Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3408
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#511

Příspěvek od hades »

Dokázal bys velikost té vůle natočit na video? To by nám přece jenom řeklo víc. Prostě tu montáž nalož jak ji používáš, a vem za tu Dec osu rukou, a párkrát tím zakvedlej. Samozřejmě aretace musí být utažená.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#512

Příspěvek od Pidrman »

Jestli do toho můžu vstoupit. Nesnažte se eliminovat tu vůli. Je to zbytečný. Převody jsou pořád v zápřahu i s vůlí. Nejdřív se opírají na jednu stranu zubů a po předložení montáže se opírají na druhou stranu zubů. To že vyhodíte jeden snímek pri přechodu mediánem je fuk. Čím má motor díky převodům snadnější chod, tím lépe pro celou sestavu.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3408
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#513

Příspěvek od hades »

Pokud bude pointace korigovat v deklinaci na obě strany, tak ta vůle bude problém. A pokud je velká, může to být velký problém. Jak to řešit už tu zaznělo = rozvážit. A nebo se podobná otázka nedávno diskutovala zde: viewtopic.php?t=9062&start=735#p492491
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#514

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 05. 01. 2023, 22:31 Pokud bude pointace korigovat v deklinaci na obě strany, tak ta vůle bude problém.
Tak čistě teoreticky: z hlediska sférické astronomie není žádný důvod, aby montáž prováděla korekce na obě strany. Záleží jen na ustavení montáže, kam budou směřovat odchylky.
A proč se to tak v praxi nechová? Nejběžnější důvod je ten, že se rozváží montáž v DEC a při jednom z pohybů se uvolní vůle a dalekohled se díky rozvážení sám pohne. Na což opět reaguje montáž protipohybem .... Z velké části se to dá ustát tím, že montáž bude v DEC dobře vyvážena -A pokud už dojde k samovolnému pohybu vlivem vůle, bude to pozvolnější a AG na to stačí reagovat. A je potřeba snížit agresivitu pohybu v DEC a nastavit rozumnou hodnotu MnMo ( i v závislosti na seeingu, aby korekce nechtěly korigovat odchylky seeingu) Tomu ale výrazně pomáhá multistar pointace
A hlavně: montáž si při kalibraci tuhle vůli zjistí a algoritmus si s velikostí vůle dovede poradit. Pokud tam ovšem nenavolíme nějaké vedení s využíváním hystereze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#515

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Rozvážit podle tohoto vlákna jsem to zkoušel. První noc se vůle vůbec neprojevila. Další noc, když jsem fotil v jiné pozici už tam byla zase. Pravda je, že já to mám rozvážené dozadu (směrem ke kameře). Abych to rozvážil k objektivu, musel bych dát dopředu závaží.

Pokud kvrdlám rukou s DEC, tak se ani nehne. Naložená i prázdná montáž.

Řeším ro protože první cca rok a půl sem na grafu vůli vůbec neviděl. Začala se projevovat až po čase.

Níže náhled z nedávného PHD2 grafu, kde je to pěkně vidět. Jeden je celkový průběh z cca 2h pointování - jsou tam vidět peaky na obě strany. Další jsou detailnější pohledy, jak to typicky vypadá.
Přílohy
vule_DEC_3.JPG
vule_DEC_3.JPG (70.14 KiB) Zobrazeno 3090 x
vule_DEC_2.JPG
vule_DEC_2.JPG (87.97 KiB) Zobrazeno 3090 x
vule_DEC.JPG
vule_DEC.JPG (83.03 KiB) Zobrazeno 3090 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#516

Příspěvek od MilAN »

Připadá mi to, že máš přitaženou vůli moc, že by to chtělo trochu uvolnit. A možná i zkrátit pointační čas -jak velký ho máš). Na tom, kde to máš rozvážžené ( předek/zadek) nezáleží. Ale zkusil bych to příliš nerozvažovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#517

Příspěvek od Ondra_z_hor »

obvykle mám 1.5 - 2s
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 514
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#518

Příspěvek od stmare »

Asi nepomůžu, ale napadá mě, jestli třeba nemůže být problém v tom, že se ti občas pohne pointační dalekohled. Tomu upevnění pointačního dalekohledu místo hledáčku já třeba nedůvěřuji a říkám si, že by i pohyb vodiče mohl pohnout celým pointačním dalekohledem....
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#519

Příspěvek od Ondra_z_hor »

tím by to být nemělo, mám pointační dalekohled uchycený pevně. Jinak díky všem za postřehy.
Přílohy
1.JPG
1.JPG (66.76 KiB) Zobrazeno 3020 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#520

Příspěvek od biker.fm »

stmare píše: 06. 01. 2023, 13:56 Asi nepomůžu, ale napadá mě, jestli třeba nemůže být problém v tom, že se ti občas pohne pointační dalekohled. Tomu upevnění pointačního dalekohledu místo hledáčku já třeba nedůvěřuji a říkám si, že by i pohyb vodiče mohl pohnout celým pointačním dalekohledem....
Ja mam pointer z hledacku 8x50 i s original uchytem pro ten hledacek. Jedine co jsem udelal, pritlacne valecky s pruzinkou vymenil za sroubky a neni problem s pointovanim cele sestavy.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 514
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#521

Příspěvek od stmare »

Děkuji za info. Je to trochu o víře co bude a nebude fungovat, takže jsem si tam radši dal lištu na dalekohled a na ní pontační, stejně jak má na fotce Ondra. Sichr je sichr. Jen jsem si špatně zapamatoval, jak to Ondra má.
Jen co mě udivuje je, že teď má Ondra tyto potíže. Přitom, zkušeně fotí nějaký pátek s pěknýma fotkama a věřím že svůj osvědčený postup nemění, vyvažuje pořád stejně a přesto mu to tam teď uskakuje. Věřím že se na to přijde, v čem je příčina, protože takhle to časem může začít uskakovat každému z nás.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#522

Příspěvek od MilAN »

Je dobré si uvědomit 2 věci :
1/ na vůli montáže má vliv i teplota
2/ a to je podstatné: vůle tam musí vždy být a to v kterémkoliv místě otočení šnekového kola. Jakmile to někde začne drhnout, tak tam k podobným věcem dochází. A vzhledem k tomu, jak je šnekové kolo na hřídeli uloženo a jak je přitahováno, může se klidně stát, že celý rok funguješ na jedné části kola, kde vůle je, a teď jsi v oblasti , kde vůle není. Proto je vhodné při seřizování vůlí projet vždy celý obvod šnekového kola . A že to nemá být nastaveno bez vůle, se tu píše stále ! S vůli si PHD 2 poradí, s drhnutím pak nějak tak, jak má Ondra na grafu ( to v lepším případě.:) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#523

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Zkusim to teda povolit. A to znamená oba dva cerviky skutečně trošku vyšroubovat? V příspěvku výše se píše že jeden cervik tahá a druhý tlačí. A má se teda DEC trošku hýbat když za to zakrvdlám?

Jinak Honzo jak píšeš s tím postupem. Já se za poslední cca dva roky tak 2x za ročně pokoušel seřídit vůli v dec a pravděpodobně jsem to po chvíli štelování vždycky víc dotahnul, protože na 3 minutovém testu pointace to vypadalo líp než předchozí stav. Po čase to ale vždycky začalo blbnout dřív nebo později. Únosné to je hlavně díky krátkému ohnisku. Teďka jak mi začala blbnout i ta rucka, získal jsem dojem že moje montáž je před rozpadem. Možná to nakonec bude skutečně jednodušší než jsem si původně myslel (povolit dec a vyměnit kabel). Uvidíme.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#524

Příspěvek od MilAN »

Ondra_z_hor píše: 07. 01. 2023, 20:48 Zkusim to teda povolit. A to znamená oba dva cerviky skutečně trošku vyšroubovat?
Ne, Ten co je na straně šneku se trochu zašroubuje, ale před tím, ten na druhé straně se povolí.Šnej je potřeba oddálit (odtačit) od šnekového kola. Tak 1/8 otáčky by měla být tak akorát. Musí vzniknout trochu vůle, když za to bereš rukou. Ale pozor, když budeš potom dotahovat ty velké imbusy, co tu celou klec drží, zase se trochu ta vůle změní- většinou zmenší. Takže to třeba budeš muset ještě zopakovat. A až to budeš mít , tak rychlejším pohybem nech otočit osu kolem dokola a poslouchej, jestli se nezmění v některé poloze zvuk.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Montáž HEQ-5

#525

Příspěvek od astrolama »

Na tom druhém obrázku mezi 20:40, 20:41 je vůle. Na tom prvním to je Skywatcher :? Mě dělala EQ6 podobný fuj, kdy to prostě poslouchalo pulzy od PHD tak nějak divně se spožděním. Bylo to krásně vidět jak se postupně (cca během 30s) zvětšovala odchylka od ideálního sledování klidně až ke 3-4" a pak se to skokem vrátilo do normálu. Za dalších asi 30s se celá situace opakovala jen na druhou stranu. Až skoro podezřele pravidelné na to aby se to dalo označit za vliv seeingu, nebo nevyvážení. Trochu rozváženo jsem to míval vždycky. Na důvod jsem prostě nepřišel.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět