Pohon pro montáž GS - zkušenosti

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Pohon pro montáž GS - zkušenosti

#1

Příspěvek od PaF »

DD,

rád bych se zeptal na zkušenosti s pohonem montáže GS. Pomalu se dostávám k focení a bez motoru už to nepůjde.

Nemám žádné možnosti si nějaký pohon vyrobit a výroba na zakázku by byla asi dražší než koupě originálu. Tak by mě zajímal názor na originál pohon.

díky :hi: PaF
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pohon pro montáž GS - zkušenosti

#2

Příspěvek od MP »

Original pohon je v pohode, kupoval jsem ho rovnou s montazi. Je to sice mechanicky ponekud primitivni - motor s prevodovkou visi na trnu do strany, musi se na nej dat pozor pri transportu - ale funguje to bez problemu ( v ramci presnosti montaze ). Ja jsem pozdeji obe osy osadil motorky z EQ5 a udelal jsem chybu - ta puvodni prevodovka od GS mela mensi vule a vubec se chovala "predvidatelneji". Motorek je ovsem trochu slabsi a prevod vetsi, takze s tim nejde upravou ovladace dosahnout takovou rychlost, jako s temi od Synty. To ovsem neni potreba a zase to ma mensi odber proudu ( monoclanky vydrzi vecnost ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Pohon pro montáž GS - zkušenosti

#3

Příspěvek od PaF »

A jak dobře se s tím dá pointovat? Myslím tím zrychlení, zastavení.... Je možné dělat nějaké úpravy na ovládání?
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pohon pro montáž GS - zkušenosti

#4

Příspěvek od MP »

PaF napsal: A jak dobře se s tím dá pointovat? Myslím tím zrychlení, zastavení.... Je možné dělat nějaké úpravy na ovládání?
Je to krokovy motor v 5dratovem zapojeni, pro ty rychlosti, co ma ( 1x, 2x, 4x ) neni potreba zadne plynule zrychleni/zpomaleni - meni rychlost okamzite ( v ovladaci ani neni procesor, jen hradlove pole ). Pro pointaci zadny problem, jen prepinani rychlosti na ovladaci by mohlo byt praktictejsi. Ovladac se da udelat jiny - upravy toho jednoducheho, co k tomu je, asi nemaji smysl. S poradnymi spinacimi obvody a s procesorem rizenym nabehem motor s puvodni prevodovkou zvladne rychlost 10x - 15x. Ale nevim, jestli to ma nejaky prakticky vyznam, pro "normalni" pouziti to staci tak, jak se to prodava. Ja jsem s predelavanim zacal az kdyz jsem se rozhodl motorizovat i DEC osu a s motorky z EQ5 sly realizovat rychlosti do 40x. Jenze mne tak znechutila kvalita tech prevodovek, ze jsem to stejne moc nepouzival ( DEC motor jsem zase odmontoval a RA motor pouzivam jen jako hodinovy stroj, s procesorem na montazi, bez ovladace ). Ted se tomu uz nevenuji, protoze ta montaz uz slouzi jen pro relativne kratke teleobjektivy ( na Newtona mam HEQ-5 ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Pohon pro montáž GS - zkušenosti

#5

Příspěvek od PaF »

Diky MP. Maximálně si časem udělám jiné ovládání. To bych zvládnul... ale s mechanikou si neporadím.

Díky
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Pohon pro montáž GS - zkušenosti

#6

Příspěvek od Jan »

Dobrý den.

Navazuji na to co již bylo řečeno.
Jsem vlastníkem a uživatelem montáže GS, na které jsem provedl úpravy pohonu osy RA i DE podle návodu kolegy Ing.J.Leva.

Jedná se o následující úpravy
RA:
- přemístění KM v původním pouzdře pro zlepšení záběru,
- třecí spojka k motorovému pohonu

DE:
- Prodloužení otáčené části osy DE pro instalaci snímače polohy DSC.

Detaily jsou uvedeny na URL
http://www.grecner.cz/astro/gs300_jile_c01.htm.

Uvedené úpravy se plně osvědčily.
Zdraví
Jan
Odpovědět