45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#61

Příspěvek od FunTomas »

Feri táto kométa žiaľ vyžaduje ideálny horizont a jasnú oblohu. MaG to má perfektné a nastavil nám laťku riadne vysoko. Ale ty máš aj mobilnú zostavu, tak by si to mohol vyskúšať na nejakom z blízkych kopcov.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#62

Příspěvek od MaG »

Tomáši díky za poklonu, ale tahle kometa teď vyžaduje spíš už "podhorizont" :-) Teda je pravda, že když jsem ji naposledy snímal do zhruba 3 stupňů nad obzorem, tak jsem se toho údaje až vyděsil, ale fakt to byly ideální podmínky z nadmořské výšky 780 m. Obětoval jsem tehdy dost, přeci jen jsem malinko riskl, že už jsem se cítil na nošení těžších věcí po operaci žlučníku a naštěstí to už dobře dopadlo. No a pak jsem musel stavět montáž na sněhu, což je vždy riziko. Jak jsem ji zabodl, tak mi pak zůstala zamrzlá jedna patka nohy, že jsem nohu vytrhl bez ní ;) Snad se nám v únoru ukáže ještě hezčí. A kopců s nádherným výhledem k tmavému východu tu naštěstí máme dost.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#63

Příspěvek od MaG »

Bacha, kometa je fakt velká a difúzní, nyní prý 20 úhlových minut a asi nám schovává ohon. Viz hiro
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#64

Příspěvek od MilAN »

Asi to po vyjasnění u nás nebude žádný zázrak , který jsme tiše předpokládali. Kometa je bez ohonu, velká difůzní a jasnost "jádra" výrazně poklesla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#65

Příspěvek od MaG »

Kometa velká, difúzní, vizuálně bez jádra. Nové fotky např. zde
http://www.skyandtelescope.com/astronom ... end-flyby/

Subjektivně průšvih s ohledem na tu mediální masáž. Astronomové jsou v tomhle ale nepoučitelní a média to zase pěkně dokončila, Teď už je to jedno. Kdoví, jestli ji vůbec od nás uvidíme, první šanci vymazaly mraky, teď úplněk..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#66

Příspěvek od juh »

Kometárny rýchlik z dnešného rána.
Přílohy
45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, 11.2.2017 4:19-4:59, WO Star 71 & Atik 420c, 9x240 sec
45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, 11.2.2017 4:19-4:59, WO Star 71 & Atik 420c, 9x240 sec
45P_Honda-Mrkos-Pajdus.jpg (230.99 KiB) Zobrazeno 5890 x
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#67

Příspěvek od mischu »

Dneska ráno jsem se vykopal k tomu, abych vzal auto a vyrazil ven z Prahy na pokus o pozorování této komety. Leč tato snaha bohužel vyzněla naprázdno - v místě, kde se kometa aktuálně nacházela jsem ji hledal hodinu a půl od 4:00 do 5:30. Jelikož zhruba v tuto dobu kometa kulminuje a je kolem 65° nad obzorem, říkal jsem si, že pokud je šance na její spatření, tak zhruba v tuto dobu. Měl jsem s sebou jen ED-80, ale jak jsem již zmínil, ani po hodině a půl pročesávání okolí dotyčného místa jsem neviděl absolutně nic co by "zavánělo" kometou. Měl jsem s sebou i výbavičku na focení, tak jsem zkusmo udělal pár snímků. Kvůli Měsíci, který září nedaleko byly expozice delší než 30s nepoužitelné a na těch kratších rovněž nebylo vidět vůbec nic. Buď je tedy mnohem slabší než se píše, nebo je tak difúzní, že se zcela ztratí v "úplňkovém sajrajtu".

Obávám se tedy, že 45P tedy skutečně bude jeden z dalších propadáků (ve srovnání s tím, jaký se kolem ní udělal "humbuk").
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#68

Příspěvek od MaG »

Přesně jak píšeš, je zřejmě tak nevýrazná bez zjasnění ke středu, že prostě není vidět při svitu Měsíce. Zklamání to je, ale nedá se nic dělat, stalo se, jako už několikrát.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#69

Příspěvek od juh »

Za svitu Mesiaca to bude asi problém. Po dofoteni (bolo tesne po splne Mesiaca) som sa pokúšal nájsť ju v zornom poli 120 mm refráku pri zväčšení 40x. Bol som si istý, že je niekde v okolí stredu zorného poľa. Okrem tých jasnejších hviezd, čo sú na fotke, som nevidel nič, čo by vzhľadom mohlo pripomínať kométu. V tejto zostave som mohol mať za aktuálnych podmienok limitnú magnitúdu okolo 9 - 9,5.

BTW mal som problém nájsť ju aj na výstupe z CCD kamery bez aktivovaného navádzania za kométou pri expozičnom čase 120 sec a biningu 4x4. Javila sa len ako veľmi nekontrastný fliačik. To centrálne zjasnenie som na jednotlivých fotkách ani nerozoznal. Obrazne povedané, naháňal som ducha.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#70

Příspěvek od Cassi »

Kometa není nijak slabá, problém je v tom, že je velmi difúzní a celkový jas komety je rozložen do velké plochy. Městská obloha či svit Měsíce dokážou takové objekty velmi snadno vymazat z oblohy.
MaG píše:Zklamání to je, ale nedá se nic dělat, stalo se, jako už několikrát.
Já osobně zklamán nejsem, viděl jsem již mnoho komet a vím, že staré periodické komety se takto chovají. Zhuštěnou komu i ohon mají pouze, když jsou nejblíže ke Slunci (což momentálně 45P již není). Dalším příkladem je třeba 2P/Encke.
Zklamáni mohou být jen ti, kteří čekali větší divadlo, a to především díky článkům na různých serverech, kde se bombasticky pojednávalo o tom, že bude viditelná "československá" kometa (bez jakéhokoli upozornění na to, že kometa bude velmi difúzní)...

I toto je podle mě jeden z důvodů, proč se šíří zvěsti o nevyzpytatelnosti komet, i přestože 45P nijak nevybočuje z předpovědi...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#71

Příspěvek od MilAN »

Bohužel, ty informace dostávají novináři od astronomů, včetně různých astro periodik či prohlášení. Co z toho potom novináři stvoří, jak co zveličí či vysvětlí po svém, to už dál nikdo nemůže ovlivnit. Až se vám to každému několikrát stane, budete obezřetnější a nedovolíte, aby vás někdo citoval bez toho, že byste článek autorizovali.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#72

Příspěvek od MaG »

Souhlas, opět a už minimálně podruhé jsme se neponaučili. Myslím, že to ještě není tak dlouho, co nás vyškolila ISON.

Budiž. Může nás mrzet, že zkušenější a obezřetnější kolegové včas nezasáhli a nechali nás v tom vykoupat. Jak já říkám, kdo nic nedělá, nezkazí, kdo chce, po bitvě bude vždy generálem. Pojďme raději od toho a doufejme, že příště se podaří střízlivější odhady a komentáře směrem na veřejnost.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#73

Příspěvek od MilAN »

Promiň, kdo by měl zasahovat, když ČAS rozesílá novinářům tisková prohlášení - ta jim jsou k dispozici a oni si z toho napíší, co chtějí. To není o tom, že kdo nic nedělá , nic nezkazí, to je spíš o tom, , že jednou vydaná zpráva si dál žije svým vlastním životem. Kdo viděl na TV NOE pořad s P. Horálkem, kde mluvil s nadšením o této kometě, tak se potom nemůže divit očekávání diváků a také toho, že se tématu zmocní novináři.Tulavinu zpráv ale už nikdo nezastaví. ( nakonec to vidíme denně, nejen v astronomii)-
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#74

Příspěvek od MaG »

Aha, teď už ti rozumím. Mě se vybavily polské skleníky, to bylo to samé ve větším. Taky jsem nechápal, co s tím média dovedou udělat. Často si pak kladu otázku, zda radši nikde nic neříkat, ale tohle není můj svět. Mě to baví a jde jen o to hlídat si, aby člověk nenapáchal moc velké škody.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#75

Příspěvek od KaoS »

MaG píše:Souhlas, opět a už minimálně podruhé jsme se neponaučili. Myslím, že to ještě není tak dlouho, co nás vyškolila ISON.

Budiž. Může nás mrzet, že zkušenější a obezřetnější kolegové včas nezasáhli a nechali nás v tom vykoupat. Jak já říkám, kdo nic nedělá, nezkazí, kdo chce, po bitvě bude vždy generálem. Pojďme raději od toho a doufejme, že příště se podaří střízlivější odhady a komentáře směrem na veřejnost.
Já ti trochu závidím, že jsi mohl být kometou zklamán, já jsem jen řadu dní zoufale sledoval družici a inverzi. U takových blízkých průletů se dá jenom těžko určit jak moc bude objekt výrazný. Domníval jsem se, že v dalekohledech bude prakticky neviditelná (tedy v čemkoliv se zorným polem pod 2°), průměr komy jsem čekal alespoň 0.5°, ale v malých a středních binokulárech by to na nepřesvětlené obloze mohl být docela zajímavý zážitek.

Otestovat jsem to bohužel nemohl, šance bude zas zítra, ale jsem trochu pesimistický, kometa bude ještě dál od Slunce a celkový jas bude zas o něco menší přitom rozměr zůstane stejný.

Ohledně tiskové zprávy, já si nemyslím, že by na tom o čem informovala bylo něco špatného (a nejenom proto, že jsem ji psal). Nebylo to totiž o super kometě na obloze a o tom se ani v té zprávě nepíše, je to spíše taková událost připomenout lidem, že kdysi se od nás objevovaly komety a že jména našich astronomů stále putují vesmírem. Upřímě řečeno jsem ani nečekal, že by praktický dopad TP byl, že se nějaký laik skutečně pokoušel kometu pozorovat, při tom krátkém oknu viditelnosti bez měsíce a ranní viditelnosti je s naším počasím malá šance že by se to setkalo s jasnem (představa, že by laik okamžitě natahoval budík na 4 ráno aby mohl autem v zimě někam jet mrznout aby viděl kometu co je vidět jen v binokulárech, ... no tohle oni prostě nedělají). Ale pokud už by to někoho skutečně zvedlo ze židle a vyrazil třeba na hvězdárnu, tak mu tam aspoň ukážou nějakou planetu.

PS co se týká pokusů hledat kometu za úplňku, tak to lze dělat za dvou podmínek:
1) V průběhu úplné fáze, úplného zatmění Měsíce
2) Klidně i z centra Prahy ale s použitím kometárního filtru. Pamatuji si jak jsem takto v monokuláru 10x50 pozoroval kometu 103P/Hartley v maximu jejího jasu (což bylo za úplňku), jejíž podmínky viditelnosti nebyly zas o tolik horší než u 45P nyní (měla o 1 mag více, při stejném průměru komy).

Rozhodně pokud je úplněk, nemá smysl kamkoliv jezdit, to je ten úžasný okamžik, kdy je vidět stejně dobře ze Šumavy, jako z centra Prahy :)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Odpovědět