Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#421

Příspěvek od MilAN »

Pokud je graf O.K. je zbytečné hledat příčiny v PHD2, jeho nastavení, zrovna tak v ustavení dalekohledu nebo ve vůlích obou os.
Příčina j e v tom, že dojde k vzájemnému posunu směru pointačního dalekohledu a hlavního . Co je volné, co se prohýbá nebo která optické složka "plave" je potřeba postupně eliminovat na co nejmenší hodnoty. Ovšem, vždy tam nějaký posuv bude. Pak je potřeba buď tedy zkrátit expozice na úroveň, kdy se posuv neprojeví nebo neruší , nebo přejít na OAG.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Montáž HEQ-5

#422

Příspěvek od astar »

Ty oválné hvězdy jsou ve všech pozicích dalekohledu? A jsou stejné zenitu , východu, západu ? Vystav prosím nějaký originál snímek fit . Zajímá mne jak je to velké. Ideální by bylo snímky v zenitu a po několika hodinách pak se sklonem. Z toho se dá usoudit jak se rozjetí projevuje. Většinou to bývá odklon pointeru od dalekohledu. Jak jej máš připevněn?
Toto nepovažuji za dobrý držák pointéru a ani bych se nedivil, že je problém tam .
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -tube.html
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Montáž HEQ-5

#423

Příspěvek od myXall »

@Milan:
Dakujem Milan, vyskusam OAG

@astar:
Bohuzial ziadny snimok nemam, hned som ich vyhadzoval.
Hviezdy boli pretiahnute pri foteni M27 a tiez pri Helixovi, blizko k zenitu aj nizko nad obzorom.
Hladacik ktorym momentalne pointujem je upevneny v kruhoch na liste hlavneho dalekohladu.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#424

Příspěvek od Bill »

astar píše:Toto nepovažuji za dobrý držák pointéru a ani bych se nedivil, že je problém tam .
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -tube.html
Já bych to zase tak úplně tragicky neviděl - pointační dalekohled je lohoučký a pokud za něj netahají dráty... Já jsem to takhle používal dlouho. Letos jsem se to rozhod předělat - mám ho teď přišroubovaný na klasické liště, ale rozdíl nějak moc nepozoruju.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Montáž HEQ-5

#425

Příspěvek od astar »

Bill , já jsem napsal, že to nepovažuji za dobrý držák. Záleží na tom jak dobré držení je u aktuálního kusu, přitom to může být hodně rozdílené. Ty jsi měl třeba dobrý kus.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#426

Příspěvek od Astrobah »

zdravím,
Omlouvám se za začátečnickou otázku či jestli to tu už bylo zodpovězeno, snažil jsem se celé fórum pročítat, ale odpověď jsem nenašel.
Když mám připojenou ručku SynScan přímo přes USB kabel (ručka má USB vstup) k počítači, musí být ručka v módu PC Direct Mode, aby šla montáž ovládat z počítače (Stellarium či jiný sw)?

Chtěl bych začít s montáží HEQ5 s autoguidingem přes PHD2, pro to ale potřebuju, aby byla montáž v trackovacím módu (je tomu tak, že?) ... ten ale nemůžu mít na ručce současně s PC Direct módem. Jak to tedy zprovoznit? Pustit trackování ručně v EQMODE? Nebo jak jinak?

A případně jaká je výhoda,když guidovací kamera není přímo přes ST kabel připojena do autoguiding portu na montáži?

Děkuji za případné nasměrování, kde tohle nastudovat
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#427

Příspěvek od Bill »

Astrobah píše: 28. 11. 2021, 00:47 Když mám připojenou ručku SynScan přímo přes USB kabel (ručka má USB vstup) k počítači, musí být ručka v módu PC Direct Mode, aby šla montáž ovládat z počítače (Stellarium či jiný sw)?
Ne. Ale pokud SW neumí montáž ovládat napřímo, budeš potřebovat nainstalovat Ascom:
1) Ascom platform (tuším aktuální verze 6.5)
2) Ascom driver pro montáž - ale musí to být ze stránek Skywatcheru, ne pro EQMOD!
Astrobah píše: 28. 11. 2021, 00:47 A případně jaká je výhoda,když guidovací kamera není přímo přes ST kabel připojena do autoguiding portu na montáži?
No výhoda ST-4 je, že nepotřebuješ instalovat žádný SW a nemusíš mít spojenom montáž s počítačem. Ale pokud už budeš mít propojení pro ovládání z planetária, můžeš to využít. Ale to ST-4 je takové jednodušší a funguje spolehlivě.

Samozřejmě pak je ta další možnost nepoužívat ručku vůbec a používat EQMOD.
Pak budeš potřebovat Ascom Platform a Ascom driver pro EQMOD. Tracking pustíš v nějaké aplikaci, kterou fotíš - já montáž ovládám přes APT. Ale i tak z nějakých historických důvodů pointuji přes ST-4...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#428

Příspěvek od MilAN »

Není mi jasné, co specifického si představuješ pod pojmem tracking. Pokud je tím myšleno ovládání pohybů , tak to jde při připojení ručky přímo a zrovna tak při připojení ASCOM- EQMOD k tomu nepotřebuješ žádný jiný program, ale ovládáš z malého panelu EQMOD. A při připojení jak ručky, tak EQMOD běží montáž siderickou rychlostí- bez jakéhokoliv nastavování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#429

Příspěvek od Astrobah »

Šlo mi o siderický pohyb, omlouvám se za špatné vyjádření.
Takže pro spuštění / zastavení siderického pohybu není třeba příkaz z ručky, jde to z EQMODu. Díky, to jsem přesně potřeboval vědět.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#430

Příspěvek od Pidrman »

MilAN píše: 28. 11. 2021, 09:37 Není mi jasné, co specifického si představuješ pod pojmem tracking. Pokud je tím myšleno ovládání pohybů , tak to jde při připojení ručky přímo a zrovna tak při připojení ASCOM- EQMOD k tomu nepotřebuješ žádný jiný program, ale ovládáš z malého panelu EQMOD. A při připojení jak ručky, tak EQMOD běží montáž siderickou rychlostí- bez jakéhokoliv nastavování.
Mě se stávalo, že když jsem u své HEQ5 měl připojenou jak ručku a i EQmod ( přeci jen přejezdy s ručkou byly na ovládání lepší ) Tak se mi stávalo, že když jsem montáž připojil přes Ascom EQmod, montáž odparkoval a zapnul siderickou rychlost, tak vše bylo OK, ale když jsem přejel pomocí ručky ( najetí na hvězdu a doladění přes hledáček - ručka je na to prostě lepší ), tak se rychlost zrušila a siderická rychlost se změnila, musel jsem znova aktivovat siderickou rychlost přes ovládací okno EQmodu. Pak jsem zjistil, že když jsem měl připojenou i ručku, tak jsem v ním musel také nastavit siderickou rychlost. Tlouklo se to...... Výsledek, že je ručka pořád schovaná pro případ, že bych na to zapomněl :-)

To jen můj poznatek, Stejně je to třeba i u EQ6-R, tam ručku také vůbec nezapojuji.

EQmod jede sólo a ručka také. Dva kohouti kteří spolu nekomunikují :-) Je třeba to nastavení hlídat.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#431

Příspěvek od Astrobah »

Pidrman píše: 30. 11. 2021, 07:12 Stejně je to třeba i u EQ6-R, tam ručku také vůbec nezapojuji.
Tak EQ6-R se dá připojit přímo přes USB do počítače, bez ručky, že?
To bohužel u HEQ5 nejde, tam buď USB přes ručku a nebo pořídit EQDIRECT kabel a připojit se s ním místo ručky (RJ-45 v montáži - USB v kompu)
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Montáž HEQ-5

#432

Příspěvek od nou »

Len najnovšie EQ6-R za posledné dva roky majú priamo USB port. Inak treba tiež eqdir káble alebo cez ručku.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#433

Příspěvek od Astrobah »

Jsem v astrofocení nováček, první výbavu jsem pořizoval až letos v létě ... tedy 2 roky zpět je pro mě "astronomicky daleká minulost" :)

Problém je, že abych v současném počasí venku nemrznul, tak mám od ručky USB kabel do USB hubu, kam se připojuje i kabel z kamer (tedy dvou kamer, ale guidovací kameru ještě nevyužívám, viz dále). A z USB hubu mám dlouhý prodlužovací USB kabel, s repeatery, kterým to vedu dovnitř, kde mám počítač.
Všechno to "funguje", kamera obraz přenáší, Stellarium ovládá montáž ... ale při siderickém trackování přes EQMOD občas trackování "vypadne". Zcfela náhodně, někdy za minutu, někdy za půl hodiny, ale to je tak nejdéle, co vydrží. Což je mrzuté, protože se samo nenahodí, nemůžu tedy nastavit plán focení a jít spát, protože bez trackování se to celé rozpadne.

Na netu jsem si dohledal, že občasné spadnutí trackování z EQMODu může být kvůli výpadku spojení USB kabelem ... tedy když EQMOD ztratí signál, tak přestane trackovat a už znovu nezačne. Mám ale pocit, že stejný problém jsem měl i v situaci, kdy jsem měl montáž k notebooku připojenou relativně krátkým kabelem, ne přes ten dlouhý s repeatery.

No a tam právě začala moje snaha, jak mít puštěné siderické trackování přímo z ručky, ale zároveň mít možnost guidovat z počítače. Což nejde ... nemůžu mít na ručce PC DIRECT MODE a zároveň na ní trackovat objekt :( Tak hledám řešení (kdyby ani výměna USB kabelů či ponechání notebooku venku hned vedle montáže nepomohlo.
ASIair si zatím kupovat nechci, ovládání s počítače mi vyhovuje víc než to mít v té tabletové aplikaci od ZWO (i když ona jde prý rozjet i na PC).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#434

Příspěvek od MilAN »

Malinko asi nechápu problém. Proč připojení přes EQ DIR, když chci ovládat montáž z ručky ? Ovládání pohybů nemá žádnou souvislost s pointací. Pokud jedu přes ST4, tak nepotřebuji spojení počítač-montáž. Pointaci je naprosto jedno, jak ovládám montáž.
..........
Nemohli bychom, prosím, pohyb nazývat pohybem ? Pod pojmem trackování si lze v češtině představit ledacos a nemusíme si rozumět
..........
Propojení montáž- ručka - PC v různých fázích vývoje softwaru pro montáže SW mělo různá úskalí a mouchy a pokud je to možné, tak bych se tomuhle komplikovanému spojení vyhnul. Je možné, že poslední SW už funguje řádně, ale ..... ( a jak je vidět, ne 100% !)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#435

Příspěvek od Astrobah »

Ad Milan: možná se vyjadřuju špatně, omlouvám se. Nechci ovládat montáž z ručky, chci ji ovládat z počítače. EQDIR kabel nemám, mám propojení montáž-ručka-(USB kabel z ručky)-počítač. Zároveň jsem toto propojení chtěl použít i pro "korekce" montáže z PHD2.
A protože (a to je ten problém, který řeším) při ovládání z počítače EQMOD vypíná "Track Rate" na "Not Tracking", i když ho opakovaně zapínám, tedy ovládání "sledování otáčení oblohy" není spolehlivé, hledám způsob, jak mít zároveň montáž v módu sledování polohy a zároveň ji moc ovládat přes Stellarium pro navádění na objekty a zároveň ji posílat korekce z PHD2.

Pojem "Trackování" používám proto, že jednak EQMOD má přímo sekci, která je nadepsaná Track Rate, a která ukazuje, zda je zapnutý Sidereal /Lunar /Sun /Comet "pohyb", nebo zda je "Not tracking", tedy jsem předpokládal, že kdo používá EQMOD, tak používá i pojem "tracking".
A dále pak SynScan ručka má svou sekci v menu SETUP/Tracking, kterou se dá trackování zapnout. Nenapadlo mě tedy, že by to mohlo být matoucí.

ST4 korekcím z kamery jsem se zatím vyhýbal. O možnosti propojení kamery s montáží přímo přes ST4 vím, ale podrobněji jsem to zatím nestudoval, měl jsem za to, že je to "zastaralý způsob", že je lepší ovládat montáž HEQ5 z počítače z EQMODu (navádění ze Stellaria), tak i současné z PHD2 korekce při pointaci.
Odpovědět