Astronomie dětem a mládeži

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1280
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Astronomie dětem a mládeži

#1

Příspěvek od Zbych »

Představte si, že jste dítě nebo puberťák (ach, to byly léta :)) a zaujala vás obloha, vesmír, chcete začít pozorovat, ale vůbec nic o tom nevíte.

Mne by zajímalo, jaká témata by jste takovým zájemcům servírovali. Kdyby jste na to měli třeba víkend nebo pár dnů, o čem by jste těm děckám povídali pro první seznámení s astronomií a pozorování oblohy?

My témata a program na astronomických táborech samozřejmě máme zpracovaný, ale tak si říkám, že by mne zajímal názor ostatních. Po čase to sem napíši, s čím děcka seznamujeme, ale nebudu hned na začátku ovlivňovat, že.

Jinak, kdyby se chtěl někdo zapojit do práce s dětmi, stále platí nabídka:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1294665759
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Astronomie dětem a mládeži

#2

Příspěvek od Jan Vratny »

Sveho casu jsem o tom taky uvazoval, tak zkusim vychrlit, co me tak z patra napada. (bude to trochu chaos)

Asi bych se pokusil o to, aby ty decka mely nejaky zakladni prehled, to je myslim podstatne. Tj vysvetlit  
- Co je to Slunecni soustava, planeta, kometa, planetka, mlhovina, kulovka, planetarka, galaxie..
- ze hvezdy maji nejaky vyvoj, ze nejsou stejne, ukazat, ze je treba Betelgeuse cerveny...
- aby mely nejakou presdstavu o vzdalenostech ve vesmiru, a pochopily, ze kdyz se to na obloze hybe, ze to bude blizko
- neco malo z nebeske mechaniky, proc se ta obloha otaci tak a tak, ze (a proc) po ni ten mesic cestuje, a proc meni faze.
- ze vesmir se nejak vyviji, jak si toho Hubble vsiml, a ze big bang.
- mozna neco z historie?

A samozrejme - co se da, ukazat v dalekohledu, co by neslo, tak na monitoru nebo obrazcich, proste Orbis pictus a Schola ludus :)

Za dva dny to ty mlade mozky muzou pobrat, pokud je to bude zajimat.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astronomie dětem a mládeži

#3

Příspěvek od Jacquess »

Pokud se mi přihlásí dost dětí, tak povedu na škole astronomický kroužek. Děti budou hlavně z primy a sekundy. Mají už trošku povědomí.
Mám v plánu začít se Sluneční soustavou a do dát kosmonautiku. Základy pozorování na obloze a ovládání dalekohledu.

V podstatě samé zajímavé věci :)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Astronomie dětem a mládeži

#4

Příspěvek od TomTom »

Představte si, že jste dítě nebo puberťák (ach, to byly léta Smiley) a zaujala vás obloha, vesmír, chcete začít pozorovat, ale vůbec nic o tom nevíte.

Můžu říct s hrdostí, že do této skupiny patřím. Doufám, že to, co napíšu se bude hodit.

Úplně na začátku byl vývoj vesmíru
Druhá věc, která mě zaujala byly planety - člověk je najde i bez očí a není problém je rozeznat od hvězd. Třetí věcí byly DSOčka. Pak komety, planetky a další obtížnější objekty.
Časem jsem se dostal, tak daleko, že jsem začal kreslit - ať to připadne jakkoliv těžké a pracné, je to zábava a čas přitom běží doopravdy moc rychle.
Pak jsem se začal více zajímat o vývoj hvězd, protože přišly na řadu dvoj a více hvězdy a začal jsem více pozorovat hvězdokupy.

Takže podle mne takto:
1. vývoj vesmíru
2. planety
3. dsočka a vývoj hvězd - člověk si to pak začne spojovat a lehčeji to pochopí
4. komety, družice a další harampádí
5. něco o zaznamenávání - tj. kreslení a astrofoto

Doufám, že to pomůže.


TomTom
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Astronomie dětem a mládeži

#5

Příspěvek od seminko3 »

My témata a program na astronomických táborech samozřejmě máme zpracovaný, ale tak si říkám, že by mne zajímal názor ostatních. Po čase to sem napíši, s čím děcka seznamujeme, ale nebudu hned na začátku ovlivňovat, že.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 94665759Na ten program bych se rád podíval a těším se až to sem dáš.
(ocenil bych i možnost zaslání do SZ,nebo email - jsem nedočkavý) ;D

V loňském školním roce jsem udělal třeťáčkům dvou tříd malou besídku o Sluneční soustavě.Připravil jsem si na začátek pár jednoduchých otázek a nechal je nejdřív odpovědět. ;)Po skončení výkladu si mohli porovnat své odpovědi,co již věděli a co ne.To samé pak ve druhé třídě.Bylo hezké pak sledovat,když si o přestávce zjišťovali,která třída byla lepší. ;D
Určitě bych tedy zapojil malou soutěživost a taky to spojil s výtvarnou výchovou.Kreslení podporuje představivost a SS je vhodná.Vše je asi dáno věkovou hranicí.Žáci 6,7, třídy už asi nebudou kreslit,ale prváci až třeťáci ano. ;)
Dnes už mají větší možnosti - notebooky,nebo interaktivní tabule a pokud mají před sebou na obrázku to o čem se mluví,získávají lepší představu.
Myslím taky,že je dobré nechat je klást otázky a hodně.Z toho jde nejlépe poznat co je zajmá.
No a to pozorování u dalekohledu je už třešnička na dortu. ;DChystám pro ně pozorování a jsem zvědav,jaký zájem bude.
Je však jisté,že nachystat program na celý víkend je jiná liga.Tak ať se daří.
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Astronomie dětem a mládeži

#6

Příspěvek od TomTom »

Já jsem minulý rok rozjel podobnou věc na našem gymplu. Nazval jsem to Klub astronomů GJK = Gymnázia Josefa Kainara. Je to spíše jenom o tom, že chodíme pozorovat. Kdyby někdo měl fakt moc času, tak bych ho rád u nás na gymplu přivítal. Vše bylo financované z grantu od T-Mobile. Na přednášející už prachy nezbyly, takže jenom z dobré vůle :D
Je to fajn, protože lidí se o to docela začínají zajímat a navíc si člověk šplhne u většiny učitelského sboru :D
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Astronomie dětem a mládeži

#7

Příspěvek od pavelseb »

GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Astronomie dětem a mládeži

#8

Příspěvek od Daja »

Obracím se na všechny astronomy-amatéry (i profesionály), kteří by měli zájem pomáhat na hvězdárně Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová s programem zejména pro děti a mládež, ale také dospěláky.

Práce je to většinou neplacená, ale na oplátku lze hvězdárničku a její vybavení využívat i k soukromým pozorováním.

Základní předpoklady jsou trpělivost s dětmi (věk i od tří let), kreativita, časová flexibilita (pokud možno bydliště co nejblíže k Moravské Třebové).

Více o tom, co "provádíme" zde: http://www.hvezdarna-mt.cz/

Zájemci prosím kontaktujte mě písemně buď SZ nebo na e-mail uvedený na stránkách hvězdárny.

Děkuji zapozornost a snad tady nespustím žádnou bouřlivou diskusi.

Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1280
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Astronomie dětem a mládeži

#9

Příspěvek od Zbych »

Nenašel by se tu zájemce, který by chtěl jet na astronomický tábor a "učit" děti něco z astronomie? Jeden člověk mi chybí. Tábor je 10 dní na konci srpna.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Astronomie dětem a mládeži

#10

Příspěvek od Majkl »

Zdravím,
nedávno mi přišel takovýto mail od mého kamaráda:

"Mám na tebe prosbu. Terezka se začala vyptávat na věci typu"proč sluníčko vychází a zapadá", "jakto že nepadáme, je-li naše část Země hlavou dolů" a pod. Na pětiletou holku myslím překvapující. Mluvím s ní o tom, ale přecejen rukama a balónkama se oběhy planet nevysvětlí tak dobře jako nějakým videem. Hledal jsem na YouTube, ale moc dětsky použitelného jsem nenašel. Nevíš o nějakém pěkném videu, třeba i dětskou formou, kde by byly oběhy planet kolem slunce, oběhy měsíce atd. pěkně vidět? Představoval jsem si, že najdu něco jako když E.T. vysvětluje ve filmu tomu klukovi odkud je. Vzpomínáš jak to tam bylo? Pokud jsi na něco podobného narazil při svých toulkách webem - uvítám link. Díky moc."

Hledal jsem na webu, ale nic takového jsem nenašel. Nevíte o něčem takovém ?
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Astronomie dětem a mládeži

#11

Příspěvek od izirajder »

nie je to video, takže bez komentára, ale je tam veľa a pekne vidno a hlavne interaktívne:
www.solarsystemscope.com
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Astronomie dětem a mládeži

#12

Příspěvek od pavelseb »

Ahoj nevím skama jsi, ale třeba hvězdárna a planetárium Brno (a předpokládám že i další) mají několik programů pro děti. Většinou pohádkově laděné. Navíc v planetáriu uvidí i jiné věci a naživo je to takový lepší než u monitoru...navíc strávený čas na výletě s tatínkem -> k nezaplacení. :-)
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Astronomie dětem a mládeži

#13

Příspěvek od Majkl »

Díky za odkaz.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1280
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Astronomie dětem a mládeži

#14

Příspěvek od Zbych »

Kdyby chtěl jet někdo poslední týden v srpnu na astronomický tábor "učit" děti něco o vesmíru, má možnost. Třeba i jen na část týdne. Více info "osobně."
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1280
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Astronomie dětem a mládeži

#15

Příspěvek od Zbych »

Třeba se může někomu hodit pro práci s dětmi tato stránka ESERO (Evropská kancelář pro vzdělávání o vesmíru):

http://esero.scientica.cz
Odpovědět