Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2237
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3601

Příspěvek od juh »

Skús pozrieť tu: Danel Electronic
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3602

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, přátelé chtěl bych se zeptat...rád bych si trochu automatizoval focení v noci. Mám montáž EQ6-R, ale neovládanou přes ascom, normálně ruční ovladač Synscan, k tomu zrcadlovka přes USB kabel a pointační kamera. Chtěl bych se v noci trochu vyspat, takže mám představu nastavit si plán několika expozic a nechat to být. Jenže nemůžu, protože mi dalekohled k ránu zajede do krkolomné pozice (bude tubus např. narážet do nohy a nepůjde dále). Dá se to nějak nastavit, aby mi sám zaparkoval třeba za 3 hodiny? Druhá věc je, jak to řešíte se sluníčkem, i když to máte automatizované?
Mohlo by se mi totiž stát, že budu chrápat a ráno mi bude do dalekohledu pálit slunce a ještě mi zničí optiku. Chápu, že bych si měl asi přivstat, nebo nevím...díky za případnou zprávu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3603

Příspěvek od mirkovacik »

Ja som pripol raspberry pi k montáži a technike a riadim to z toho pomocou softvéru INDI / EKOS. Je to aj v komplete pripravený obraz na kartu ako "astroberry". Ale dá sa aj z notebooku.

Na astroberry sa pripojim cez wifi doma z izby. :) Len treba vonku to rozložiť, nastaviť na polarku a zaostrit (ostrenie sa dá tiež automatom z obývačky.)

Vie to používať joby (úlohy), po skonceni jobu to samo zaparkuje. Ale samo si to vie aj spustať joby - dá sa naplánovat viac cieľov - zaciatkom noci nieco, čo je vysoko na oblohe, neskor v noci dalsi ciel, ktorý medzi tým vyšiel vyššie... samo si to nájde ciel, spusti fotiacu sekvenciu...

Ale je takých softov viac, mozno niekto prida dalsi soft, co používa.

Čo sa rána týka, ked je to zaparkované, tak je to ok. Ale netreba spat do 9:00, nech na to neprazi slnko.
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3604

Příspěvek od weszter »

Já jsem si k montáži (CEM40) přidělal Intel NUC s Windows 10 PRO (těm rozumím, Linux bohužel nezvládám, i když jsem se snažil) a jedu s N.I.N.A software, kde se dají nastavit sekvence. Připojuji se k tomu z notebooku/tabletu/mobilu přes vzdálenou plochu, a až mi konečně vyrobí tu dodávku, budu chrápat v dodávce :)
ustavím montáž, nastavím sekvenci, najdu objekt, zaostřím, pustím a mám volno... ;)

rozšířenější je ale to Raspberry PI, případně ASIAIR. Má to menší spotřebu, je to levnější a (všem kromě mě) zdá se že funguje :lol:

mrkni na ASIAIR, Astroberry nebo Stellarmate.

a jistě existují i další možnosti, zkušenější určitě doplní...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3605

Příspěvek od PetrŠ »

Poraďte prosím z čeho vyřezat novou vložku do kufříku na okuláry. Takové ty pěny předřezané na trhací kostičky nechci, to se mi rozsypalo a teď mám v kufru totální chaos.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3606

Příspěvek od Stanislavxyz »

Já používám poměrně úspěšně karimatku, nebo mirelon (viz: https://www.rajapack.cz/vyplnovy-fixacn ... FgQAvD_BwE )

Často docela použitelné formáty a tloušťky toho mirelonu (nebo něčeho velmi podobného) vyhazujeme jako odpad v práci. Nevím odkud jste (já od Kroměříže), ale pokud to nemáte daleko a napíšete rozměry a množství, můžu se podívat co zrovna máme. Případně nějaké firmy ve Vašem okolí- často se to používá jako obalový materiál, slabší tloušťky se dají lepit, řeže se to také dobře. a je často bílý.

Editace- upraven překlep.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3607

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj,
díky za radu a za nabídku, jsem kousek od Prahy, takže se porozhlédnu tady kolem. To by mohlo být to co hledám.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3608

Příspěvek od mike »

Ta pěnová guma se dá sehnat i v nepředkrájené variantě, teď jsem narychlo našel třeba tady. Ta polyethylenová pěna by možná byla ještě lepší (určitě by se z ní lépe vyřezávalo), jen by to chtělo sehnat v trochu menším balení. Já z toho mám dvě podložky pod tubus dalekohledu (pocházející z původního balení), do kterých ho dávám do brašny, a je to docela praktické.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3609

Příspěvek od midars »

Výrobce mirelonu řežu lamacim nožem.
Naposledy upravil(a) midars dne 14. 07. 2022, 14:25, celkem upraveno 1 x.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3610

Příspěvek od Stanislavxyz »

Já se omlouvám, ten odkaz byl čistě ilustrační, pro představu co to asi je. Nebylo myšleno, že to tam bude někdo kupovat (zvlášť, když se to velmi často vyhazuje ve stavu nového).
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3611

Příspěvek od PetrŠ »

Perfektní, díky všem, zpětně si uvědomuju že to občas vidím jako vložky v různých krabicích. Nasyslím a spáchám kufřík.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3612

Příspěvek od pedrosanchez »

Mirkovacik, Westzer: Děkuji vám za příspěvek, ale to jsem v háji, protože na tyhle IT věci jsem lama :( Kromě toho nemám na zahrádce Wifi. Jediný internet co tam mám, je v mobilu. A stejně nechápu, kdo vám to přikryje před sluncem brzy ráno. Já u toho musím furt být, protože to buď nepointuje, nebo se to může rozostřit, rozmlžit, vypadne nějaké připojení (DSLR - noťas) atd.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3613

Příspěvek od weszter »

No ráno mi to nikdo nepřikryje, musím vstát, sbalit to, odvézt domů, vyložit a jít chrápat :D
Internet to nepotřebuje. WiFi slouží pouze k připojení něčeho (notebook, tablet, mobil, cokoliv), čím to ovládám, k tomu Intel NUCu, který to všechno "dělá". Ostření mi bude řešit EAF, až se s tím naučím, rosu snad vyřeší vyhřívání... Chybí mi už jen nějaká chata v temné oblasti čas, ale jinak to mám samozřejmě perfektně vymyšlené :D :D :D
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3614

Příspěvek od hades »

Pedro, celý proces focení se dá automatizovat. Jen to nejde vše najednou a je to dlouhý proces, než si to osaháš a zjistíš co a jak funguje. Musíš jít postupně, přidávat. Mě to dosud trvalo 2,5 roku a ještě to nemám úplně vše podchycené (a to jsem ajťák a hračička). Jde o to, kolik energie do toho chceš investovat, ujasnit si, zda nebude přece jenom lepší u toho sedět a dělat to manuálně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3615

Příspěvek od mirkovacik »

Chlapci,
aký výkon ohrevu je potrebný na 80mm refraktor na fotenie celú noc, často s vysokou vlhkosťou?

Ja som kúpil čnsky ohrev, ale človek raz kúpi ohrev s výkonom 6W (5V/1,2A) a inokedy 2,5W (5V/0,5A). Chcel som taký, ako mám na hľadáčik, ten má tých 6W a 20 c dĺžky, teraz chcem 40cm dlhý, ale kúpil som 2,5Watový, síce 40cm dlhý a ešte aj hreje iba cca. v jednej polovici dĺžky... :oops:

Raz som fotil objektívom fi=77mm (samy 135mm) tým 6Watovým ohrevom a dal som ho tak na 1/3, t.j. tak 2W, lebo sa mi zdalo, že je suchá noc a samozrejme sa po 1/2noci zarosil. Tak sa mi javí tak, že 2W na priemer 80mm je málo. Z toho vyplýva moja otázka.

mk.
Odpovědět