Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Montáž HEQ-5

#451

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše: 27. 04. 2022, 11:52 ....
Když mi ujede vlak o 10 minut, nemá na to vliv neseřízení hodinek o 1 sekundu :)
....
Ano, ale pokud je na tech hodinkach zavisle buzeni, ktere pocita i vzdalenost na nadrazi tak zpozornim, zda se chyby nenacitaji a neni neco spatne. Navic u hodinek je trochu nepresny chod ocekavan, ale rucka by mela jen dosadit do vzorce a dat spravna cisla. Pokud je neda, ptam se co jeste je spatne ?
Ja nezpochybnuji vas postup, jen tvrdim ze ja bych, byt majitelem, urcite chtel zjistit proc se lisi vypoctena posice.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#452

Příspěvek od MilAN »

Jde o to, jestli majiteli záleží na souladu hodnot z ručky s hodnotami v nějakém softu, nebo u záleží na tom, aby montáž najížděla tam, kam má. Podle toho bude řešit jeden nebo druhý problém. Protože tyhle obě věci spolu celkem nijak nesouvisí ( alespoň ne v hodnotách - a to i daleko širších -, které se zde uvádějí).
Princip fungování iniciace na 2 nebo 3 hvězdy a fungování GoTo vychází z toho, že si tou iniciací montáž vyhodnotí polohu pólu a určí hvězdný čas - a tím eliminuje vlastně všechny dřívější nepřesnosti. Výpočet najetí je potom výsledkem výpočtu transformace souřadnic.
Totéž dělá, když tutéž montáž přepneme do AZ módu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#453

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Pokusím se odpovědět na všechny podněty.

- Samozřejmě mi jde o to, že GOTO nefunguje tak jak má - nenajede na objekt. Ty hodnoty řeším protože se dříve shodovaly a nyní neshodují a nápadně se tento rozdíl objevil ve stejnou chvíli, kdy přestalo fungovat goto. Souřadnice a čas jsem kontroloval 10x. Tyto hodnoty zadávám určitě správně.

- Nemám možnost vyzkoušet jinou ručku bohužel.

- Ano. Nesedí mi hodnoty polárky z ručky v porovnání s externím softem, podle kterého zadávám souřadnice, čas a stejně tak podle něj usazuji polárku do hodinové pozice na polárním hledáčku

- Milane, co myslíš tím, že mám začít v home pozici, prosím? Když budu jezdit montáží sem a tam a následně jí dám zaparkovat do home pozice, tak odsledovat zda zaparkoval tak jak měla? Není mi jasné jak by mohla souviset home pozice s GOTO.

- Jak už jsem psal v 1. bodu, jde o to že nefunguje GOTO, to je můj hlavní problém k vyřešení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#454

Příspěvek od MilAN »

HOME pozice je to nejdůležitější pro správné najetí na 1. hvězdu. Tam je v ten okamžik počátek souřadného systému, od něho se začíná počítat , kolik kterou osu otočit. Protože nemají montáže přesné značky na tuto polohu ( což je tedy mimo moje chápání ), tak je dobré, aby si tuhle pozici montáž našla sama.
Zvolím alignment na 1 hvězdu, nechám na ni najet montáž ( samozřejmě to bude třeba i hodně mimo). Nesahám na ručku, uvolním ustanovky a jen pomocí rukou nastrkám dalekohled tak, aby byla hvězda uprostřed hledáčku nebo lépe i dalekohledu. Zaaretuji obě osy, v ručce potvrdím O.K. a v dalším kroku nechám montáž zaparkovat v Home pozici. Nakonec montáž vypnu. A dokud někdy nebudu uvolňovat ustanovky nebo vypínat v nějaké jiné poloze, bude GoTo fungovat s přijatelnou přesností. Jen je potřeba vždy na závěr pozorování nechat zaparkovat do Home poz. a nic s tím nedělat.
--------
k tomu nesouladu softu : nejsem si jistý, zda-li montáž i externí soft počítají polohu Polárky pro nastavený ( zadávaný ) čas nebo pro skutečný čas. Zkus to v ručce, co tam bude za údaj, pokud si ho vyvoláš po nějaké době znovu. V té appce bys to měl zjistit hned.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 27. 04. 2022, 13:57, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#455

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Takhle to vlastně dělám při najetí na 1. hvězdu - uvolním aretaci a najedu s ní do hledáčku manuálně. Následně pokračuji už ručkou + pojezdy na další dvě hvězdy, které obvykle už najížděli +- do zorného pole dalekohledu. Nyní najíždí absolutně mimo.

Zkusím tedy se po 1 hvězdě vrátit zpět do home pozice - díky za tip.

Do home pozice jsem se obvykle po focení vracel, ale přiznám že ne vždy. Někdy jsem hulvátsky povolil aretaci a nastavil montáž s dalekohledem na flat panel - myslíš že tohle na to může mít vliv?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#456

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě to vliv má, protože pak nastavíš montáž do Home pozice jen od oka.
A když už to budeš mít seřízené a dalekohled už bude sám parkovat v home pozici, tak už při další iniciaci a jakýchkoliv pohybech používej jen posuv ručkou !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Montáž HEQ-5

#457

Příspěvek od mike »

Tohle mne zaujalo... znamená to, že při použití GoTo se dalekohled nevyvažuje? Resp. že se vyváží jednou na začátku, udělá se značka na polohu lišty a pak už se jen pokaždé dá do přibližně stejné polohy (a moc se nemění, co na něm je)?
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#458

Příspěvek od MilAN »

Pokud dávám na montáž stejný dalekohled, tak ho dávám do stejné polohy( stejně jako protizávaží) a nemusím nic po druhé už vyvažovat. A to vyvážení není zase pro nějakou změnu příslušenství nijak kritické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#459

Příspěvek od Astrobah »

Taky byt to rád dělal, jak bylo výše popsáno, ale narážím na to, že SharpCap pro potřeby ustanovení vyžaduje otočení R.A. osy.
A zatím se mi nepodařilo docílit toho, když překryju po skončení pozorování dalekohled plachtou, aby druhý den bylo ustanovení stejně přesně jako předchozí. Prostě se to přes den "rozjede", trochu dostrany, trochu vertikálně a musím ustanovovat znovu. A přitom právě musím pro potřeby SharpCapu povolit aretace a otočit osou, čímž o tu seřízenou home pozici přijdu.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#460

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Já se ještě zeptám. Myslíš že toto vyřeší můj problém, když i další dvě hvězdy, podle kterých mapuji GOTO najizdi o cca 10 stupňů mimo i po tom, co tu první nastavím do prostřed zorného pole? Neměly by další dvě hvězdy už být víceméně taky přesně, jen s drobnými korekcemi?
MilAN píše: 27. 04. 2022, 13:56 Samozřejmě to vliv má, protože pak nastavíš montáž do Home pozice jen od oka.
A když už to budeš mít seřízené a dalekohled už bude sám parkovat v home pozici, tak už při další iniciaci a jakýchkoliv pohybech používej jen posuv ručkou !
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#461

Příspěvek od MilAN »

Já jsem přesvědčen, že to problém vyřeší a že tam není další jiný problém. Nedělej ale alignment na 3 hvězdy , ale jen na 2. Vede to často k dalším problémům a nepřesnostem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Montáž HEQ-5

#462

Příspěvek od g »

měl jsem a mám mnoho různých Go-To montáží a občas se některá "zblázní". Způsob, který Milan uvádí (a ne poprvé) mi vždy pomohl a od té doby mám zdravější játra, čelo nepotřebuje náplasti a kladívko odpočívá..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#463

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: 27. 04. 2022, 13:46 Protože nemají montáže přesné značky na tuto polohu ( což je tedy mimo moje chápání ), tak je dobré, aby si tuhle pozici montáž našla sama.
Tak třeba Celestron značky má...

Já jsem to u Skywatcher vyřešil tak, že jsem montáž zaparkoval do home a nastavil si mechanické stupnice na 0. Pak už po navěšení a vyvážení montáže najedu s povolenými ustanovkami na 0 (nebo dec 90, pokud mám objektivy kolmo k liště) a zapnu montáž. Od té doby to funguje rozumně. Ale jednou už se zbláznila montáž tak, že jsem musel dát reset do factory default - jinak najížděla úplně do pr... (značně nepřesně :-))
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#464

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Milane i ostatní, díky za doporučení. Zkusím to takto udělat. Pokud by nezabralo, budu pátrat dál.
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Montáž HEQ-5

#465

Příspěvek od Astrobah »

Stala se mi taková nemilá věc s hlavou HEQ-5... při přišroubovávání stativu k hlavě jsem si potřeboval chvilku pomoc i druhou rukou a hlavu jsem, v domění, že je stabilní, pustil. No co vám budu povídat, hlava toho využila a spadla :( Dopadla na trávník, který ale nebyl zrovna nějak měkký.
Montáž pracuje, navenek není problém znát, ale má v některých situacích divné chování, které ale nevím, jestli souvisí s pádem, nebo s něčím jiným.
Například když z EQMODU posouvám na Východ, tak i poté, co tlačítko pustím, ještě chvíli dál daným směrem posouvá, i když pomaleji, třeba i 5 sekund. V jiných směrech to však nedělá.

Nevíte, zda existuje nějaká softwarová diagnostika, která by montáž dokázala zkontrolovat, zda v ní není něco "špatně"? Případně, dá se toto někde "nechat zkontrolovat" (myšleno: servis pro montáže, třeba v Praze a okolí)? Nejsem zrovna technik, abych montáž rozebíral a snažil se sám na něco přijít :D

Děkuji
Odpovědět