EQ6-SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6-SkyScan

#106

Příspěvek od pesvo »

To mě nenapadlo. Pokud jsem používal opětovný Alignment, tak vždy stejného "řádu" (buď vždy 1 nebo 2 nebo 3) a nenapadlo mě měnit počet hvězd. Není ale problém to vyzkoušet. Jinak s Tebou souhlasím, že pokud provedu opětovný Alignment v průběhu noci (ať už na jednu nebo dvě hvězdy neb 3-hvězdný jsem dle dříve napsaného zavrhnul), tak mi při najetí na první hvězdu dalekohled najíždí stejně špatně jako při úplně prvním Alignmentu z večera. Tu metodu p. Lva ale zkusím a dám vědět.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EQ6-SkyScan

#107

Příspěvek od HonzaS »

pesvo:

Zkousel jsem znovu presnost a to pomoci 2 hvezd. Pri presnem ustaveni na polarku (na hodinovy uhel) jsem se dostal na hodnotu kolem 10-12minut na louce. Schvalne jsem poponesl montaz na betonovy povrch a razem byla presnost kolem 5 minut. Nedokazu si vysveltit, jak je mozne, ze predtim byla chyba kolem 1 minuty. Jedinne co me napada je to, co zde rikal MMys a dalsi vec, ktera me napadla je to, ze predtim jsem mel na EQ6 pouze refraktor C4R o hmotnosti cca 5-6kg a ted mam ED80+GS600 s celkovou hmotnosti kolem 15kg vcetne fotoaparatu a dalsich veci. Pripada mi, ze se montaz proste zkrouti. Nohy montaze mam vzdy zasunute. Je taktez mozne, ze ma predchozi mereni nebyla pres cely obzor, kde by se chyba objevila. Nastesti mi chyba najezdu nevadi - rezim skyscan nepouzivam, snad jen v pripade, kdy napr. chci vyfotit nejaky objekt, ktery proste neni videt (komety) prostym zadanim souradnic napr. dle CdC.


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EQ6-SkyScan

#108

Příspěvek od HonzaS »

Dodatek ke konstrukci "Mozku - Ovladace" SkyScanu:

Ovladac obsahuje mikroprocesor PIC17C756. Prakticky u vsech mikroprocesoru PIC neni mozne vykonavat program z externi pameti. Externi pamet u SS je urcena predesim pro data objektu. Pokud system obsahuje nejake chyby v algoritmu, pak upgradem na novejsi verzi se problem pravdepodobne nevyresi. Leda, ze by byl vymenen cely ovladac.

Jedinne, co jde tedy relativne snadno menit jsou dva kusy pameti PROM, ktere nesou informace o pozicich objektu. Dle meho nazoru by mel vyrobce dodat zdarma alespon obsah techto pameti zakaznikum, kteri maji pamet s obsahem vadnych dat.

ALL: mam doma redukci do programatoru na pouzdra PLCC, takze by pro mne nebyl problem udelat kopie pameti. Podobna kompatibilni pamet typu FLASH 29F040 v pouzdre PLCC32 stoji cca 120,- / ks. U ni je mozne opetovne smazani a nahrati. Bohuzel doma nemam vhodny programator na Flash pameti, takze mohu maximalne nekomu redukci zapujcit.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6-SkyScan

#109

Příspěvek od pesvo »

To HonzaS:

Díky moc za popsané zkušenosti. To víš, že mě to iritovalo, když jsi psal, že Ti SS najíždí s minutovou přesností s já se dostal když moc dobře na +- 5 minut. Tak jsem pořád hledal, co je špatně. Teď už aspoň vím, že chyba není jen u mého kusu, ale dle reakcí Tebe a ostatních je to principiální zálžitost.

V elektronice se nevyznám, takže sice za Tvoji nabídku děkuji, ale na těch pár chyb si dám pozor.

Naopak nabízím všem majitelům SS, kdo byste o to měli zájem, že jsem si poctivě zkontroloval názvy a souřasnice Alignmovacích hvězd SS (pro svoji verzi 2.03) a vytvořil seznamy ustavovacích hvězd včetně chyb a dále k nim orientační mapky, který SS obsahuje (vadné názvy hvězd, vadné souřadnice apod.). Všechny údaje v SS jsem poctivě porovnával v Guidu 8 a příp. rozdíly do těchto seznamů zapsal. Seznamy jsou v Exxelu (velikst 32 KB) a mapky ve Wordu (ty jsou asi ale pro většinu z vás zbytečné, protože se jistě dokážete orientovat na obloze podle jmen hvězd - velikost 770 KB). Budete-li mít někdo zájem, pošlu vám je mailem - nebo to někdo vystavte na váš web (sám nemám a neuvažuju o něm).
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EQ6-SkyScan

#110

Příspěvek od HonzaS »

pesvo:

ja radeji po chybach objektu nebudu patrat, nebot mam verzi 2.0.1 , nejak se mi nechce davat 1.500,- za 2ks epromek v cene 100,-. Bohuzel je to tvrda obchodni realita.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

EQ6-SkyScan

#111

Příspěvek od kulhous »

to pesvo: uff uff, to je ale textu :)
Problém je, že zatím nemám propojení s PC. Ten kabel nebude asi problém udělat, ale neměl jsem na to čas. Kdybys mi hodil návod na výrobu RS-232, mohl bych se ti na to mrknout.
Tu tabulku bych určitě chtěl, některý hvězdy znám jiným jménem a překlad by pomohl.¨

Při aligmentu evidentně motůrky nehučí. Proto by čas (a přísluná ujetá vzdálenost) mezi zadáním další (dalších dvou) přičetl nakonec. Na to by se chtělo zeptat někoho z SW, nebo zjistit důsledky případný chyby.Mohl by někdo říct, ,jak by se chovala nepřesnost najíždění, kdyby při aligmentu neběžel hodinovej strojek? Co by se dělo s přesností aligmentu, resp. jak by se dalo zjistit, jsetli ten hodinovej strojek funguje? Díky moc

Jakmile bude počasí, ověřím přesnost najíždění.
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

EQ6-SkyScan

#112

Příspěvek od igi »

To FunTomas: Nechcel som od Vas, aby ste mi to zistovali, taky drzy zase nie som. Len som chcel pocut skusenosti (hlavne negativne) ktore pripadne ludia na fore maju s niektorymi dodavatelmi. Vies, oni si sice na web napisu, aki su super, ale nie vzdy to plati. Proste som nechcel stupit do ho...
Inak sa mi ozval na mail pan Zahajsky zo Supry Praha, ze ich maju na sklade, takze uz je objednana. Tomu hovorim marketing.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6-SkyScan

#113

Příspěvek od pesvo »

HonzaS napsal: pesvo:

ja radeji po chybach objektu nebudu patrat, nebot mam verzi 2.0.1 , nejak se mi nechce davat 1.500,- za 2ks epromek v cene 100,-. Bohuzel je to tvrda obchodni realita.

HonzaS
Není to tak hrozné. Nepátral jsem samozřejmě po všech objektech, jen jsem ověřoval Alignmovací hvězdy a tyhle jsou ve verzi 2.03 vadné (špatné souřadnice nebo se mi je vůbec nepodařilo identifikovat):

Alnitak, Galt, Mintaka, Sadlmelik, Zaurak

- takže na tyhle bych Alignment nedoporučoval...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

EQ6-SkyScan

#114

Příspěvek od MP »

pesvo napsal:
A nemohl bys to prosím Tě ověřit ten hodinový pohon v průběhu Alignmentu, ať to víme na 100% ?
Tak jsem se na to ve Spanelsku dival. Hodinovy pohon skutecne bezi i pri alignmentu. Firmware se hlasi jako SynScan 2.0.5 ( i kdyz na ovladaci je stale napsano SkyScan ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6-SkyScan

#115

Příspěvek od pesvo »

Takže je to jasné, přece jen Ťamani dělají pokroky. Já mám verzi SKYSCAN 2.03 a při Alignmentu mě hodinový pohon nejede (resp. motor bzučí, ale dalekohled stojí na fleku :-/). No, aspoň je to teď ověřený a díky za zprávu.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6-SkyScan

#116

Příspěvek od MilAN »

Není mi moc jasné, jak provádíš nastavení na hvězdy, pokud čtu Tvé příspěvky, domníval bych se, že povoluješ ustanovky. Jinak si ani nedovedu představit, že motor "běží" a montáž ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ6-SkyScan

#117

Příspěvek od MMys »

To, že krokový motor bzučí, neznamená, že se točí Ve většině případů je proud vinutím KM řízen pomocí PWM (pulsně šířkové modulace) a tak i stojící motor bzučí, píská, případně není slyšet, pokud je opakovací frekvence PWM v ultrazvukové oblasti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6-SkyScan

#118

Příspěvek od pesvo »

MilAN napsal: Není mi moc jasné, jak provádíš nastavení na hvězdy, pokud čtu Tvé příspěvky, domníval bych se, že povoluješ ustanovky. Jinak si ani nedovedu představit, že motor "běží" a montáž ne.
Je to přesně tak, jak to popsal MMYS. Po zapnutí napájení sice motory bzučí, ale to neznamená, že se otáčí. A ten fakt, že hodinový pohon nejede během Alignmentu jsem jednak ověřoval přímo pomocí dalekledu a jednak prohlídkou menu SS, když jsem pozapnutí ESCapnul Alignment a v SETUPu jsem šel do nastavení Tracking, kde byla aktivována volba STOP.

Jen abych uvedl na pravou míru to utahování aretací: Časem, jak jsem se učil pracovat s SS a zjišťoval její vlastnosi, tak jsem čistě náhodou přišel na ten způsob provedení Alignmentu, kdy zapnu napájení SS, provedu 1 hvězdný "Alignment" při odaretovaných ustanovkách, po najetí dalekohledu na předpokládanou pozici (pípnutí SS a jeho výzvě, abych pozici dorovnal ručně) ji okamžitě potvrdím (čímž vlastně odstraním ten nedostatek spočívající v zastaveném hodinovém stroji během této operace) a teprve v tomto okamžiku najedu ručně na předem zvolenou Alignmovací hvězdu a po umístění na střed CCD teprve pak utáhnu aretace ! Ale vlastně hodinový stroj mi jede od okamžiku, kdy jsem potvrdil na SS, že je hvězda uprosted a já vlastní "vyšolichání" hvězdy do středu CCD (což někdy není žádná sranda) můžu kldně dělat třeba čtvrt hodiny, protože dokud neutáhnu aretace, tak se mi nic nerozjíždí, ani se nezvětšují nějaké chybové členy.

Samozřejmě, ty testy jestli hod. pohon běží nebo ne jsem prováděl dřív, kdy jsem ještě používal klasickou metodu (dle návodu) Allignmentu.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

EQ6-SkyScan

#119

Příspěvek od voko »

Takže pokud jsem to dobře pochopil, tak u verzí, kde se motory během nastavování na hvězdu po jejím najetí na ni nezastavují, ta tvoje metoda s uvolněním aretace a ručním dojetím na hvězdu prakticky nemá na zvýšení přesnosti najíždění potom žádný vliv. Je to tak?
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

EQ6-SkyScan

#120

Příspěvek od Psion »

pesvo napsal:

Je to přesně tak, jak to popsal MMYS. Po zapnutí napájení sice motory bzučí, ale to neznamená, že se otáčí. A ten fakt, že hodinový pohon nejede během Alignmentu jsem jednak ověřoval přímo pomocí dalekledu a jednak prohlídkou menu SS, když jsem pozapnutí ESCapnul Alignment a v SETUPu jsem šel do nastavení Tracking, kde byla aktivována volba STOP.

Jen abych uvedl na pravou míru to utahování aretací: Časem, jak jsem se učil pracovat s SS a zjišťoval její vlastnosi, tak jsem čistě náhodou přišel na ten způsob provedení Alignmentu, kdy zapnu napájení SS, provedu 1 hvězdný "Alignment" při odaretovaných ustanovkách, po najetí dalekohledu na předpokládanou pozici (pípnutí SS a jeho výzvě, abych pozici dorovnal ručně) ji okamžitě potvrdím (čímž vlastně odstraním ten nedostatek spočívající v zastaveném hodinovém stroji během této operace) a teprve v tomto okamžiku najedu ručně na předem zvolenou Alignmovací hvězdu a po umístění na střed CCD teprve pak utáhnu aretace ! Ale vlastně hodinový stroj mi jede od okamžiku, kdy jsem potvrdil na SS, že je hvězda uprosted a já vlastní "vyšolichání" hvězdy do středu CCD (což někdy není žádná sranda) můžu kldně dělat třeba čtvrt hodiny, protože dokud neutáhnu aretace, tak se mi nic nerozjíždí, ani se nezvětšují nějaké chybové členy.

Samozřejmě, ty testy jestli hod. pohon běží nebo ne jsem prováděl dřív, kdy jsem ještě používal klasickou metodu (dle návodu) Allignmentu.
Nebude jednodušší provést po kompletním alignmentu na 3 hvězdy realignment na stejnou nebo jinou hvězdu, kterou nahradíš první špatně ustavenou hvězdu? Já to takto dělám velmi často, protože pokud zvolím oblast, kde se projevuje nepřesnost ustavení, provedu alignment na nový objekt a nahradím jeden ze tří původních. Tak zajistím, aby v pozorované oblasti byla přesnost co nejvyšší.

Ještě jedna poznámka. Při prvním alignmentu nevadí, že hodinový stroj neběží, každopádně se pak by se měly rozeběhnout. Takto to má i např. dalekohled NextStar 4GT od Celestronu. Samozřejmě, může být i metoda, která nepotřebuje mít spuštěn hodinový stroj při celém alignmentu na 3 hvězdy a při výpočtu nepotřebuje ani znát správný čas. Stačí mu pouze čas uplynulý od prvního alignmentu k druhému a třetímu alignmentu.
Odpovědět