45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#76

Příspěvek od mischu »

KaoS píše:Upřímě řečeno jsem ani nečekal, že by praktický dopad TP byl, že se nějaký laik skutečně pokoušel kometu pozorovat, při tom krátkém oknu viditelnosti bez měsíce a ranní viditelnosti je s naším počasím malá šance že by se to setkalo s jasnem (představa, že by laik okamžitě natahoval budík na 4 ráno aby mohl autem v zimě někam jet mrznout aby viděl kometu co je vidět jen v binokulárech, ... no tohle oni prostě nedělají). Ale pokud už by to někoho skutečně zvedlo ze židle a vyrazil třeba na hvězdárnu, tak mu tam aspoň ukážou nějakou planetu.
Promiň, ale v tomhle s Tebou rozhodně nemůžu souhlasit. Z vlastní dlouholeté zkušenosti demonstrátora na hvězdárně tvrdím, že jakákoliv zpráva o tom, že někde bude vidět něco ne úplně všedního dokáže "zvednout ze židle" celkem značnou spoustu lidí, kteří přijdou a chtějí to (logicky) vidět. Takže když vypustím do světa zprávu "večer bude vidět kometa" bez toho aniž naprosto jasně deklaruji že 1) večer sice bude nad obzorem, ale tak nízko, že šance na její vidění je prakticky nulová 2) lepší by byla vidět ráno ale kvůli kvůli značné difúznosti a Měsíci v úplňku vlastně ani tak vidět nebude, ti lidé prostě přijdou a budou se dožadovat toho aby ji viděli. Pak nastávají ony velmi nepříjemné situace, kdy všem musíte vysvětlovat že "sice novinách a na internetu říkali, že bude vidět kometa, ale..." což pochopitelně rozhodně nedělá dobré jméno ani hvězdárně (z pohledu návštěvníka je to situace "v novinách psali že bude vidět kometa a tady nám jí nechtějí ukázat"). A to, že místo naslibované komety lidem budu nabízet ukazování planet apod. jen málokoho z příchozích zajímá...

To tedy jen tak naokraj.
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#77

Příspěvek od feromich »

Dnes sa mi ju podarilo identifikovať na snímkach. Je z nej vidno iba centrálne zjasnenie,porovnatelné s dvanástkovými hviezdami, ktoré sa rýchlo pohybuje medzi hviezdami.Snímok až večer.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#78

Příspěvek od Beda »

Feromich: gratulace k fotogr. identifikaci komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková !
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#79

Příspěvek od KaoS »

mischu píše:Promiň, ale v tomhle s Tebou rozhodně nemůžu souhlasit. Z vlastní dlouholeté zkušenosti demonstrátora na hvězdárně tvrdím, že jakákoliv zpráva o tom, že někde bude vidět něco ne úplně všedního dokáže "zvednout ze židle" celkem značnou spoustu lidí, kteří přijdou a chtějí to (logicky) vidět. Takže když vypustím do světa zprávu "večer bude vidět kometa" bez toho aniž naprosto jasně deklaruji že 1) večer sice bude nad obzorem, ale tak nízko, že šance na její vidění je prakticky nulová 2) lepší by byla vidět ráno ale kvůli kvůli značné difúznosti a Měsíci v úplňku vlastně ani tak vidět nebude, ti lidé prostě přijdou a budou se dožadovat toho aby ji viděli. Pak nastávají ony velmi nepříjemné situace, kdy všem musíte vysvětlovat že "sice novinách a na internetu říkali, že bude vidět kometa, ale..." což pochopitelně rozhodně nedělá dobré jméno ani hvězdárně (z pohledu návštěvníka je to situace "v novinách psali že bude vidět kometa a tady nám jí nechtějí ukázat"). A to, že místo naslibované komety lidem budu nabízet ukazování planet apod. jen málokoho z příchozích zajímá...

To tedy jen tak naokraj.
No a přesně TOHLE ta tisková zpráva říká. Tedy, že se na ni lidi mají jít podívat 7. února v 5 ráno, kdy bude vysoko nad obzorem bez jakékoholiv rušení Měsícem. Také říká, že od 9. a v době největšího přiblížení bude vidět hůře protože ruší měsíc a říká také to, že další období viditelnosti bez Měsíce začíná až 14. večer. kdy už ale bude rychle slábnout.

Bohužel s tím, že média na to zareagují kdy se jim to hodí a spustí poprask když už kometa není vidět a lidi si ani nepřečtou tu originální TP ale čtou jen informace z médií, tak pak pochopitelně takové věci vznikají a bohužel i vznikat budou.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#80

Příspěvek od feromich »

Chvílu mi ráno trvalo, kým som ju našiel, no na monitore bolo na prvý pohľad jasné, že to nie je hviezda. Pre rýchly pohyb som dal 45 sekúnd expozície a cvakol som tri desiatky snímok. Pekne je na snímku vidieť jej rýchlosť na oblohe. Pri spracovaní sa mi na výsledku objavil negatívny obraz. Nechápem, čo sa stalo, ale vidno to hlavne nad kometou. Ospravedlňujem sa, asi to preskladám. Berme to ako dokumentárny snímok z jednej mesačnej noci.
http://www.astronomia-je-moje-hoby.estr ... h-m-p.html
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#81

Příspěvek od juh »

Hlavne to bude chcieť fotiť a pozorovať za absencie mesačného svitu. Keď som si dnes pozrel nejaké fotky tejto kométy, čo v poslednej dobe zverejnil na nete Fritz Helmut Hemmerich, tak nadobúdam dojem, že sa tu bavíme o úplne inej kométe :)
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#82

Příspěvek od KaoS »

Tak jsem ji včera konečně také viděl. Rozhodně mě nezklamala, není rozhodně časté pozorovat kometu, velkou skoro jako Měsíc v úplňku. Pozorovali jsme ji v binokuláru 25x100, kde byla celkem bez problémů vidět (nejen pro mě, ale i pro ostatní pozorovatele) a byla prostě obrovská. Já jsem ji viděl i v triedru 8x40, kde jsem odhadl jasnost na 8.3 mag, to znamená, že už začala docela rychle slábnout.

PS. pro astrofotografy, toto je případ, kdy klasické astrofotografické sestavy selhávají, je potřeba vyndat ze skříní a oprášit staré objektivy s krátkými ohnisky a velkou světelností :-)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#83

Příspěvek od MaG »

Vypadá to, že fotograficky i vizuálně se nám včerejší výlet na Jizerku vydařil. Materiál mám pěkný, ale zpracování je obtížné. Především u této obří difúzní komety, protože při focení flatů mi tam spadlo nové smítko někam ke kometě, ale mám dvě sady a tak to ještě musím prozkoumat snímek po snímku. Protože to bude na delší dobu, tak sem alespoň píšu nějaké dojmy a ukázku zpracování bez flatu.

Kometa byla velmi nenápadná, taková slabší M33. Nicméně viditelnost nebyla tak špatná, jak jsem se obával. Jen se mi nelíbila pro příliš velkou komu. U této komety jsem byl zkrátka rád, že jsme ji po Novém roce konečně spatřili.

Foto vypadá nadějně. Na snímku je koma velká minimálně 25', ale osobně si myslím, že má až 35', směrem nahoru od středu je nenápadně protažená, pokud nejde o vadu zpracování. Zkrátka malé EDčko se světelností 5 s ní úplně neprohrává. Uvidíme, zda se mi podaří aplikovat vhodné flaty. Mám i sadu kratších expozic, ale tato sada 10x90s na ISO1600 bude asi nejlepší (kometa byla i nejvýše, asi 15st)

Obrázek

Podařilo se mi použít první sadu flatů, bohužel i zde se mi objevilo jedno smítko a zrovna kousek od komety uvnitř komy, ale dá se to snést. Koma je nyní zřetelně protáhlá do elipsy. Její kratší rozměr je na upravené verzi kolem 33'.

Obrázek

Obrázek
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#84

Příspěvek od juh »

Konečne obrázky tejto kométy aj z našich končín. Gratulujem.
Nakoniec to s touto kométou nebude až také zlé, ako to spočiatku vyzeralo. Ja som sa bol na ňu pozrieť dnešnej noci. U nás je už niekoľko dní beznádejná hmla, tak som musel vybehnúť až do 900 m.n.m. Žiaľ, začala sa nasúvať nejaká vysoká oblačnosť a tá veľmi rýchlo ukončila moje pozorovanie. Stihol som si ju pozrieť len v triedri 10x30. Veľkosťou sa mi javila tak max. 1/3 z M41, ktorú som si pozrel chvíľu pred ňou (J obzor bol ešte bez oblačnosti, tak som neodolal pozrieť M41 a aj M42). Kým som vytiahol foťák, tak z Veľkého voza už bolo vidieť len tie najjasnejšie hviezdy. V mieste, kde bola kométa, bolo vidieť hviezdy možno 3-4 mag. Skúsil som aspoň jedno foto na neustavenej montáži. Aj cez oblačnosť je vidieť na fotke komu o rozmere možno 20' (expozícia 65 sec, ISO 3200, f/2.8, F=200mm, foto neprikladám, vyzerá ako z vlákna "začíname z astrofoto" :D )
Dúfam, že sa ešte stihne vyjasniť, kým kométa nezoslabne.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#85

Příspěvek od gunaroid »

Zdravím, včera jsme s kolegou wesztrem tuhle kometu taky ulovili během pozorování na oblíbeném místě u rozhledny Boika poblíž Nasavrk. Po delší neúspěšné snaze dopátrat se jí binokulárem 20x80 i 300mm Dobsonem na základě údajů z mobilné verze Stellaria jsem zvolil "fotografickou nápovědu". Z fotky pořízené zrcadlovkou se 100mm objektivem bylo hned jasno kde je problém - Stellarium mi ji ukazovalo asi o 3°vedle a hlavně jsem kvůli zanedbané přípravě netušil, o jak plošně rozsáhlý objekt jde. Nakonec se nám ji podařilo vykoukat v obou dalekohledech, i když v binokuláru byla vidět jen bočním pohledem za současného vrtění dalekohledem a v Dobsonu zabírala příliš velkou část zorného pole.

BTW kdesi jsem zahlídl, že jeden z objevitelů jí říkal Honda-Tonda-Lída, tak to mě pobavilo :)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#86

Příspěvek od ladis »

V třístovce jsem ji viděl tento týden vizuálně z velmi zlé oblohy (SQM-L ladis 20.40) s 26mm okulárem (v 17mm nagleru neviditelná) jako sotva znatelné velké difůzní kolo jen o málo světlejší, než pozadí. Na to, jak to byla vyhypovaná kometa, je to vizuelně doslova průser. Oprotí ní 41P bez nadsázky svítila a 2P pálila sítnici.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#87

Příspěvek od KaoS »

ladis píše:V třístovce jsem ji viděl tento týden vizuálně z velmi zlé oblohy (SQM-L ladis 20.40) s 26mm okulárem (v 17mm nagleru neviditelná) jako sotva znatelné velké difůzní kolo jen o málo světlejší, než pozadí. Na to, jak to byla vyhypovaná kometa, je to vizuelně doslova průser. Oprotí ní 41P bez nadsázky svítila a 2P pálila sítnici.
Myslím, že třistovka je na tuto kometu vyloženě špatná volba dalekohledu. To je asi jako jít se podívat na mlhu tak, že do ní vlezu :-)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#88

Příspěvek od ladis »

Co bylo, to bylo. Nebyla primárním cílem (tím byla 2P a 41P) a když už jsem ji (300ku) měl s sebou... Netvrdím, že lepší by nebyl můj Zeiss binar, myslím ale, že je dobré ji popsat, jak byla vidět v tom, v čem jsem ji měl. S 26mm okulárem obecně v mé 300ce nemám problém ani s difuznějšími kometami.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#89

Příspěvek od juh »

Dnešnú noc sa u nás aspoň na chvíľu vyjasnilo, tak som si znovu pozrel túto kométu. Nájsť ju v malom triedri bolo bez šance, zato v 120mm refráku pri zväčšení 40x sa nedala prehliadnuť. Jasnosť som neodhadoval, mala zreteľne predĺžený tvar, dlhšia os zaberala možno 1/5 zorného poľa (asi 20").
Kým sa znovu zatiahlo, tak sa mi pomedzi oblaky podarilo spraviť pár expozícií. Ako sa vzdaľuje od nás, začína sa jej zviditeľňovať podlhovastý chvost. Priložené foto je zmenšené na 50%, rozmer je približne 1.1° x 0.9°, sever je hore.
Přílohy
45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, 21.2.2017 22:58-23:30, WO Star 71 & Atik 420c, 4x480 sec
45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, 21.2.2017 22:58-23:30, WO Star 71 & Atik 420c, 4x480 sec
45P_HMP_20160221.jpg (239.35 KiB) Zobrazeno 5198 x
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

#90

Příspěvek od juh »

Ako tak po sebe čítam mierne vyspatý, tak zisťujem, že som hore napísal blbosť, má byť (asi 20') nie (asi 20"), zorné pole má v tejto konfigurácii ďalekohľadu približne 1.55°.
Nižšie je ten istý obrázok, ako je hore, prevedený do B&W. O niečo lepšie je na ňom vidieť chvost kométy.
Edit: Na fotke (aj v RGB) ma zaujalo zjasnenie v ľavom dolnom rohu. LP ho určite nespôsobuje a v blízkosti kométy nie je nič dostatočne jasné, čo by to mohlo spôsobovať. Ak to nie je nejaký reflex z veľmi vzdialených lámp, tak potom už zostáva len rozptýlené slnečné svetlo z bordelu, čo sa ťahá za kométou.
Přílohy
45P_HMP_20160221bw.jpg
45P_HMP_20160221bw.jpg (262.11 KiB) Zobrazeno 5173 x
Odpovědět