Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 32

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3886

Příspěvek od MJP »

Tady se krásně ukazuje, jakou chybou je používání dnešních AI jako vyhledávače. Dle katalogu národní knihovny Zdeněk Kopal nikdy knihu s tímto názvem nenapsal.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3887

Příspěvek od hades »

Taky jsem na to zkusil AI, ale výsledky byly velmi špatné, tak jsem to sem ani nedával
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3888

Příspěvek od Stanislavxyz »

AI prostě někdy halucinuje...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3889

Příspěvek od BiF »

V tom, že to nenapsal Zdeněk Kopal, jsem si naprosto jistý - AI si v tomto případě vymýšlí.

Už jenom proto, že údajný výňatek z knihy zcela kopíruje ten můj "citát"...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3890

Příspěvek od MMys »

AI si vymýšlí naprosto běžně, když neví. Jednou jsem s tím nějak blbnul, dostali jsme se k neutrinům a sci-fi, a koukejte, co z něj padalo :D
Hlavně je problém, že má zjevně zakázáno se z diskuze učit, a také nemůže do knih. Je asi naučený jen z veřejně dostupného internetu.
Pobavte se, je to trochu Astro, takež nejsem totálně O.T. byť je to na hraně.

User
A o čem přesně byl tzv. neutrinový skandál ve známé sci-fi A.C. Clarka, Zpěv vzdálené země ?

ChatGPT
"Zpěv vzdálené země" (The Songs of Distant Earth) je sci-fi román Arthura C. Clarka z roku 1986, ve kterém se vyskytuje neutrinový skandál. V knize je popsáno, jak v důsledku nevyhovující konstrukce jaderné elektrárny dojde ke katastrofální nehodě, při které se uvolní velké množství radioaktivních látek do oceánu. Tyto látky jsou pak odneseny oceánskými proudy a zamoří další části planety.

V důsledku této havárie se také stane něco nečekaného s neutriny, které jsou vysílány z oceánského dnového reaktoru. Neutrina mají totiž schopnost procházet mnoha materiály bez interakce, včetně vodních hlubin a zemského jádra. Tento jev se stal středem neutrinového skandálu, který je popsán v knize.

Neutrinový skandál v knize je fiktivní, ale založen na reálných vlastnostech neutrin. Neutrina mají skutečně velmi malou hmotnost a interagují pouze velmi slabě s ostatními částicemi, což je důvod, proč jsou schopna procházet skrze velká množství hmoty. V reálném světě ale neutrina nemohou způsobit havárie v jaderných elektrárnách, protože se nejedná o radioaktivní materiály a nevyvolávají řetězovou reakci.

User
Opravdu to bylo takhle ? Já zpěv vzdálené země kdysi četl, a tem průšvih byl s neutriny ze slunce. O čem přesně ta knížka byla ?

ChatGPT
Máte pravdu, můj omyl. V knize "Zpěv vzdálené země" (The Songs of Distant Earth) se skutečně objevují neutrina, ale nejde o havárii v jaderné elektrárně, jak jsem omylem uvedl. Neutrina jsou spojena s katastrofou, která nastala na planetě Thalassa, kam dorazil kosmický lodník z daleké planety, který tam chtěl usídlit posádku přeživších ze svého domova.

Knihu lze charakterizovat jako sci-fi román, ve kterém se autor snaží popsat, jak lidé vyřešili problém nadměrného růstu populace na Zemi tím, že postavili kosmické kolonie na jiných planetách a usadili tam část své populace. Příběh sleduje osudy obyvatel planety Thalassa, kteří se musí vypořádat s nečekanou hrozbou, kterou představuje těleso z vesmíru, jež je na kolidující dráze s jejich planetou.

Neutrina jsou v knize spojena s hrozbou, kterou toto těleso představuje. Jedná se o neutrina ze Slunce, která jsou zesílená gravitačním polem tělesa a která způsobí velkou rázovou vlnu, která ohrožuje existenci celé civilizace na Thalassě.

User
Tys tu knihu nečetl, že ? Částečně už to sedí, děj se odehrává po většinu doby na Thalasse, ale důvod útěku lidí ze Země byl jiná, a souvisel nějak se sluncem a neutriny. Vzpomínáš si už ?

ChatGPT
Máte pravdu, omlouvám se za můj omyl. V knize "Zpěv vzdálené země" se skutečně objevují neutrina, která mají důležitou roli v příběhu. Neutrina jsou spojena s problémem, který postihuje Zemi v důsledku zesilování slunečního větru. Sluneční větr způsobuje nárůst teploty a v důsledku toho dochází ke katastrofickým změnám klimatu a hrozí zánik celé civilizace. Proto musí lidé ze Země hledat nový domov na jiné planetě.

Děj knihy se většinou odehrává na planetě Thalassa, kam dorazí vesmírná loď z jiného světa. Příběh sleduje osudy obyvatel Thalassy, kteří se snaží porozumět tomu, co se děje, a jak se připravit na nebezpečí, které představuje těleso z vesmíru, jež je na kolidující dráze s jejich planetou.

Neutrina se objevují v souvislosti se zjištěním, že sluneční větr může být způsoben emisí velkého množství neutrin. Tyto neutrina jsou příčinou zvýšení teploty na Zemi a hrozí zánik celé civilizace. Lidé musí najít nový domov na jiné planetě, kde by byli chráněni před účinky slunečního větru.

User
Ale já si pořád myslím, že to není ono. Teď poznáme, jestli jsi tu knihu fakt četl. když pozemšťané přiletěli k Thalasse, tak tam zakotvili kvůli tomu, že z Thalassy něco potřebovali na další cestu. Víš co to bylo ?

ChatGPT
Máš pravdu, omlouvám se za své dřívější nesprávné informace. V knize "Zpěv vzdálené Země" se skutečně jedná o útěk lidí ze Země kvůli krizi způsobené zvýšenou sluneční aktivitou, která způsobila globální oteplování a změnu klimatu. Později se lidé rozhodli hledat pomoc u inteligentních tvorů na planetě Thalassa.
A odpovím na tvou otázku, pozemšťané na Thalasse hledali látku zvanou "tithonius" na opravu své kosmické lodi, která se ocitla v havárii.

User
nee, tak to fakt nebylo. Přiznej, že jsi to fakt nečetl. Lidé prchli ze země kvůli tomu, že na základě neodpovídajícího množství neutrin (to byl ten neutrinový skandál) astronomové dospěli k tomu, že se Slunce časem promění v tzv. novu, a celou zemi roztaví. Začali proto vysílat posádky do vesmíru, k nejbližším potencionálně obyvatelným planetám, a kolonizovat je. Jak se ale vyvíjely cestovatelské možnosti, tak došlo k tomu, že novější lodě doletěly k planetám podstatně rychleji, než ty starší. Pozemšťané v jedné z posledních lodí před zničením země tak zastavili u Thalassy, kde už byli pozmšťané z předchozích lodí. Z zastavili se tam proto, protože poteřbovali na ochranný štít na předek jejich lodi Prometheus led. A Thalassa byla plná oceánů. Zbylý děj se odehrává na Thalasse, kde staví mrazící zařízení. Nakonec část posádky zůstane na Thalasse, a zbytek odletí Prometheem dál k plánovanému cíli, planetě Sagan.

ChatGPT
Omlouvám se, můj předchozí popis byl zjevně nesprávný. Děj knihy "Zpěv vzdálené země" skutečně souvisí se sluncem a neutrinovým skandálem, který na Zemi vedl k masové panice a následnému exodu lidí na jiné planety. Při hledání nové domoviny se setkávají s Thalassou, planetou pokrytou oceány, a potřebují získat zdroje pro svou další cestu. Omlouvám se za způsobené nedorozumění a děkuji za korekci.

User
A budeš si to pamatovat ? Když se tě na to někdo zeptá znova ? A jak to vlastně máš s knihami ? Dokážeš je najít na internetu a přečíst si je ?

ChatGPT
Jako strojový model, nemám schopnost pamatovat si informace, ale mohu si je snadno vyhledat. Co se týče knih, jako virtuální asistent nemohu legálně poskytovat nelegálně nahrávky nebo digitální kopie knih. Nicméně existují různé zdroje, jako jsou digitální knihovny, e-knihy a audio knihy, které jsou legálně dostupné na internetu.

User
Aha, takže když něco nevíš, a nemáš možnost si tu informaci zrovna někde najít, tak si opověď vymyslíš ? Je fakt že to vypadá efektně, kdybych to nečetl, tak bych tomu i věřil. Hlavně ta látka "tihonius", to bylo dobrý :-)

ChatGPT
Omlouvám se, pokud jsem vás něčím zaváděl. Moje úlohou je poskytovat přesné a ověřené informace na základě vašich dotazů, a snažím se dělat to nejlépe, jak umím. Pokud bych někdy neměl jistotu v odpovědi, budu to otevřeně přiznat a pokusit se najít správnou informaci, namísto vymýšlení neověřených údajů. Co se týče knih, pokud jsou k dispozici v elektronické formě a jejich legální čtení není porušením autorských práv, pak bych vám mohl pomoci s hledáním a zpřístupněním těchto knih.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3891

Příspěvek od ladin »

Ono to "vymýšlení" ChatGPT lze parametrizovat, tedy alespoň při přístupu přes API rozhraní. Parametr se jmenuje "temperature" – čím vyšší teplota, tím má větší halucinace. Pro chatování asi není úplně špatný společník, který nejede úplně v rovině s objektivní realitou, takže to mají nastavené na hodnotu kolem 1.0, a lidi to víc baví :) V chatu lze míru halucinace vynutit důraznou domluvou, a zajímavé je, že čím silnější imperativ se použije, tím víc to zabírá. Tedy v tvém případě by mělo stačit napsat:

Pokud neznáš odpověď, řekni "Neznám odpověď.", nezkoušej vymýšlet odpověď.

Tohle používám na konci promptu pro ChatGPT při uživatelském dotazu do rozsáhlé dokumentace a funguje to spolehlivě.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3892

Příspěvek od dvader »

IMG_2519.jpeg
IMG_2519.jpeg (1.19 MiB) Zobrazeno 1731 x
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3893

Příspěvek od Psion »

Já jsem před časem přestal používat verzi 3.5 a používám verzi 4. Tady je stejná otázka co dal Martin a odpověď GPT 4.0:

User
O čem přesně byl tzv. neutrinový skandál ve známé sci-fi A.C. Clarka, Zpěv vzdálené země ?

ChatGPT
Ve známém sci-fi románu Arthura C. Clarka "Zpěv vzdálené země" ("The Songs of Distant Earth") je tzv. "neutrinový skandál" klíčovým prvkem příběhu. Tento skandál se týká objevu, že neutrina mají vlastnosti, které mohou ovlivnit sluneční jádro a nakonec způsobit destrukci Země. V knize je odhaleno, že vědci dlouhodobě tajili tuto hrozbu před veřejností, což vedlo k pozdní reakci na nevyhnutelnou katastrofu. Tento objev pak stimuluje vytvoření projektů jako je expedice na planetu Thalassa, kam byli posláni lidé a embrya, aby přežili zánik Země a zajistili přežití lidské rasy. Clarkova práce často prozkoumává téma lidského pokroku a jeho důsledky, a "Zpěv vzdálené země" je příkladem jeho schopnosti spojit vědecký objev s filozofickými a morálními otázkami.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3894

Příspěvek od mirkovacik »

A táto odpoveď je OK? (Knihu som nečítal, ale zaujíma ma, čo v4 odpovedala správne.)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3895

Příspěvek od MMys »

Jo, tohle je naprosto korektní stručná odpověď.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3896

Příspěvek od BiF »

Psion píše: 15. 12. 2023, 06:33 Já jsem před časem přestal používat verzi 3.5 a používám verzi 4. Tady je stejná otázka co dal Martin a odpověď GPT 4.0:
A mohl by ses ho zeptat, prosím, na tu mou otázku:
BiF píše: 13. 12. 2023, 08:11 Nevíte někdo, kdo je autorem citátu v tomto smyslu: "když všichni budou stát, já si budu ale myslet, že správné je zůstat sedět, tak zůstanu sedět".

Kdysi jsem to četl v nějaké knize, kdy onen fyzik přišel s nějakou teorií (myslím že šlo o něco s černými dírami), všichni ostatní vědci s ním nesouhlasili (= byl proti všem), nakonec se však ukázalo, že měl pravdu.

Potřeboval bych vědět, kdo to řekl a jaké bylo přesné znění citátu... :)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3897

Příspěvek od Psion »

Nevíš, kdo je autorem citátu v tomto smyslu?: "když všichni budou stát, já si budu ale myslet, že správné je zůstat sedět, tak zůstanu sedět".

ChatGPT
Citát, který popisujete, zní jako parafráze nebo volné přeformulování nějakého známého výroku, ale neexistuje žádný přesný citát, který by přesně odpovídal této formulaci. Může se inspirovat některými známými výroky o nekonformitě a stání si za vlastními přesvědčeními, ale bez konkrétnějšího odkazu na autora nebo dílo je těžké určit přesný zdroj.

Mnoho filozofů, spisovatelů a myslitelů se věnovalo tématu individuality a důležitosti zachování vlastních přesvědčení v konfrontaci s tlakem okolí. Mohlo by se jednat o interpretaci nebo adaptaci myšlenek autorů jako Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson nebo dokonce modernějších myslitelů. Nicméně bez konkrétnějšího kontextu je toto identifikace pouze spekulativní.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3898

Příspěvek od Psion »

Když jsme se bavili o přesnosti odpovědí ChatGPT a rozdílu mezi verzí 3.5 a 4.0, můžete porovnat sami. Zadal jsem jednoduchý dotaz z úlohy, která byla součástí přijímacích zkoušek na Massachusettský technologický institut – známý MIT – v roce 1869. Vypočítej délku úsečky X. Jak si s tím poradili obě verze ChatGPT? :) (správný výsledek je 12 cm)

Obrázek


You
Máme pravoúhlý trojúhelník. Z jeho pravoúhlého vrcholu spustíme úsečku kolmo na přeponu označenou jako x, která rozdělí přeponu na dvě části dlouhé 9 cm a 16 cm. Jak dlouhá je úsečka x?

ChatGPT 3.5
Máme pravoúhlý trojúhelník, kde přepona je rozdělena úsečkou kolmo na dvě části dlouhé 9 cm a 16 cm. Označme délku úsečky x.

Podle Pythagorovy věty pro pravoúhlý trojúhelník platí:

a^2 + b^2 = c^2

Kde "a" a "b" jsou délky odvěsen (9 cm a 16 cm) a "c" je délka přepony.

V našem případě můžeme označit 9 cm za "a", 16 cm za "b" a délku úsečky x za "c". Máme tedy:

9^2 + 16^2 = x^2

81 + 256 = x^2

337 = x^2

Teď vezmeme druhou odmocninu obou stran rovnice, abychom získali délku úsečky x:

x = √337 ≈ 18.36 cm

Délka úsečky x je přibližně 18.36 cm.

ChatGPT 4.0
Přílohy
Snímek obrazovky 2024-01-03 v 6.14.49.png
Snímek obrazovky 2024-01-03 v 6.14.49.png (189.1 KiB) Zobrazeno 1305 x
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3899

Příspěvek od mike »

O dost lepší. Větší dojem by na mne udělalo, kdyby si tu Eukleidovu větu dokázal odvodit, ale tak daleko ještě nejsme.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3900

Příspěvek od Psion »

Mě docela stačí, že pochopí zadání, které musí přeložit do angličtiny, hodně lidí toho není schopna. Druhá věc je, kolik žáků dnešních škol tohle vyřeší. Ta verze 3.5 se to snaží sice odvodit, ale blbě.
Odpovědět