Dobson Flex tube 14 a 16

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#226

Příspěvek od MilAN »

Dal bych si pozor na jednu věc. SkyWatcher 16" GoTo má průměr základny nějakých 90 cm a výšku by bylo potřeba překontrolovat, aby u kombíku nebyl problém . Výšku nevím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#227

Příspěvek od LaH »

Giedi Prime píše:Rád bych se zeptal zdejších majitelů SW Flex Tube 14" a 16", zda z ním lze pozorovat bez stoličky, tím mám na mysli zda se dá jak vyhledávat s rozumně umístěným red dot či opt. hledáčkem (ideálně až k zenitu), tak pozorovat v okuláru aniž by člověk musel na špičky nebo na něčem sedět/stát. Uvažuji výhledově o koupi většího Dobsona a připadalo mi toto jako subjektivní kritérium, který bych chtěl zohlednit. Z délky tubusu uváděný v technických datech se to nedá moc odvodit... díky
Nejsem majitelem SW Flex tube, ale několik poznámek mám:
  • 1. To sezení při vícehodinovém pozorování je jedna ze základních věcí - neřešil bych zda je nutno sedět ale na čem sedět. Doporučuji pročíst Sedačka Ale pokud je kriterium dlouhé hodiny stát ...
    2. Otočení okulárového výtahu podle Nosuh je určitě dobré v případě, že nepozoruješ objekty nízko nad obzorem, což Nosuh podle foto asi standardního umístění dalekohledu z toho místa moc nemůže. U svého 12'' si mohu nastavit libovolnou polohu výtahu, používám stabilně cca 30°nahoru, u 18'' jsem to neměnil. Mám ale výhled nízko na jih. A sedačku si mohu nastavit proklatě nízko. Nebo hodně vysoko. Každopádně sedím.
    3. Při výjezdu zdaleka nevezeš jen dalekohledy. Mimo mnoha dalších věcí k dalekohledu potřebuješ oblečení, jídlo, pití, teplé boty, ...
Mimo - před pár týdny se tu nabízel SW Stargate 450 GoTo 18'', který je výrazně skladnější než SW 16''.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#228

Příspěvek od nosuh »

Nevim, mam 1,8m a 90kg, nejsem uplne strizlik a neco taky uzvednu, ale nedovedu si uplne predstavit s timhle kolosem nekam jezdit a tahat to do auta pokazdy, kdyz je jasno..
Mam Mondeo (hatchback, 5dv) a kdyz jsem ho kdysi vezl, tak sem mel auto uplne plny a stojan musel byt rozebrany na jednotlive dily, jinak se mi to tam neveslo..
Pokud uz nekam potahnes tohle, tak je nesmysl zaroven tahat 10", budes stejne koukat jen timhle, pokud bude dobra obloha..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#229

Příspěvek od nosuh »

MilAN píše:Dal bych si pozor na jednu věc. SkyWatcher 16" GoTo má průměr základny nějakých 90 cm a výšku by bylo potřeba překontrolovat, aby u kombíku nebyl problém . Výšku nevím.
Prumer zakladny je neco pres 80cm a vyska zakladny cca 90cm..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#230

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
sice už to řeším, ale sám bych tomu rád víc porozuměl....
Mám Skywatcher dobsona 355/1650 Flextube GoTo, je to skvělý dalekohled, ale ta montáž z tý jsem šedivej.

1)
I když udělám precizní Alignment na dvě hvězdy a po celém procesu dám najet třeba na Jupiter, najede mi to úplně někam jinak, nemyslím úplně o 180 stupňů, ale prostě jinam.

2)
Používám ho na planetární astrofotografii. Sice používám motorové ostření, barlow, ADC, kameru atd což něco váží, ale nemyslím si, že je to až taková zátěž, že by se měl dalekohled pomalu a postupně stáčet směrem dolů při puštěném hodinovém stroji.
To se dostávám k jádru věci, hodinový stroj vůbec neuhlídá např. planetu v zorném poli, je to hodně znám i při vizuálu, při snímání při větším zvětšení to neustojím, ani když používám ručku k dorovnání. Nejdřív to padá dolů, pak i doleva, prostě hrůza.

3)
Když už teda hodinový stroj jakš takš jede, strašně to skáče, někdy to prostě úplně skočí nahoru tak, že se mi ztratí planeta ze zorného pole.
Zkoušel jsem dát da druhou stranu k zrcadlu 1 kg závaží, jestli to fakt není tím, že u okulárového výtahu mám hodně věcí, prostě abych to vyvážil, ale dělalo to stejně.

4)
poslední věc(že by???) občas se mi stane, že dalekohled jde ovládat ručkou v horizontálu pouze na jednu stranu a to zejména doprava, doleva to nejede skoro vůbec, nebo to jakoby jen lehce poskočí.
Myslel jsem, že je vadná ručka, zkoušel jsem přes appku a dělá to to samé.

Už jsem z toho úplně hotovej!!! Aktualizoval jsem firmware, zkoušel jsem snad skoro vše. TAdy na foru a různě jsem četl, že bývá problém v celé mechanice, něco se spojkou atd.....vůbec nevím co s tím.

Předpokládal jsem, že tahle AZ montáž už je dost na úrovni, ale tohle je prostě šílený. Kdyby montáž dělala to co má, tak je to skvělý stroj....
Máte někdo nějaké podobné zkušenosti, řešení, radu???,
ZA vše moc děkuji

Tomáš
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#231

Příspěvek od nosuh »

No ja mam SW 16" GoTo s tou novejsi montazi ( vetsi motory) a jak sis tady moh precist, tak to taky neni uplne jednoduchy.
Tedka ho mel ve sparech chvilku Martin a zjistil, ze jsem mel v tubusu krive zrcadlo a ze by to me "nefungovani" Gotocka v jedne ose (ve vysce) melo byt ono. Seridil tedy perfektne kolimaci a zrcadla a pry uz to nedela. JA sem to jeste nemel uplne cas preciznejc overit, udelam to co nejdriv a dam sem report. To pisu jen kvuli tomu, ze nektere neduhy mohou byt problem montaze jen zdanlive a mozna budes mit podobny problem ( s ohledem na to ze te to taky najizdi blbe). ME to najizdelo vzdycky cca o 2,5-3° vys nez melo, ale vzdy to bylo jen v te vysce ( tj. po najeti jsem na objekt sjizdel vzdy jen v te jedne ose, vzdy stejnym smerem).
Fotil sem s nim vloni Mars pres 2" kkor ES ED a barlow 2,5x ( f=4500mm), vzadu u zrcadla mam cca 3/4kg magnetu jako zavazi, jinak me total pada predek a mam vyzkoumany, zety zavazi dost pomahaji k plynulejsimu chodu trackingu.
K tomu najizdeni - na to ohnisko s barlowem ( 4-5m) podle me nenajede zadny gotocko dobre. Ja tam taky najel nejdriv bez kamerky, pak vizualne hodil na ok 4,5mm do stredu a ten prohodil za kamerku s barlowem a i pak sem obcas musel mirne dohledat. Navic pokud mas rovnou kamerku s nejak nastavenym ADCkem, tak to ADCko te hazi obraz trochu jinam ( a muze to byt fakt o hodne). Na tom ohnisku s barlowem uz se to fakt projevi celkem vyzname.
Chovalo se to podobne jak popisujes, ale asi ne tak extreme. Opravdu v jednom smeru to reaguje hned, v tom druhym smeru sem musel korigovat vzdycky zhruba o 100% dele..kazdopadne v prubehu foceni jsem to musel stejne korigovat treba kazdych 10s jednou tuknout doprava na rucce (na rychlost 01).
KDybych to nechal bez korekce, tak to do minuty ujede. Na to ohnisko totiz ty dorovnavaci skoky jsou obcas fakt velky, navic kdyz jeste snimas v cropu treba 640x480 nebo mensim.
Na vizualni pozorovani to vetsinou staci bezvadne i do vetsich zvetseni ( klidne i 600x).. tam si to obcas jen trochu cukne..naopak, nedovedu si predstavit pozorovat pri z=400 a vic, bez trackingu, podle me to dost dobre ani nejde..
Naposledy upravil(a) nosuh dne 19. 08. 2021, 23:27, celkem upraveno 2 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#232

Příspěvek od Psion »

MayJ píše: 1)
I když udělám precizní Alignment na dvě hvězdy a po celém procesu dám najet třeba na Jupiter, najede mi to úplně někam jinak, nemyslím úplně o 180 stupňů, ale prostě jinam.
Předpokládám, že je zadáno datum, čas a precizně GPS poloha dalekohledu. Nejdříve bych řešil, zda to přesně najede na planetu, pokud ne, nemá AZ montáž šanci to na planetě udržet, protože jiná výška a azimut = jiná rychlost posunu montáže.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#233

Příspěvek od MayJ »

Díky za zprávu. To GoTo najíždění by mě až tak nevadilo, i když když to porovnám třeba s EQ6R montáží, tak ta byla fantastická, ale jasně, to je paralaktika.
Ohledně toho ohniska to si taky uvědomuji, že při ohnisku 4950, což je můj případ, je to zvětšení hodně velký, ale tak snad to ten hodinový stroj aspoň trochu udrží. Píšeš, že to dorovnáváš přes rychlost 1 na ručce, to já musím přes 2!
Všude na jiných zahraničních fórech píšou vesměs o té spojce, která je prostě potřeba trochu utáhnou, což by mohlo být ono.
Minimálně za vyzkoušení to stojí. Nejde o nic jiného, než sundat ty černé kryty a 17 klíčem trošku dotáhnou po směru hodinových ručiček.

Ale co sem četl, tak problém se spojkou má hodně lidí, co má tento a podobný dalekohled.
Přirovnal bych to asi k tomu, když si třeba koupíš v krámě novou kytaru, tak stejně ji musíš nejdřív seřídit, aby vše hrálo jak má.
Já jsem kytarista asi už 25 let, takže vím o čem mluvím:-)

Všechny relevantní údaje do ručky zadávám přesně dle speciální appky:-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#234

Příspěvek od nosuh »

jj, apka funguje bezvadne, tu taky doporucuju..
a jak moc mimo te to teda najede a v kterym smeru?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#235

Příspěvek od MilAN »

Je to, jak píše Psion. . Takže nejdříve je potřeba zajistit přesné najíždění. A pokud ne, tak zjistit, kde je problém. V kolimaci zrcadla to nebude. Zjistit, zda-li mají převody mrtvý chod. Zjistit, co to dělá při opakované iniciaci systému, jak se mění odchylka najíždění. Určitě vyvážit na výšku. Zjistit zda to neproklouzne....Je to vše podobné, jako u EQ montáže- stejné zádrhely, které je postupně třeba eliminovat. A hlavně pochopit , co to vlastně dělá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#236

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:jj, apka funguje bezvadne, tu taky doporucuju..?
Zajímalo by mě, co ta appka umí a proč je potřeba pro zadání běžných údajů do ručky ? Na datum, hodiny a souřadnice appku nepotřebuji, tak tedy na co ?
Naposledy upravil(a) MilAN dne 19. 08. 2021, 23:22, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#237

Příspěvek od MayJ »

Milane já tu appku prostě používám protože nemusím nikde nic "lovit", dám tam i přesný čas, hlídá mi to datum, když třeba přesně nevím kolikátýho je a tak:-D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#238

Příspěvek od Psion »

Máš tedy ověřeno, že v ručce je vše správně zadáno?
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#239

Příspěvek od MayJ »

Ručka je přesně nastavená to vím určitě.
Jo a někdo se ptal kam blbě to najíždí, vždy nalevo od objektu, to samé, když mi to úplně uteče, tak dám např. znovu najet na Jupiter a zase to jede nalevo někam dopr...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#240

Příspěvek od MilAN »

Hele, tohle je diskuse na nic. Ujíždí to do pr... - to je ztráta času.
Ty montáže umí i dobře najíždět, i dobře chodit. Je potřeba to testovat krok za krokem a eliminovat všechny možné závady. Začal bych svoji neomylností a neomylností a správností toho, co tam vnáší appka. Je tam spousta možností, proč to jde špatně. ale nejme malá děcka, která konstatují nejde to, můžu se na to ...
Tak se vzpamatuj a začni :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět