout neuvěřitelných snad třicet roků.. Na tomto setkání se snažím to dělat interaktivně a hravě, aby to děti bavilo. Začínal jsem asi s pěti a v podstatě nebýt problém, že jedna má moc aktivit, tak jedeme se všemi dodnes. Nejmladší byli 3. třída a nejstarší 7. třída. Mladších se nebojím, pokud v nich vidím mimořádný talent a na ten jsem měl štěstí. Pro interaktivitu používám prezentace s hravými akcemi a úkoly, které musí plnit na Nearpodu, k tomu využívám SMART Notebook Online, tedy dnes Lumio. Doplňkem jsou další občasné např. Kahoot, Blooket, Liveworksheet,... Protože ti nejstarší jsou již středoškoláky a nadějnými mladými astronomy, pomáhají mi teď hodně i oni. Najdete je třeba na Youtube jako Astrocrew: https://www.youtube.com/channel/UC9vmKu ... 2k-RfPXX_g - Zítra má premiéru jejich desetiminutovka o dubnové obloze.

V Covidu jsem přešel do onlinu a využíval nadále hlavně Nearpod a SMART. Po Covidu v tom pokračuji, takže přibyla jednou měsíčně online setkání. Na ta se mohou připojit i mladí lidé z jiných míst, kteří na kroužek vůbec nechodí. Tímto jej nabízím i dalším, pokud si chtějí hrát a občas se tím něco naučit. Pro zájemce mohu ukázat, jak vypadají mé prezentace na Nearpodu a mohu je přesdílet, pokud si tam uděláte účet. Nečekejte metodicky zdařilé materiály, hledejte jen zábavu se skrytým podtextem se něco dozvědět.

Další možností se stala pravidelná setkání na hvězdárně v Turnově, kde mají možnost se s námi scházet a vždy první neděli v měsíci se zde odpoledne od 14 do 16 hodin povídá o dění na obloze a pozoruje se. Stará se o to kolega Aleš. Naposledy pro děti přichystal Messiérovský (více než) půlmaratón, který se velmi povedl.

Díky tomu, že nyní pracuji v planetáriu v iQLANDII, kde jsem zavedl cyklus pořadů pro veřejnost Večery pod hvězdami, mají se zájemci možnost stavit i tam.

Na rozdíl od jiných vedoucích kroužků mohu říct, že mám rezervy v tom, že moji kroužkaři toho asi tolik neumí, protože do nich tu astronomii tolik necpu, ale každým rokem je na nich vidět posun a to mě těší. Několik členů je ale na velmi vysoké úrovni a bez jejich pomoci by některé mé akce byly sotva poloviční. Tedy dělám to ve smyslu, že i cesta je cíl.

Pro příklad, jak to vypadá při prezenčních schůzkách, není třeba chodit daleko. Měli jsme ji dnes - začal jsem aktivitou se Stellariem - tělesa sluneční soustavy a jejich úhlová vzdálenost od ekliptiky. Cosi o slonu dráhy. Propojka na to, že Měsíc musí být při úplňku poblíž ekliptiky, aby nastalo zatmění - a samozřejmě připomínka, že takové nás čeká 16. 5.
Další bylo třídění pojmů - těles, hvězd, souhvězdí, DSO do skupin (logicky, jak k sobě asi patří). Pak tatáž skupina, ale třídění podle zdánlivé jasnosti na obloze. Spousta variant a nápadů, pěkná diskuze, legrace.
Pak přišla na řadu úloha, o kolik výše nad povrchem Země bude pomyslné lano, pokud jej nejdřív natáhnu kolem jejího obvodu a pak zvětším jeho délku o jeden metr. Pro názornost jsme to ověřovali pak i u kruhu o poloměru 1 metr a totéž u "kruhu" o průměru špejle. Je to poměrně neuvěřitelná záležitost a hezký hospodský úkol.
Pak si vzali slovo parťáci z Astrocrew, kdy každý pustil svůj Kahoot a náramně jsme se pobavili nad zábavnými úkoly z různých oblastí astronomie a kosmonautiky a ze znalosti polárních září.
Na příště jsem jim dal mapky jarní oblohy a v onlinu si tedy budeme hrát na téma souhvězdí a DSO jarní oblohy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomie dětem a mládeži

#40

Příspěvek od Zbych »

Tak to máš po více směrech jinak zavedený kroužek :). Dodatek, že je kroužek hodně zaveden na osobnosti vedoucího je významný fakt (znám to i z oddílové činnosti, kdy některá děcka odešla po mém odstěhování, když to vzal někdo jiný a nepomůže sebelepší program). Můj názor je, že by vedoucí měl být jejich "kamarád," ale musí to mít svá pravidla. Ale to už je jiná kapitola.

Fajn je, že naprostá většina dětí má opravdový zájem (to mohu říct i o astronomickém táboře) a někteří mají skutečně talent. K tomu je pak potřeba podpora rodičů (někteří dostaly dalekohled) a za třetí, věnovat se jim "stále." Puberta a mládí bývá divoké a u někoho rizikové :shock:. Proto jsem rád, že na astro táboře je nejstarším kolem 20 let (jsou to ti, kdy jsme s táborem začínali).

P3Kr4: Nevím, jestli jsme ti do tématu dali trochu informací. Potřebuješ ještě něco vědět?
Uživatelský avatar
P3Kr4
Příspěvky: 14
Registrován: 31. 03. 2022, 15:16
Bydliště: Lysá nad Labem - Litol

Re: Astronomie dětem a mládeži

#41

Příspěvek od P3Kr4 »

Děkuji všem za odpovědi. Nakonec otevíráme astro kroužek s novým rokem, snad se všem bude líbit.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Astronomie dětem a mládeži

#42

Příspěvek od dvader »

Paráda!
Přeji hodně nadšení a úspěchu!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
P3Kr4
Příspěvky: 14
Registrován: 31. 03. 2022, 15:16
Bydliště: Lysá nad Labem - Litol

Nepotřebná výbava

#43

Příspěvek od P3Kr4 »

Hezký den všem,
mám na vás prosbu (líná huba holé neštěstí).
V dalším školním roce budeme otvírat Astro kroužek při MDDM Čelákovice.
Sice doma mám dalekohled, kterej sebou budu tahat za příznivého počasí, ale přesto bych ještě jeden dva asi uživil.
Rád bych vás tímto požádal, pokud máte doma nějakej starej nepoužívanej dalekohled /prostě cokoliv na čemkoliv/,můžete jej prosim věnovat nebo zapůjčit?
Pokud bude kroužek úspěšný, třeba dostaneme příští rok i vlastní dalekohled :)
Moc děkuji všem. Petr
Naposledy upravil(a) P3Kr4 dne 13. 05. 2022, 12:33, celkem upraveno 1 x.
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Nepotřebná výbava

#44

Příspěvek od misa13 »

Ahoj.

Možná by chtělo napsat,ve kterém městě to budete uskutečňovat.pak by se možná někdo ochotný našel.

Michal
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
P3Kr4
Příspěvky: 14
Registrován: 31. 03. 2022, 15:16
Bydliště: Lysá nad Labem - Litol

Re: Nepotřebná výbava

#45

Příspěvek od P3Kr4 »

Jojo, máš pravdu. je to tam: Čelákovice.
Odpovědět