Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
olašnikov
Příspěvky: 60
Registrován: 30. 12. 2011, 12:57
Bydliště: Olomouc Slavonín
Věk: 45

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3541

Příspěvek od olašnikov »

Jsi už druhej kdo se ptá, ale asi to nikdo nechce slyšet 😁
Jurkov
Příspěvky: 60
Registrován: 03. 01. 2018, 19:53
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3542

Příspěvek od Jurkov »

Má nejaký zásadný vplyv ak kolimačný červík bude otočený o 90° (ako je dokreslený na fotografií)?

Obrázek

Odoslané z SM-N986B pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3543

Příspěvek od KpS »

Ten menší červík je aretační a má pravděpodobně proti sobě na desce prohlubeň.
Karel
Machal
Příspěvky: 18
Registrován: 17. 12. 2020, 15:52
Bydliště: Teplice
Věk: 50

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3544

Příspěvek od Machal »

Zajímalo by mně,proč je tak velký rozptyl v udávané jasnosti u komety c/2017 k2 panstarrs:
heavens above-10,3mag.
van buitenen-9,4mag.
cz sky-8,2mag.
Binokulár Bresser 20/80
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3545

Příspěvek od MilAN »

To je předpověď, vycházejících z dráhových elementů komety. Záleží na tom, jak staré jsou ty elementy ( a tedy i z jak starých pozorování jsou vypočítány.) . Na tom rozptylu nezáleží, skutečnost v okamžiku pozorování je stejně jiná a záleží i na okolnostech pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3546

Příspěvek od Kikidixi »

Zdar borci.Nikde jsem nic podobného nenašel,dám to tedy sem,pokud ano omlouvam se a poprosim o přesun do správné sekce.Mel bych 2 dotazy,resp.prosbu
1)Zajímá mě jakým stylem si zapisujete nalezené objekty do deníku.Nemyslim teď jasné věci jako čas ,podmínky, pozor.misto,zvetš.,aplikace meteoblue,daff moon, ČHMÚ atd.Jde mi spíše o to jak vypozorovany objekt zapsat.Co jsem na něm viděl jako třeba nedávno M13 jasná až skoro do jádra, nejlépe viděna zv.180x z JV a JZ kupy vybihajici jakoby řetízky hvězd táhnoucí až k okraji.Porovnávam z předchozích pozorování jestli vidím něco víc. Stačí to takhle ,nebo tam patří jeste neco víc. Nechci psát slohovky,přijde mi, že ty zápisky jsou takové strohé.Nějaká literatura by bodla,mám rád knihy.Co a jak vidět na daném objektu a hlavně jak ho popsat.Iluze si nedělám, pozoruji z města, ale přece jen ,bavi mě to a i neuspech je krokem dopředu ...
2)Určite si striktně předem co budete pozorovat podle kulminace ,Měsíce a podmínek anebo si vyberete jedno souhvězdí kdy je nejvýš na obzorem a snažíte se z něj vykoupat co podmínky dovolí?Včera jse mi totiž stalo ,že jsem si určil co bych chtěl zkusit pozorovat,ale podmínky byly hodně proměnlivé a tak mi to rozhodilo sandál,že jsem nevěděl co dříve a tím jsem ztratil cenný čas.Jo nezkusenost se pozná :D Díky za reakce
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3547

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

môžem dlhodobo skladovať zostavu na fotenie ako celok v kufri? Chcel by som celú zostavu mať stále zloženú v kufri, aby som to len vybalil a nasadil na montáž.

Napadlo mi, či nebude problém, že foťák bude neustále zavesený na okulárovom výťahu, pričom tubus bude vodorovne, čiže foťák bude ťahať kolmo na os dalekohľadu. Aj keď to vyplním/podložím nejakým molitanom, stále tam môže byť nejaký ťah smerom dole alebo tlak hore - ten molitan nebude 100% presne tak, aby to neťahalo žiadnym smerom. Navyše to bude stále v jednej polohe, tak ako sa to bude ukladať do kufra. Nedôjde potom k nejakým deformáciám okulárového výťahu majúcim vplyv na obraz? A aj pri doprave sa s tým môže trocha buchnúť a foťák bude mať svoju zotrvačnosť a prenášať otrasy na okulárový výťah...

Ďalekohľad SW ESPRIT 80,
foťák canon 6D, neskôr snáď ASI 1600mm.

Na druhej strane, ak je to v kupole, tak je to asi stále zmontované... len je to asi možno v priaznivejšej polohe a otrasy asi nehrozia...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3548

Příspěvek od hades »

Mám to takto několik let, dalekohled, reduktor/korektor a kamera je pořád v kuse. A mám to položené vodorovně. Dosud jsem nepozoroval žádný průhyb. Pro klid duše můžeš dalekohled s kamerou (foťákem) skladovat kolmo, tím myslím že postavíš dalekohled čočkou dolů, samozřejmě zakrytovaný. A nebo si do kufru místo molitanu dej profily z překližky, které přesně podepřou tělo dalekohledu a foťáku
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3549

Příspěvek od kuceraz »

Kikidixi píše: 29. 05. 2022, 12:06 Zdar borci.Nikde jsem nic podobného nenašel,dám to tedy sem,pokud ano omlouvam se a poprosim o přesun do správné sekce.Mel bych 2 dotazy,resp.prosbu...
Obojí dost záleží na osobním vkusu, ale za mě:

Osobně si dělám zápisky proto, abych věděl, co jsem se svým dalekohledem, okuláry, očima a zkušenostma viděl na daném objektu a v budoucnu se pak třeba rozhodl, na který z už zkouknutých objektů se chci zase podívat. Od toho se odvíjí to, že prostě jen stroze popíšu, co bylo vidět (jestli vůbec něco) a jestli mi to připadalo zajímavé (má smysl se vracet - ať už kvůli zajímavosti objektu a nebo nedokonalým podmínkám).
Dle mého názoru nemá smysl dělat zápisky, kde se snažím vystihovat reálnou podstatu objektu - těch informací je na internetu dostatek, jednodušší a mnohem přesnější je si je dohledat.

Co se přípravy týče - mám vždy "rozpracovaný" katalog, který se snažím zkompletovat. Momentálně Caldwellův katalog, pak mě čeká Herschel 400. Jednou za čas si udělám seznam objektů, které jsou v daném období vidět rozumně vysoko a vytisknu si negativy jejich fotek. To s sebou vozím a postupně pozoruju jeden za druhým. Negativy fotek mám proto, abych viděl maximum. Občas se stává, že objekt má detail, kterého bych si normálně vůbec nevšiml, ale když ho vidím na fotce a zkusím ho pak najít v okuláru, najednou tam je. :)

Mimochodem, není vůbec špatné si v rámci přípravy zjistit i nějaké informace k danému objektu (já používám SkySafari, které je má v sobě).
Je totiž něco úplně jiného dívat se na galaxii, která nemá v okuláru mimo jasného jádra a eliptického tvaru jiné detaily a dívat se na tutéž galaxii, o které si přečteš nějaké zjištěné zajímavosti a informace - najednou už to není nezajímavá šedá šmouha ;)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3550

Příspěvek od ladin »

Kikidixi píše: 29. 05. 2022, 12:06 Zdar borci.Nikde jsem nic podobného nenašel,dám to tedy sem,pokud ano omlouvam se a poprosim o přesun do správné sekce.Mel bych 2 dotazy,resp.prosbu
Pokud chceš dělat zápisy, tak doporučuju nastudovat S.Gottlieba nebo U.Glahna na anglické/české verzi CzSky. Gottlieb vede 40 let poměrně konzistentí strukturu zápisků, možná je až moc podrobná. Já to na CzSky flákám, protože nemám v mobilu datový tarif a nemůžu používat rozpoznávání řeči, takže to druhý den přepisuju, jak si to pamatuju. Případně zapisuju tužkou zkrakovité zápisky, které zase druhý den přepíšu.

Na plánování zase používám CzSky, které umí filtrovat viditelné objekty v dané noci podle katalogů, typů objektu, kulminace, jestli to máš na wishlistu nebo jestli objekt nemáš odpozorovaný. Úplně nejvíc se mě osvědčil wishlist, což je nejčastější zdroj a plán pozorování mám hotový doslova za pár minut.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3551

Příspěvek od Stanislavxyz »

Kolegové, potřebuji polarizační filtr a nevím, zdali má cenu kupovat něco trošku lepšího, viz: http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -5214.html , nebo postačí levná varianta, třeba tento:
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-s ... 18165.html ? Rozebrat na dva samostatné asi půjdou oba a jiné zvláštní požadavky nemám. Poprosil bych tedy zkušenější členy o názor, či radu. Děkuji.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3552

Příspěvek od kuceraz »

Kupoval jsem na Měsíc dva polarizační filtry z Číny (SVBony), jeden 1,25" na okulár, druhý 2" na výtah, abych otočením okuláru reguloval jas.
Ačkoliv jde o obyčejnou čínu, obraz to má pěkný a oproti pohledu čistým okulárem obraz nijak nedeformuje - levného polarizáku bych se tedy nebál.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3553

Příspěvek od Pupak »

Vím, že budu za blbce, ale dneska se mě kamarád ptal, jestli monochromatická kamera má trojnásobné rozlišení než barevná se stejným čipem, já mu automaticky řekl že nikoli, že má stejné, ale nějak jsem nedokázal vysvětlit, proč to tak je, když barevná použije 3 pixely na jeden zobrazovaný bod a monochromatická nikoli. Kdo to ví, odpoví?
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3554

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Rozlišení mají stejné, ale barevná informace je čtvrtinová.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3555

Příspěvek od hades »

Měl jsi pravdu, to rozlišení je stejné. Ale když už tam padlo to číslo 3, tak by to spíš mělo být 4, protože barevné filtry jsou po skupinách o 4, typicky RGGB.
A barevná použije stejné množství pixelů jako monochromatická, jen každý pixel z těch 4 snímá jinou barvu, respektive 1 snímá červenou barvu, 2 zelenou a 1 modrou. O to, že je pak výsledný obraz barevný, se postará debayring, ale to určitě víš.
když barevná použije 3 pixely na jeden zobrazovaný bod
Nepoužije. Při debayeringu se podle zvoleného algoritmu může použít signál z jednoho "barevného" pixelu klidně na 8 okolních, takže bys mohl tvrdit že má barevná kamera až 9x větší rozlišení než mono.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět