RECENZE

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

RECENZE

#16

Příspěvek od Psion »

Na AF je celá řada lidí, kteří by mohli napsat recenzi nebo prostě jenom článek o tom, co dělají, co se jim povedlo nebo prosté porovnání nějakých přístrojů. Bohužel, za celou dobu co existuje POSEC se nikdo vyjma jednoho člověka sám neozval, že by něco napsal, tedy v podstatě je o toto zájem nulový. Pár lidí se mi k tomu podařilo "dokopat" to je vše. Pokud se podívám na příspěvky zdejších "guru" dala by se od každého z nich napsat kniha o 200 stranách a strávili zde tisíce hodin svého času. Proč tito lidé nejsou schopni napsat 200 slov na POSEC mi není jasné, zřejmě za tím je něci vyššího.....
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

RECENZE

#17

Příspěvek od KaoS »

Myslím že většina lidí zde odpovídá z pozice lidí, kteří na AF už dlouhou dobu chodí a jsou zvyklí na jeho strukturu.

Nicméně pokud příjde někdo nový tak je logické že tu nějakou podobnou sekci bude hledat a bude pro takového člověka snažší se zorientovat pokud tu bude speciální sekce ve které si může přečíst názor na nějaký dalekohled.

Já tu jsem teda už nějaký ten rok, ale vím, že hledat nějaké info o nějakém dalekohledu / příslušenství je tu opravdu porod :P
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

RECENZE

#18

Příspěvek od Psion »

Bohužel, ne vždy každá recenze odpovídá zkušenostem a řada nováčků tady poučuje úplné nováčky bez vlastních zkušeností. To by musel recenze revidovat někdo zkušený, bez toho by to nemělo smysl.
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

RECENZE

#19

Příspěvek od branotn »

Bohužel, ne vždy každá recenze odpovídá zkušenostem a řada nováčků tady poučuje úplné nováčky bez vlastních zkušeností. To by musel recenze revidovat někdo zkušený, bez toho by to nemělo smysl.preco? aj nazor zaciatocnika ktory napriklad 3 mesiace pouziva konkretny pristroj moze byt uzitocny. Je dobre ze je subjektivny... A ked napr ku konkretnemu modelu bude 20-30 mini recenzii bude to mat velmi dobry prinos pre cloveka co zvazuje kupu toho modelu.

Priklad: zvazujem kupit binokular 25-100/80 ale vela precital som si nazory cca 10 ludi a nekupim to. Bohuzial tie nazory som si musel precitat na 8 strankach, super by bolo ak by to bolo na jednom mieste.

Fakt dobre porovnanie je s recenziami na hotely. napr www.booking.com tam je to uplne super. A nemusia byt ludia zrovna hoteliery aby mohli pridat svoj nazor.
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

RECENZE

#20

Příspěvek od Psion »

preco? aj nazor zaciatocnika ktory napriklad 3 mesiace pouziva konkretny pristroj moze byt uzitocny. Je dobre ze je subjektivny...
To je právě ten problém, recenzent nesmí mít zkušenost jenom se svým dalekohledem, ale naopak i s tou nejvyšší špičkou. Pak se totiž může jendnoduše stát, že bude o zcela mizerném dalekohledu psát v superlativech a doporučovat jej všem. Musí mít znalosti i v optice i v mechanice a zapojit do toho životní zkušenosti, jinak taková recenze postrádá kvalitu.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

RECENZE

#21

Příspěvek od KaoS »



To je právě ten problém, recenzent nesmí mít zkušenost jenom se svým dalekohledem, ale naopak i s tou nejvyšší špičkou. Pak se totiž může jendnoduše stát, že bude o zcela mizerném dalekohledu psát v superlativech a doporučovat jej všem. Musí mít znalosti i v optice i v mechanice a zapojit do toho životní zkušenosti, jinak taková recenze postrádá kvalitu.
Záleží na tom co si pod tím představíš.

Recenze typu "koupil jsem si dalekohledd 10x50 a je úžasný super skvělý božský, už ho nedám z ruky" asi opravdu k ničemu nebude :)

Nicméně pokud i začátečník napíše něco ve stylu "Koupil jsem si dalekohled xx a viděl jsem krásně srpek venuše, na jupiteru šlo rozeznat 5 pásů a viděl jsem planetárku 12 mag, ale pozorování není pohodlné, bolí mě za krkem a obraz se chvěje" může to právě začátečníkům dát lepší info něž od zkušeného pozorovatele.

Je to ale vše o tom stanovit pravidla vlákna o ničem jiném to není ;-)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

RECENZE

#22

Příspěvek od ceres »

Nicméně pokud i začátečník napíše něco ve stylu "Koupil jsem si dalekohled xx a viděl jsem krásně srpek venuše, na jupiteru šlo rozeznat 5 pásů a viděl jsem planetárku 12 mag, ale pozorování není pohodlné, bolí mě za krkem a obraz se chvěje" může to právě začátečníkům dát lepší info něž od zkušeného pozorovatele.
Tu ma Psion pravdu, tak ako si to napisal, tak to nie je recenzia, ale skusenosti vlastnika, co je velky rozdiel. Recenzovanie ma vlastne pravidla, recenzovanie techniky je velmi specificke a musi obsahovat nielen porovnanie s inymi pristrojmi, ale aj objektivne zhodnotenie deklaracii, ktore poskytol vyrobca k danemu produktu a v neposlednom rade posudenie stavu vyhotovenia. Cize recenzia je subor co najobjektivnejsich hodnoteni. Osobne skusenosti mozu byt jej sucastou, ale zvacsa su len doplnkom a za "recenziu" ich mozno povazovat len v pripade, ak "recenzent" je uznavanou autoritou, vseobecne prijimanou citatelmi jeho hodnoteni ;)

Ale vlakno je super a mozno by stalo za to pridelit mu specialneho moderatora, pretoze vysledky "recenzii" v takomto vlakne maju vlastne obchodno-pravny charakter, co moze byt zarodkom buducich sporov. Preto treba k nemu pristupovat naozaj s primeranou vaznostou a VZDY hodnotit pristroje najma z hladiska naplnenia vyrobcom slubovanych ocakavani.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět