Netradičná montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Netradičná montáž

#1

Příspěvek od Rudy »

Ked som sa zacal pred niekolkymi rokmi zaujimat o astronomiu, netusil som aka narocna je orientacia na oblohe. Nemam na mysli zakladnu orientaciu podla suhvezdi ale orientaciu a navigaciu pri ktorej sa robia rozne pozorovania a merania. No a uz vobec som nemal predstavu o navigacii a ustaveni na ciel takej paraboly. Teraz mam na mysli tu, pre radioastronomiu.
A to je problem s ktorym by som potreboval poradit.
Pretoze ma tato oblast astronomie zaujima stale viacej a nejaku parabolu uz mam, chcem si k nej postavit montaz, pomocou ktorej by som mohol robit seriozne pozorovania. Zasadny rozdiel oproti optike je v tom, ze nemam vizualnu kontrolu objektu, ktory pozorujem a to uz nehovorim o pointacii, pretoze pozorovat sa da napriklad aj za nepriazniveho pocasia alebo cez den.

Poradte mi. Tak isto by mi pomohol akykolvek napad, ktory by ma usmernil spravnym smerom.

Moja predstava je asi nasledovna. Montaz by mala byt paralakticka s moznostou navigacie. Pohon v deklinacii by na zaciatok stacil manualny ale v RA by mal byt hodinovy pohon.
Navigacny system uz mam. Ten od Janka Grecnera, teda NAVIGATOR-1.

Ak vas nieco napadne alebo ste uz nieco podobne videli, napiste to sem. Pomozte!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Netradičná montáž

#2

Příspěvek od MilAN »

Jakou požaduješ přesnost nastavení a jakou maximální odchylky můžeš tolerovat při sledování ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Netradičná montáž

#3

Příspěvek od Rudy »

MilAN napsal: Jakou požaduješ přesnost nastavení a jakou maximální odchylky můžeš tolerovat při sledování  ?Ano, to som tam zabudol napisat.
Pretoze vyzarovaci uhol paraboly je aj niekolko uhlovych stupnov.Presnost (teda na zaciatok) by stacila tak +/- 0.5 stupna. Myslim, ze takato tolerancia by bola pre tu moju parabolu dostatocna.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Netradičná montáž

#4

Příspěvek od vla »

Rudy napsal:
Ano, to som tam zabudol napisat.
Pretoze vyzarovaci uhol paraboly je aj niekolko uhlovych stupnov.Presnost (teda na zaciatok) by stacila tak +/- 0.5 stupna. Myslim, ze takato tolerancia by bola pre tu moju parabolu dostatocna. Pokud je ta parabola malá tak by mohla být klidně třeba na EQ6, pokud je vyzař. úhel paraboly několik stupňů a pokud sleduješ řekněme pásmo 11GHz, tak má průměr max. 80cm a pokud myslíš přesnost půl stupně řekněme třeba za hodinu a pokud ....., na to aby Ti někdo poradil bys možná mohl svůj dotaz nějak specifikovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Netradičná montáž

#5

Příspěvek od Rudy »

vla napsal:
Pokud je ta parabola malá tak by mohla být klidně třeba na EQ6, pokud je vyzař. úhel paraboly několik stupňů a pokud sleduješ řekněme pásmo 11GHz, tak má průměr max. 80cm a pokud myslíš přesnost půl stupně řekněme  třeba za hodinu a pokud ....., na to aby Ti někdo poradil bys možná mohl svůj dotaz nějak specifikovat.Parabolu mam teraz 150cm je plna a stredova, tak ze ta EQ6 by na to nestacila a to som zatial nepocital vietor. Ale do buducna, ked sa zdokonalim v pozozovani by som si chcel postavit tak asi 350cm. Nie plnu ale odlahcenu sietovu no zase sa zvacsi zotrvacnost.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět